hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NÜZUL SIRASINA GÖRE NECM NECM KUR'AN'IN TÜRKÇE MEALİ Hakkı YILMAZ > MEDİNE DÖNEMİ > AHZÂB SÛRESİ

Seçenekler Stil
Alt 21. April 2013, 03:25 PM   #11
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yukarıdki yazımızda şöyle demişiz:"Aynı şekilde transfer mevsiminden evvel veya transfer mevsiminde bir futbol takımı ile bir oyuncu anlaştiği zaman gazetelerde şöyle haberlere rastlarız: 'Falanca klüp filanca ile söz kesti; ağustosta masaya oturacaklar.' Burada da biz bir nikâhlanma ve bir evlilikten bahsedilmediğini anlarız."
Ama, Arap bu tür münasebetlere "nikâhlanma" demektedir; klübün futbolcuya (bu futbolcu başka bir klübün futbolcusu da olabilir), futbolcunun da bir klübe ihtiyacı vardır. Aynı amaçta birleşip bir mehir karşılığında karşılıklı anlaşmışlardır. Peygamberimizin evlatlığı ile ''eşi" bakımından münasebetine de bu yönden bakılmalıdır.
Bu bakış açısını bilhassa Nisa Suresi'ne, yetimlere çevirirsek (fakat oradaki sorumluluklar değişiktir; bu yönden de bilinçlenmeme sebep olan Sayın Hasan Akçay'a teşekkür etmek boynumun borcudur. ) dinimize ve de özellikle Peygamber'imize atılmış lekeyi geri atabiliriz: Muhammed Peygamber tek eşlidir.

Saygılarımla.
Galip Yetkin
Wow! Galip agabeyim, iste böyle sonuclar bekliyor merdem kiz sizden.

Paylasimlarinizin devamini bekliyorum

Saygilarimla...saydi sayiyor sayarmi bilmem... saydim sizi.

Selam ve dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21. April 2013, 03:32 PM   #12
merdem
Uzman Üye

merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Oyunda bir foul yok dimi?

Hani peygamberin hanimlari müminlerin anneleri oluyor, hani bundan sonra sana baska es almak yok deniliyor, hani peygamber hanimlari uyariliyor uslu olmazlarsa Rabbimiz o hanimlari baska hanimlarla degistirir namazlarini kilan, zekatlarini veren genci ve bakire olanlarindan....disariya cikarken hanimlari (cok sayili) cilbablarini alsin üzerlerine denirken...Araplarda tekil cogul nasil oluyor?

Devami nasil gelecek?
Alt 21. April 2013, 04:07 PM   #13
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Armut piş, ağzıma düş.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21. April 2013, 04:12 PM   #14
merdem
Uzman Üye

Alıntı:
Armut piş, ağzıma düş.

sildim iste :-(

Konu merdem tarafından (21. April 2013 Saat 05:16 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 21. April 2013, 10:20 PM   #15
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.566
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleyküm! Değerli Kardeşlerim!

Yanlış kullanılan sözcüklerden birisi de "mehir"dir.
Dilimize doğru anlamıyla geçmiş ve halen kullanılan "mâhir, mahâret" ile aynı kökten türetilen "mehir" sözcüğünün bugün dilimizde; "nikah karşılığı verilmesi gereken karşılık" ile hiç bir ilişkisi yoktur. Kur'an'da da bu tür bir kullanım sözkonusu değildir.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Alt 22. April 2013, 01:48 AM   #16
galipyetkin
Uzman Üye

galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

"Mehir" hakkında daha geniş bir açıklamayı şuradan edinebilirsiniz:

http://www.hanifler.com/showthread.php?t=215&page=2

Galip Yetkin.
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (22. April 2013)
Alt 22. April 2013, 08:23 AM   #17
merdem
Uzman Üye

Türkiye de sosyal yardimlar varmidir bilemiyecegim, ama Almanya da yeteri kadar var.

Evlendigimde mehir denen bir sey görmedigim gibi (hatirlamiyorum desem daha uygun olur, yalan söylemis olmiyayim) ayrildiktan sonra nafaka denen bir sey de görmedim, bir kurus dahi olsa.

Gelelim Almanya nin sosyal yardimlarina. Ayrildiktan sonra bir meslek yaptim ve calismaya basladim (daha evvelde calisiyordum ama belli bir meslek üzerine degil), kazancimin yetmedigi yerde Alman hükümeti cocuklarimin bakimi icin gerekli yardimlari üstlendi (hepsi henüz okul caginda olduklari icin). Esasinda Alman hükümetinin yaptigi yardimlar eninde sonunda bakimiyle sorumlu tutulan kisilerden geri alinir. Ama gelin görün ki minareyi calan kilifini daha önceden hazirladigi icin, kul hakkini gözetmeden kendilerini karli sayanlarin sayisi oldukca coktur. Kim kimi aldatiyor bir bilselerdi. Devlete kazik atmanin ne demek oldugunu bir kavrayabilselerdi.

Hani hep Islam hak hukukundan bahsediyoruz da, Islam ülkeleri batidan sosyal yardim hususunda örnek alsinlar, sayet tabii kendi ülkelerinde bu türden kurumlar yok ise, var ise gelistirilsin.

Acaba Türkiye de yasamaya devam etseydim durumum ne olurdu, cocuklarim tahsillerine devam edebilir ve bir meslek sahibi olabilirlermiydi diye düsünmemek elde degil.

Islam da kadin beceriksiz, devamli korunmaya yönelik bir varlik degildir. Elbette ki calisma hayatina atilabilir ve aile geciminde katkisi bulunabilir. Toplum icinde uygunsuz bir harekette bulunmadigi ve fitneye kapi acmadigi müddetce neden calismasin.

Gelenekci müslümanlar tabii ki bu hususta baska düsünüyor olabilirler ve muhakkakki ayri görüsleri var. Iste degisik görüste olanlar, kadinin calismasina karsi cikanlar elbetteki kadinin yasamindan ve geleceginden kendilerini sorumlu tutarlar. Ne dereceye kadar ve hangi sartlar altinda, iste burada kadinin ezilmesi, suistimali ortaya cikiyor. Kadin bir meslek ögrenmemistir, hayatindan memnun olsa da olmasa da mecbur kiliniyor aile icinde bir esir durumuna düsürülüyor. Gecimsizlik durumlarinda sesini cikaramaz oluyor, esindan ayrilsa ne yapacak, nasil gecinecek. Cocuklarin bakimini da üstlenmis olacak olursa tam bir zor ortamda kaliyor. Esi gereken yardimlarda bulunmuyor, ki hanimi yine kendine geri dönsün diye, ya da benden cikti ne hali varsa görsün diyordur. Kadin bir nevi görünmez zincirlerle baglaniyor. Ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersin.

Hangi deve hangi diyar? Kit görüslülerin kendileri bu diyardan gidecekleri yeri acaba hic düsünüyorlarmi? Kimin huzurunda verecekleri hesabi hic düsünüyorlarmi? Birileri kendilerini kimseye sorumlu tutmuyor bu dünyada, ama eninde sonunda hesap vereceklerini unutmasinlar.

Siz degerli kardeslerimizin de cok güzel bir sekilde izah ettigi gibi, kadinin kimseye muhtac olmadan hayatta gecimini saglama imkanlari yaratilmalidir, ki Allah'tan baska kimselere muhtac olmasin, el acmasin, yalvarmasin.

Türkiyemiz gayet modern bir ülke oldugu icin hanimlara taninan bir sürü haklar var. Kit görüslü müslümanlarin kendi usüllerine göre yetistirdikleri nesillere ziyan ediyorlar. Mesela basörtülü bir hanim kiz sayet uniye giremiyorsa kimin kabahati? Bir meslek sahibi oldugunu düsünelim hanim kizin, her is yeri zaten müsait olmadigindan dolayi bu hanim kizin is hayati da gayet kisitli olacaktir.

Günümüzde ille de kadin evde oturmalidir diye düsünenler, ayni sekilde bu hanimlarin geleceklerini de düsünmek zorundadirlar, mali durumlari müsait midir degil midir ortaya cikacak sorumluluklari da ona göre planlamalari gerekir.

Mehir ve nafaka diyerek birbirlerini oyuna düsürmesinler. Her seyi hakkiyla gören, isiten ve bilen bir Rabbimizin oldugunu akillarindan cikarmasinlar. Ya Allah'in buyruklarini geregince uygulasinlar, uygulayamiyorlarsa sayet ortamin örf ve adetlerine ayak uydursunlar. Ikisi arasi bir yolu bulup kimseyi kandirmaya kalkmasinlar. Din icinde din uydurmaya lüzum yok.

Yapilan hareketlere cok dikkat etmek gerekir. Kadini koruyorum diye kadini bir hice döndürmesinler. Hani derler ya bir is adami iscilerine ben size is veriyorum, ben sizin gelirlerinizi sagliyorum (firavun misali) diye kendini nasil yükseltiyorsa, ayni sekilde esler arasinda da gecen bu konusmalara dikkat etmek lazim. Ben sana bakiyorum, ben seni gecindiriyorum, ben olmazsam acta acikta kalirdin laflariyla yürümez bu gemi. Yürüdügünde sonu Titanic'in sonundan farkli olmaz. Üstüne üstlük hem bu dünyalarini hem de ahiretlerini karartmasinlar.
Alt 22. April 2013, 12:31 PM   #18
galipyetkin
Uzman Üye

"Hani hep Islam hak hukukundan bahsediyoruz da, Islam ülkeleri batidan sosyal yardim hususunda örnek alsinlar, sayet tabii kendi ülkelerinde bu türden kurumlar yok ise, var ise gelistirilsin."

Kapitalist veya en fazla sosyal demokrat olan Batı ile, islam yaşantısı sergilediklerini zanneden devletlerin ekonomik ve sosyal yaşamlarını mukayese edip, Batının ekonomik ve sosyal yaşam tarzını överek tavsiye etmek aykırılıktır-ılımlı islâmcılıktır. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir. Belki Norveç olabilir. Çünkü İslâm yaşamının kendine has ekonomik ve sosyal yaşamı Kur'an'da açıkça anlatılmıştır. İslâm ekonomik ve sosyal yaşamı sosyal yardımlar üzerine kurulu olmayıp, kollektivist bir ekonomik ve sosyal yaşamdır. Bu yaşamdan biraz anlayabilmek için an az Bakara-177. ayeti ile "Bakara:219-Nahl:71" ayetlerini iyice sindirip; "salât'ı ikâme-zekat'ı ita"nın ne anlattığını bilmek ve Beyt yaşamı olan 'havra-manastır-mescid'il haram' ile bunun dışında kalan mescidi aksa yaşam biçimlerinin ne olduğunu bilmek gerekir.

Konu galipyetkin tarafından (23. April 2013 Saat 02:53 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 22. April 2013, 12:51 PM   #19
merdem
Uzman Üye

Alıntı:
"Hani hep Islam hak hukukundan bahsediyoruz da, Islam ülkeleri batidan sosyal yardim hususunda örnek alsinlar, sayet tabii kendi ülkelerinde bu türden kurumlar yok ise, var ise gelistirilsin."

Kapitalist veya en fazla sosyal demokrat olan Batı ile, islam yaşantısı sergilediklerini zanneden devletlerin ekonomik ve sosyal yaşamlarını mukayese edip, Batının ekonomik ve sosyal yaşam tarzını överek tavsiya etmek aykırılıktır-ılımlı islâmcılıktır. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir. Belki Norveç olabilir. Çünkü İslâm yaşamının kendine has ekonomik ve sosyal yaşamı Kur'an'da açıkça anlatılmıştır. İslâm ekonomik ve sosyal yaşamı sosyal yardımlar üzerine kurulu olmayıp, kollektivist bir ekonomik ve sosyal yaşamdır. Bu yaşamdan biraz anlayabilmek için an az Bakara-177. ayeti ile "Bakara:219-Nahl:71" ayetlerini iyice sindirip; "salât'ı ikâme-zekat'ı ita"nın ne anlattığını bilmek ve Beyt yaşamı olan 'havra-manastır-mescid'il haram' ile bunun dışında kalan mescidi aksa yaşam biçimlerinin ne olduğunu bilmek gerekir.
Galip agabeyim, su an derin üzüntümden dolayi fazla yazamayacagim, kisacasi ben nerede isem Allah'im da oradadir. Hangi ülkede yasadigim önemli degil, önemli olan Rabbime yakinligimdir.

Selam ve dua ile.

Bookmarks

Etiketler
ahzab, suresi