hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NÜZUL SIRASINA GÖRE NECM NECM KUR'AN'IN TÜRKÇE MEALİ Hakkı YILMAZ > MEKKE DÖNEMİ > KEVSER SÛRESİ

Seçenekler Stil
Alt 1. July 2012, 05:06 PM   #1
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road
Standart Kevser sûresi

MEKKE DÖNEMİ

Necm: 29

1Şüphesiz Biz sana bol nimet verdik. 2Öyleyse Rabbin için salât et [mâlî yönden ve zihinsel açıdan destek ol; toplumu aydınlatmaya çalış] ve karşılaşacağın zorlukları göğüsle! 3Şüphesiz seni horlayan, sonu olmayanın; yaptıkları, işe yaramayanın ta kendisidir!
(15/108, Kevser/1-3)
Bilgi (2. July 2012), Miralay (18. January 2013), sevginur (15. January 2013)
Alt 15. January 2013, 06:07 AM   #2
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

Necm: 29

1Şüphesiz Biz sana bol nimet verdik. 2Öyleyse Rabbin için salât et [mâlî yönden ve zihinsel açıdan destek ol; toplumu aydınlatmaya çalış] ve karşılaşacağın zorlukları göğüsle! 3Şüphesiz seni horlayan, sonu olmayanın; yaptıkları, işe yaramayanın ta kendisidir!
(15/108, Kevser/1-3)

selamun aleykum Sevgili dost1 kardeşim.
mealde kurban kesme emrini salatla bir almışsınız sanırım.. [mâlî yönden ve zihinsel açıdan destek ol; toplumu aydınlatmaya çalış]
2. ayetinde Fe salli li rabbike venhar. nahr emri kurban kesmek demek olduğunu söylüyorlar ''nahr ''etmek hayvan cinsi olarak farklı görüşler olsada kurban kesme fiil emri var sizin En'am süresi 162 mealindede kurban geçmiyor.
En'am 62, 163 - De ki: “Benim salatım [sosyal desteğim], ibadetim, hayatım ve ölümüm sadece kendisinin ortağı olmayan âlemlerin Rabbi Allah içindir. Ve ben böyle emrolundum ve ben müslümanların ilkiyim.”

bu ayetin kevser süresi inişi rivayetlerde bazı mekkeliler namazı ve kurbanı Allah dışında başka varlıklar için kesermiş hatta o isimlerini zikrettikleri kişilerin adına derlermiş.
özet olarak Hayatımızı Allahın dediği şekilde ben böyle emrolundum deyip uygulamak. bu bir nimet değilmi kaldıki Bu sürede verilen nimetlerin ölmedende yani dünyadayken bile gerçekleştiğini anlayabiliriz
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi

Konu sevginur tarafından (15. January 2013 Saat 06:20 AM ) değiştirilmiştir.
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15. January 2013, 02:20 PM   #3
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

Allah için ibadet,kurban

فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ

O halde Rabbin için namaz kıl ve kurban kes.

فَصَلِّ salli emri ibadet etmek انْحَرْ inhar ise kurban kesme emridir.
Allah size istediğiniz her şeyden vermiştir. Allah’ın nimetlerini saymaya kalksanız bitiremezsiniz. Ama kimi insanlar yanlışı çok yapar, çok da nankördür. (İbrahim 14/34) النحر “Nahr” göğsün üst kısmındaki boyun çukuruna denir. (Müfredat s.627) “Venhar” ise “O çukura bıçak saplayarak kes” demek olur. Bu sırada hayvan ayakta bulunur. Bunu daha açık şekilde anlatan Ayet şudur: “Gösterişli hayvanları da sizin için Allah’ın (dininin) işaretlerinden (kurban) kıldık. Onlarda sizin için hayır vardır. Sıra sıra ayakta dururlarken üzerlerine Allah’ın adını anın. Yanları üstüne düştüklerinde onlardan yiyin, ihtiyacını gizleyen ve gizlemeyen fakirlere de yedirin. Belki şükredersiniz diye onları emrinize verdik.” (el-Hac 22/36)
“Sura üflendiğinde kâfirlerin arasında nesep bağı kalmaz, o gün birbirlerini arayıp sormazlar da…” Müminun 23/101
Bu ayette iki emir biri ''salat ''etmek ve nahr etmek etmek.
Ayette salat ve nahr kelimelerinde çeşitli görüşler vardır.
a)Kimi alimler bu ilgili emirler hz Peygamber'in namaz kılması ile bazılarına göre sağ eli sol elin üzerine koymasıyla ilgilidir
Dipğer görüş salattan farz namazlar nahrdan maksat deve kurban edilmesi
b)Bu ayetin iniş olarak Hubeydiye antlaşmasının yapıldığı gün inmiş hz Peygamber hacdan engellenmesi hadisesinde Allah teala bayram namazı kılması deve kurban etmesi tekrar geri dönmesi emredilenleri aynen yaptığını ayetin mesaj olarak Allahın sana verdiği deger ve hayrın bir şükrü olarak bütün ibadetlerini putlara değil sadece Rabbine tahsis et
Ayetteki emir sadece peygambere yönelik değil bütün müminleri içerdiğidir..
Süleymaniye vakfı ve mehmet Okuyan görüşlerinden derlenmiştir
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi

Konu sevginur tarafından (15. January 2013 Saat 05:02 PM ) değiştirilmiştir.
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 16. January 2013, 07:14 PM   #4
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart Dost1 Kardesimiz insaAllah herhangi sekilde engellenmemistir....

....basina bir olay gelmemistir, yoksa coktan bir cevap verirdi Sevginur kardesimize.

Ben haddim olmayarak, kisa bir izah kopyalamak münasebetsizliginde bulunuyorum. Simdiden özür dilerim araya karistigimdan dolayi.

KEVSER Suresi

Rahman ve Rahim Allah adıyla

KEVSER Suresinin, Hz. Muhammed ( selam ona ) risaletinin ilk yıllarında inmiş, nebiliğine ve okuduğu Vahye iman etmeyen Mekkeli müşriklerin, kendisine karşı sözlü aşağılama ile saldırdıkları durumu ve Allah’ın kendisine verdiği desteği konu alan surelerden biri olduğu anlaşılmaktadır.

Kalem-Duha-İnşirah-Kevser suresi bir bütün olarak tek bir sure gibi de okunabilir. Bu surelerde ana konu, Hz. Nebiye sözlü saldırı ve aşağılama ( mecnun, büyücü, soyu kesik, ilimsiz, zengin değil v.b. ) ile onu halkın gözünden düşürmek isteyen Mekkeli müşrik elebaşlarının saldırıları ve Allah’ın ona destek vererek müşrikleri aşağılayarak onlardan gelen bu eziyetlere karşı sabırlı ve dayanıklı olmasını, onlarla mücadeleye yani Vahyi tebliğe devam etmesini emrettiği durumlardır.

O günkü Mekke toplumunda en önemli kişi, en çok oğullara, mallara, develere ve zenginliklere sahip olan kişidir. Hz. Muhammed peygamber ise tek oğlu ölmüş, orta halli bir insandır ve toplumun “elit tabakasından” da değildir. İşte surenin son ayetinden, o toplum için eksiklik sayılan oğlu olmamasını dillerine dolayan ve kendisine EBTER=Soyu kesik hakareti ile saldırıldığını anlıyoruz.

KEVSER = O günkü arap dilinde BİTMEK TÜKENMEK BİLMEYEN ZENGİNLİK anlamında kullanılmakta olan herkesin hayalini kurduğu tüm imkanları asla bitmemecesine barındıran bir serveti ifade etmektedir.

NAHR: BOYUN GÖĞÜS BİRLEŞME BÖLGESİ, ELLERİ GÖĞSE KOYMAK, GÖĞÜS GÖĞÜSE ÇARPIŞMAK anlamlarında bir kelimedir.

bu durumda surenin en makul ve anlam bütünlüklü çevirisi şu şekilde yapılabilir:

1- Şüphesiz ki biz sana bitmek tükenmek bilmeyen o zenginliği ( Vahyi-Kuranı ) verdik

2- Öyleyese Rabbin için yönel ve GÖĞÜS GER

3- Asıl soyu kesik olan o sana kin besleyendir.

————————————————————————–

Surenin ikinci ayeti sonradan uyarlamacı paradigma ile ( öyleyese Rabbin için namaz kıl ve kurban kes ) şeklinde çevrilmektedir. Bu hem dilsel hem Kuran bütünlüğünde, hem tarihsel, hem mantıksal olarak uygun bir çeviri olamaz. NEDENLERİ:

a- O paradigmaya göre zaten namaz kılan ve kurban kesen bir “PEYGAMBERE” neden tekrar böyle bir emir verilsin?

b- şekisel ritüel namaz ise ve bildiğimiz kurban ise, zaten Mekkeli müşrik dinine göre İbrahim’den beri herkesin Kabe’nin eteğinde salat ettiği ( Enfal 35 ), Hac ettiği, kurbanlar kestikleri söylenmektedir. bu durumda peygambere neden tekrar bunlar emredilsin?

c- SALLA namaz kılmaksa EQAMUS SALAT nedir? “namaz kılmayı kılmak mı”?

d- Arapça’da ve Kuran’da canlı boğazlamak, kurban etmek kelimesi ZE-BE-HA ( ذبح ) dır. Bakara Suresi 49, 67, 71. ayette sığır kesin derken, Maide Suresi 3. ayette “henüz canlıyken yetişip KESTİKLERİNİZ hariç” derken, Neml 21. ayette ” hüdhüd’ü boğazlayacağım” derken, Saffat suresi 102. ayette İbrahim peygamber İsmail’e ” rüyamda seni boğazlıyorken gördüm” derken ve daha bir çok ayette bir canlıyı boğazlamak ( boğazını bıçakla kesmek ) fiilinin kullanıldığı her yerde bu ZE-BE-HA kelimesi kullanılmıştır.

Saffat suresinde isim hali olan KURBALIK kelimesi karşılığı da ZİBHİN (aynı kelime) olarak kullanılmıştır.

Türkçe’ye de HAYVAN KESİLEN YER ismi olarak MEZBAHA şeklinde giren kelime budur.

Dolayısı ile Kevser suresindeki NAHR kelimesi, ne ARAPÇA’da ne de KURAN’DA, kurban kesmek ya da boğazlamak manalarında kullanılmamıştır ki kelimenin zaten böyle bir anlamı da yoktur. Bu formel sünnilik oluşturulurken paradigmaya uydurma tahrifine uğramış ayetlerden birisidir.

d- Kendisine yapılan eziyet ve saldırılara karşı Hz. Peygamberin KENDİSİNE VERİLEN VAHYE RABBİ İÇİN YÖNELMESİ ve bu uğurda bu eziyet ve saldırılara GÖĞÜS GERMESİ kelimenin asıl anlamlarından olan GÖĞÜSLEMEK-GÖĞÜS GÖĞÜSE MÜCADELE ETMEYE tam uymaktadır.

e- bildiğimiz manada kurban, hac da yerine getirilen bir nusuktur. özel adı HEDY’dir. Kuran’da, Hac’da sunulan kurban manasındadır. Şiarlar’dandır. Hac suresinde konu zaten detaylı anlatılmakta ve o bölgenin menseği olarak yaklaşık ikibinbeşyüz yıldır uygulanmaktadır. Bu surede bahsedilmiş olmasının, ne Kuran’ın anlam bütünlüğünde, ne kronolojik ne de tarihsel bağlamda bir manası zaten yoktur.

Rabbimiz Allah hak ilimlerimizde bizi sabit kılsın ve pekiştirsin, yanlış ve batıllarımızdan bizi hakka hidayet etsin ve affetsin. Şüphesiz ki ilmi veren de, hidayet eden de, günahları bağışlayacak olan da ancak ve yalnız O’dur. O’nun eşi, dengi, benzeri, ortağı yoktur. Biz buna iman ettik ve şahitlik ederiz.

Tüm övgüler, yüceltmeler yalnızca alemlerin Rabbi olan Allah’ındır ve yalnızca O’nadır. elhamdülillah.

Saygi ve selamlarimla.

NOT:http://kurandanhaberler.blogcu.com/k...uresi/12355561
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
40tr40 (27. January 2013), Bilgi (19. January 2013), Miralay (18. January 2013), sevginur (17. January 2013)
Alt 18. January 2013, 03:45 PM   #5
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selam merdem kardeşim
Allah senden ve tüm inananlardan razı olsun.
Aynen ben de senin gibi düşünüyorum. Özellikle Kevser Suresi hakkında ben de birşeyler yazmıştım.
Düşünün ki, en sevdiğiniz bir yakınınız vefat etti...
Ona "Git namaz kıl ve hayvan kes" mi dersiniz; yoksa "Bugüne kadar yaptığın güzel işleri rabbin için devam ettir ve göğsünü dik tut; SALLA GİTSİN" mi dersiniz?

Yani, yakınları vefat eden Allah'ın elçisi üzüntü halindedir. Bir de madrabazlar kendisiyle alay ediyorlar. Cenab-ı Allah elçisini teselli ediyor.

"Biz sana kevser'i verdik. Üzülme salla gitsin,göğsünü dik tut,dik dur,gururla dur. Biz seni şanlı şerefli kıldık.O seninle alay eden var ya; işte soyu kesik olan odur." Bence Kevser Suresi'ni bu daha güzel açıklıyor.

Ne kadar manidardır ki, dilimize de geçmiş olan bir sözdür bu... Üzülen bir kimseye,"salla gitsin" deriz. Fesalli ile salla gitsin ne kadar benzeşiyor değil mi?

Konu Miralay tarafından (18. January 2013 Saat 03:49 PM ) değiştirilmiştir.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
40tr40 (27. January 2013), Bilgi (19. January 2013), merdem (18. January 2013), sevginur (18. January 2013)

Bookmarks

Etiketler
kevser, suresi