hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EKONOMİ > Yemek içmek > Yemesi içmesi haram olanlar

Seçenekler Stil
Alt 25. September 2014, 05:38 PM   #11
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

Galip abicim
yanılmıyorsam bu konu daha önce de tartışılmıştı.hatta rahmetli Raven in espirili diyaloglarını hatırlıyorum.
Hanifmumin konuya ilk önce doğru giriş yaptı.(aklı örten içecekler hangileridir diye).Ama sonra mahallelerinde ki şahısla başka bir adamı alkol üzerinden karşılaştırınca mesele otomatik olarak alkolün zararlarına döndü.(benim tarafımdan)

Aklı örten içecekler derken tabiki sadece alkolü ele almıyorum.Bunun içine esrar, eroin, bonzai, tiner, çakmak gazı vb. girebilir.İnsanın dengesini bozan muhakeme yetisini bitiren, zihni bulandıran sentetik ve doğal uyuşturucuların hepsi.

Dikkat edersen ben hiç işin günah boyutuna yada salat yapma kısmına hiç girmedim.Hanifmumin in sosyolojik bir olayı anlatmasına yönelik eleştiriler yazdım.
Aklı örten insanın salat yapmasına engel olan bilimum maddelerle ve bunlara ilişkin kur anın bakış açısının ne olduğuyla alakalı sizden ve Halil abi den tespitleri de beklemiyor değilim. Üstadlarımız bizi aydınlatsın elbet bizim de konuyla alakalı söyleyeceklerimiz olur.
Alt 26. September 2014, 12:38 PM   #12
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Alkol vucuda kesin bir sekilde zarar verir. Biyologlar bu konuyu daha iyi bilir.
Insan bagirsaginda insanin ihtiyaci olan bazi vitaminleri (sanirim k vitamini)
Insana veren bazi bakteriler vardir ve bu bakteriler atik olarak alkol vucuda birakirlar karacigerde bunlari temizler. Karacigerin bu fonksiyonu alkolun zararli bir madde oldugunu kanitlar.
Ancak vucuda zararli olsada insani gevseten bir yonu de var maalesef.

Her alkol alan iblisine seytanina uyacak diye bir kural yok. Icmesini bilmeyen icmesin. Ben ictigimde daha guzel yalvariyorum Allah a.
Isid acaba uyudturucu aliyor mu ? Yada ickinin alinmadigi cinayetler yokmu...
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26. September 2014, 01:39 PM   #13
hanifmumin
Yeni Üye

Tesekkür: 3
4 Mesajina 7 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
hanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud of

Alıntı:
khaos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bundan ne çıkarmamız gerekiyor?
Alkol almak iyidir.İnsani yönleri ve toplumsal duyarlılığı artırır. İnsana fiziksel ve mental olarak zararı dokunmaz.
Yoksa
Dindar olmak! kötüdür.İnsanı miskinleştirir, hissizleştirir, bencilleştirir.

Manukyan diye bir kadın satıcısı vardı.Her yıl vergi rekortmeni olurdu.Gazetelerde boy boy resmi çıkar altında kadının ağzından
-Ülke ekonomisine katkıda bulunuyorum.
diye yazardı.Hep yaptığı hayırlar, bağışlar anlatılırdı..Kimse seks kölesi haline getirdiği, sermaye yaptığı hayatını kararttığı kadınlardan bahsetmezdi.

verdiğiniz örneklerden yola çıkarak
Bu mahallenizdeki şahıs alkollü iken sizi veya ailenizin bir ferdini hastaneye götürmek isterse onun arabasına biner misiniz? Çok merak ediyorum...Bu şahsın iyi kalpli olmasında alkolün etkisi olduğunu mu düşünüyorsunuz?Yada alkolün kişiliğini hiç etkilemediğini mi? Alkollü vatandaşın iyi hallerinin ayıkken mi yoksa kafası iyiyken mi olduğunu belirtmeniz gerekirdi.Şunu da unutmayalım alkol yada uyuşturucu kullanan kişilerde belli bir süre sonra alınan miktar yetmeyecek, doz artırımı olacak ve kişinin şuurlu bulunduğu zaman dilimi daha da kısalacaktır.

Alkolün insan sağlığına, aile ve toplumsal yaşama yaptığı yıkım binlerce bilimsel makale ve veri ile kanıtlanmışken aksini savunmak ne kadar doğru olur.Nitekim aklı karıştıran, zihni bulandıran, insanın muhakeme yetisini yok eden diğer sentetik yada doğal uyuşturucuların bu gün özellikle genç nüfusumuzda açtığı yaraları açıkça görebilmekteyiz.

Düştüğünüz çelişkiyi anlayabiliyorum.Bana Sayın İhsan eliaçık ın ''Ayyaş olsun kalleş olmasın'' yada ''genç evli çifti üç ay kira ödemedi diye sokağa attıran hacı ile cennette olmaktansa, kediye ağlayan ateistle cehennemde yanmaya razıyım'' sözlerini hatırlattı.

Şunu unutmayın.Ne bir alkolik nede dindar olan yada öyle görünen kişinin yaptıkları genel hakkında bize doğru verileri vermez.

ve NOT:tıbbi, endüstriyel ve bilimsel gereksinimler harici kullanımı dışında ALKOL KÖTÜDÜR.
Selam,
Alkolün ve uyuşturucu maddelerin kötülüğüne inanıyorum. Sadece, toplum içinden dışlanmalarının abartı olduğunu düşünüyorum. Toplumdan sert bir şekilde dışlanması gerekenlerin başında cübbeli ahmet gibiler geliyor bence.
hanifmumin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26. September 2014, 05:28 PM   #14
khaos
Uzman Üye

khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

hanifmumin
anladım
Cübbeliye de fazla kafayı takma.O yine en masumları.Nakşibendi şeyhi ''Gavs-ı Sani'' diye bir adam var ki abartmıyorum müridleri resmen şirk koşuyorlar.Adamların hepsinin ceplerinde bu sözüm ona şeyhin resimleri var.Bir şey dileyecekleri yada bir sıkıntıya düştükleri zaman resmi çıkarıp bakarak dua ediyorlar.Resime tövbe çekiyorlar daha neler neler.Koyu bir hadisçi olan cüppeli nin medyatik yanı daha ağır basıyor.Safsatalarına inanan elbetteki çok ama bence diğerleri daha tehlikeli.Bu grubuda bir araştır istersen.Bu tarikat illeti maalesef İslam ı esir almış durumda.
Alt 26. September 2014, 05:32 PM   #15
khaos
Uzman Üye

Galip abi
Senden ve Dost 1 abimizden konunun devamı ile ilgili bilgileri bekliyorum.Biliyorum defalarca yazdınız ama yeni gelen arkadaşlar içinde faydalı olur.
Bart dostum sende yeter dinlendin artık topa gir istersen.
Alt 26. September 2014, 07:46 PM   #16
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

pas bekliyorum

Bozuk saat bile günde 2 defa doğruyu gösterir.

YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

Konu bartsimpson tarafından (26. September 2014 Saat 08:21 PM ) değiştirilmiştir.
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26. September 2014, 08:07 PM   #17
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ayette aklı örten içecekler diye bir ifade sözkonusu değildir. Ayette geçen "hamr, örten karıştıran anlamındadır. İnsanın aklını hayır işlere yönelmekten engelleyip üşengeç davrandırarak iblisinin emrine vererek şeytanlaşmasına neden olacak tavırlar sergilemesine yol açacak şekilde örten ve karıştıran herşeydir hamr.
Sevgili Halil Ağabey'de açıklamış zaten.

Bu bağlamda nefse yönelik olarak, yani "ben merkezcil" olarak yapılan her türlü hareket ve davranışta bu kategoriye girer.

Belki abes kaçacak ama.
Bu öğlen yemeği Mc Donalds'ta yiyip fakire sadaka olarak ekmek parası vermeye benziyor biraz da.

Hala armudun sapı, üzümün çöpü demeye gerek yok.

Alkol için içer, uyuşturucu kullanan kullanır.

Haticeye değil neticeye bakın.

Bu ifadeye karşı fikri olan ya da farklı yorumu olan varsa onu tartışın.
dost1 (27. September 2014)
Alt 26. September 2014, 08:30 PM   #18
bartsimpson
Super Moderator

Akıl Örtene bir örnek te benden...

YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.
Escherich (23. May 2015)
Alt 27. September 2014, 10:12 AM   #19
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Hamr kavramı 6 ayette geçer, humur ise tek ayette geçer.
Hamr ;
2/219 ٱلْخَمْرِ
5/90 ٱلْخَمْرُ
5/91 ٱلْخَمْرِ
12/36 خَمْرً
12/41 خَمْرً
47/15 خَمْرٍ
Humur;
24/31 خُمُرِ

1) 24/31. ayetin şu kısmı ''velyadribne bihumurihinne ala cuyubihinne'' genel olarak ''örtülerini yakaları üzerine vursunlar'' ya da benzer olarak meallendirilir. Halbuki ayette geçen "âlâ" kelimesini ele alırsak bu kelime aşağıdan yukarıya doğruyu ve belirli bir seviyedeki şeyin aşılarak ulaşılan üst kısmını/üst derecesini işaret eder.
Ayette "ceyb/cuyub" diye bir kelime var. Bu kelime bu ayette göğüsün başladığı yerdeki memelerin birleşmesinden doğan çatalı, cep şeklini ifade etmektedir. Şu halde göğüs çatalının üst kısmına kaldırılıp da aşağıdan yukarıya örtme işlevini yapacak olan örtü nedir? Tabiidir ki bu elbise olup onun da yaka kısmıdır. Yani dekoltelerinizi göğüs çatalının üst kısmını örtecek şekilde ayarlayın. Daha açık bir ifade ile erkekleri göğüs cazibenizle kendinize bağlama,içki içmiş kişiler gibi başlarını döndürme/mest etme hafifliğinden vaz geçin.
Birileri de çıkmış baş, başörtüsü, buyun, kulaklar, saçlar maçlar diye geveleyip durmakta.......

2/219. ayette geçen hamr/hamri ifadeasini de içki olarak çeviriyorlar ve hemen yapıştırıyorlar:"-İçki içmek haramdır, çünkü içki aklı örtermiş".
O zaman da da 4/43. ayet bunların kafasına "gümmmmm!, gümmmmmm!." diye vuruyor ama dediğim dedik diyerek kendimi bildim bileli aynı terane.

Daha sonrası için şimdiden
Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (28. September 2014 Saat 05:26 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (27. September 2014)
Alt 27. September 2014, 01:04 PM   #20
hanifmumin
Yeni Üye

Tesekkür: 3
4 Mesajina 7 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
hanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud of

Alıntı:
khaos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
hanifmumin
anladım
Cübbeliye de fazla kafayı takma.O yine en masumları.Nakşibendi şeyhi ''Gavs-ı Sani'' diye bir adam var ki abartmıyorum müridleri resmen şirk koşuyorlar.Adamların hepsinin ceplerinde bu sözüm ona şeyhin resimleri var.Bir şey dileyecekleri yada bir sıkıntıya düştükleri zaman resmi çıkarıp bakarak dua ediyorlar.Resime tövbe çekiyorlar daha neler neler.Koyu bir hadisçi olan cüppeli nin medyatik yanı daha ağır basıyor.Safsatalarına inanan elbetteki çok ama bence diğerleri daha tehlikeli.Bu grubuda bir araştır istersen.Bu tarikat illeti maalesef İslam ı esir almış durumda.
Selam değerli kardeşim,

bahsettiğin grubu ve benzerlerini biliyorum.

müridleri resmen ve alenen şirk içindeler senin de bahsettiğin gibi.
hanifmumin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
aklı, içecekler, uyuşturucu, ıçki, örten