hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Mezhepler ve Tarikatlar

Seçenekler Stil
Alt 15. July 2009, 01:08 PM   #1
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough
Standart Nur Cemaati...

Selamlar;

Ben şu an bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine , o arkadaşımla nur cemaati'nin sohbet lerine katılıyorum.
Acaba bu cemaat hakkında sizinde iyi veya kötü yönde görüşlerinizi alabilirmiyim ?

svg...
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15. July 2009, 02:20 PM   #2
Toslunba
Uzman Üye

Toslunba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 90
69 Mesajina 159 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Toslunba is on a distinguished road

Türkiye ve Ortadoğuda Amerikanın maşalığını yapan bir cemaat diye düşünüyorum. Tarih boyu gerek ingilizler gerekse ABD liler kendilerine bağlı müslüman cemaat ve tarikatlar kurarak siyasi hedefleri doğrultusunda kullanmıştır. Bunun örnekleri ispatlı olarak çok fazladır. Fettullah Gülenin Beyaz minare ve beyaz saray benzetmelerini ve okullarının çeşitli ülkelerde CIA ye bilgi sızdırmaktan kapatılması , vatikana yakınlığı , diyalog masalına verdiği desteği ,örgütlenme yapısının ... kiliselerininkiyle bire bir örtüşmesini ve pek çok bilgi değerlendirirsek daha net anlaşılır. Cemaatini oluşturan kimselerin iyi niyetli ve safiyane duygularını anlaya biliyorum ancak nur risaleleri dedikleri kitapları KURANIN üzerine koymaları -bir tür kutsiyet yüklemelerini ve Kurandan daha çok bu kitapları bilmelerini anlayamıyorum.
Sağlıcakla.
Toslunba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15. July 2009, 02:47 PM   #3
aşık74
Uzman Üye

Alıntı:
Toslunba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Cemaatini oluşturan kimselerin iyi niyetli ve safiyane duygularını anlaya biliyorum ancak nur risaleleri dedikleri kitapları KURANIN üzerine koymaları -bir tür kutsiyet yüklemelerini ve Kurandan daha çok bu kitapları bilmelerini anlayamıyorum.
Sağlıcakla.
Nur risalesi denen kitap, kuran tefsiri yanılmıyorsam,doğrumuyum ?

svg.
Alt 15. July 2009, 06:04 PM   #4
Toslunba
Uzman Üye

Hayır ,Bildiğim kadarıyla Saidi nursinin kitaplarıdır. Kendileri genellikle bu kitapların kuranın açıklaması mahiyetinde olduğunu iddea ederler. Nur risalelerinin Kuran tefsiriyle bir alakası yoktur.
Sağlıcakla kalın.
Alt 16. July 2009, 07:36 AM   #5
nuh
Katılımcı Üye

Tesekkür: 0
13 Mesajina 16 Tesekkür Aldi
nuh will become famous soon enoughnuh will become famous soon enough

(Şuara)106. Kardeşleri Nuh onlara şöyle demişti: Allah'a karşı gelmekten sakınmaz mısınız?
(Yunus)66. İyi bilin ki, göklerde ve yerde ne varsa yalnız Allah’ındır. O halde Allah’tan başka ortaklara tapanlar neyin ardına düşüyorlar! Doğrusu onlar, zandan başka bir şeyin ardına düşmüyorlar ve onlar sadece yalan söylüyorlar (Hicr)64. Sana gerçeği getirdik; biz, hakikaten doğru söyleyenleriz (Maide)77. De ki: Ey Kitap ehli! Dininizde haksız yere haddi aşmayın. Daha önceden sapan, birçoklarını saptıran ve yolun doğrusundan uzaklaşan bir topluma uymayın.(Bakara)10. Onların kalblerinde bir hastalık vardır. Allah da onların hastalığını çoğaltmıştır. Söylemekte oldukları yalanlar sebebiyle de onlar için elîm bir azap vardır. 242. Allah size işte böylece âyetlerini açıklar ki düşünüp hakikati anlayasınız.
nuh isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 16. July 2009, 07:36 AM   #6
aşık74
Uzman Üye

Cevabınız için teşekkür ederim.

Bu arada ; biraz önce mail lerime bakıyordum.Birşeyler öğrenmek için için mail listelerine üye olduğum site ler de var.
Bakın o sitelerden birinden gelen mail,sizinlede paylaşmak istiyorum.
Verilen cevaplar enteresan geldi bana.

Sual: Yalnız Kur’an diyenlerin sapıttıklarını görüyoruz. Hâlbuki Kur’an, Resulullah’a ve âlimlere uyulmasını emretmiyor mu? Yalnız Kur’an diyenler niye, Kur’anın emrine uymuyorlar?

CEVAP

Baştan sapıtınca, raydan çıkınca, raya girmek kolay olmaz. Allah ne diyor diyerek meal okuyup hüküm çıkarmak çok zararlıdır. (Hayır, ben hüküm çıkarmak için değil, de Kur’anda ne var diye okuyorum) demek de yanlıştır. İnsan okuduğun etkisinde kalır. Tercüme edenin fikrine esir olur. Kendi tercüme ediyorsa, kendi fikrinin esiri olur. Osmanlılar bunu bildiği için, hiç meal yazmamışlardır. Osmanlıdan sonra gayrimüslimler bu işe önayak olmuş, sonra herkes meal yazmaya başlamış ve çok kimsenin sapıtmasına sebep olmuşlardır. Meal okumak, yüzme bilmeyenin, kendisini denize atması gibi tehlikelidir. Meal okuyup hüküm çıkarmak, rüzgâr ekip fırtına biçmeye benzer. Buna birkaç üç örnek verelim:

1- Rahmetli Sadreddin hoca, çocuklarına, dini aslından, Kur’andan öğrenin diye nasihat ederdi. Oğlu 19’cu oldu, Kur’andan başka şeyi kabul etmem demeye başladı. Babası eyvah dediyse de, dizlerini dövdüyse de, fayda vermedi.

2- Reformist Fazlurrahman’ın oğlu Hıristiyanlığa geçip papaz olunca, babası tepki gösterip niye Hıristiyan olduğunu sorar. Oğlu da, (Baba, Hıristiyanların da Cennet’e gideceğini söyleyen sen değil miydin? İftihar edeceğin yere, tepki göstermeye ne hakkın var) diyerek, babasını susturur.

3- Yine bir yazar, (Hıristiyanların mazlumları cennete gidecek) dedi. Ona tâbi olanların çoğu, (Hıristiyanların hepsi mazlum) diyerek kiliseye gitmeye, ayinlere katılmaya, papazların da takva sahibi olduklarını söylemeye başlamışlardır.

Bu acı örnekler gösteriyor ki, dinden taviz vermeye gelmiyor, elini veren kolunu alamıyor, dinini yıkmış oluyor.

Bu verilen cevaplar,bana pek tatmin edici gelmedi arkadaşlar. Nedir bu işin aslı ?

svg...
Alt 16. July 2009, 07:42 AM   #7
aşık74
Uzman Üye

Nuh bey ; aynı anda cevap yazmışız

Nuh kardeşim; bu ayetlerde allah ( c.c) putlara tapanların durumlarına bir takım örnekler vermiş,şu an ben bu durumda değilim mesela.

Ama tabii aşırıya kaçanlarda vardır elbette,ama onlarda put'a tapma manasında değilde,peygamber sevgisini biraz abartma manasında olabilir.

sevgiler...
Alt 16. July 2009, 11:24 AM   #8
nuh
Katılımcı Üye

(Zümer)41. Şüphesiz biz bu Kitab'ı sana, insanlar için hak olarak indirdik. Artık kim doğru yolu seçerse kendi lehinedir; kim de saparsa ancak kendi aleyhine sapmış olur. Sen onların üzerinde vekil değilsin.(Kıyame) 5. Fakat insan önündekini yalanlamak ister.(Mücadele) 14. Allah'ın kendilerine gazap ettiği bir topluluğu dost edinenleri görmedin mi? Onlar ne sizdendirler ne de onlardan. Bilerek yalan yere yemin ediyorlar.19. Şeytan onları etkisi altına aldı da kendilerine Allah'ı anmayı unutturdu. İşte onlar şeytanın yandaşlarıdır. İyi bilin ki şeytanın yandaşları hep kayıptadırlar. (Kamer)5. Bu büyük bir hikmettir. Fakat uyarılar ne fayda verir! 43. Şimdi sizin kâfirleriniz, onlardan daha mı iyidirler? Yoksa kitaplarda sizin için bir berât mı var?
nuh Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
message (30. June 2010)
Alt 16. July 2009, 11:45 AM   #9
Toslunba
Uzman Üye

Cevabınız için teşekkür ederim.

Bu arada ; biraz önce mail lerime bakıyordum.Birşeyler öğrenmek için için mail listelerine üye olduğum site ler de var.
Bakın o sitelerden birinden gelen mail,sizinlede paylaşmak istiyorum.
Verilen cevaplar enteresan geldi bana.

Sual: Yalnız Kur’an diyenlerin sapıttıklarını görüyoruz. Hâlbuki Kur’an, Resulullah’a ve âlimlere uyulmasını emretmiyor mu? Yalnız Kur’an diyenler niye, Kur’anın emrine uymuyorlar?

Yalnız Kuran diyenler Peygamberimize uymuyor iddeası tamamen boştur. Bizce peygamberimize uymak Kurana uymaktırki Kuranda bu durum çok açık ifade edilmiştir. Kuranı arkasına atan yada ikinci sınıf bir yere koyan hiç bir kimsenin peygamberimize uyabileceğini sanmıyorum. Madem peygamberimiz bize örnek ; onun hayatına baktığımda ben Kurana -Allahın emirlerine adanmış bir hayat görüyorum ; kimsenin peşine düşmeyen sadece Allah diyen bir hayat. Buyrun bizde bunu yapalım ,onu örnek Alıp Kurana hizmet edelim. Hiçbir kitabıda ona eş koşmayalım ; tıpkı peygamberimiz gibi İlla Allah diyelim .

Bakara Suresi 213 İnsanlar bir tek ümmet idi. Sonra Allah, peygamberleri müjdeleyiciler ve uyarıcılar olarak gönderdi. Onlarla beraber, anlaşmazlığa düştükleri konularda, insanlar arasında hükmetsinler diye gerçeği taşıyan Kitap'ı hak olarak indirdi.

Maide Suresi 48 Sana da Kitap'ı hak olarak indirdik. Kitap'tan onun yanında bulunanı tasdikleyici ve onu denetleyip güvenilirliğini sağlayıcı olarak... O halde onlar arasında Allah'ın indirdiğiyle hükmet, Hak'tan sana gelenden uzaklaşıp onların keyiflerine uyma. Sizden her biri için bir yol/şerîat ve bir yöntem belirledik. Allah dileseydi sizi elbette bir tek ümmet yapardı. Ama size vermiş olduklarıyla sizi imtihana çeksin diye öyle yapmamıştır. O halde hayırlarda yarışın. Tümünüzün dönüşü Allah'adır. O size, tartışmış olduğunuz şeylerin esasını bildirecektir.

Maide Suresi 49 Sen de aralarında, Allah'ın indirdiğiyle hükmet. Onların keyiflerine uyma. Dikkat et de Allah'ın sana indirdiğinin bir kısmından seni uzaklaştırıp fitneye düşürmesinler. Eğer yüz çevirirlerse bil ki, Allah onları bazı günahları yüzünden belaya çarptırmak istiyor. Zaten insanların birçokları doğru yoldan iyice sapmış bulunuyorlar.

CEVAP

Baştan sapıtınca, raydan çıkınca, raya girmek kolay olmaz. Allah ne diyor diyerek meal okuyup hüküm çıkarmak çok zararlıdır. (Hayır, ben hüküm çıkarmak için değil, de Kur’anda ne var diye okuyorum) demek de yanlıştır. İnsan okuduğun etkisinde kalır. Tercüme edenin fikrine esir olur. Kendi tercüme ediyorsa, kendi fikrinin esiri olur.

Kuranın nasıl okunacağının kararını mail gruplarına yazı yazan hoca efendiler değil yine Kuran verir. Kuranın okunması için gerekenler Kovulmuş şeytandan Allaha sığınmak ve tefekkürdür. Meallerde hata oluyorsa hatası olmayan meal yazmakla uğraşmak yerine neden meallerin kökü kazınmak istenir anlayamadım. Peki biz Kuranı nasıl bileceğiz ; Arapça öğrendik diyelim bu seferde bize arapça öğretenlerin öğrettiklerine yapışacağız. Kelimenin hangi anlamları bize söylendi ise o anlamlarla okuyup bize arapça öğretenin bakışına sığınacağız. O halde bir Türkün Kuran okuma ihtimali yoktur. Kuran araplar içindir. Peki ya Araplar bizim kendi dilimizde bilmediğimiz pek çok anlam olduğu gibi kendi dillerindeki çeşitli anlamları bilmiyorsa ; bu seferde onlar ana babalarından öğrendikleri dile esir olacaklar. Araplarda Kuran okuyamaz bu durumda. Peki ne yapılmalı ,işte bu hususta sevgili hoca efendilerimiz devreye giriyor ve bizden öğreneceksin diyiveriyor. İstedikleri zaten bu. Yukarıdaki cümleler tamamen saptırmadan ibarettir. Doğru meallerde hata var ancak o hatalara esir olmak için TEFEKKÜR etmemek gerekir. Zaten tefekkür olmadan Kuran okunmaz. Olabildiğince çok meal okuyup , çok araştırmak tavsiye edileceğine OKUmayın deniyor. Oysa Kuranıon kelime manası bile OKUNACAK OLAN dır.

Osmanlılar bunu bildiği için, hiç meal yazmamışlardır. Osmanlıdan sonra gayrimüslimler bu işe önayak olmuş, sonra herkes meal yazmaya başlamış ve çok kimsenin sapıtmasına sebep olmuşlardır. Meal okumak, yüzme bilmeyenin, kendisini denize atması gibi tehlikelidir. Meal okuyup hüküm çıkarmak, rüzgâr ekip fırtına biçmeye benzer. Buna birkaç üç örnek verelim:

Osmanlının resmi dili Arapça idi ve Osmanlının her yaptığı doğru kabul edilemez. Osmanlıda yoktu ama Karahanlılarda ,Selçuklularda Meallendirilmiş Kuranlar mevcuttu. Buna ne diyecekler peki? Meal yazdırma işini ise gayrı müslümler değil ,müslüman Mustafa Kemal ATATÜRK (Allah mekanını cennet eylesin) yapmıştır. Kendisinden Allah razı olsun.

1- Rahmetli Sadreddin hoca, çocuklarına, dini aslından, Kur’andan öğrenin diye nasihat ederdi. Oğlu 19’cu oldu, Kur’andan başka şeyi kabul etmem demeye başladı. Babası eyvah dediyse de, dizlerini dövdüyse de, fayda vermedi.

2- Reformist Fazlurrahman’ın oğlu Hıristiyanlığa geçip papaz olunca, babası tepki gösterip niye Hıristiyan olduğunu sorar. Oğlu da, (Baba, Hıristiyanların da Cennet’e gideceğini söyleyen sen değil miydin? İftihar edeceğin yere, tepki göstermeye ne hakkın var) diyerek, babasını susturur.

3- Yine bir yazar, (Hıristiyanların mazlumları cennete gidecek) dedi. Ona tâbi olanların çoğu, (Hıristiyanların hepsi mazlum) diyerek kiliseye gitmeye, ayinlere katılmaya, papazların da takva sahibi olduklarını söylemeye başlamışlardır.

Bu acı örnekler gösteriyor ki, dinden taviz vermeye gelmiyor, elini veren kolunu alamıyor, dinini yıkmış oluyor.

Bu örneklere sadece gülünür. Peki Kuran anlaşılmaz ,mealden okunmaz diyenlerden kimler çıkmış birde ona bakalım. Bizde 4 örnek verelim
1- Hüseyin Üzmez : Çocuk tacizcisi oldu...
2- Hasan Mezarcı : Peygamber oldu ,yurt dışına kaçtı...
3- Cemaleddin Kaplan : Türkiyeyi darul harp ilan edip ,Almanyada halife oldu..
4- Usame bin ladin : Suçsuz günahsız binlerce insanı katlederek müslüman ülkelerin işgalini haklı gösterdi ,İslamı terörizm olarak tanıttı.

Bu verilen cevaplar,bana pek tatmin edici gelmedi arkadaşlar. Nedir bu işin aslı ?

svg...
Toslunba Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
delfici (6. October 2009), Escherich (16. May 2015), message (30. June 2010), Miralay (30. June 2010), TEBYİN (24. January 2011)
Alt 16. July 2009, 02:33 PM   #10
nuh
Katılımcı Üye

(Hac)3. İnsanlardan, bilgisi olmaksızın Allah hakkında tartışmaya giren ve her inatçı şeytana uyan birtakım kimseler vardır. (Yusuf)106. Onların çoğu, ancak ortak koşarak Allah'a iman ederler. (Enbiya)45. De ki: Ben, sadece, vahiy ile sizi ikaz ediyorum. Fakat, sağır olanlar, ikaz edildikleri zaman bu çağrıyı duymazlar.54. Doğrusu, siz de, babalarınız da açık bir sapıklık içindesiniz, dedi. (Müminun)108. Buyurur ki: Alçaldıkça alçalın orada! Bana karşı konuşmayın artık! (Enfal)2. Müminler ancak, Allah anıldığı zaman yürekleri titreyen, kendilerine Allah'ın âyetleri okunduğunda imanlarını artıran ve yalnız Rablerine dayanıp güvenen kimselerdir(Nisa)56. Şüphesiz âyetlerimizi inkâr edenleri gün gelecek bir ateşe sokacağız; onların derileri pişip acı duymaz hale geldikçe, derilerini başka derilerle değiştiririz ki acıyı duysunlar! Allah daima üstün ve hakîmdir.
nuh Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Ali Rıza Borazan (22. August 2009), merdem (15. January 2013)

Bookmarks

Etiketler
cemaati, nur