hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Mezhepler ve Tarikatlar

Seçenekler Stil
Alt 16. July 2009, 10:15 PM   #11
ÖmerFurkan
Site Yöneticisi

Tesekkür: 33
85 Mesajina 163 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
ÖmerFurkan will become famous soon enoughÖmerFurkan will become famous soon enough

Zümer 3 e bakın dostum sitenin ana sayfasında kocaman bir ayet yazıyor..Umarım aklınızı işletirsiniz..
ÖmerFurkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 16. July 2009, 10:39 PM   #12
ÖmerFurkan
Site Yöneticisi

Tesekkür: 33
85 Mesajina 163 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
ÖmerFurkan will become famous soon enoughÖmerFurkan will become famous soon enough

Alıntı:
aşık74 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Nuh bey ; aynı anda cevap yazmışız

Nuh kardeşim; bu ayetlerde allah ( c.c) putlara tapanların durumlarına bir takım örnekler vermiş,şu an ben bu durumda değilim mesela.

Ama tabii aşırıya kaçanlarda vardır elbette,ama onlarda put'a tapma manasında değilde,peygamber sevgisini biraz abartma manasında olabilir.

sevgiler...

Sizce Put nedir ??
ÖmerFurkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17. July 2009, 12:27 AM   #13
Toslunba
Uzman Üye

Toslunba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 90
69 Mesajina 159 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Toslunba is on a distinguished road

İnsanları Nur cemaatine çeken şeyi çok düşündüm. Vakti ile benimle sağlam uğraşmışlardı. İnsanlar safiyane duygular ile dinine (Hakk dine demiyorum -kendi dini ,kuralları ne ise ona) yöneldiğinde bir şeyler üretmek -ortaya bir değer koymak derdine düşüyor. Kimisi bunu nefsini şişirmede -kimisi huzur bulmada -kimiside Rabbine gideceğini umarak istiyor. Yada cennet karşılığı istiyor ama illaki birşeyler yapma derdine giriyor. Buraya kadar herşey normal. İş bundan sonra başlıyor. İnsanların bu istemine karşılığı devletin vermesi gerektiği ,devletinde bir şey yapmayıp umutları kırdığı anlarda bu gibi cemaatler insanların arayışına cevap oluveriyor. Keza bu isteğin iş yapma ,ortaya bir şeyler koyma temelinden dolayı çokta güçleniyorlar. Bu istek doğal ve anlaşılır hatta takdir edilesi olsada ,isteği karşılama yöntemi Kurandan öğrenilmediği takdirde , kişi doğrudan Rabbini muhatap almadan aracılarla gittiğinde firavuna asker yetiştirir hale geliyor. Uranyum elektirik yerine bomba oluyor anlıcanız. Bu nedenle Kuran hayatın her alanında bir yaşam kitabı olmalıdır ve kişinin tek muhatabı Rabbi olmalıdır diye düşünüyorum.
Toslunba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Toslunba Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (30. June 2010)
Alt 17. July 2009, 08:17 AM   #14
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough

Alıntı:
ÖmerFurkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sizce Put nedir ??
Selamlar ömer bey ;

Put ; bildiğim kadarıyla ,toplumlarda doğaüstü güç ve etkisi olduğuna inanılan canlı veya cansız nesnelere put deniyor.
svg...
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17. July 2009, 08:25 AM   #15
aşık74
Uzman Üye

Alıntı:
ÖmerFurkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Zümer 3 e bakın dostum sitenin ana sayfasında kocaman bir ayet yazıyor..Umarım aklınızı işletirsiniz..
Selamlar ;

Zümer 3 : Dikkat et, hâlis din yalniz Allah'indir. O'nu birakip kendilerine bir takim dostlar edinenler: Onlara, bizi sadece Allah'a yaklastirsinlar diye kulluk ediyoruz, derler. Dogrusu Allah, ayriliga düstükleri seylerde aralarinda hüküm verecektir. Süphesiz Allah, yalanci ve inkârci kimseyi dogru yola iletmez.

Ömer bey ; dikkat ettiyseniz ayet de şu kelime geçiyor ( Onlara, bizi sadece Allah'a yaklastirsinlar diye kulluk ediyoruz, derler.)

Diyor cenabı allah,ben bu gittiğim sohbet lerde , hiç bir zaman demiyorumki,nur cemaatini sohbetlerindeki kişiler , beni allaha yaklaşdırsın diye kulluk ediyorum Böyle düşünmem çok komik olur zaten

Amacın ne derseniz ; allah adının anıldığı yerlerde bulunmak,bir şeyler öğrenmeye çalışmak sadece.
Ama belki bazı guruplar bu işi çok abartıyor olabilir,onlardan olmakda istemem,allah korusun....

svg...
Alt 17. July 2009, 08:37 AM   #16
aşık74
Uzman Üye

Alıntı:
Toslunba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İnsanları Nur cemaatine çeken şeyi çok düşündüm.

Benim girmeme sebeb,kişilerin büyükden küçüğe çok terbiyeli ve edepli olmalarıydı.

Vakti ile benimle sağlam uğraşmışlardı.

Sağlam uğraşmışlardı derken,ne demek istediniz,anlayamadım ?

İnsanlar safiyane duygular ile dinine (Hakk dine demiyorum -kendi dini ,kuralları ne ise ona) yöneldiğinde bir şeyler üretmek -ortaya bir değer koymak derdine düşüyor. Kimisi bunu nefsini şişirmede -kimisi huzur bulmada -kimiside Rabbine gideceğini umarak istiyor. Yada cennet karşılığı istiyor ama illaki birşeyler yapma derdine giriyor. Buraya kadar herşey normal. İş bundan sonra başlıyor. İnsanların bu istemine karşılığı devletin vermesi gerektiği ,devletinde bir şey yapmayıp umutları kırdığı anlarda bu gibi cemaatler insanların arayışına cevap oluveriyor. Keza bu isteğin iş yapma ,ortaya bir şeyler koyma temelinden dolayı çokta güçleniyorlar. Bu istek doğal ve anlaşılır hatta takdir edilesi olsada ,isteği karşılama yöntemi Kurandan öğrenilmediği takdirde , kişi doğrudan Rabbini muhatap almadan aracılarla gittiğinde firavuna asker yetiştirir hale geliyor. Uranyum elektirik yerine bomba oluyor anlıcanız. Bu nedenle Kuran hayatın her alanında bir yaşam kitabı olmalıdır ve kişinin tek muhatabı Rabbi olmalıdır diye düşünüyorum.

Son söylediğinize sonuna kadar katılıyorum,zaten bu yüzden bu forum çok dikkatimi çekdi ve üye oldum.Acaba bu son söylediğinizi yapmak için ne yapmam lazım ?
svg...
Alt 17. July 2009, 10:47 AM   #17
Toslunba
Uzman Üye

Aşık dostum ,benimle uğraşmışlardı derken cemaatlerine çekmek için uğraşmışlardı . Sonra benim "SAPIK (!)" olduğumu anlayıp vaz geçtiler. Son cümlelerimde yazdıklarımı ben kendi adıma cevaplamaya çalışayım. Bunlar sadece birer fikirdir ,uygulamaya geçirilmiştir. Sizin aklınıza daha iyi fikirler gelirse lütfen sizde paylaşın. Ekonomik olarak yardıma ihtiyacı olan kardeşlerimize nasıl yardım edileceğini ve nasıl ulaşılacağını hepimiz biliyoruz. Bu nedenle ben ekonomikten ziyade alın teri dökerek nasıl destek olunabileceği ile ilgili uygulamalarımı paylamak isterim. Öncelikla son bahar aylarında 50-100 arası fidan alınır ,gidilip dağbaşı bir yere dikilir ve sulanır. Yaz aylarındada 25 er litrelik 2 bidon kapılıp bu fideler 2 yaşına gelene kadar sulanır (ankara iklim şartlarına göre tabi) , sonra ekim kasım döneminde ağaçların (ankara için özellikle kokar ağaç ,dışbudak ,kara ağaç ,meşe ,at kestanesi) tohumları torbalara toplanır. Ocak Şubat en geç Mart dönemide bu tohumlar çıplak arazilere ekilir ve merakla baharın gelmesi ve o yavrucukların çıkması gözlenir. Sonra bahar gelir ,mart döneminde yine 40-50 fidan alınıp Diğer fidelerin etrafına dikilir. Bu fide işi pahalı gelip belinizi bükmeye başlayabilir ,bu seferde kendi fidenizi kendiniz yetiştirmeye karar verirsiniz. Bir sürü meşe palamudu toplar sonra onları fidan tüplerine dikersiniz. Elinizde dikebileceğinizden fazla fide olur ,onuda ücretsiz olarak gönüllülere dağıtırsınız. Bunun dışında çebinizde çocuklara vermek için şeker ve çukulata taşırsınız. İnternet üzerinden evinizdeki çiçekleri ,sevdiğiniz şeyleri dağıtıma açarsınız ve isteyenlere ücretsiz yollarsınız. 30- 40 tane Kuran meali alıp isteyen merakı olan insanlara hediye edersiniz. Bu işlerin Kuran ahlakıyla olması içinde asla ben yaptım demezsiniz ,kimselere söylemez ve karşılığında cennet felanda beklemezsiniz. Rabbinize onun ,sadece onun için yaptığınızı bildirip onun rızasını umarsınız. Kimseciklere demezsenizde zaten geriye başka ihtimal kalmaz.

Yada malum kene sorunumuz var. Kenelerin en büyük düşmanıda göçmen kuşlar. Kuşların göç mevsiminde ülkenizde kalması için onlara çekici gelecek kuş yuvaları yapar , park bahçe ve yeşil alanlara asarsınız.

Çöplerinizi dökmeye giderken komşunuzunkileride dökersiniz. Evinizde pişenden ikram edersiniz.

Alışverişinizi süper market yerine geçim sıkıntısı çeken bakkalınızdan yaparsınız ,ne olur üç kuruş fazla ödersiniz.

Pazara gittiğinizde en yaşlı satıcıyı bulup tüm ihtiyacınızı ve belki fazlasını ondan alırsınız.

Size bakan insanlara gülümser ve hoş bir şeyler söylersiniz.

Çocukların oynadığı oyun bahçelerine onların seveceği oyuncaklar atıp kaçarsınız.

Kuşların su içmesi için balkonunuzda yada bulunduğunuz civarda su dolu kaplar bulundurur ,artık ekmeklerinizide onlara verirsiniz.

Gittiğiniz piknik ,mesire alanlarında çöpleri toplarsınız.

Say say bitmez dostum. Yapacak çok iş var.
Alt 17. July 2009, 11:24 AM   #18
Toslunba
Uzman Üye

Bu arada Aşık dostum put ve kulluk kavramları sanki biraz daha farklı gibi ,yada ben daha değişik anlıyorum diyeyim. İstersen biraz araştır ,eminim yardımcı olacak bilgiler bulacaksın.

Enam
(74) Hani İbrahim babası Âzer'e, "Sen putları ilah mı ediniyorsun? Şüphesiz, ben seni de, kavmini de apaçık bir sapıklık içinde görüyorum" demişti.

Buradan benim anladığım Put başka birşey ilah başka birşey ,putu ilah edinmek ise bam başka birşey.

Ankebut
(25) İbrahim onlara dedi ki: "Sırf aranızda dünya hayatına mahsus bir sevgi (ve çıkar) uğruna Allah'ı bırakıp bir takım putlar edindiniz. Sonra kıyamet gününde kiminiz kiminizi inkar edip tanımayacak; kiminiz kiminize lanet edecektir. Barınağınız cehennem olacaktır. Yardımcılarınız da olmayacaktır."

Putlari ilah edinenler ise Allahı bilmekteler ,bilmeseler Allahı bırakıpta denilmezdi o kavime.

Şahsi görüşümü çok kısa özetlemek isterim put ve kulluk ile ilgili (tabiki bu sadece beni bağlar) : Allahın kölesi olursan adın KULL , astlarının kölesi olursan adın müşrik yada putperest olur. Köleyi şu şekilde düşünüyorum ,kendi iradesi olmayan -efendisi bulunan manasında. Bu nedenle nefsini putlaştıran ,parayı putlaştıran ,cemaatini putlaştıran ,düşüncelerini putlaştıran ,kültürünü putlaştıran ,şahısları putlaştıran kimseler o kişilere sözlük anlamıyla köle olmaz ,onlara koşulsuz itaat ettiği ,onların peşine düştüğü ,onlarda takılı kaldığı için manen kölesi olur diye düşünüyorum. Buda kişiyi kanımca Allaha köle olmaktan geri tutacaktır kanısındayım. Kişinin kural koyucusu kimse ilahı odur. Bizim ilahımız Allahtır ,kurallarımızı o koyar ki buda Kurandadır. O halde Kurana uymak kişiyi kul yapacaktır. Kuran dışında birşeylere uymak ise ilahımızın kim olduğu sorusunu akıllara getirir. Bu gibi durumlardada genelde put ararız çünkü kişinin ilahıyla ilgili sürüncemeleri varsa mutlaka ortalıkta bir put parmağı vardır -bu kültürü olsun -nefsi olsun -kişi olsun pekte fark etmez. Genellikle putlara dokunmak kişi için çok can yakıcıdır ve ızdırap verir. Kişinin kendi putları ile mücadelesi Kaf dağına tırmanmak gibi birşeydir. Putuna dokunulan insan çok tehlikeli olur zira aşağıdaki ayet düşündürücüdür ;

Yasin 74. Belki kendilerine yardım edilir diye Allah'ı bırakıp da ilahlar edindiler.
Yasin 75. Onlar ilahlar için (hizmete) hazır asker oldukları halde, ilahlar onlara yardım edemezler.

Bizlerin ilahı Alemlerin Rabbi Allahtır ,bu nedenle ondan başka muhatabımız olmaması içindir mücadelemiz .Herkez ve her cemaatten önce kendi nefislerimiz buna dahildir. Aksi bizi putlara götürür. İlahımızı Allah yapmamız içinde önce Allahı bilmemiz gerekir. Herkez Allah Allah derde bildim sanır ,kafasında oluşturduğu ilaha Allah ismini verir. Oysa herkezin kafasındaki Allah bir başkadır. Hakikatte sapma - oynama olmayacağına göre

Enam
(91) Allah'ın kadrini gereği gibi bilemediler. Çünkü, "Allah hiç kimseye hiçbir şey indirmedi" dediler. De ki: "Mûsâ'nın insanlara bir nur ve hidayet olarak getirdiği, parça parça kağıtlar haline koyup ortaya çıkardığınız, pek çoğunu ise gizlediğiniz; (kendisiyle) ne sizin, ne babalarınızın bilmediği şeylerin size öğretildiği Kitab'ı kim indirdi?" (Ey Muhammed!) "Allah" (indirdi) de, sonra bırak onları, içine daldıkları batakta oynayadursunlar.

bu ayeti daha bir derin düşünmekte fayda var. Demem oki Allahın kadrini gereği gibi bilmeden ilahımızı Allah yapamayız -zira bilmediğini nasıl ilah edinir insan? Yine bu ayetten anlıyoruzki kişiyi Allahı bilemez yapan kendisine indirilen kitaba uzak kalmasıdır.

Neyse çok uzattım. Uzattıkçada dağıttım. Hatamız varsa affola.
Sağlıcakla kalın.
Toslunba Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
kamer (19. July 2009), merdem (15. February 2013), Miralay (30. June 2010)
Alt 17. July 2009, 12:07 PM   #19
aşık74
Uzman Üye

Alıntı:
Toslunba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Aşık dostum ,benimle uğraşmışlardı derken cemaatlerine çekmek için uğraşmışlardı . Sonra benim "SAPIK (!)" olduğumu anlayıp vaz geçtiler.

Yazdıklarınız çok ilginç hakkaten,siz ne dedinizde bu insanlar size,bu kulağa hoş gelmeyen 'sapık' ifadesini kullandılar ? Allah ile kul arasındaki 'iman' dediğimiz olguya kimsenin karışması haddine değil herşeyden önce

Son cümlelerimde yazdıklarımı ben kendi adıma cevaplamaya çalışayım. Bunlar sadece birer fikirdir ,uygulamaya geçirilmiştir. Sizin aklınıza daha iyi fikirler gelirse lütfen sizde paylaşın.

Hemen bir tane paylaşayım o zaman
Bundan yaklaşık 10 gün önceydi,sabah namazımı kılmak üzere evden saat 5:15 gibi çıkdım.Apartman kapısına indim,caddenin karşısına gözüm ilişdi,karşı kaldırımda 4-5 yaşlarında bir yavrucak bakınıp duruyordu.
Anladım kayıp olduğunu,yanına gittim,annen nerde kızım ? ' evde ' , baban nerde kızım ' ben babama gitcem , dedi.
Hadi gel seni götüreyim dedim,elimi tutmak istemedi,korkdu doğal olarak.
Sonra hafif kızmış gibi görünüp elimi tutturdum yavruya,korkuyla karışık elime sımsıkı sarıldı yavrum
Hadi dedim götür beni evine bakalım,gittik beraber 200 mt kadar,burası dedi.
Başka ev gösteriyorum,burası diyor!!! haydaaa kaldık sabahın 5:30 unda ,namaz vakti geçicek!!
Ama o yavruyu mümkün değil bırakamam sokak ortasında,bu bana rabbimden insaniyet namına büyük bir imtihan belkide!,it var kopuk var,çocuğun kolunda bilezik falan var
Hangi evin kapısını çalacağımıda şaşırdım,sonuçda saat sabahın 5:45 i
Sonra bahçesinde oyuncakların olduğu müstakil bir ev vardı,dedim burası herhalde,yavruda burası diyor,çıkdım yukarı,kapı ardına kadar açık,kapıyı çaldım,gelen yok,seslendim ,bir bayan geldi,beni gördü ve korkudan havaya zıpladı resmen,1:86 boyunda,118 kg ağırlığında dev gibi bir adam,ve elinde yavrusu
Kadın gelir gelmez , söyleme ihtiyacını hssettiğim bir kaç sitem sözünü ettim ve annesine yavruyu teslim ettim ,sağ salim elhamdülillah
Bunları yaparken,sabah namazı vaktimde geçmişdi,ama yavru yuvasındaydı çok şükür ,rabbim affetsin.
Yani demek istediğim ,rabbimin imtihanları çooook çeşitli,çook farklı , tabii anlayabilene diye düşünüyorum....

Bu arada sizin örnek verdiğiniz iş'lerde çok faydalı ve güzel,ama şahsım adına konuşuyorum,benim iyi insan olma babında sorunum yok,elimden geldiğince,insan olmanın gerekdirdiği ,şeyleri allah rızası için yapıyorum!

Benim sorunum temel ibadet'ler babındaki sorunlar, yani; namazın vakitleri,gereklilikleri,sünnet olan şeyler vs vs vs

Say say bitmez dostum. Yapacak çok iş var.
Doğru diyorsun,yapacak iş çok

sevgiler...

Konu aşık74 tarafından (17. July 2009 Saat 12:10 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 17. July 2009, 12:27 PM   #20
Toslunba
Uzman Üye

Pardon yanlış anlamışım Aşık kardeşim. Sorduğun husus sanki daha bir kolay gibi ,Kuranı oku ; yap dediğini yap yapma dediğini yapma ... Kuranı anlamada kişlerin anlayışı biribirini tutmaya biliyor. Bu nedenle kendi bakışımı kimsenin önüne doğru diye koymak istemem -korkarım. Ancak canı gönülden inanıyorumki Kuranla uzatılmış Allahın ipine sıkı sıkı sarılana Rabbi yol gösterecektir. Sitemizde namaz vakitleri ve sünnet hususunda bolca bilgi var. Eğer seni tamnin etmedi ise ( ki tatmin değilsen buna senin adına sevinirim ) Kuran üzerinde bu hususlarla ilgili kendin araştırma yap -ve Rabbinden sana öğretmesini iste. İnan öğretiveriyor. İnşallah araştırmalarını bizlerlede paylaşırsın. Namaz la ilgili ayetleri ,oruçla ilgili ayetleri çeşitli meallerden araştır. Arapça sözlüklerden oruç (savm) ,salat (namaz diye çevirip katlederler) kelimelerinin manalarına bak ;Kuranda nerelerde geçmiş kıyasla ve bol bol tefekkür et. İnan çok zevklidir bu işler. Bir o kadarda faydalı. Benim dostane tavsiyem sadece birşeyler bulup öğrendiğinde "ben bildim ,ben buldum ,bu budur" deme. İnan bunu yapanlar olduğu yerde kalakalıyor. Gördümki Allah bilmeyene öğretiyor ,bildim dedinmi kala kalıyorsun ve bildim dediğin herşey birer puta dönüp boynuna dolanıveriyor. Sonuçta EL ALİMin karşısına bildim diye çıkmak olmaz. En iyi ifadeyle gülerler adama. İbadetle ilgili yapacağın araştırmalarda sana kolaylıklar dilerim. Kime ibadet ettiğini bilenlerden olmanıda canı gönülden isterim. İbadetini nasıl yapacağın sana kalmış bir husus ancak bu ibadet isteğinin geldiği yere odaklanırsan bence yeryüzü senin için bir ibadet hane olabilir. İnşallah yanlış bir söz etmedik. Hata ettikse affola.

Sağlıcakla kal.
Toslunba Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
kamer (19. July 2009), Miralay (30. June 2010)

Bookmarks

Etiketler
cemaati, nur