hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > MAKALELER(DİNİ ve SİYASİ) > Siyaset

Seçenekler Stil
Alt 18. March 2013, 07:31 PM   #11
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleyküm! Değerli Kuman Kardeşim!

Lütfen buraya bakar mısınız?
Alt 20. March 2013, 09:33 PM   #12
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Allahın rahöeti bereketi bizimle olsu dost kardeş,

Öncelikle malesef yazıyı okuyamadım son bölümü biraz okuyabildim ki şimdilik sadece bi şeyler karalayım dedim. Daha önceki yazdıklarımda karalama idi geniş ayrıntılı bir çalışma değildi. Bu yüzden yanlış anlaşılmış belki olabilirim.

Kısaca söylemek yerinde olursa eğer, demokrasiyi de savunmam ben çünkü demokrasi ideal bir yönetim şekli değildir ancak ideal olmaması onun iblis aldatmacası olduğunu da gerektirmez diye düşünüyorum

İslam ile demokrasi birbirine benzer ideal yönetim şeklide demem. Demokrasiyi ele alış şeklim yaşamın bir ayet olduğuna inandığımdandır.
Ayrıca bu dünyadaki her şey ve tüm dinler Allah tan gelmiştir bazısı kısmen bazısı tam anlamıyla değiştirlimiştir.
Sümerlilere baktığımızda da sanki tüm dinler ordan çıkmış gibi sebebi de oldukça basit zaten çünkü herşey Allahtan. Neyse şimdilik kısa keseyim.
İslam buna izin vermez dediğin herşey insanların nefslerinden kaynaklanan bozgunlar olduğu ortada sen demokrasi herkesin yönetici olabilme hakkının varlığına işaret eder herkes istisnasız ama siz kalkıp kör cahil vasıfsız birini yönetime getirirseniz bu yönetim şeklinin değil toplumun hatasıdır (günümüzden de pek çok örnek verebilirim). Siyasi partilere yada siyasi partilerin bu haline herkes gibi bende karşıyım.
Seçim sistemini siz düzenlersiniz ve kimse bunu demekrasiye uygun değildir diye tanımlamaz eğer ki siz doğruysanız. Önemli olna nokta o kişiler arasında olabilme ihtimaliniz oldun.

Allah ın kanunları tüm yönetim sistemlerine kolayca uygulanabilir ister monorşi ister fedeol olsun. Asıl olan insanın nefsini köreltmesidir.
Örneğin bir hint sultanı büyük bir savaştan sonra ne kadar büyük bir hata yaptığını anlayarak tüm malını mülkünü fakir ve yoksullara dağıtıp ülkesini, mutlak adeletle yönetmiştir ki bu sultan için nefsini yok ettiği söylenebilir.

Yönetimin ehil kişide olması gerektiğini zaten söylemiştik yanılmıyorsam. Oy çokluğu kabul olmasın ve ehil kişilerin seçtiği olsun çünkü ehil olmayanlar yanılabilir aldanabilir demişiniz kabul bencede öyle olsun da ehil kişileri nasıl belirleyeceğiz diyeceksiniz ki Kurana göre tamamda Kurana göre iman bilgisi allahta değilmidir nerden bilecez.

Şimdilik hoşçakalın en kısa zamanda tekrar bu sayfadan konuşuruz.

İyilik ve affedilme üzerimize olsun
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
kuman Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (20. March 2013)
Alt 22. March 2013, 08:47 PM   #13
kuman
Uzman Üye

kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Dost kardeş okudum güzel bir yazı din ile ilgili söylenenlere zaten katılıyorum. Hüküm Allaha aiitir, Mülk Allahındır, Egemenlik Allahın dır.
Bunlara aykırı bir şey söylenmez ancak bu konular hakkında konuşulaşabilir.

''Allah koyduğu ana ilkeleri tabulaştırmıştır; bunların uygulamalarını ve uygulama şekillerini insanların istişare ederek alacakları karara bırakmıştır.''

Benimde tam olarak söylediğim zaten bu cümleden ibaret. Bu sözden sonra ne söylersem söyleyeyim hepsini bu cümle ile açıklayabilirim.

allah bize kuranda zaten tüm emirlerini bize vermiştir bu emirlere uyun mutlu olun demiştir. Bu emirlere yöntemini bize bırakmıştır.

Bu yüzden Kuran bize Rejimden bahsetmemiştir. Ne sultanlık ne cumhuriyet dememiştir bu bize bırakılmış Çünkü biz Halife yiz bu dünyaya
Yaşamı bir ayet olarka gördüğümüzde Cumhuriyetin insanlık için ne denli güzel bir rejim olduğu görülür.

Demokrasi ise sade bir yönetimdir. Demokrasi ile yönetilen bir krallık var mıdır? evet Mesala bugünün monorşileri hepsi nerdeyse demokrasi ile yönetilir.
Peki demokrasi bir din midir ? hüküm koyarmı ? Koyduğu hükümler kalıcımıdır yopksa değişebilir mi? bunlara vereceğimiz cevaplar asıl önemli olanı yakalamamıza yardımcı olur.

Öncelikle demokrasinin 2500 yıllık bir geçmişi vardır yani bir süreçtir insanlık tarihinde. Hak olan dinlerden etkilenmiştir hak olmayan dinlerden etkilenmiştir.
Bu onu mutlak doğruda yapmaz mutlak yanlışlıkta. Bir süreç halinde geliştiği değiştiğinide hesap edersek bir din olamaz.
Ancak şu olabilir yeryüzünün HALİFESİ olan insanoğlu tarafından Allahın bize bıraktığı uygulama şeklidir. daha fazlası değil.

Müslümanlar Bölünemezler Ayrı devlet kuramazlar mantığında söylendiği için buna katılmam;
Allah insanları millet (Kabile) olarak yaratmıştır bir birleri ile tanışsınlar tanısınlar diye örfleri yaşamları farklıdır dünyayı görüş açılarıda kimi denizden bakar kimi dağdan ve farklı bakarlar ve farkloı devletleride olabilir.
İslam onlarda bir sıcaklık bir sevgi köprüsü kurar ve kardeş olurlar ilişkileri kardeş gibidir ama öz kardeş değillerdir.
Alt 23. March 2013, 10:41 AM   #14
kuman
Uzman Üye

Demokraside en önemli olgu seçimler peki seçimler nasıl olmalı? demokrasi bununla ilgili ne diyor !
Bence hiç bir şey demiyor bu kuralları koyanlar ne diyor desek daha doğru olur.
İslam ise diğer yazıda gördüğüm kadarıyla sadece yöneticilerin ehil olması değil seçmeninde ehil olması gerektiğini söylüyor. Buna katılıyorum seçmen ehil olmaz ise yönetime öyle abuk sabuk fikirleri olan bırakın yönetmeyi karar alamayan aldığı kararın arkasında duramayan ve değiştiren kişiler gelirki buda devletin yalpalamasına insanların devlete olan güvenlerinin sarsılmasına neden olur.
Peki bu ehil kişiler ;
Adil olmalı - Reşit olmalı -Özgür olmalı- Alim olmalı- Siyasi basirete sahip olmalı. Bu ehil kişilerin özelliklerini kuran da zaten inanan bir insanın özelliği olarak tanıtmıyor mu? İnana bir insansanız eğer ;
Dürüst ve erdemli olmalısınız kendi lehinize bile karşı olsada (ki bu herkesin yapabileceği bir iş değildir takva sahipleri yapar ancak bunu) akli melakeleriniz yerinde olmalı yani iyiyi kötüden ayırabilmeli ve en önemlisi bir davranışın sonunu görebilmeniz gerekmektedir. yani iyimi olacak kötümü olacak sezgisine sahip olmanız gerekmektedir.
Kendi kararlarınızı kendiniz alabilmeli her görüş her konuşmadan etkilenmemeniz gerekmektedir başkalarının aklına uyduğunuz sürece zaten hayatta mutlu olamazsınız.
Alim ise bir konu hakkında herşeyi bilmek değil Kuranda belirttiği kadarıyla allahı bilmek ile yeterlidir bir kişi inanmışsa eğer zaten o alimdir inanmayan kimse ise alim değildir.
Siyaset olayına gelince bu herkeste olmayabilir. Zaten diğer şartlara sahipseniz seçim yapabilirsiniz demektir.

Peki şu anda bunları kaç kişi sağlıyor ? Bu özellikler kimlerde var ?
Devlet insanalra eğitim vermekle yükümlü bir kurumdur. Eğitimin nasıl verileceği nerde verileceği ne verileceği gibi konularda evrensel değerler göz önünde alınarak eğitim sistemi oluşturulmalı. Ancak bu şekilde bir eğitim ile insanlar yukarıdaki tüm şartlara sahip olur.
Bu şartlar kişilerin kendilerinin bulabileceği şartlar değildir, toplumun genelinde var ise ancak kişilerde bu özellik olur.
Bu açıdan insanlara ilk önce eğitim verilmeli sonra yönetime katılmaları seçme yapmaları sağlanmalıdır ki günümüzde de bu geçerlidir ( uygulamanın hata dolu olması yada yanlış olması şu aşamada bizi bağlamaz)

Tüm bunlara baktığımda ve vekilin tanımına baktığımda zaten islami bir tip yönetim var olduğunu anlıyoruz.
Bir yönetici var bir meclis var birde yargı var ve seçmenler var ( bana göre tüm insanlar ehildir Eğitimini aldığı sürece)
Bence bir yanlışlık yok ve benim fikrime göre her yönetim biçimi olsun rejim olsun Allahın istediği tarzda bir yönetim ( Aksaklıklar ve bilinçli olarak yapılan yanlış eylemleri katmıyorum)
Alt 23. March 2013, 11:06 AM   #15
kuman
Uzman Üye

Partilere gelince ben şahsen partilerin inananları böldüğü konusunda aynı fikirlerde değilim. Şimdi kişi kurani olarak olmamasını gerektiğini söylüyor bense bana göre diyorum aslında burda kafirlik var gibi durum olsada bunu yorum farklılığı olarak görüyorum.

Ben partileri insanların iradelerini yönetime yansıttıkları birer kurum olarak görürüm ve sadece demokraside değil monorşide bile olmaz ise olmazıdır. Aslında siyasi parti demek muhalefet eden demektir muhalafet eden insanların olşturdurğu grub olarak gördüğüm için her zaman olması gerektiğine inanırım çünkü toplumsal bir hareket ancak örgütlenmiş bir biçimde yapılabilir.
Siz eğer siyasi partileri rant makinası haline getirirseniz bu toplumun bir sorunu olur. Başka bir yerde siyasi parti gerçek işlevini görüyor olabilir.
Siyasi partiler olmadan yönetimin doğruya ulaşması zordur. Muaviye zamanında yaşananlr belki siyasi partiler olsaydı yaşanmazdı.
Alt 23. March 2013, 11:32 AM   #16
kuman
Uzman Üye

''İslâm dini ile Demokrasi arasındaki fark

Demokratik sistemde (beşeri dinlerden Demokrasi dininde) de seçimin, düşünce ve inanç hürriyetinin varlığı, tam mülkiyet hakkının bulunması, insanlar arasında dil, din, ırk ve sınıf ayrılığının olmaması, gelirlerin hakça bölüşülmesi, idarede adaletin, eşitliğin, hukukun üstünlüğünün esas alınması, genel ahlakın ve haysiyetin korunması gibi bazı noktaların yüzeysel olarak olması, demokrasi (beşeri dinlerden Demokrasi dini) ile Hak Din olan İslâm dininin örtüştüğü izlenimini doğurabilmektedir. Hatta bazı kimseler, demokrasinin tamamen İslâm dinine uygun olduğunu bile ileri sürebilmektedir.

Şimdi yazarın kendi düşüncesini doğru olarak yansıtması yanlış olmuş Demokrasinin yukarıdaki konuları yüzeysel olarak alır demiş tamamen kişisel bir görüş demokrasiyi din olarak gördüğünden bu şekilde düşünce tarzı normaldir.
Ancak yüzeysel olmadığını gösterir pek çok delil ortaya konulabilir Amerikan iç savaşı buna örnek verilebilir.

İşin aslında bunlar bir benzeyişten ibarettir. İslâm dini Allah’ın hâkimiyeti esasına dayandığı için demokrasiden doğabilecek sorunlara da izin vermeyen bir sistemi öngörür. Halk hâkimiyetine dayanan sözde demokratik idarelerin bir zaman sonra diktatörlüğe dönüşmesi ve anarşi doğurması kaçınılmazdır

allahın hakimiyeti esas olduğundan doğabilecek sorunlara izin vermez. Yapmayın tarih bilinci bu kadar mı eksik.
Daha mezhepler doğmamış doğmak üzere daha elçinin ölümünden 20-30 sene geçmiş Iraktaki din bilgileri sarhoş etmeycek kadar içki içmenin haram olmadığını söylemişlerdir sarhoş olmak haram ama olmazsan değil. hanfi mezhebinde bu yok mu ? Osmanlı neden bu kadar çok içermiş halife padişahlar içki içmiyormuydu? Örnek çoğaltılabilir
Emevi muaviye örneği verilebilir
İnsanların hatalarını yönetime mal edilmez kişilerin hataları sistemi yanlış olduğu anlamına gelmez.
Platon demiş faşist yönetimlere yol açar diye açmışta açabilirde de Allahın yönetimini gerçekleştirdiklerini söyleyenler faşizme neden olmamış mı şimdiye kadar ?

Demokraside genellikle ideolojik ve kişisel garazlar mücadele eder. Böylece toplumda bir takım sosyal sınıflar oluşur. Bu durum da cemiyetin çıkmazlara sürüklenmesine neden olur. İslâm dini ise bunlara izin vermez.
İslam izin vermezde insanlar yapmazmı insanların özelliklerini neden yönetime atıyorsunuz.
Daha devam edilebilri konulşmaya ancak hep aynı çizgide döenr durur.

İnsanlar günaha yakındır her zaman ister Allahın dininde kişi Allahın dediklerine tam olarak uymuyorsa ister Demokraside olsun ister şeriata olsun aynı hikaye döner durur.

Şu FARKLA ;
Faşist yönetim demokraside yok edilebilir çünkü sonuçta bir kanundur halka güvenidir halk oyudur ancak DİN için bu şekilde davrandığını söyleyen bir kişi kanunları kendi yapmadığını ALLAHIN kanunalrı olduğunu söylerse bunu kim değiştirebilir ?
Hiç kimse sonra insanlar şeriat dedikleri dinle alakası olmayan kuralların içinde söürülür eziyet çekip dururlar vesselam.....

Bookmarks

Etiketler
aldatmacadır, demokrasi, şeytani