hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NÜZUL SIRASINA GÖRE TEBYîNÜ'L -KUR'AN İŞTE KUR'AN ve VİDEOLARI Hakkı Yılmaz > İniş Sırası ile Sureler > 25.Kadr Suresi

Seçenekler Stil
Alt 27. August 2012, 02:50 AM   #41
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Zinedov.

Bir şeye inanmışsınız, beni de ona inandırmak,ikna etmek için Kur'anda nerede bir ''O'' ile ''kuran veya ''kitap'' ifadesi geçse o ayeti mesela yukarıda Zuhruf suresinden veya Duhan suresinden veya Embiya suresinden getirip yazıyorsunuz.

Öbür yandan kitabın'' kainat kitabı'' olduğunu söylüyorsunuz.

İsterseniz bir de şurayı okuyuverin http://www.hanifler.com/showthread.p...1222#post11222

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (27. August 2012 Saat 06:58 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27. August 2012, 12:38 PM   #42
Zinedov
Katılımcı Üye

Tesekkür: 46
28 Mesajina 56 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Zinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud of

Selam.
Alt 27. August 2012, 05:13 PM   #43
galipyetkin
Uzman Üye

galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Selâm.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
Alt 28. August 2012, 10:47 PM   #44
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Üstadım tebrikler çok güzel bir yerden yakalamışsınız.

Evet bende bu soruyu kendime soruyordum.

"Kul HU valla HU ahad"
"Allahus samed"

HU ve ALLAH kavramları birbirinden ayrı telaffuz ediliyor.

Ahad olduğuna yemin edilen HU
ve
Samed olan ALLAH
Sevgili kardeşim;

"hu" Allah'ın diğer bir ismi olup, aslında tanımlanamaz, tam kavranamaz şeklinde anlamıda içerecek şekildedir.

Bu nedenle, "O (hu = Allah) tektir" derken sadece birlemek anlamından öte, hem sayısal hem de her şey bakımından tek (benzersiz, dengi olmayan) şeklindeki bir anlatım için kullanıldığını düşünüyorum. Ancak; aynı cümlede isim tekrarı yerine, zamir kullanmak şeklinde edebi bir anlatımda imkanlıdır.

Saygılarımla,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (7. September 2012)
Alt 6. September 2012, 08:17 PM   #45
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

en am/7
ve lev nezzelnaa aleyke kitaaben fii kırtaasin.../sana sayfada yazılı olarak indirseydik...
fe le mesuuhu bi eydiihim.../sonra ellerini sürseler...
le kaaleleziine keferuu in haazaa illaa sihrun mubiinun.../inkarcılar, "bu bariz masal, başka bişey değil" derdi..

"yazılı olarak indirseydik, el sürselerdi" diğer açıdan "yazılı olarak indirmedik elle hissedilen/ele avuca alınabilecek birşey/yazılı bir kitap yok"

zuhruf/43,44
festemsik billezii uuhıye ileyke.../ sana gönderilene/bildirilene sıkıca sarıl...
ve innehu le zikrun leke ve li kavmike, ve sevfe tus eluunne.../o sana ve kavmine öğüttür, sorulacaksınız...

sorulma nedir/ayrıntısı nedir bilmem ama sorulacak olan, resul ve kavmine "gelen öğüde sarılıp sarılmadıkları"...
bu ayete göre belirtilen kavim "o günden bugüne tüm insanlık" değilse beni ilgilendiren bir durum yok...

duhan/1,2,3,4,6
haa mim.../ ?
vel kitaabil mubiini.../ ihtiyaç duyulan açıklamaları barındıran kitap...
innaa kunnaa munziriine.../uyaranlar olduğumuz kesindir...
fihaa yufreku.../ onda seçilir/ayrılır...
kullu emrin hakiimin.../hükmedilen bütün hususlar
rahmeten min rabbike.../efendinden rahmet/ihsan/lütuf..

zuhruf/1,2,3,4
haa mim.../ ?
vel kitaabil mubiini.../ ihtiyaç duyulan açıklamaları barındıran kitap...
innaa cealnaahu kur aanen arabiyyen leallekum ta kıluun.../onu arapça kur an kıldık akletmeniz umulur...

hadid/25
Lekad erselnaa rusulenaa bil beyyinaati.../elçilerimizi deliller ie gönderdik...
ve enzelnaa meahumul kitaabe vel miizaane.../ve beraberlerinde kitabı ve teraziyi indirdik...
li yekuumen naasu bil kıst.../insanlar adaleti uygulasınlar diye...

kitap, ihtiyaç duyulan açıklamaları barındıran "alemlerin efendisinin sistemine ait hükümler..."
kur an, alemlerin efendisinin sistemine ait hükümleri öğütleyen "söylev/nutuk/bildiri..."

duhan/1,2,3,4,6
ihtiyaç duyulan açıklamaları barındıran kitap/alemlerin efendisinin sistemine ait hükümler, uyarıcı, bütün hususlar kendisinde belirtilen, alemlerin efendisinden lütuf...
zuhruf/1,2,3,4
ihtiyaç duyulan açıklamaları barındıran kitap/alemlerin efendisinin sistemine ait hükümler, arapça kur an/söylev/hitap/nutuk/bildiri...
hadid/25
delillerle gelen elçiler ve beraberlerinde indirilen kitap/Alemlerin efendisinin sistemine ait hükümler ve muhakeme, insanlar adaleti uygulasınlar diye ...

kadr/1,4
innaa enzelnaahu.../onu indiren biziz...
tenezzelul melaaiketu ver ruuhu fiihaa bi izni rabbihim min kulli emrin.../ elçiler ve bilgi onda iner, efendilerinin izniyle, herbir husus için...

doğru veya yanlış...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 7. September 2012, 05:00 AM   #46
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Ayetleri, kitabı, cibrili, gökten suyu, sekiz çift hayvanı, bıldırcını, demiri vb. bizim istifademize/ ihtiyaçlarımızı karşılamaya (inzal/ n-z-l) sunan rabbe hamd olsun.

Ne de az öğüt alan var.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 7. September 2012, 09:58 AM   #47
galipyetkin
Uzman Üye

Sayın Fers.

Tekrar hoşgeldin aramıza.

Sayın Fers; doğru-yanlış diye dayatmayın. Tecümenizi soruyorsanız herhalde doğru.

Ana konuya gelirsek:

Doğru: Resul'e inzal olmuş, O'nun hayatının bir sayfası, bir safhası. Genel kültür olarak koy kenara dursun; tarihi bir bilgi, tarihten bir sayfa.

Yalnış: Kur'an bana da, bu günüme de hitap ettiğine göre kastettiğiniz mânâda bana ne kitap, ne de elçi.

Ama Allah ''Ey Galip işte sana tarihten bir sayfa'' dememiş olmalı o satırlarla. Benim bir kadir gecem olmalı, bana da birşeyler olmalı ki ben de ''elçiler ve bilgi'' ile donanmalıyım. Bu bilinçle; o satırların bana, bu günüme hitap ettiği bilinciyle o satırları araştıracağım; ya da ''at sepete'' diyeceğim. Sepete atılamıyacak kadar değerli olduklarından:İşte şimdi araştırıyorum. O halde bemim için, beni etkileyecek olan
-Kadir ne?
-Gece ne?
-Kadir gecem ne?

Peygamber olmadığıma göre kastedilen mânâda bana kitap ve elçiler verilmeyeceğine göre:
Ayette geçen kitap benim için ne?
Elçiler ile kastedilen benim için ne?

Velhasıl Sayın Fers.
Kadir Suresi tarihten bir sayfa olmayacağına göre bana, benim için ne anlatıyor?
Size sizin için ne anlatıyor?

Saygılarımla.
Galip Yetkin
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (7. September 2012)
Alt 8. September 2012, 01:32 PM   #48
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

yeniden hoşbulduk sayın galipyetkin...

kadr/4,5
tenezzelul melaaiketu ver ruuhu fiihaa bi izni rabbihim min kulli emrin, selaamun, hiye hattaa matlaıl fecr.../
alemlerin efendisinin ruhsatıyla herbir husus için indirilen elçiler ve bilgi, güneşin doğuşuna kadar gelen selamet...

inişteki süreklilik o zamana ait, herbir elçi ve herbir hususa ait delil ve bilgi için güneşin doğuşuna kadar selamet getiriş...
İsa, Musa, Muhammed ve diğerlerinin getirdiği herbir delil/öğüt, aydınlığa geçişteki selamet...

bana anlattığı...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
gecesi, gerçeği, kadir