hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Allah'a İman > Allahın diğer isim ve Sıfatları

Seçenekler Stil
Alt 4. November 2012, 12:54 AM   #11
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

....

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 09:32 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme, yanlış uslup, özür
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (7. November 2012)
Alt 4. November 2012, 01:05 AM   #12
aRaYaN
Katılımcı Üye

Tesekkür: 30
29 Mesajina 49 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
aRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud of

Merhamet : Nötr olabilecekken Pozitif olmayı seçmek.
Gazap : Negatif olması gerekirken negatif olması.
Rezzak : Dünya da yeteri kadar kaynak var, ancak adil dağılım yok.Avrupa'da 1 yıl parfüme giden paralar afrikanın açlık sorununu çözer.
aRaYaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 4. November 2012, 02:01 AM   #13
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
arkadaşım sen neyin derdindesin? Burada Allah'a yakışmayan söz nerede? Gazap eden Allahın gazabında merhamet vr mıdır.
aklınca kraldan çok kralcılık yapıyorsun...

Allahın merhametsiz yanı yok mu diyorsun?
O zaman ben de sadece şu duayı ediyorum, beni buna inan mecbur bıraktın: Eğer Allahın merhametsiz tarafı varsa, o sana isabet etsin.

ki bak bakalım merhamet, rahmet kaç bucakmış.

oturmuş pc başından anca klavye karalıyorsun, kafanı kaldırda çevrene bak insanlar neyin mücadelesini veriyor. klavye müslümanı seni...
Bak yeter artık, ne laf anlamaz, uslanmaz birisi olduğunu gör yahu!

Allah'ın kendisinin bildirdiği bir sıfatına bile laf edebildiğini görmeden hala saldırmaktasın.

Klavye müslümanıymış... Aslında, uzak sandığın mesafelerin rabbimize çok yakın olduğunu, onun tanık olduğunu hatırlasaydın söyleyemezdin.

Rabbim, sadece kim neyi hakederse onu başına getirir. Ancak, çoğu zamandan gazap yada belayı haketse de bunu uygulamaz. Çünkü, onun rahmeti gazabını geçmektedir.

Azgınlara, zalimlere gazap ederken merhamet etmezse, sen şimdi bunu merhametsizlik olarakmı anlayacaksın?

Anlamanı değiştirmeye çalış artık.

Ayrıca, şu ettiğin duanın kabul görür olmayacağını da idrak et. Çünkü yaratan merhametsiz olamaz, zalim olamaz, karşılıksız, yani hak etmeden kimseye eziyet yapmaz.

Hakedene verdiği gazap ise merhametsizlik değildir.

Merhamet, rabbimiz açısından, insana haketmese bile rahmetini vermek, acıma, kollama, kötülüğü haketmesine rağmen onu bağışlamadır. Bunu iyi kavra...

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (4. November 2012 Saat 02:04 AM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 4. November 2012, 02:02 AM   #14
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Kardeşlerim!

Alemlerin Rabbi olan Yüce Allah, kendisini sürekli olarak tesbih etmemizi emreder. Bir ismin sahibini “tesbih” etmek demek, Tesbih edilecek olanı her tür noksanlıklardan uzak tutup, yüceltmek demektir.

Bunu yaparken dikkat etmemiz gereken; sadece ismin sözlük anlamlarının değil, asıl o sıfat ve isimlerin sahibinin arındırılmasına yönelik olmasına dikkat etmek olmalıdır.

Kur`an`daki bazı ayetlerde, Allah`ın tuzak kurduğuna dair ifadeler yer almaktadır. İşte bu ayetler örnek gösterilerek Allah`a, “hile ve tuzak kuran” sıfatını yakıştırmak doğru değildir. Çünkü bu ifadeler, Rad suresinin 13. ayetinde açıklandığı gibi sadece Allah`ın “tuzak kuranların hilelerini başlarına geçirmede çok güçlü” olduğu anlamına gelmektedir.
Ayetlerdeki asıl maksadın, yani Allah`ın gücünü vurgulamaya yönelik maksadın göz ardı edilip, hile-tuzak kurma gibi Kur`an`ın her tarafında kınanmış bir özelliğin Allah`a yakıştırılması yanlıştır.

Bizler de, Allah'ın tesbih etme emrine uyarak, Allah'a yakışmayan isim ve sıfatların, Rabbimizden uzak tutulması yönünde çabalayanlardan olalım. İnşaAllah.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Alt 4. November 2012, 02:07 AM   #15
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
arkadaşım sen neyin derdindesin? Burada Allah'a yakışmayan söz nerede? Gazap eden Allahın gazabında merhamet vr mıdır.
aklınca kraldan çok kralcılık yapıyorsun...

Allahın merhametsiz yanı yok mu diyorsun?
O zaman ben de sadece şu duayı ediyorum, beni buna inan mecbur bıraktın: Eğer Allahın merhametsiz tarafı varsa, o sana isabet etsin.

ki bak bakalım merhamet, rahmet kaç bucakmış.

oturmuş pc başından anca klavye karalıyorsun, kafanı kaldırda çevrene bak insanlar neyin mücadelesini veriyor. klavye müslümanı seni...
bakınız, arayan kardeşimiz ne kadar güzel açıklamış

Alıntı:
aRaYaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhamet : Nötr olabilecekken Pozitif olmayı seçmek.
Gazap : Negatif olması gerekirken negatif olması.
Rezzak : Dünya da yeteri kadar kaynak var, ancak adil dağılım yok.Avrupa'da 1 yıl parfüme giden paralar afrikanın açlık sorununu çözer.
Teşekkürler arayan kardeşim.

selamlar,
aorskaya
Alt 4. November 2012, 11:53 AM   #16
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

Alıntı:
açlıktan ölenler akla geliyor da. bu isim tek başıan doğru değil. Allah rezzak olduğu gibi aynı zamanda antirezzak.
bu ifadeyi yüzeysel yorumlayıp "vay seni gidi" mantığıyla görmek yerine,

yağmuru indiren ve ölü bir beldeyi canlandırdığı söyleyen rab değil midir, öyle ise yağmuru indirmeyen de o dur...
yok değil ise yağmuru indirmeyen insanoğlu mudur, engellesin insanoğlu ozaman...
yağmur ormanlarının tümünü yok etsin(her devirde her kültürde ağaçları katlettiler ama yinede yettiremediler), tohumların aşılanmasını engellesin, tüm denizler ve su kaynaklarının üzerini örtsün/kökünü kurutsun ki buharlaşma olmasın...
sıcak hava soğuk hava akımlarını durdursun ki yağmur yüklü bulutlar ne yükselsin ne alçalsın ne de hareket etsin rahmeti indiremesin...

bunları gerçekleştirebilse bile yağmurun kökünü kesmiş olan o değildir, o sadece ol emriyle var edilen kanunların işlemesine yol açandır, gerçek emr sahibi Alemlerin Efendisidir...

Alıntı:
Bir de kafama takılıyor...
Allaha isim, sıfat mı biçilirmiş. haşa bu Allahı sınırlandırmak olur. Allah şöyledir demek de laftan öte değil. Allah merhametli diyoruz sürekli, peki ya gazap ettiği zaman?
peki ya depremlerde çoluk çocuk demeden bağrışan insanları helak ederken? Allah merhametlidir ama bazı durumlarda da çok merhametsizdir.
insan, düşünendir bazı şeylerin kafasına takılması doğal...
cevabına ulaşamadıklarını kendince yorumlaması doğal, mesela depremlerde cibiliyetsizler kadar 0-12 yaş arası minikler ve benzerleri de var, hayvanlar da...

depremleri/doğal afetleri veya çöldeki susuzluğu, kurak bölgelerin susuzluğunu ve sonuclarını vs. sisteme yerleştiren Alemlerin Efendisi değil midir...
yok değil ise insanoğlu yönetsin fay hatlarını, hava akımlarını, dünyanın yörüngesinde dönüşünü, güneşle açılarını...
sistem ol emriyle düzenlenmiş, herşey yerli yerini almış, tasarım/kanunlar ve getirileri o emrin içindeydi ilk andan itibaren...

diğer yandan, "karşıdan karşıya geçerken sağa sola bakmassan kamyonun tekerleğinle samimiyeti kurarsın"...
kurak bölgede yaşıyorsun, "yeryüzü geniş değilmiydi" göç edebiliyorsan edersin yapamam diyorsan susuzluk ve açlıkla kaynaşırsın avrupalının parfümden vazgeçilmesini beklemek boş muhabbet...

yoksa bunlar bir kenara, "iyiliği/rahmeti veren benim kötülük sizden" mantığı rab için doğru mudur...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Fers Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
bartsimpson (26. October 2013), dost1 (4. November 2012), gul (16. April 2013), hiiic (4. November 2012)
Alt 4. November 2012, 01:47 PM   #17
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Teşekkür ederim Fers. Aralık bir kapıdan içeriyi gözlemlemişsin.

İnsanlar Allahı övmek ile ona yalakalık yapmak arasıdaki çizgiyi ayırt edemiyor gibi geliyor.
Bütün insanların ölmesinin sorumlusu Allahtır... O Ölümü yarattı.
Bütün insanların hastalanmasının sebebi ALlahtır...
Yoksulluğun sebebi Allahtır o insanlar arasında kimine fazla verdi kimine az.
Savaşlar, tecavüzün sebebi de Allahtır, O kötüyü yaratıp ona fırsat verendir.
(hepsiyle ilgili ayet mevcuttur, üstelik o istese herkesi tek millet, hidayet dsahibi yapardı ama yapmadı... O bütün bu karmaşa ve kavgayı, hakka tecavüzün olmasını istedi, birilerinin diğerlerini ezmesini istedi, dünya bu amaçla yaratıldı.)

Ben bunları söylediğimde birileri sanki Allahı koruma görevi kendisine verilmiş ve Allah da kendisinin ne olduğunu açıklamaktan acizmiş gibi hemen bir takım YAPMACIK sözlere başvuruyor... "O şöyle iyi böyle iyi" yeri geldi mi öyle de kötü ki, o ihaleye henüz düşmemiş için atıp tutması kolay. Şu doğaya bakın canlılar birbirini yakalayı, öldürüp, parçalayarak besleniyor, hayvanlar birbirini yiyor. toz pembe gözlük değil gerçeklerin Allahını anlamak için biraz gerçekci yorumlamak lazım Allahı... Burada ben Allahın güç ve kudretini inkar etmiyorum, burda hamd'a, övgüye aykırı bir görüş de yok.

Bütün bunlar benim Enbiya 23 ten anladıklarım oluyor aynı zamanda...
Allah'a yaptığından dolayı sorulmaz, ama o insanlar, yaptıklarından mutlaka Allah tarafından sorguya çekileceklerdir.
*
O, yaptığından sorumlu değildir, onlar ise sorumlu tutulacaklardır.

Bazıları insanı çok fazla seçme şansı varmış gibi değerlendiriyor. Allah şöyle şeker böyle cici edebiyatı yerine, gerçek olana gözleri açmak, hakikati görmek temennisiyle.

Allah hepimize hidayet versin.

Konu hiiic tarafından (4. November 2012 Saat 01:49 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
gul (16. April 2013)
Alt 4. November 2012, 03:11 PM   #18
aRaYaN
Katılımcı Üye

Tesekkür: 30
29 Mesajina 49 Tesekkür Aldi
aRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud of

Hicc bahsettiğin yaratıcının kötülüklerin olabildiği bir dünya yaratması , kötülüklerin sorumlusu ve sebebi olarak O'nu gösteriyorsa, insan'ı burada nereye koyacaksın ? İnsanın cezalandırılmasını nereye koyacaksın ?

Ben bir araziyi birine bağışladım,bu arazide güzel işler yap dedim.O kişi o arazi üstüne genelev inşa edince ben mi sorumluyum ? Sebep ben miyim ?
Okul da yapabilirdi.Hatta ben okul yapmasını öğütledim.

Oraya genelev yaparsa 1.sebep o kişidir.2.sebep ben olabilirim. Ama ikimizin sebep'liği aynı potada değerlendirilemez.Aktif sebep,pasif sebep.Ben o kişiyim uyarmışsam birde onun aktifliği artıyor,benimde pasifliğim artıyor.

Konu aRaYaN tarafından (4. November 2012 Saat 03:39 PM ) değiştirilmiştir.
aRaYaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 4. November 2012, 04:55 PM   #19
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı
açlıktan ölenler akla geliyor da. bu isim tek başıan doğru değil. Allah rezzak olduğu gibi aynı zamanda antirezzak.
Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bu ifadeyi yüzeysel yorumlayıp "vay seni gidi" mantığıyla görmek yerine,
Sevgili fers, bu ifade nasıl yorumlanabilirde, yüzeysel yorumlamak yerine diyebiliyorsun?

Kaldıki, yazıların yüzeysel yorumlanması söz konusu bile olmadığı gibi tam aksine yazılar her yönüyle ele alınarak, taşıdığı tehlikeye ciddi olarak dikkat çekilmiştir.

Yoksa; Rabbimiz hakkında bilgisizce bunu ifade edebilen birini "pohpohlamakmı" gerekirdi?

Burada aynı görüşte olmayan yazarlara sataşmasına, onlara tepeden bakmasına "selam" der geçilirde, kendine müslüman diyenler "rabbimize" yapılan asılsız yakıştırmalara sessiz kalırsa nasıl müslüman olabilir?

Buna sessiz kalınması, bunun gizli olarak onaylanması demektirki, o zaman aynı suça ortak olmuş olunur.

Bu kardeşimizin sebebi kendince malum olabilecek nedenlerle, nasıl cahiller gibi yazdıklarını görmen için yazılarını aşağıya alıntılıyorum.

HATA-1

Alıntı:
eski putperest ibadeti olan "nameste" yi namaz diye millete kaptırdılar,
HATA-2

Alıntı:

1- Allahın emri Salat'ı yaptınız: namaste.

2- Hala da boş amalleri, değersiz içi boş davranışları Allahın emriymiş gibi lanse ediyor, hurafe ritüel bataklığında çırpınıyorsun. Vebaliniz çok büyük benden söylemesi.

3- Yarın Allahın huzuruna çıktığımızda açıkcası ona karşı nasıl konuşacak, namazı nasıl kıldığınızı haklı göstermek için ne bahaneler bulacaksınız çok merak ediyorum. Hesap görücü hesabı görene kadar şimdilik burada tartışıyoruz, yarın divanda ak baldır kara baldır açığa çıkacak...
Bakın buna nasıl cevap vermişim:

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ABDEST BAŞLIĞINDA YAZSANIZDA NAMAZI İLGİLENDİRMESİ VE ÖNEMİ BAKIMINDAN BURAYADA YAZDIM.

1- Allahın emri Salat'ı yaptınız: namaste.

Tabi ya sana göre islamda namaz yoktur, namaste denen imasızların ibadeti vardır değilmi?

Sana bir kere daha sorayım, net olarak cevaplamanı isteyeyim.

SANA GÖRE İSLAMDA NAMAZ YOKMUDUR?

2- Hala da boş amalleri, değersiz içi boş davranışları Allahın emriymiş gibi lanse ediyor, hurafe ritüel bataklığında çırpınıyorsun. Vebaliniz çok büyük benden söylemesi.

Namaz boş amel değildir. Allah'ın vakitli olarak yapılmasını şart koştuğu emirlerindendir.

Vay haline kıldığı namazdan bihaber olmayanların haline denirken, namaz yok diyenlerin hali nice olur sen bunu düşünüyormusun?

Hangimizin vebali çok büyük acaba bu durumda...

3- Yarın Allahın huzuruna çıktığımızda açıkcası ona karşı nasıl konuşacak, namazı nasıl kıldığınızı haklı göstermek için ne bahaneler bulacaksınız çok merak ediyorum. Hesap görücü hesabı görene kadar şimdilik burada tartışıyoruz, yarın divanda ak baldır kara baldır açığa çıkacak...

Kesinlikle, sorulacaksınız dediği kurandan cevaplayacağım bu soruyu. Ama, dünyada güç yetirirken secde etmeyenlerin, baldırları açığa çıkartıldığı gün, yani gizli hiç bir şeyinin olmadığını gördüğü gün, istese de secdeye güç yetiremyeceklerden olmazsın inşallah.

En kısa zamanda, "kovulmuş şeytandan rabbimize sığınarak" kuranı okuyup, anlamanı ve hatalarını görüp düzeltmeni dilerim.

selamlar...
aorskaya
HATA -3

Alıntı:
heh işte o zaman açıkla bana Kurandan, sabah namazı kaç rekat, sünneti kaç rekat.

eğer getiremezsen, sen sadece bir YALANCISIN...
Kuranda, namaz olmadığını, namazın putperest ibadeti olduğunu kabul edince, "kurandan bana namazı ve namazın sünnetlerini göster" diyebiliyor.

Şimdi, bunları tam olarak anladıysan, olayın ciddiyetinin sen de farkına var ve bu kardeşimizi sen de kardeşi olarak uyar. Belki, o zaman bir kez daha düşünüp suçunu görebilir ve tövbe edebilir değilmi?

Şimdi, daha önce dediğin gibi hala; yazılanları yüzeysel yorumladığımızı düşünebiliyormusun?

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (4. November 2012 Saat 04:57 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 4. November 2012, 05:39 PM   #20
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
İnsanlar Allahı övmek ile ona yalakalık yapmak arasıdaki çizgiyi ayırt edemiyor gibi geliyor.
Peki, rabbimize "antirezzak" derken, sen övmek yerine , sövdüğünü şimdi görebiliyormusun?

Kendi gözündeki merteği göremeyenlerin, başkasının gözündeki çapağı tenkit etmesi ne kadar tutarlıdır!

Alıntı:
Bütün insanların ölmesinin sorumlusu Allahtır... O Ölümü yarattı.
İnsanların ölmesinin sorumlusu rabbimiz değildir. İnsanı yoktan var eden rabbimizin insanı ölümlü yaratmasını hata olarakmı görüyorsun? Allah, yaratılanlar için sebep olamaz, çünkü sebebi de yaratan Allah'tır.

Alıntı:
Bütün insanların hastalanmasının sebebi ALlahtır...
Yoksulluğun sebebi Allahtır o insanlar arasında kimine fazla verdi kimine az.
Savaşlar, tecavüzün sebebi de Allahtır, O kötüyü yaratıp ona fırsat verendir.
(hepsiyle ilgili ayet mevcuttur, üstelik o istese herkesi tek millet, hidayet dsahibi yapardı ama yapmadı... O bütün bu karmaşa ve kavgayı, hakka tecavüzün olmasını istedi, birilerinin diğerlerini ezmesini istedi, dünya bu amaçla yaratıldı.)
Burada sebep gösterdiğin rabbimiz bunların sebebi değildir. Bu sebepleri yaratandır. Sebebi yaratanın sebep olması mümkün değildir.

Alıntı:
Ben bunları söylediğimde birileri sanki Allahı koruma görevi kendisine verilmiş ve Allah da kendisinin ne olduğunu açıklamaktan acizmiş gibi hemen bir takım YAPMACIK sözlere başvuruyor...
Sen bunları nasıl söyleyebildiğine kafa yormak ve hatanı görmek yerine hala bunların yanlış olduğunu söyleyenlerimi kötülemeye çalışıyorsun?

Yahu, seni yaptıklarının doğrumu yanlışmı olduğunu düşünmeye ne sevk edebilir onu bilmediğimizden yapamyıruz. Ama, yazdıklarını bir kere daha düşün.

Allah'ın korunmaya ihtiyacı yok. Ancak, Allah'a isnat edilen yanlışlara, müslümanlar göz yumamamaz. Bu yönde sana yapılan eleştiriler, rabbi korumaya çalışmak değil, müslüman olarak dine sahip çıkmak ve yanlışa düşen kardeşini uyarılarla dini doğru anlamasını sağlamaya çalışmaktır.

selamlar,
aorskaya

Bookmarks

Etiketler
allahin, esmâi, hüsnâ, kuranda, İsimleri, yüce