hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kur’an

Seçenekler Stil
Alt 3. September 2010, 09:22 AM   #1
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of
Standart kuranı tekrar gündeme alma metodu

A'RÂF..SÛRESİ
167. Hani Rabbin, elbette kıyamet gününe kadar onlara azabın en kötüsünü tattıracak kimseleri göndereceğini bildirmişti. Şüphesiz Rabbin, elbette cezayı çabuk verendir. Şüphesiz O çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

168. Biz onları yeryüzünde parça parça topluluklara ayırdık. Onlardan iyi kimseler vardır. İçlerinden öyle olmayanları da vardı. Belki dönüş yaparlar diye de onları güzellikler ve kötülükler ile sınadık.

169. Derken, onların ardından yerlerine Kitab’a varis olan (kötü) bir nesil geldi. Şu geçici dünyanın değersiz malını alır ve “(nasıl olsa) biz bağışlanacağız” derlerdi. Kendilerine benzeri bir mal gelse onu da alırlar. Allah hakkında, gerçek dışında bir şey söylemeyeceklerine dair onlardan Kitap’ta söz alınmamış mıydı? Onun içindekileri okumamışlar mıydı? Halbuki Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için ahiret yurdu daha hayırlıdır. Hiç düşünmüyor musunuz?

170. Kitaba sımsıkı sarılanlara ve namazı dosdoğru kılanlara gelince, şüphesiz biz, iyiliğe çalışan (erdemli) kimselerin mükafatını zayi etmeyiz.

FURKÂN SÛRESİ

27. O gün zalim kimse, (çaresizlik içinde) ellerini ısırıp şöyle
diyecektir: “Ne olurdu ben de peygamberle beraber aynı
yolu tutsaydım!”

28. “Yazıklar olsun bana, keşke falanı dost edinmeseydim!”

29. “Andolsun, Kur’an bana geldikten sonra beni ondan o
saptırdı. Zaten şeytan insanı yardımcısız bırakıverir.”

30. Peygamber, “Ey Rabbim! Kavmim şu Kur’an’ı (mehcur)
Terkedilmiş bir şey haline getirdi” dedi.

31. Biz, işte böyle, her peygamber için suçlulardan bir düşman
yarattık. Yol gösterici ve yardım edici olarak Rabbin yeter.

32. İnkar edenler, “Kur’an ona bir defada toptan indirilseydi ya!” dediler. Biz Kur’an’la senin kalbini pekiştirmek için onu böyle kısım kısım indirdik ve onu ağır ağır okuduk.2

Mehcur tutmak iki anlama gelir birisi terkedip uzak durmak, onunla amel etmemektir. Zira bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmuştur: "Her kim de Kur'ân'ı öğrenir de ilgilenmez ve bakmazsa; kıyamet günü gelir, yakasına sarılır 'ya Rab! Bu kulun beni mehcûr tuttu (beni terkedip uzak kaldı, benimle amel etmedi), benimle arasında hüküm ver' der." Diğer anlamı ise; hakkında saçma sapan konuştular, evvelkilerin uydurma masalları dediler, demektir. Peygamberin bu şekilde şikayetini söylemek büyük bir tehdittir. Çünkü peygamberler kavmini Allah'a şikayet ettikleri zaman haklarında azab çabuklaştırılmış olur.
Rasul kıyamette, Allah’a kendinden sonraki dönemde Kuranın mehcur (değersiz bir şey,terk edilmiş) ittihaz edildiğini söylüyor.(Yani İnsanlar Kurana göre yaşamıyor, ama Kuranı da tam olarak terk etmiyor. İşine geleni alıyor işine gelmeyeni terk ediyor.) Böyle yapanların günahkar olduğu söylenmekte. Doğru yolun bulunmasında yol gösterici olan Allah, Kuranı yaşama geçirmenin aşama aşama olacağını söylüyor. Günümüzde de bu kitabı bir anda insanların hayatına sokmak isteyen kimseler mevcut olup bu yanlış bir yöntemdir. Önce kalplere iman yerleşir, ahiret inancı sağlamlaşır ki bu sağlamlaşma mekki sureler ile olacaktır, daha sonra ibadet ve hüküm ayetleri hayatımıza geçirilmelidir. Şu da unutulmamalıdır ki günümüzde bu kuran bir bütündür. İbadetlerimizi yapmalıyız zira dini yayma ve açıklamada bu yöntemleri kullanmamız gerekmektedir.
Bütün peygamberler Allah katındaki tek din ilan islamı tebliğ etmişlerdir. Hz. İsa, Hz. Musa ve Kardeşine inanalar da müslümanlardı ve İslam üzere idiler. Din geldikten sonra insanlar, ihtiras ve aşırılıklarından dolayı ayrılığa düşüp dinlerini bozdular. Sonrasında gelen peygamberlerde insanların bozmuş olduğu dini düzelttiler. Bizlerde Kitap verilmiş insanlar olarak, günümüzde de aynı bozulmalar, dinde ayrışma ve aşırılıklar ile karşı karşıyayız. Bizim üzerimize düşen görev ise Allahın bizden almış olduğu misakı yerine getirmektir.

ÂL-İ İMRÂN SÛRESİ

19. Şüphesiz Allah katında din İslam’dır. Kitap verilmiş olanlar, kendilerine ilim geldikten sonra sırf, aralarındaki ihtiras ve aşırılık yüzünden ayrılığa düştüler. Kim Allah’ın âyetlerini inkar ederse, bilsin ki Allah hesabı çok çabuk görendir.

Bütün peygamberler Allah katındaki tek din ilan islamı tebliğ etmişlerdi. Hz. İsa, Hz. Musa ve Kardeşine inanalar da müslümanlar ve İslam üzere idiler. Din geldikten sonra insanlar, ihtiras ve aşırılıklarından dolayı ayrılığa düşüp dinlerini bozdular. Sonrasında gelen peygamberlerde insanların bozmuş olduğu dini düzelttiler. Bizlerde Kitap verilmiş insanlar olarak, günümüzde de aynı bozulmalar, dinde ayrışma ve aşırılıklar ile karşı karşıyayız. Bizim üzerimize düşen görev ise Allahın bizden almış olduğu misakı yerine getirmektir.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (3. September 2010)

Bookmarks

Etiketler
alma, gündeme, kuranı, metodu, tekrar