hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Namaz

Seçenekler Stil
Alt 19. June 2010, 03:52 AM   #11
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

evet bende size katılıyorum, bu meal dediğiniz anlama gelir.
Sırf bu ayete mazhar olabilmek için alınlarında iz yapanların var olduğunu biliyorum.

Teşekkür ederim, Allah razı olsun
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (21. June 2010)
Alt 19. June 2010, 05:25 AM   #12
Ali Rıza Borazan
Uzman Üye

Ali Rıza Borazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 59
244 Mesajina 485 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
Ali Rıza Borazan will become famous soon enoughAli Rıza Borazan will become famous soon enough

Tesekür Dost kardeş güzel izah etmişsiniz.
Ali Rıza Borazan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19. June 2010, 09:23 AM   #13
bob
Katılımcı Üye

Tesekkür: 15
19 Mesajina 33 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
bob is on a distinguished road

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
"Nereye dönerseniz Allah'ın vechini görürsünüz" vb ayetlerden
"vech"in,Allah'a yönelme, buyruklarına uyma anlamına geldiğini düşünüyorum..
Dost1 Ağabey,
Burada bir yanlışlık var. Vech, insanın bizzat kendisini, bütünü ifade ediyor olmalı. Kendisi derken de eylemleri, fikirleri ile bir bütün olarak, tüm benliği ifade ediyor olmalı.

Gerek Fetih 29, gerekse Bakara 144 ve 150'de bunun açık olduğunu düşünüyorum.

Nereden çıkarsak çıkalım, yönelmemiz gereken yer Mescid-i Haramdır. İnanan, teslim olan insan, eylemlerinden, fikirlerinden ve yönelişinden-kıblesinden belli olur.
bob isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bob Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (21. June 2010)
Alt 19. June 2010, 03:17 PM   #14
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Mescid-i Haram neresi bob kardeş, ne kadar para istiyosan toplayıp verelim de söyle şunu.
Kuran mı oluyor bu mescit. mescit adı üzerine sosyal amaçlı kurum. En büyük kurum devlet mi demek oluyor.
O değil bu değil, kabe de değil ne bu mescit....
Alt 20. June 2010, 06:59 PM   #15
bob
Katılımcı Üye

Tesekkür: 15
19 Mesajina 33 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
bob is on a distinguished road

Hiic kardeşim,
Kuran'da mescit, hac, kıble ne anlama gelmektedir size göre?
bob isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. June 2010, 07:11 PM   #16
hiiic
Uzman Üye

Ben bilmem, bilsem burda ne işim var, kaç yıldır bildiğimiz namazın doğrusunu bile yeni öğrendim. Ben kulakdan dolma ve okuduğumdan anlama zannıma göre biliirim. ama farklı bir bildi varsa onu değerlendirmeye alırım.. nedir bunlar ne desem yalan şimdi, burda bir sürü alim var, onların fikirleri daha önemli...
Alt 10. October 2010, 08:51 PM   #17
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough

Bi öğrenebilsek süper olacak...
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17. October 2010, 10:43 AM   #18
hiiic
Uzman Üye

Aşık74 kardeşim...

Seni bir iş için görevlendirsem, sonra sen o işi yaparken bazı yerlerde karar vermen için çalışanların sana danışsa sorular sorsa, bunu hangi mekanizmaya görer sonuçlandırırsın? tabiki daha önceki uyguladıkları hukuka kurala göre,,, ama ya ben o önceki kuralı sana hatalı desem ve bir daha ona uyma desem, sonra sen yanlış yaparım korkusuyla sürekli benden gelecek habere baksan,,, bende sana bir kanun kitabı versem ve o kitaba göre çalışan bir kurumun (mescidi haram- mescidi aksa, nebevi v.s.) sana kararların için kullanacğın bir mekanizma olacağını söylesem...

Yani desemki bırak o eski kanunlaru onlara sırtını dön, sen benim sana öğrettiğim stratejiye yüzünü dön desem ne yaparsın? önüne bir taş alıp aha bu benim stratejim buna yüzümü döndüm diyip yere kapanmazsın herhalde... ama bunu araplar böyle yapmışlar. bu araplar varya bu araplar, peygamberin bu kavmi kuranı büsbütün terketmiş sırf pazar yeri zenginleşsin diye ayetlerin anlamlarıyla oynamış..

Yüzünü dönmesini söylediği şey stratejidir, onlarınkine uyma diyor, zaten onlarda birbirinin stratejisine kıblesine uymuyor diyorlar.. karar vermekle alakalı olduğunu düşünüyorum. o ehli kitap hep farklı karar mekanizmalarına (farklı çıkarlara ve gruplara) sahip oldukları ve yanlış stratejilere sahip oldukları için onların kurallarına kanunlarına uyma diyor. yüzünü buraya dön diyor...

Eğer öteki, arapların pazar ve turizmi artırmak amaçlı idda ettikleri gibi olsaydı, sırtını dön diyen ayetlerde de sırtımızı bişilere dönelim eğilelim hatta aynı şimdiki gibi maksat arkamızı göstermiş oluruz al bunu albunu diye (!) sırtımızı döneriz... Ellerinden gelse o ayetlerlede oynarlardı hatta 100 lerce hadis de uydururlardı da günde 2 vakitte batıya doğru sırtımızı döner albunu albunu derdik.

laf uzar gider,,, ben şimdilik bu kadarını öğrendim... Allah ilmimi artırsın, gerçek ve hakikatleri sindire sindire öğretsin, ayaklarımızı dosdoğru yolsa sabit kılsın inşallah... bi zamanlar bende aynı şeyleri yaptım, aynı kazıkları yedim diye vicdanımı rahatlatıp doğruları yalanlıyacak değilim,,, eğriye eğri doğruya doğru,,, kabeye hacca gidenlerin büyük kısmı aklını (!) tam olarak kullanmıyor...
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (17. October 2010), Miralay (18. October 2010)
Alt 19. October 2010, 09:28 AM   #19
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough

Anladığım kadarıyla,1000 küsur sene önceden,günümüze gelen çok büyük hata ve yanlışlıklar var o zaman
Milyarlarca insan,din i eksik ve yanlış uygulamış ..
Nice olur halimiz Ne yapar ne ederiz bilemiyorum hakk ın huzurunda (
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aşık74 Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
hiiic (19. October 2010), Miralay (19. October 2010)
Alt 19. October 2010, 10:20 AM   #20
hiiic
Uzman Üye

Bu sadece gözümüzün gördüğü, o milyarlarca insana hristiyan ve yahudileride kat, heleki diğer dinleri hiç saymıyorum bak o rakam 100 milyarları nasıl aşıyor. Geleneksel islam anlayışı ehl-i kitap ayetlerinin muhatabı olmaktan öteye gitmiyor. İşte bütün bu din, mezhep, tarikat, cemaat v.s. adı altında bölündüğümüz ve hakkında ayrılığa düştüğümüz konuların gerçek haberlerini yarın hakkın huzurunda bizzat Hakkın kendisi bildirecek.

Eskiden beri yanlış uygulayanların cahillikleri (şartlar nedeniyle) belki affa uğrayabilir bunu ancak Allah bilir, zaten kişiler bilmediği şeylerden hesaba çekilmeyecek, bu levhi mahvuz bilgisidir ama o insanların vebalin yüklenen özellikle kötü niyetli bir takım muhittin arabigillerin hali ne olacak ben asıl onu merak ediyorum.. Demek cübbenizin altında Allah var heaaaa,,, hani göster bakalım. Siz hakkı bile bile gizliyor onu az bir bedel karşılığı değiştiriyordunuz, tadın bakalım ellerinizle girdiğiniz vebalin acısını.

Allah ilmimizi artırsın,,,
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (9. February 2011)

Bookmarks

Etiketler
istiyorum, namaz, ögrenmek