hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > İman ve mü’minler > Anlaşmazlık,Ayrılık ve Ayrılmış grub

Seçenekler Stil
Alt 22. October 2012, 08:10 AM   #11
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

İnsan denilen varlığın kendisine has özellikleri olan bir cesedi olduğu ve o cesedin kendine has parmak izi gibi neden o insana has ve o cesede özel iblisi olmasın ki? Yasak mı?

İnsan öldüğü zaman hem cesedinin hem de iblisinin ölmesinin düşünülmesi hayret verici değil ki. Bizi var etmiş olan Allah her yeni doğuşla nevi şahsına münhasır özellikler taşıyan yeni cesetler yarattığı gibi o cesede münhasır yani kişinin düşüncesine münhasır ve ona has özellikler taşıyan yeni iblisler yaratamaz mı?

Ceset ölünce, benim inancıma aykırı ''ölmez iblis''in ölüm anında cesetten ayrılıp Emirgân Çınaraltı'nda diğer hemcinsleriyle nargile içmeye gidip yeni görev beklediğini veya parça olarak ayrıldığı yaşayan ''ana'' ile eklemlendiğini zannetmiyorum. Var edildi, görevini yaptı, yok edildi.

Reenkarnasyona inananlar da var; onlar da insan. Sizler inanmıyor olanlardan mısınız?

Sayın bartsimpson, kendinizi ellere teslim mi ettiniz? Adınıza soru yöneltenler var da.... Ama zannetmiyorum; siz kendinizi ellere teslim etmeyecek bir kişiliğe sahip olduğunuzu ispat etmiş, benim için değerli bir beyefendi bireysiniz.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (22. October 2012 Saat 02:14 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23. October 2012, 08:37 AM   #12
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili aorskaya,

Şeytan nedir, iblis nedir?

1- Sizler daha şeytanı ve iblisi karıştırıyorsunuz.

2- Gerçi karıştırmadığınız ne var diye düşünüyrum da; Yok gibi.

3- Kuranda geçen iblis ki arapça kelime kullanımları ve şeytan ayetlerini analiz edermisiniz.
Piramid kardeşim,

Senin her şeyi bilme ve başkalarının da her şeyi karıştırma iddialarını artık bir kenara bırakta, dinimiz hakkında yazıştığımızı ve bunun önemini kavrayarak, yazılarda ileri sürülen fikirleri değerlendir.

Bir konudaki görüş sana göre yanlışsa, yazıdan yanlış kısmı alıntıla ve sana göre olması gerekeni yazsana kardeşim.

Şahsi nitelemerle, karalamalarla yada sataşmalarla dini bilgi paylaşımımı olur?

Son defa olmak üzere, buradaki nitelemelerine cevaplarımı veriyorum. Tekrarı halinde sizi dini konularda bilgisini bile payşamayan, kendi gibi düşünmeyeni dini bilmemekle suçlayarak kaçan bir kimse olarak kabul edeceğim.

ŞİMDİ BURADAKİ ŞAHSIMA YÖNELİK İDDİALARIN VE CEVAPLARIMI YAZIYORUM:

1- Sizler daha şeytanı ve iblisi karıştırıyorsunuz.

Sana kısaca, "İblis bir şeytandır, ama her şeytan iblis değildir" dersem, herhalde anlayabilirsin!

Ben, İblis ve şeytanı karıştırmıyorum, ama sen ve senin gibi bir kaç kardeşim maalesef, meleği rabbimizin gücü şeklinde bir özelliği, unsuru kabul ederken, bazı kardeşlerimizde insanın gücü şeklinde ona ait bir özellik kabul etmektedir.

İblis için ise yine ayrı varlık olarak yok sayıp, insanın nefsi gibi kötü bir özelliği yani insana ait bir eleman olarak kabul ediyorsunuz.

Bunların yanlış olduğunu ispatlamak ve sizlerin anlamasını sağlamak üzerine daha önce sorduğum soruların cevaplarını alamayınca aşağıda tekrar soruları yazdım ve cevaplarınızı bekliyorum. Siz bunları bir cevaplayın, zaten bunları cevaplama esnasında bazı yanlışlarınızı göreceksiniz, cevaplayınca yada cevaplamayacaksanız bildirince diğer yanlışlarınızı da ben göstermeye çalışacağım.

2- Gerçi karıştırmadığınız ne var diye düşünüyrum da; Yok gibi.

Bu tarz komplekslerinizi yenin artık. "Herşeyi bildiğini sanan birisinin akıl, mantık kullanımdan şüphe edilmesi gerekenlerden olduğunu" kavrayın.

3- Kuranda geçen iblis ki arapça kelime kullanımları ve şeytan ayetlerini analiz edermisiniz.

Ben zaten incelemelerimi yaptıktan sonra yazan biriyim. Ama, cevap vermekten bu yöntemle kurtulmaya çalışan sana, karşı tarafa ne yapması gerektiğini söylemek yerine, fikirlerini, düşüncelerini yazmanı öneririm.

ŞİMDİ, MELEK VE ŞEYTAN KONUSUNU VARMI, YOKMU, İNSANA AİT ÖZELLİKLERMİ YOKSA AYRI YARATIKLARMI OLDUĞUNU TÜM OKUYUCULARA GÖSTERMEK ÜZERE AŞAĞIDAKİ SORULARIMI CEVAPLAMANI RİCA EDİYORUM.

CEVAPLAMAK İSTEMEZSEN DE BUNU BELİRTMEN HALİNDE BEN ANLATIMIMA DEVAM EDECEĞİM.

SORULAR:

1- Şeytan, size göre ayrı bir varlık, insandan ayrı bir yaratık olmayıp, insanın kendisi yada insanın nefsi veya insanın kötü taraflarıdır değilmi?

2- Eğer şeytan, insanın bir vasfı ise her insan vefat ettirildiğinde, şeytanında ölmesi gerekir değilmi?

3- Yoksa, şeytanın insandan insana geçen, yani reenkarnasyona tabi olduğunu düşünmüyorsunuzdur değilmi?

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23. October 2012, 09:12 AM   #13
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
selamlar,

Sayın yetkin,
piramid'e yazanları bu yazınızla şeytana benzetmek yerine, size sörduğum ve bart kardeşimizinde cevabını beklediği soruların yanında aşağıdaki soruları da şahsen cevaplamanız mümkünmüdür?

SORULAR:

1- Şeytan, size göre ayrı bir varlık, insandan ayrı bir yaratık olmayıp, insanın kendisi yada insanın nefsi veya insanın kötü taraflarıdır değilmi?

2- Eğer şeytan, insanın bir vasfı ise her insan vefat ettirildiğinde, şeytanında ölmesi gerekir değilmi?

3- Yoksa, şeytanın insandan insana geçen, yani reenkarnasyona tabi olduğunu düşünmüyorsunuzdur değilmi?

selamlar,
aorskaya
SELAMLAR,

İleri sürdüğünün fikirlerinize karşılık, İblisin ne olduğunu, insana ait bir özellik olmayıp ayrı bir yaratık olduğunu ispatlamak üzere, sorularımı cevaplamanızı isteyen yukarıdaki yazım üzerine aşağıdaki yazıyı yazmışsınız.

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
1- İnsan denilen varlığın kendisine has özellikleri olan bir cesedi olduğu ve o cesedin kendine has parmak izi gibi neden o insana has ve o cesede özel iblisi olmasın ki? Yasak mı?

2- İnsan öldüğü zaman hem cesedinin hem de iblisinin ölmesinin düşünülmesi hayret verici değil ki. Bizi var etmiş olan Allah her yeni doğuşla nevi şahsına münhasır özellikler taşıyan yeni cesetler yarattığı gibi o cesede münhasır yani kişinin düşüncesine münhasır ve ona has özellikler taşıyan yeni iblisler yaratamaz mı?

3- Ceset ölünce, benim inancıma aykırı ''ölmez iblis''in ölüm anında cesetten ayrılıp Emirgân Çınaraltı'nda diğer hemcinsleriyle nargile içmeye gidip yeni görev beklediğini veya parça olarak ayrıldığı yaşayan ''ana'' ile eklemlendiğini zannetmiyorum. Var edildi, görevini yaptı, yok edildi.

4- Reenkarnasyona inananlar da var; onlar da insan. Sizler inanmıyor olanlardan mısınız?

5- Sayın bartsimpson, kendinizi ellere teslim mi ettiniz? Adınıza soru yöneltenler var da.... Ama zannetmiyorum; siz kendinizi ellere teslim etmeyecek bir kişiliğe sahip olduğunuzu ispat etmiş, benim için değerli bir beyefendi bireysiniz.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
Şimdi yazınızı (numalarla maddeler halinde düzenledim) değerlendiriyorum.

1- İnsan denilen varlığın kendisine has özellikleri olan bir cesedi olduğu ve o cesedin kendine has parmak izi gibi neden o insana has ve o cesede özel iblisi olmasın ki? Yasak mı?

İnsana has ve ona özel bir İblis tabiki olabilirdi! Ama yok. İblis insandan ayrı bir yaratıktır.

"Yasakmı?" demişsiniz.

İnsana has yada değil İblis'i insanın kendisi yada başka biri veya başka bir şeymi belirleyebildiğini düşünüyorsunuz da bu soruyu sorabiliyorsunuz?

İnsanı yaratan ve ona özelliklerini veren rabbimizin bizzat kendisi değilmidir de, sanki başka birileri bunları yapabilir durumdaymış gibi "yasakmı?" diye soruyorsunuz hayret edilecek bir durum.

Siz, ayetler üzerinde yeterince düşünürseniz, "yasakmı?" diye sormazsınız...

2- İnsan öldüğü zaman hem cesedinin hem de iblisinin ölmesinin düşünülmesi hayret verici değil ki. Bizi var etmiş olan Allah her yeni doğuşla nevi şahsına münhasır özellikler taşıyan yeni cesetler yarattığı gibi o cesede münhasır yani kişinin düşüncesine münhasır ve ona has özellikler taşıyan yeni iblisler yaratamaz mı?

Burada önce "ceset" konusunda bir düzeltme yapalım, sonra devam edelim.

Ceset, ölü bedene denmektedir. Bu nedenle, cesedinin öldüğü deyimi yanlış olmaktadır. Ben sizin "ceset" deyimlerinizi yerine göre "beden" olarak değerlendirerek yazacağım.

Rabbimiz elbette insana özel beden yarattığı gibi yine ona özel İbliste yaratabilirdi ve bu onun için çok kolaydır. Ama, İblisle ilgili ayetleri yeniden dikkatlice okursanız, İblisi insandan önce ve ayrı varlık olarak yarattığını görürsünüz.

3- Ceset ölünce, benim inancıma aykırı ''ölmez iblis''in ölüm anında cesetten ayrılıp Emirgân Çınaraltı'nda diğer hemcinsleriyle nargile içmeye gidip yeni görev beklediğini veya parça olarak ayrıldığı yaşayan ''ana'' ile eklemlendiğini zannetmiyorum. Var edildi, görevini yaptı, yok edildi.

Şu çınaralatında nargileli kısım la taşı gediğine koyduğunuzu düşünen edalı yazınızın yine yanlış olmakta görünüz.

a- İblis, zaten insanın unusuru olmadığından, insanın vefat ettirilmesiyle cesetten ayrılmaz.

b- İblis var edildi, görevini yaptı ve halen yapıyor, yapacak, bu nedenle yok edilmedi.

4- Reenkarnasyona inananlar da var; onlar da insan. Sizler inanmıyor olanlardan mısınız?

Reenkarnasyona inanan insanlar elbette var. Ben inanmıyorum. Ayrıca, "onlarda insan" diyerek, reenkarnasyona inananları sanki insanlık dışı şeylerle suçlamışım gibi bir havayı neden vermek istiyorsunuzki?

Sizinle aynı düşünmeyenleri, yıpratmak için her yöntemi denemeyi siz kazançmı sanıyorsunuz, yazıktır kardeşim ya, bırakın artık bu tarz davranışları...

5- Sayın bartsimpson, kendinizi ellere teslim mi ettiniz? Adınıza soru yöneltenler var da.... Ama zannetmiyorum; siz kendinizi ellere teslim etmeyecek bir kişiliğe sahip olduğunuzu ispat etmiş, benim için değerli bir beyefendi bireysiniz.

Bart Simpson kardeşimizi de bu şekilde psikolojik baskılarla etkileyeceğinizimi sanıyorsunuz? Kaldıki, etkileseniz ne olur?

Bunlar nasıl kocaman insanlar tarafından yazılabiliyor, hele hanif forumda, belli yer edinen birileri olduğunu sandığım kimselerce buna neden gerek duyuluyor gerçekten anlamakta zorlanıyorum.

Kardeşim, herkes sizin gibi düşünmeyebilir, anlamayabilir, buda çok normaldir. Bu tip kabullerinizle, eleştirdiğiniz mezhepçi ayrışmalarının bir benzerini de kendinizin yaratmaya çalıştığınızı görebilecekmisiniz acaba?

Bart kardeşim, hatırlarsan, benim sorularımı aynen alıntılayarak, kendisi de o soruların cevaplarını istemişti. Sen ise soruları cevaplamak yerine şimdi bart'ı yarattığın yapay bölünmenin karşı tarafındandan kendi tarafına almaya çalışan biri konumuna düşüyorsun.

Ama, bunlara gerek yokki! Bizler, hamdolsun müslümanız ve en doğruyu bulmak için fikirlerimizi paylaşmak istiyoruz. Artık, bunun farkına varın ve kimseyi bir şeyle itham etmeden, sadece fikir alışverişini becerin inşallah...

selamlar,
aorskaya
Alt 23. October 2012, 01:10 PM   #14
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Kişileştirme sanatını kim bulmuştur?

İnsanlar niçin kişileştirme sanatı yapar?

isimlendirme nedir? ve kim İsimlendirmeyi kim öğretmiştir.

Allahın öğrettikleri kuranda nelerdir. Av hayvanlarını eğitimini Allah nasıl bizlere öğretmiştir. Ayrıca yazı yazmayı?

.....Allah'ın size öğrettiği şekilde O'nu anın Bakara 239

.... Allah'ın size öğrettiğinden öğretip avcı hale getirdiğiniz hayvanların sizin için yakaladıklarından da yeyin ve.... Mâide 4

...Hiçbir katip Allah'ın kendisine öğrettiği gibi yazmaktan geri durmasın ... Bakara 282

İntak sanatı ve müteşabih nedir ?

Allah bu sanatları kuranda kullanmış mıdır?
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23. October 2012, 02:04 PM   #15
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kişileştirme sanatını kim bulmuştur?

İnsanlar niçin kişileştirme sanatı yapar?

isimlendirme nedir? ve kim İsimlendirmeyi kim öğretmiştir.

Allahın öğrettikleri kuranda nelerdir. Av hayvanlarını eğitimini Allah nasıl bizlere öğretmiştir. Ayrıca yazı yazmayı?

.....Allah'ın size öğrettiği şekilde O'nu anın Bakara 239

.... Allah'ın size öğrettiğinden öğretip avcı hale getirdiğiniz hayvanların sizin için yakaladıklarından da yeyin ve.... Mâide 4

...Hiçbir katip Allah'ın kendisine öğrettiği gibi yazmaktan geri durmasın ... Bakara 282

İntak sanatı ve müteşabih nedir ?

Allah bu sanatları kuranda kullanmış mıdır?
Bak kardeşim,

Kuranda en kolay şekliyle sıradan akıllı insanların bile anlayabileceği şeyleri, imansızların müteşabihlerle uğraşmalarına çevirmeyelim.

Burada, sen ve ben hangimizin daha bilgili olduğunu gösterme yarışına giremeyiz. Yada ben girmem en azından. Çünkü, benim böyle bir şeyle kazanacağım yoktur, başkalarına aktaracağım bir fayda da olamaz.

Ben ayetlerden konuları anladığımı yazarım, okuyuculardan itiraz eden,, ilgili kısmı alıntılar ve itirazı ile kendine göre doğrusunu yazar, ben de tekrar katılırım.

YAzışma bu şekilde devam eder benim için. Bu senin yada başkaları içinde aynıdır.

Konu açılıyor, fikirler yazılıyor, sonra farklı görüşler ortaya çıkıyor. Bundan sonra görüş farklılıklarını kurandan delillerle gidermek yerine, sabit fikirlerde kalıp, başkalarını kurannı anlamamakla, kuran dışı kalmakla suçlayıp, kelimelerin kökleri ile bir yerlere varmaya çalışmak çözüm değildir.

Kelimelerin kökleri yada gramer şeklindeki kalıplarla, her konuyu aynı şekilde anlayamazsın.

Burada konular, her okuyanın anlayacağı kolaylıkta olmalıdır. Aksi halde akıl oyunlarına girmeye kalkmak, bu konular yanında doğru olmaz.

selamlar,
aorskaya

Bookmarks

Etiketler
cinayet, dinde, ihtilaf, midir, rahmet, yoksa