hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EKONOMİ > Yemek içmek > Yemesi içmesi haram olanlar

Seçenekler Stil
Alt 24. December 2012, 08:50 PM   #11
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

selam sayın aorskaya,

kinayenin amacı sizi kırmak değil fadenin etkisini arttırmaktı...

Alıntı:
İnsanların hayatı ve/veya ahiretteki yurdunun belirlenmesi için uzak durması gereken şeylerdir.
sorumun cevabı için yeterli değil...

Alıntı:
Haramların hepsinin neden haram olduğunun açıklanması zorunluluk değildir.
katılmıyorum...

Alıntı:
İnsanlar, kuranda verilenlerin kendileri için yeterli olduğunu kabul ederek anlatılanlarla yetinebilmeli, fazlasının sadece merakını giderme isteğinden olduğunu bilmelidir.
katılmıyorum...

Alıntı:
Siz, kurandaki gerekçeleri ve anlatımları yeterli görmüyorsanız, tıbbi yönden de ekonomik yönden de araştırınız, ama "bize okunmakta olan kuran, bana yetmektedir."
"anlatımları yeterli görmemek" ifadesi sizin zannınız, okunanı benim gördüğüm gibi görmediğinizden eminim, bununla beraber herbirimizin görüşü kendini bağlar, sonuçta doğrusunu vahyin sahibi bilir, ...

Alıntı:
Tıbben yenilmesinde sakınca olmayanların, rabbin adı anılmadan kesilmesinin yenilmesi gerektiğinimi düşünüyorsunuz?
"rabbin adının anılması" ne demektir, içeriği/detayı/kapsamı nedir...

Alıntı:
Siz, et tüketiminizi bizzat temin ettiğiniz ve sağlık kontrolünden geçen hayvanlardanmı sağlıyorsunuz?
Hatta kıyma dediğimiz türde et tüketiminde bulunuyorsanız, bunları kendi kıyma makinenizdemi gerçekleştiriyorsunuz?
Hani, eti kendiniz kessenizde, başka yerlerde kıymaya dönüştürürseniz, daha önce o makinelere bulaşan tıbbi zararlılar olabilir de. (değilmi)
son kinayeli ifadem bu sorulara cevabını vermiş zaten...
sorularınızı kendiniz oturup bir düşünün...

görüşlerinize katılmıyorum, ama bu katılımınızı hafife alıp kendi bildiğimin en doğrusu olduğunu düşünme hakkını bana vermez, doğru veya yanlış önemli olan kaale alıp görüş bildirmeniz...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24. December 2012, 09:53 PM   #12
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
selam sayın aorskaya,

kinayenin amacı sizi kırmak değil fadenin etkisini arttırmaktı...

sorumun cevabı için yeterli değil...

katılmıyorum...

Sevgili fers,

Yazılarınızda yeterli görmüyorum ve katılmıyorum görüşlerinizi gerekçelendirseydiniz daha doğru olurdu.

Dilerseniz şimdi yapabilirsiniz, istemezseniz benim için yeterlidir.

Teşekkür ederim.

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24. December 2012, 11:21 PM   #13
kıyamet
Yeni Üye

1 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
kıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud of

Alıntı:
1 -Kanın neden haram olduğu belirtilmemişse, bunu bilmemize gerek olmadığındandır. Bu nedenle, bulunacak her sebep sadece spkeülasyon olacaktır.

TEVRAT / TEKVİN - 9
4 Yalnız kanlı et yemeyeceksiniz, çünkü kan canı içerir.

TEVRAT / LEVİLİLER - 17
10 `İsrail halkından ya da aralarında yaşayan yabancılardan kim kan yerse, ona öfkeyle bakacağım ve halkımın arasından atacağım.

11 Çünkü canlılara yaşam veren kandır. Ben onu size sunakta kendinizi günahtan bağışlatmanız için verdim. Kan yaşam karşılığı günah bağışlatır.

12 Bundan dolayı İsrail halkına, Sizlerden ya da aranızda yaşayan yabancılardan hiç kimse kan yemeyecek, dedim.

13 `İsrail halkından ya da aralarında yaşayan yabancılardan kim eti yenen bir hayvan veya kuş avlarsa, kanını akıtıp toprakla örtecektir.

14 Çünkü canlılara yaşam veren kandır. Bundan dolayı İsrail halkına, Hiçbir etin kanını yemeyeceksiniz, dedim. Çünkü her canlıya yaşam veren kandır. Onu yiyen halkın arasından atılacaktır.
kıyamet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24. December 2012, 11:21 PM   #14
Fers
Uzman Üye

59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

selam,

yeterli görmüyorum çünkü,

Alıntı:
İnsanların hayatı ve/veya ahiretteki yurdunun belirlenmesi için uzak durması gereken şeylerdir.

cevabındaki tanım ve ardındaki açıklama,

"haram ve kapsamı nedir, örnek bir haram ve haram edilişinin gerekçesi..." sorusunu hem karşılamıyor, hem örnekleme yok...

katılmıyorum çünkü,
"kur an apaçıktır, izah edendir, öğüttür" ifadeleriyle uyuşmuyor...

Alıntı:
İnsanlar, kuranda verilenlerin kendileri için yeterli olduğunu kabul ederek anlatılanlarla yetinebilmeli, fazlasının sadece merakını giderme isteğinden olduğunu bilmelidir.
katılmıyorum çünkü,
anlatılanlarla yetinebilmek için ilk önce verilenlerin neler olduğunu doğru şekliyle anlayabilmek gerekir, doğru şekliyle anlayabilmek için de ondört asır önceki arap dilini, kültürünü, sosyal yapısını, mecazlarını, deyimlerini, tarihini ve öncekilerden alıntıladıkları hikayeleri bilmek gerekir...
kimsenin Alemlerin Efendisi tarafından başkalarının hayal gücünün rüzgarına bırakılmış olacağını düşünmüyorum...

rica ederim

.
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Fers Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (5. March 2013)

Bookmarks

Etiketler
bakara173, maide3