hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Namaz

Seçenekler Stil
Alt 1. January 2016, 10:57 PM   #11
Araştıran
Uzman Üye

Araştıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 83
41 Mesajina 74 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Araştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud of

Alıntı:
kuman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Eğer namaz dua nın bir biçimi ise neden Ezan denilen çağrıyı beklemem gerekiyor ? kendi istediğim zaman dua edemem mi ?

Sabah Akşam namaz kıl deniliyorsa bunu her zaman olarak algılarsam yanlış mı olur ? Yanlış değilse Ezan neden gerekli ?

ve ben ezan okunmasın dediğim de kafir oluyorsam çokta umurumda...

Namaz dua nın bir biçimi ancak belli saatlerde olmalı diyorsan eğer.T eknoloji nerede şu an ? Namaz kıldıran seccade var artık. İmama da gerek yok al seccade yi kıl.

Bu arada bende birilerini kafir ilan etmek istedim en yakında sen vardın seni kafir ilan edeyim. ''Ezan okunmasın'' diyen kafir olur diyen ne bir ayet var ne bir ayet yorumu var ne de bir hadis var.

Ama sen Ezan yoktur diyen kafir olur dediğin için kafir oldun hadi geçmiş olsun.
Biz ezan diyoruz biz.Yoksa çağrıldığınız zaman cuma suresi 9.ayeti inkar etmenden dolayı dedim.YAni ortada bir çağrı var ister ezan de ister başka bişey de.Kendi kafama göre sen kafirsin demedim bu ayete göre dedim.Konu ne kadar saptı yahu.Birbirimiz tekfir etmek yerine niye güzel güzel konuşamıyoruz.Eğer güzel bir konuşma olsaydı bir yere gelecektim.Namaz/dua konusunda bende öyle düşünüyorum.Ben ezan da ne namaz kılma şartından bahsettim nede başka birşeyden sadece namaz kılasım gelir dedim.AMa şunu göz ardı etmeyelim Salatın vakitleri hakkında Allahın emri var,milleti toplamak için bir çağrıya ihtiyaç var cuma 9 da buna delil.Konu ne kadar saptı ya tekrar konuya dönsek.Şu başlığı bir daha okusanızda öyle devam etsek.
Alt 1. January 2016, 11:33 PM   #12
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Ezan "salat'ın" yani toplanmanın bir işareti ise muhatap tüm müslümanlardır.
Dolayısı ile evrensel bir belirtece ihtiyaç vardır.
Bugün Dünya üzerinde nereye gidilirse gidilsin ezan okunan bir yer varsa orada müslümanlar ve bir toplanma yeri vardır.

Ezanı türkçe okuyalım demek şuna benzer.
"Trafik sembollerini ve ışıklarını millileştirelim bize özgü yapalım."
O zaman seyreyle sen cümbüşü.

Ama soru dua ve namaz için ezan gerekli midir ise?
Kanaatimce değildir.
Zaten zannımca o dönemde de ezan bizdeki gibi namaz kılınması için insanlara bir davet aracı değil, toplantı ve istişare için bir davet aracı idi.

Salat ile namazı ve duayı birbirinden ayırmayı becerebildiğimden beri, Allah'a yakarmanın ve ibadetin zaman ölçütüne hapsedilemeyeceğini anlamış bulunmaktayım.

(Al-i İmran Suresi, 191) Onlar, ayakta iken (gündüz vakti), otururken (akşam eve gelindiğinde), yan yatarken (uyku zamanı) Allah'ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler...

Not:Parantez içi yorumlar bana aittir.
Alt 2. January 2016, 07:48 AM   #13
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Benim gördügüm
62:9'da ezan geçiyor:

Inananlar!
Salât için seslenildiginde...
izâ nûdiye lis salât...

Eger EZAN salât için seslenmekse
Kuran'da ezan var.

Seslenmenin diline gelince
o önemli degil ki Allah tarafindan hükme baglanmamis.
Insanlarca belirlenecek.
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 2. January 2016, 09:21 AM   #14
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Nida ile ezan arasındaki farkın bilinmesi gerekir. İnsanlara Sünnilik propogandası yapacağım diye yalan yanlış bilgiler verilmez ki:

62:9'da geçen "nûdiye" ezan ise
22:27'de geçen "ezzin" ne oluyor? Topaç çevirme mi?

Saygılarımla.
Galip Yetkin
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 2. January 2016, 08:28 PM   #15
galipyetkin
Uzman Üye

galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Alıntı:
Araştıran Nickli Üyeden Alıntı
sayın galip yetkin direkt cevaplayım sorunuzu namaz yok diyen Allahsız olmaz zira deizm diye bir tür inanç var fakat İslama göre kafir olur zira namaz dua nın bir biçimidir ve Allah bir ayeti kerimesinde duanız olmasa ben sizi napim der.Ezan ın adı çağrı dır dersiniz eyvallah,başka biçimde bir çağrı olur dersiniz eyvallah ama Ezan okunmamalı yada dua yok demek kurana göre dinden çıkmaktır.Hee şimdi demagoji yaptım ezan namaz farsça ondan yok demeyin bana.
Sayın Araştıran.
Allah'ın adet ve sünnetinde dolayısı ile dininde bir değişiklik olmayacağına göre ve buna rağmen
Musa Peygamber, Tevrat'ta dinin direği olan "namaz"a yer vermemiş.
İsa Peygamber de İncil'de öyle; ihmal mi etmiş acaba? Bir de içki içip millete de içirmiş!.
Acaba bu Peygamberler de sizin benim için yazdıklarınıza göre, deist midirler ve kafir mi olmuşlardır?
Yani "sünni" olmayanlar deist mi?
Açıkça söyleyeyim; ben deist filan değilim.
Ama deizmi de bir öğrenin. Şimdi siz "Heee demagoji yaptım" filan demeyin

İsterseniz şuraları okuyup orada yazılı "Furkan-77. ayeti de iyi bir tetkik edin:

1-) http://www.hanifler.com/showthread.php?t=652

2-) https://www.youtube.com/watch?v=7pi22CoxlTg

3-) https://www.youtube.com/watch?v=C8t3esOQRt8

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (19. September 2016 Saat 04:45 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 3. January 2016, 01:54 PM   #16
Araştıran
Uzman Üye

Araştıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 83
41 Mesajina 74 Tesekkür Aldi
Araştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Araştıran.
Allah'ın adet ve sünnetinde dolayısı ile dininde bir değişiklik olmayacağına rağmen
Musa Peygamber, Tevrat'ta dinin direği olan "namaz"a yer vermemiş.
İsa Peygamber de İncil'de öyle; ihmal mi etmiş acaba? Bir de içki içip millete de içirmiş!.
Acaba bu Peygamberler de sizin benim için yazdıklarınıza göre, deist midirler ve kafir mi olmuşlardır?
Yani "sünni" olmayanlar deist mi?
Açıkça söyleyeyim; ben deist filan değilim.
Ama deizmi de bir öğrenin. Şimdi siz "Heee demagoji yaptım" filan demeyin

İsterseniz şuraları okuyup orada yazılı "Furkan-77. ayeti de iyi bir tetkik edin:

1-) http://www.hanifler.com/showthread.php?t=652

2-) https://www.youtube.com/watch?v=7pi22CoxlTg

3-) https://www.youtube.com/watch?v=C8t3esOQRt8

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
Sayın Galip Yetkin

Ciddi anlamda iletişim sorunumuz var.Siz önce benden alıntıladığınız yazıyı bir okuyun olmadı bir daha okuyun.Sonra buna karşılık vermiş olduğunuz cevabı bi gözden geçirin olmadı bir daha gözden geçirin!

Dinin direği namaz mı?Kim söyledi bunu size ben mi söyledim?Niye bana anlatıyosunuz bunu?Resmen laf ebeliği yapıyosunuz!Sünnilere karşı büyük bir kininiz var anladım ama muhatabınız ben değilim Ben sadece Kuran a inanırım ve vekilim Allahtır.Namaz yok diyen dolayısıyla dua yok der Araf 55. ayeti inkar eder Kuranın bir ayetini inkar etsen kafir olursun ama yok ben zaten kurana inanmıyorum dersen benim inancımda sadece Yüce yaratıcı var dersen deist olursun olay bu kadar basit.Ben kimseye deistsin yada kafirsin demiyorum sadece Kuranla uyarıyorum.Diğer peygamberler hakkındaki söyledikleriniz tamamen sizin uydurmanızdır.Her dinde namaz vardır.Ama siz kafanızda sünnilerin basmakalıp namazını alıp buna göre hüküm verirseniz yanılırsınız.Verdiğiniz youtube linklerinin sadece başlığına baktım yaşar nurinin bu videolarını izledim zaten biliyorum.1-Deist adam namussuzdur demedim bunu neden bana söylediniz.2-Şu anki yani geleneksel ritüel namazı savunduğuma dair tek bir örnek gösterin.

Tekrar söylüyorum İnsanları anlamadan dinlemeden saldırgan bir tutum izlemek hiç hoş değil.Benim ana başlıkta anlatmak istediğim Kuran ve İslam türkçe olarak milletimize sunulsa ve böyle bir diriliş başlasa insanlar eminim ki buna kayıtsız kalmayacak ve bunun arkası çorap söküğü gibi gelecek,içlerindeki her türlü önyargıyı(putu) kıracak ve İslam ilk dönemlerindeki gibi şahlanacak.

Selam...
dost1 (4. January 2016)
Alt 3. January 2016, 04:07 PM   #17
galipyetkin
Uzman Üye

Alıntı:
.....namaz yok diyen Allahsız olmaz zira deizm diye bir tür inanç var fakat İslama göre kafir olur zira namaz dua nın bir biçimidir.....
Alıntı:
.....Namaz yok diyen dolayısıyla dua yok der Araf 55. ayeti inkar eder Kuranın bir ayetini inkar etsen kafir olursun......... Her dinde namaz vardır......Şu anki yani geleneksel ritüel namazı savunduğuma dair.....
Kafir olmadığınıza göre......

Özür dilerim. Benden bu kadar.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (3. January 2016 Saat 04:10 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (4. January 2016)
Alt 22. February 2016, 11:37 PM   #18
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

Bugün Arap kültürünü temel alan bir dindarlık geleneğinin ''asıl din'' olarak kabul edildiğini görüyoruz. Buna rağmen Ezan ın arapça okunması konusunda bir sıkıntı görmüyorum. Ezan ın evrensel bir simge olduğu kanaatindeyim. Dünya nın hangi kıtasında veya ülkesinde okunursa okunsun müslümanlara ait bir ''alametifarika'' olduğu su götürmez bir gerçektir.

Diğer yandan Allah la insan arasındaki ilişkiyi kurmakta, dini daha iyi anlamaya bağlıdır. İbadetin anadilde yapılması kişinin hem dinini daha iyi anlamasını sağlayacak hemde Allah la arasında kurduğu bağı daha da güçlendirecektir. Bilmediği bir dilde sabah akşam 5 vakit inandığı bir yaratıcı ya ibadet eden bir kişinin imanı ne kadar kuvvetli olursa olsun yaptığı ibadetin onu manevi olarak tatmin etmesi mümkün değildir.
bartsimpson (26. February 2016)

Bookmarks

Etiketler
ezan, mıneden, mıokunmamalı, okunmalı, türkçe