hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Melekler'e İman

Seçenekler Stil
Alt 29. October 2012, 03:16 PM   #91
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

Alıntı:
1- Doğduğu andan itibaren cennetten kovulma olayını kuranın neresinden buluyorsunuz da bunları yazabiliyorsunuz?

2- Doğar doğmaz günahla ithamö edilmeyi, ebeveynlerinin pisliklerinden dolayı cezalandırılanlar olduğunu kuranın neresinden çıkarıyorsunuz?

3- Kurandaki; "hiç kimsenin başkasının yükünüğ yüklenmeyeceği, yani kimse başkasının suçları nedeniyle cezalandırılamayacağı" hükmüne rağmen bunları nereden buluyorsunuz?
diğer başlıkta yazdığım gibi, ifadeleri anlayabildiğinizi/anlayabileceğinizi düşünmüyorum, sorduğunuz sorulara bakılırsa "sizin güney kutbunda benim kuzey kutbunda/veya tersi" olduğu bariz...

boşuna kendinizi yormayın...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30. October 2012, 03:33 PM   #92
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
diğer başlıkta yazdığım gibi, ifadeleri anlayabildiğinizi/anlayabileceğinizi düşünmüyorum, sorduğunuz sorulara bakılırsa "sizin güney kutbunda benim kuzey kutbunda/veya tersi" olduğu bariz...

boşuna kendinizi yormayın...
"boşuna kendinizi yormayın" demekle, en azından bazı değişmezlere sahip olduğunu gösterdiğin için teşekkür ederim.

Evet, bunun en kestirme yolu, karşı tarafı "anlayamayacak "olmakla niteleyerek konuyu kapatmaya çalışmaktır.

Gerçekten de boşuna kendimizi yormayalım...

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30. October 2012, 11:46 PM   #93
ates demir
Guest

Sevgili aorskaya, herşeyi bırak bir düşün ve
Vicdansızın dini olur mu söyle?
Vicdanını dinlemeyenden onu örtenden İslam olur mu söyle?
Ya islam olursun ya münafık ya kafir. Başka alternatif var mı söyle?
Yok kanatlı uçan melekler falan. Hikaye bunlar dostum.
Melek güçtür, atomdur, moleküldür, rüzgardır, havanın suyun kaldırma kuvvetidir, senin ağzın, burnun, kulakların, düşünme akletme yeteneğindir. Hala anlamıyor musun? Sana her meleğin iblis dısında itaatini anlamiyor musun?
İblisin itaatsizliğinin muradı nedir? Hiç düşündün mü?
Sevgili aorskaya deki "ben vicdanımla barışığım egomu dinlemem" de. Ben iyilik yaparım egomu/iblisimi takmam de. Egom beni hep kötüye itiyor oysa vicdanım beni hep güzele çekiyor ve ben vicdanıma uyuyorum vicdanlıyım de.
Nerede ateş orada su, ne tuhaf kimya...
Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (31. October 2012)
Alt 31. October 2012, 12:01 AM   #94
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
ates demir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yok kanatlı uçan melekler falan. Hikaye bunlar dostum.
Melek güçtür, atomdur, moleküldür, rüzgardır, havanın suyun kaldırma kuvvetidir, senin ağzın, burnun, kulakların, düşünme akletme yeteneğindir. Hala anlamıyor musun? Sana her meleğin iblis dısında itaatini anlamiyor musun?
İblisin itaatsizliğinin muradı nedir? Hiç düşündün mü?
Sevgili aorskaya deki "ben vicdanımla barışığım egomu dinlemem" de. Ben iyilik yaparım egomu/iblisimi takmam de. Egom beni hep kötüye itiyor oysa vicdanım beni hep güzele çekiyor ve ben vicdanıma uyuyorum vicdanlıyım de.
Nerede ateş orada su, ne tuhaf kimya...
Sevgili ateş kardeşim,

Her şeyin çift yaratılması konusunu düşünmenizi rica ediyorum. Şimdi;

Meleklerin varlığı konusunda, aynı iddiaları İblis içinde dillendiren siz kardeşlerim için, İblisin insana ait bir özellik olmayıp, ondan ayrı bir yaratık olduğunu gösteren bir yazımı, "şeytanı yenmek kolaydır..." başlığından alıntılayarak cevap vermek istiyorum.

İnşallah, bu yazılanları iyi inceleyip, hala aynı görüşte olmanız halinde itirazınızı alıntıyla yapmanızı bekliyorum.

Saygılarımla...
aorskaya

Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı
3- İblis, adem yada tüm insanlara ait bir özellik, bir unsurmudur? Örneğin İblis insana özel bir nefs denen ve çoğu zaman güç yetiremediği benliğimidir?
1- bir bilsem şu iblis nedir, sorardım kendisine benimle derdi nedir...

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı
4- İblis kişiye özel eleman ise, kişiler vefat ettirildiğinde iblisde vefatmı ediyordur?
2- araf/14
kaale enzırnii ilaa yevmi yub asuune.../ iblis dirildikleri güne kadar izin istiyor...

3- araf/15
kaale inneke minel munzariine.../ ama kendisine verilmiş belli bir zaman yok...

4- yani ait olduğu kişiyle beraber süresinin dolma ihtimali var...
1- bir bilsem şu iblis nedir, sorardım kendisine benimle derdi nedir...

İblis'in kendisine sormaya gerek bırakmadan rabbimiz zaten kuranda, İblis'e izin verdiğini ve İblis'inde derdinin, (yaratılış bakımından bizden üstün olduğunu, bu nedenle bizim takva bakımından ondan üste çıkmamızı kabul edemeyerek) bizleri dosdoğru yoldan çıkarmak olduğunu anlatıyor.

2- kaale enzırnii ilaa yevmi yub asuune.../ iblis dirildikleri güne kadar izin istiyor...

İşte İblis'in insanların kendilerine ait bir özelliği, elemanı olmadığı tamda buradan anlaşılabilmektedir.

İnsanlar vefat etmelerine rağmen, İblis ayrı bir yaratık olarak, kıyamete kadar görevini yapmak üzere kalmaktadır.

3-
kaale inneke minel munzariine.../ ama kendisine verilmiş belli bir zaman yok...(araf/15)

Hayır sevgili kardeşim, Kendisine verilmiş bir zaman var. İblis'e kıyamete kadar süre verilmiştir, İblis'te her mümini o ölene kadar dosdoğru yoldan çevirmeye çalışmaktadır. İnsanlar vefat etse dahi, bütün insanların diriltileceği güne kadar İblis yaşayacaktır ve görevini yapmaya çalışacaktır.

"Ve şüphesiz, din (kıyametteki hesap) gününe kadar benim lanetim senin üzerinedir."
Dedi ki: "Rabbim, öyleyse onların dirilecekleri güne kadar bana süre tanı." Dedi ki: "O halde, süre tanınanlardansın. Bilinen vaktin gününe kadar."
(Sad Suresi, 78-81)

4- yani ait olduğu kişiyle beraber süresinin dolma ihtimali var...

Bu ihtimal yok sevgili kardeşim. İblis kişiye ait bir özellik değil çünkü... İnsanlardan şeytanlaşanlar vardır, olacaktırda ama bunlar İblis değillerdir, İblis insanlar vefat etselerde kıyamete kadar yaşamasına izin verilen ayrı bir yaratıktır.

selamlar,
aorskaya
Alt 31. October 2012, 12:07 AM   #95
ates demir
Guest

Once yanıtlar belki gormedin
Alt 31. October 2012, 12:18 AM   #96
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Once yanıtlar belki gormedin
Sevgili ateş,

Bir zamanlar ateist forumda yine bir ateistin, din yerine vicdandan bahsederek, kendilerinin islamdakilerden daha vicdanlı olmalarını söylemesi üzerine ona şunu söyleyebilmiştim.

Ben islama inanmasaydım, ben ne diye vicdanlı olacaktımki?

İslam yoksa, ahirette yoktur, yeniden dirilme, hesaplaşma ve sonrasında cehennemde yoktur. O halde, tek bir dünya yaşamında, olabildiğince zevk alarak yaşamaktan başka beni neler, niçin ilgilendirsindiki?

Şimdi sorunu, doğrudanda cevaplamaya çalışayım.

Şunu unutmayalımki sevgili kardeşim, her yaşam biçimi aslında bir dindir. Kafirlik de bir dindir. "Senin dinin sana, benim dinim bana" diyen kafirun'u hatırlayalım.

Şimdi vivdansızın dini de olur tabi, ama islam olmaz. Peki islamda olan biri vicdansız olabilirmi? O da olmaz.

Yine, kafir, münafık ve islamın dışında bir kişi daha vardır, o da müşrik olmaktadır.

Ama, ya islamdansındır, yada dışında... Dışında olunca bir şey değişmez.

Şimdi, imkanınız varsa, İblis konusundaki yazıma bakabilir ve görüşlerinizi yazabilirmisiniz...
selamlar,
aorskaya
Alt 31. October 2012, 12:30 AM   #97
ates demir
Guest

Müşriklik din değildir aorskaya. Durum adıdır yani sıfat dersek yanlış olmaz. Müşriklik ikiliktir. Bir ondan bir diğerinden,bir o bir sonrakinde diğeridir. Holdingi 2 kişinin yönetmesidir ve Allah bunu affetmez. Bu din değildir.
Aslında münafıklıkta kafirliktir dolayısle ya İslam olursun ya kafir baska alternatif yok.
Simdi sorularının yanıtlarına geceyim ama sen sen değilsin söyleyeyim.
Alt 31. October 2012, 12:38 AM   #98
ates demir
Guest

Arz dostum soğuktur.
İnerken ustüne seni ısıtacak bir elbise almalısın.
Arz soğuktur, şimdilik soğuk kalmayada devam edecektir.
Elbisene dikkat et ama. Isınayım derken çok sıkı giyinirsen hepten üşütüp hasta olabilirsin, birde terletir insanı.
Çok terlersen eğer eve döndüğünde bir daha çıkarken dışarı daha rahat birşeyler giyersin, bilirsin ki çok sıkı giyinmekte adamı hasta eder.
Selam ile aorskaya dostum, selam ile...
Bu ... 3 noktayı severim ben. Bir dostumdan öğrenmiştim, hatta anlamı bile vardı. Neyse dostum deyince aklıma geldi birden...

Konu ates demir tarafından (31. October 2012 Saat 12:41 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 31. October 2012, 12:41 AM   #99
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Arz dostum soğuktur.
İnerken ustüne seni ısıtacak bir elbise almalısın.
Arz soğuktur, şimdilik soğuk kalmayada devam edecektir.
Elbisene dikkat et ama. Isınayım derken çok sıkı giyinirsen hepten üşütüp hasta olabilirsin, birde terletir insanı.
Çok terlersen eğer eve döndüğünde bir daha çıkarken dışarı daha rahat birşeyler giyersin, bilirsin ki çok sıkı giyinmekte adamı hasta eder.
Selam ile aorskaya selam ile
Belki zamanın geç olmasından da kaynaklı olarak yazımla ilgisini kuramadım sevgili ateş.

Yazılarıma katılmıyorsan alıntılayarak, katılmama gerekçeni yazarsan sevinirim.

teşekkür ederim.
selamlar...
aorskaya
Alt 31. October 2012, 12:43 AM   #100
ates demir
Guest

Bir süreliğine işlerimin yoğunluğundan dolayı cevap veremezsem kusuruma bakmayınız.
Sevgi saygı ve hürmetlerimle...

Bookmarks

Etiketler
ayrı, değildir, insanın, kendi, melekesi, melekler, rabbimizin, vardır, yada, yaratıklardır