hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Peygamberlere İman > Kuran'da adı geçen Peygamberler > İsmail Peygamber

Seçenekler Stil
Alt 1. April 2013, 06:47 AM   #21
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın, isterseniz siz saymayın, Merdem.

3. dünya savaşının çıkacağı filan yok. Sizi ikaz ediyorum ama anlamıyorsunuz.
Müşrikler de Peygambere, beğenmedikleri Kur'an'ın değiştirilmesini istemişlerdi. Kendi arzu, istek ve yaşantılarına uygun bir kur'an istiyorlardı.

Siz ne yapıyorsunuz, ne diyorsunuz, ne istiyorsunuz:"KARARIMI VERMİŞ BULUNUYORUM" yani istek ile buna bağlı emir ve istenilenin nitelikleri de şu:''Ben bu işin altından çıkamıyorum. Rabbim üzerimden HER TÜRLÜ mesuliyeti kaldırsın, BİLDİRDİKLERİNDEN sorumlu tutsun beni BİLMEDİKLERİMDEN değil. Benim dinim bir kavim dini değil, arap dini hiç değil. ......"

Kur'an'da müşriklerin ayetleri nasıl tahrif ettikleri, Kur'an'ı da tahrif edecekleri, lağv edecekleri dolayısı ile korunanın Zikr olduğu anlatılmıyor mu? Bu benzeterek aktardıklarım Kur'an'ın içeriğinden değil mi? Allah'ın BİLDİRDİKLERİNDEN değil mi? Eeee.....

Saygılarımla.
Galip Yetkin

Konu galipyetkin tarafından (1. April 2013 Saat 08:34 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 1. April 2013, 09:49 AM   #22
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın, isterseniz siz saymayın, Merdem.

3. dünya savaşının çıkacağı filan yok. Sizi ikaz ediyorum ama anlamıyorsunuz.
Müşrikler de Peygambere, beğenmedikleri Kur'an'ın değiştirilmesini istemişlerdi. Kendi arzu, istek ve yaşantılarına uygun bir kur'an istiyorlardı.

Siz ne yapıyorsunuz, ne diyorsunuz, ne istiyorsunuz:"KARARIMI VERMİŞ BULUNUYORUM" yani istek ile buna bağlı emir ve istenilenin nitelikleri de şu:''Ben bu işin altından çıkamıyorum. Rabbim üzerimden HER TÜRLÜ mesuliyeti kaldırsın, BİLDİRDİKLERİNDEN sorumlu tutsun beni BİLMEDİKLERİMDEN değil. Benim dinim bir kavim dini değil, arap dini hiç değil. ......"

Kur'an'da müşriklerin ayetleri nasıl tahrif ettikleri, Kur'an'ı da tahrif edecekleri, lağv edecekleri dolayısı ile korunanın Zikr olduğu anlatılmıyor mu? Bu benzeterek aktardıklarım Kur'an'ın içeriğinden değil mi? Allah'ın BİLDİRDİKLERİNDEN değil mi? Eeee.....

Saygılarımla.
Galip Yetkin

Sayarim sayarim degerli Kardesim,

ben de zannettim KALP hususunda beni uyaracaksiniz , hangi kalpten diye falan.

Hossa, hangi Ayet'i örnek vermis acaba bu cahil kardesiniz ve mealini kaydirmis acaba?

Kaldiramayacagimiz yükü bizlere yükleme.... diye dua etmemizi kim uygun görmüs acaba degerli Kardesim? Ben deyince mi hata oluyor? Pes yani.

Musa Peygamber Rabbine; Bana kendini göster diyor.

Ibrahim Peygamber; Ölüleri nasil tekrar yaratiyorsun bana göster diyor.

Bu acizane Kul bir laf edince kiyametler kopuyor

Olmaz seyhim böyle olmaz. Bana baska yönden akil verin.

Herkes bulsun sistemini Fers kardesimizi fazla düsündürmeyelim.

Saydim sayarim.

Selam ve dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (1. April 2013)
Alt 1. April 2013, 10:35 AM   #23
merdem
Uzman Üye

merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Kücük taslarla oynamayalim, gelin beraber sayalim, el ele verelim, kimmis düsmanimiz taniyalim,

Google amcaya Gerçek Furkan sorgulayin.

Rabbimize karsi gelenlerin kim oldugunu görün.

20 dolara satiyorlarmis, bedava da dagitilmiyor.

Ben daha ömrümde ilk defa duyuyorum böyle bir seyi, agzim acik kala kaldi, ki Kur'an dan 700 sene sonra yazilmis. Ebu Leheb'in ellerinin kurumasinin yaninda bu kisilerin cezasini ben düsünmek dahi istemiyorum, kendi eken kendi bicer.

Firavun halt etmis bunun yaninda.

Isim verip sitede karisikliga meydan vermek istemiyorum, dost uyur düsman uyumaz, bu kisiler adnan oktar'i dahi mahkemeye vermisler haklarinda olumsuz konusuyormus diye.

Bir baska durum daha var. Türkiyemizde Kur'an i inkar eden ve kendi görüslerinde olanlarin bir grup altinda toplanmalarina neden olan, ateistciligin yayilmasinda büyük bir rol oynayan birinin öldürülmesi olayinda, öldüren idama, yardimcilari örgüt adi altinda yargilananlar ( aralarinda hayat boyu hapis alanlar var ).

Buyrun cenaze namazina. Hangi siyasetten, hangi dinden bahsediyoruz acaba?

Ben halen, ölen oglumu sevmeye devam edersem günah olurmu diye kendi kendimi yiye durayim Allah korkusuyla.
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (1. April 2013)
Alt 1. April 2013, 05:05 PM   #24
Araştıran
Uzman Üye

Araştıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 83
41 Mesajina 74 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 21
Araştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud of

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Arastiran degerli Kardesim,

tüm secde ve rüku ayetlerini bir arada inceleyiver, kainatin secdesi, göklerin ve yerin secdesi nasil oluyor, kuslar agaclar nasil secde ediyor? Melekler nasil secde ediyor?

Insana gelince iki ayagi iki kolu var diye secdenin anlami neden baska oluyor?

Sitede yeterince aciklamalar var bu konularda, bir arastiriver adina uygun düssün.

Selam ve dua ile.
değerli merdem tahminim benden yaşça büyüksün o halde sana iznin varsa abla dicem.Ömrümün sonuna kadar Allah izin verirse araştırmaya devam edeceğim.Fakat benide anla.Nasıl bir ortamdayım?Ailem hanefi mezhebine bağlı olduğunu iddia eden geleneksel dinci bir aile.Dün akşam babamla konuşurken kısa bir diyaloğu özetlemek isterim.Ana referans Kuran mı olmalı Hadislermi olmalımı konusu tartışırken Bana "Ve mâ erselnâke illâ rahmeten lil âlemîn(âlemîne)."Enbiya 107 deki ayeti söyledi arkasından mealini şöyle yaptı:Biz alemleri senin yüzü suyu hürmetine yarattık(biz alemleri senin için yarattık) gibi.Heralde bu babamın içinde bulunduğu durumu özetliyor.Bense öğrendiklerimle tabiki öncelikle ayetsiz konuşmamaya çalışıyorum hatta hadi kuranı açalım ilgili ayet ne diyor bakalım diyorum.Hatta babaannemler ise kendilerini nakşibendi olarak tanımlıyor ama sakın ha gizli olması gerekiyomuş?Kimseye söylenmezmiş.Neyse Bütün bunların içindeyken Araştıran ım.O sebeple bazen bazı konulara takılmam ve tabi aşırı reaksiyonla birlikte soru sormam yadırganmasın lütfen.
Edit:Galip beyin uyarmasıyla abi değil abla
Selametle...

Konu Araştıran tarafından (1. April 2013 Saat 05:21 PM ) değiştirilmiştir.
Araştıran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Araştıran Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (1. April 2013), merdem (1. April 2013)
Alt 1. April 2013, 05:19 PM   #25
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Araştıran.

O bir bayan. O hataya ben de düşmüştüm.

Saygılarımla.
Galip Yetkin
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Araştıran (1. April 2013)
Alt 1. April 2013, 08:45 PM   #26
merdem
Uzman Üye

Alıntı:
Araştıran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
değerli merdem tahminim benden yaşça büyüksün o halde sana iznin varsa abla dicem.Ömrümün sonuna kadar Allah izin verirse araştırmaya devam edeceğim.Fakat benide anla.Nasıl bir ortamdayım?Ailem hanefi mezhebine bağlı olduğunu iddia eden geleneksel dinci bir aile.Dün akşam babamla konuşurken kısa bir diyaloğu özetlemek isterim.Ana referans Kuran mı olmalı Hadislermi olmalımı konusu tartışırken Bana "Ve mâ erselnâke illâ rahmeten lil âlemîn(âlemîne)."Enbiya 107 deki ayeti söyledi arkasından mealini şöyle yaptı:Biz alemleri senin yüzü suyu hürmetine yarattık(biz alemleri senin için yarattık) gibi.Heralde bu babamın içinde bulunduğu durumu özetliyor.Bense öğrendiklerimle tabiki öncelikle ayetsiz konuşmamaya çalışıyorum hatta hadi kuranı açalım ilgili ayet ne diyor bakalım diyorum.Hatta babaannemler ise kendilerini nakşibendi olarak tanımlıyor ama sakın ha gizli olması gerekiyomuş?Kimseye söylenmezmiş.Neyse Bütün bunların içindeyken Araştıran ım.O sebeple bazen bazı konulara takılmam ve tabi aşırı reaksiyonla birlikte soru sormam yadırganmasın lütfen.
Edit:Galip beyin uyarmasıyla abi değil abla
Selametle...

Degerli Arastiran Kardesim,

Enbiya suresi 107. Ayet'in manasini yanlis yönlendiriyorlar, alemler son elcinin yüzü suyu hürmetine yaratilmamistir, ama alemlere rahmet olarak gönderilmistir. Alemlerin yegane Efendisi "Rabbil Alemin" Allah'tir.

Inan ki Kardesim ne kadar mutluyum sen ve senin gibi arastirarak bir arada burada bulusmamis cok cok güzel bir sey.

Aileni uyarman senin icin cok zor olacaktir. Cünkü ailenin kendisinin icinde bir süphenin uyanmasi lazim, durumlarindan rahatsiz olmadiklari müddetce onlari ikna etmek oldukca zaman alacaktir.

Allah yardimcin olsun, diline cümlelerine kuvvet versin ikna kaabiliyetini arttirsin. Cihadinda kolayliklar göstersin. Allah ilmini arttirsin Kardesim.

Buna benzer durum benim akrabalarimda da var. Akraba dedigim eski esimin akrabalaridir. Kizlarin hepsi carsafli geziyor, hafizliklarini tamamladiktan sonra Ingiltere'de okumaya devam edenler var aralarinda.

Enisteme sordum bundan 3 ay evveli, oglumun kabtinde yasin okumak icin uzaktan gelmislerdi ne diyeyimki olmaz birakin yakisik almaz uygun olmaz deseydim dünyalar kopardi sonunda, enistecim dinini nerede ve kimlerden ögrendi? Basladi saymaya, iste haci babam, onun babasi.... eee onlar nerden ögrenmis? Enistem: biliyorsun Peygamber efendimiz.... hoppla, son elcinin yanindan mi geliyorlar? Kizlar hafiza olmuslar Kur'an dan ne anliyorlar?

Bir yegenimle 1-2 seneli evveli fikir tartismasi yaptik. Bana ne mezhep lazim nede Allah ile bana aracilik yapacak. Onlar neyi nasil arastirmis bulmuslarsa bende ararim bulurum. Bana kimsenin kolayligi lazim degil, ben bulmaliyim aradigimi. Aynan senin gibi ARASTIRAN ben olmaliyim.

En basta okumani tavsiye edecegim site budur: Degerli Kardesimiz Ferec Hudur büyük bir zevkle ve zaman harcayarak hazirlamistir.

http://www.kuran-tekrehber.com/ ( en acik ve genis bir sekilde hadislerin icyüzü, sahane bir anlatis sekli var. Dinimizin (!) nereden geldigini anliyoruz )

Hakki Yilmaz'in videolarindan faydalanabilirsin., sitemizde bulunuyor zaten Ömer Furkan Kardesimiz yeni link vermis.

Arzu edersen sana Edip Yüksel'in de videolarini seyretmeni tavsiye ederim. Onun bir 19 hastaligi vardir, ama beni ilgilendirmiyor orasi. Cok güzel bir sekilde anlatiyor mezheplerin sakincalarini.

http://www.youtube.com/user/edipyuksel

http://www.erdemyolu.com/peygamber/k...-allahtir.html

http://gercek-islam.com/video.php

http://www.istekuran.com/index.php

http://kalemzade.net/

http://mutluozbay.wordpress.com/

http://www.islamkutuphanesi.com/turk...idin/index.htm

http://www.ihsaneliacik.com/2012/07/...simiz-1-2.html

http://www.diniyazilar.com/kategoril...hin-konulmasi/

Sudeys'ten komple mp3 Kur'an ( bana Kur'an i sevdiren, tanitan ses )

http://quranicaudio.com/quran/7

http://kuranimuminceanlamak.blogspot...S%20%20KISSASI

Selam ve dua ile.
Alt 2. April 2013, 07:40 PM   #27
Araştıran
Uzman Üye

Araştıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 83
41 Mesajina 74 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 21
Araştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud of

Teşekkür ederim değerli merdem,
tavsiyelerinizden ferec hudur un güneşin,dünyanın,ayın secde etmesi bölümündeki açıklamaları okudum.Bilimsel olarak çok güzel açıklamış,Kuran da İki doğununda iki batının da Rabbi Allah yazan ayeti okuduğumda şimdiye kadar anlayamıyordum ama onada güzel bir açıklaması var zulkarneyn kıssasında.Geçenlerde Edip Yüksel,İhsan Eliaçık ve Abdulaziz Bayındırın bir araya geldiği bir tartışma olmuştu onuda izledim onuda tavsiye ederim.Ayrıca İhsan Eliaçığın makalelerinide zevkle okudum,okurum.Diğer verdiğiniz tavsiyelerde bakmak lazım ama bu forumda yeteri kadar yazı var yavaş yavaş onlarada bakarın inşallah.Bende nacizane beni bu araştırmaya iten kişiyi söylemek isterim size.Habertürk öteki gündemde önce önemsemeyip sonra (o zamanki halimle) 3 saat ağzım açık dinlediğim Prof.Dr.Mehmet Okuyan.Bence oda çok değerli bir alim.
Allahın selamı üzerinize olsun...
dost1 (2. April 2013), merdem (3. April 2013)
Alt 3. April 2013, 12:38 AM   #28
merdem
Uzman Üye

Alıntı:
Araştıran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Teşekkür ederim değerli merdem,
tavsiyelerinizden ferec hudur un güneşin,dünyanın,ayın secde etmesi bölümündeki açıklamaları okudum.Bilimsel olarak çok güzel açıklamış,Kuran da İki doğununda iki batının da Rabbi Allah yazan ayeti okuduğumda şimdiye kadar anlayamıyordum ama onada güzel bir açıklaması var zulkarneyn kıssasında.Geçenlerde Edip Yüksel,İhsan Eliaçık ve Abdulaziz Bayındırın bir araya geldiği bir tartışma olmuştu onuda izledim onuda tavsiye ederim.Ayrıca İhsan Eliaçığın makalelerinide zevkle okudum,okurum.Diğer verdiğiniz tavsiyelerde bakmak lazım ama bu forumda yeteri kadar yazı var yavaş yavaş onlarada bakarın inşallah.Bende nacizane beni bu araştırmaya iten kişiyi söylemek isterim size.Habertürk öteki gündemde önce önemsemeyip sonra (o zamanki halimle) 3 saat ağzım açık dinlediğim Prof.Dr.Mehmet Okuyan.Bence oda çok değerli bir alim.
Allahın selamı üzerinize olsun...
Degerli Kardesim,

iste hayirlarda yarismanin en güzel misali bu da olabilir. Bilgilerimizi paylasmak, birbirimize tavsiyelerde bulunmak, hayri ögütlemek kötülügü men etmek.

Mehmet Okuyan'dan makalelere rastladigim olmustur benimde. Hatirlattigin iyi oldu, son zamanlari gözden kacirmistim.

Rabbimiz günümüzün alimlerine uzun ömürler ve calismalarinda kolayliklar versin Kardesim. Islam dünyasinda simdiye kadar görülmemis gayet anlamli bir sekilde gelismeler var. Tam bir serbestlik icinde düsünceleri aciklama hürriyetine sahip olma gibi güzel bir sey olamaz.

Papazlarin eski zamanlarda islerine gelmedikleri zaman insanlari aforoz etmeleri, yakmalari, asmalari, kaziklara gecirmelerinin modasi coktan gectigi halde biz müslümanlar yeteri kadar serbest düsüncelere sahip olamadik, hemen kafir olarak terimlenme korkusuyla ve yeteri kadar Kur'an bilgisi olmadigindan dinimizi geregince incelemeyedik.

Hep cehennem atesiyle korkutulduk durduk. Sanki yüce Allah insanlari sirf cezalandirmak icin yaratmis havasi verildi bizlere.

Halbuki tam bir sevgiyle baglanilan bir Allah inanci insanlari ne kadar rahatlatiyor. Yalniz o yasaktir bu haramdir diye dünyamizi karartmaya ne lüzum vardi sanki. Allah ve ademoglu anlayisi daha mükemmel aciklanamazmiydi. Bizi özenerek yaratan Rabbimizi nasil takdir etmeyiz, severek yaratildigimizi anladigimizda görüslerimiz de o denli anlamli oluyor. Rabbimizin sevdigi korudugu insanlari sevmeyi ve korumayi elbette bizlerde sevinerek vazife ediniyoruz.

Nasil ki kendimizi kayitsiz sartsiz Rabbimize teslim edebiliyoruz, ayni sekilde karsilik beklemeden insanlara, insanliga yardim etmeyi de gayet normal kabullenebiliyoruz.

Yüce Allah kalbimizi yumusatsin, yüzümüze güler yüzlülük versin, bizleri kibirden uzaklastirsin, emrettigi gibi birbirimizi sevelim ve kolluyalim. Kusurlarimizi arastirmayalim. Ilmimizi arttirsin. Ne gelirse cehaletten geliyor. Bosuna cahiliyye devri misal verilmemis herhalde.

Ey inananlar, bir topluluk diğer bir topluluk ile alay etmesin, belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da kadınlarla alay etmesinler, belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Birbirinizi ayıplamayın ve birbirinizi, küçük düşürücü kelimelerle çağırmayın. İnançtan sonra yoldan çıkmak ne kötü bir isimdir. Kim tevbe etmezse onlar zalimlerdir. Hucurat / 11

ALLAH'ın dışında yalvardıklarına sövmeyiniz ki onlar da sınırı aşıp cehaletten dolayı ALLAH'a sövmesinler. Biz her topluluğa yaptıkları işi böyle süslü gösterdik. Sonunda dönüşleri Rab'lerinedir ve onlara yapmış bulunduklarını haber verir. En'âm / 108

Bu iki ayete uysak aramizda kavga gürültü olmaz. Ki ne ayetler vardir dünyamizi cennete cevirecek.

Selam ve dua ile.

Not: Bana nasil arzu edersen öyle hitap edebilirsin. 60 inda bir hatun olarak yas ayirimi yapmadan kardesim diye hitap ediyorum ben hepinize, cünkü müminler birbirlerine kardestirler

Bookmarks

Etiketler
hz. ismail (a.s), kurban, İsmaİl