hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EKONOMİ > Yemek içmek > Yemesi içmesi haram olanlar

Seçenekler Stil
Alt 7. March 2013, 04:00 PM   #11
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamun Aleyküm! Değerli Kardeşlerim!

Alemlerin Rabbi olan Yüce Allah Enam 145 de:
" Kul la ecidü fiyma uhıye ileyye muharremen alâ taımin yat'amühu illâ en yekûne meyteten ev demen mesfuhan ev lahme hınziyrin feinnehu ricsün ev fiskan ühille li ğayrillahi bihi, femenidturre ğayre bağın ve la adin feinne Rabbeke Ğafurun Rahîym"

"De ki: “Bana vahyolunanda, onları yiyen için, leş veya akıtılmış kan, yahut domuzun eti -ki şüphesiz o [domuzun eti] ricstir [kirlidir, rahatsızlık vericidir][/b]- yahut Allah`tan başkası adına kesilmiş bir fisk olan hariç, haram edilmiş bir şey bulamıyorum. Artık kim çaresiz kalırsa, tecavüz etmemek ve zaruret sınırını aşmamak üzere… [bunlardan yiyebilir]” İşte, şüphesiz senin Rabbin çok bağışlayandır, çok merhamet edendir. "

Nahl 115 de:
"İnnema harrama aleykümül meytete veddeme ve lahmel hınziyri ve" ma ühille li ğayrillahi bih* fe menidturre ğayre bağın ve la adin feinnAllahe Ğafurun Rahıym"

"O [Allah], size ancak leşi, kanı, domuzun etini ve Allah`tan başkası adına kesilenleri haram kıldı. Artık her kim saldırmadan ve aşırı gitmeden zorlanırsa, bilsin ki şüphesiz Allah, Gafur’dur, Rahîm’dir. "

Bakara 173 de:
"İnnema harreme aleykümül meytete veddeme ve lahmel hınziyri ve ma ühille bihi li ğayrillah* femenidturre ğayre bağın ve la adin fela isme aleyhi, innAllahe Ğafur’ün Rahîym"

O, size ölü hayvanı, kanı, domuzun etini ve Allah’tan başkası adına kesilen hayvanları haram kıldı. Sonra kim bunlardan yemeye mecbur kalırsa, başkasının hakkına tecavüz etmemek ve zaruret ölçüsünü geçmemek üzere ona bir günah yoktur. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.

Maide 3 de :
"Hurrimet aleykümül meytetü veddemü ve lahmül hınziyri ve ma ühille li ğayrillahi bihi velmünhanikatü velmevkuzetü velmüteraddiyetü vennetıyhatü ve ma ekeles sebüu illâ ma zekkeytüm ve ma zübiha alen nüsubi ve en testaksimu bil ezlam zâliküm fisk elyevme yeiselleziyne keferu min diyniküm fela tahşevhüm vahşevni, elyevme ekmeltü leküm diyneküm ve etmemtü aleyküm nı'metiy ve radıytü lekümül İslame diyna femenidturre fiy mahmesatin ğayre mütecanifin liismin feinnAllahe Ğafurun Rahîym"

"Size leş, kan, domuzun eti, Allah`tan başkasının adı anılarak kesilen; boğulmuş, vurulmuş, yukardan düşmüş, boynuzlanmış, canavar yırtmış olup da canlı iken kesmedikleriniz; dikili taşlar üzerine boğazlananlar ve fal oklarıyla kısmet aramanız haram kılındı. Bunların hepsi doğru yoldan çıkmaktır. Bugün şu küfretmiş olan kimseler, dininize karşı ümitsizliğe düşmüşlerdir. Öyleyse onlara haşyet duymayın Bana haşyet duyun. Bugün dininizi kemale erdirdim, size nimetimi tamamladım. Size din olarak da İslâm’a razı oldum. Artık kim açlıktan daralır, günaha istekle yönelmeden zorda kalırsa, bilsin ki şüphesiz Allah, Gafur’dur, Rahîm’dir."

Âyetlere baktığımızda Rabbimiz yiyeceklerin haram olmasını [yasaklanmasını] iki gerekçeye dayandırmıştır: Bu gerekçelerden birisi,
yiyeceklerin “ رجسrics, خبيث habis [pis, zararlı, çirkin]” olması, diğeri de
“fısk [günaha sokan, şirkle kirlenmiş]” olmasıdır.

Haramlaşmasındaki gerekçelerden birisi olan “ الرِّجسrics” sözcüğünün vaz’ [ilk konuş] anlamı “rahatsız eden şiddetli gök gürültüsü, deve sesi” olup sonraları insana rahatsızlık, acı ve ıstırap veren ve bunlara sebep olan her şeye “rics” denilir olmuştur:

“Rics” sözcüğü “kirlilik, kir [temiz ve temizliğin karşıtı]” demektir. Her türlü kir, pislik “rics”tir. Bu sözcükle “haram, kötü fiil, azap, lanet ve küfür” de kastedilir.

..................................
Sevgili ağabey dost1,

Haramın gerekçelerini en küçük detayına kadar anlatan bu yazınız için, inşallah kardeşlerimiz uzun buldukları için okumamamazlık etmezler ve faydalanırlar diyerek kendi adıma teşekkür teşekkür ediyorum.

Sevgili kardeşlerim, lütfen bu çalışmadan en iyi şekilde faydalanmaya çalışalım.

saygı ve selamlarımla...
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (7. March 2013)
Alt 18. March 2022, 02:46 AM   #12
Sayrex
Yeni Üye

Tesekkür: 1
0 Mesajina 0 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Sayrex has much to be proud ofSayrex has much to be proud ofSayrex has much to be proud ofSayrex has much to be proud ofSayrex has much to be proud ofSayrex has much to be proud ofSayrex has much to be proud ofSayrex has much to be proud of
Standart Merak

Muhterem Kardeşlerim

Hobi olarak ilgilendiğim aramice, süryanice, eski yunanca ve arabiyyun lügatlerinde;

Kiradeh: Aciz, düşünmeden itaat eden, rezil, aklını kiraya vermiş.
Hinzir: Yapısal ve/veya ahlaki olarak çürümüş, kokuşmuş.
Rics: Makro ve moleküler yapıyı, nöron fonksiyonlarını bozan toksin. İnsanın beden ve akıl bütünlüğünü bozan, zararlı madde.
Haşi’: Zihnî melekeleri karışmış, donuklaşmış, istenmeyen adam haline gelmiş.
anlamlarında da kullanılmış.

İlgili ayetleri yorumlarken maymun, domuz vb. müşahhas gibi görünmekle beraber aslında muallak olan anlamlarının yanı sıra, bir de daha evrensel olabilecek bu anlamları ile değerlendirmenizi ve istifademize takdiminizi istirham ederim.

Kan bildiğiniz gibi vücudumuzun en büyük organıdır ve besin olarak kullanılmasında tıbbî olarak hiçbir sıkıntı yoktur. Bununla beraber mikropların üreyebilmesi için en uygun ortamı oluşturmaktadır. Bu nedenle kanı diyetlerinde bulunduran toplumlar ya hemen tüketmekte veya saklamak için karmaşık metodlar kullanmaktadır.
Ayrıca ilk anda boşalmayan (1/3) kanın vücuttan yıkama vb. metodlarla uzaklaştırılması mümkün değildir.

Benim samimiyetle merak ettiğim husus ise; ayetteki zekâtı bozulmuş kanın, sunaklarda biriktirilen hayvan veya insan kanı olup olmadığıdır. İnsanların içerek veya sürünerek kullandığı bu kan gerek beklediğinden rics haline gelmesi ve gerekse şirk ihtiva etmesinden dolayı Efendimiz tarafından yasaklanmış olabilir mi?

Doğrunu Alemlerin Mutlak Efendisi daha iyi bilir.
Selam O’na ittiba edenlere!
Sayrex isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. June 2022, 06:43 AM   #13
Murat KILIÇ
Yeni Üye

Tesekkür: 4
1 Mesaja Tesekkür Edildi
Murat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud of

Dikili Taşlarda Kesilmiş Hayvanın Etini Çocuklar Yiyebilir mi?

Ben Alevi bir ailenin çocuğuyum. Köyde, köyün tam ortasına köylülerin kendi elleriyle yaptıkları bir türbeleri var. Köylüler kesimlerini orda yaparlar ve tek kesim alanı olarakta kullanılır.

Ben kurban bayramı tatilinde köyde olacağım. Ben köyde kesilmiş etlerin pis necis olduğunu bildiğimden Aile baskısına rağmen yemem. Ancak Allah affetsin cahiliye dönemim de 40 yaşıma kadar yedim.

Aklımın yettiğince mümin olmaya çalışan bir insan olarak ben dikkat ediyorum ancak, ellerinizden öper 10 ve 16 yaşlarında din iman bilmeyen iki çocuğum var. Çocuklarım bu şirkli etlerden yiyip yememesi konusunda Allah'a karşı sorumlulukları var mıdır? veya ben çocuklarıma bu etleri yiyip yememelerinden sorumlumuyum?

Ben köyde çocuklarıma köyde kesilmiş etleri yememeleri için bir engelleme yapmalı mıyım?
Murat KILIÇ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. June 2022, 11:49 PM   #14
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.566
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Alıntı:
Murat KILIÇ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Dikili Taşlarda Kesilmiş Hayvanın Etini Çocuklar Yiyebilir mi?

Ben Alevi bir ailenin çocuğuyum. Köyde, köyün tam ortasına köylülerin kendi elleriyle yaptıkları bir türbeleri var. Köylüler kesimlerini orda yaparlar ve tek kesim alanı olarakta kullanılır.

Ben kurban bayramı tatilinde köyde olacağım. Ben köyde kesilmiş etlerin pis necis olduğunu bildiğimden Aile baskısına rağmen yemem. Ancak Allah affetsin cahiliye dönemim de 40 yaşıma kadar yedim.

Aklımın yettiğince mümin olmaya çalışan bir insan olarak ben dikkat ediyorum ancak, ellerinizden öper 10 ve 16 yaşlarında din iman bilmeyen iki çocuğum var. Çocuklarım bu şirkli etlerden yiyip yememesi konusunda Allah'a karşı sorumlulukları var mıdır? veya ben çocuklarıma bu etleri yiyip yememelerinden sorumlumuyum?

Ben köyde çocuklarıma köyde kesilmiş etleri yememeleri için bir engelleme yapmalı mıyım?
Değerli Murat Kılıç kardeşim
https://youtu.be/-BxW2G49F1g Buraya tıklayarak videoyu izler misiniz?
Alt 23. June 2022, 11:19 AM   #15
Murat KILIÇ
Yeni Üye

Tesekkür: 4
1 Mesaja Tesekkür Edildi
Murat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud of

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli Murat Kılıç kardeşim
https://youtu.be/-BxW2G49F1g Buraya tıklayarak videoyu izler misiniz?
Halil abi, ben videoyu izledim ama çocuklar için ayrı bir açıklama görmedim. Ancak ayetler "Ey iman etmiş kimseler!" diye başladığı için sadece iman edenlerin sorumlu olduğu ve çocuklar henüz iman etmedikleri için muaf oldukları kanaatine vardım.

Başka bir konu dikkatimi çekti, "dikili taşlar üzerine boğazlananlar" Bu ifadeye göre dikili taşların olduğu alan kesim alanı olarak kullanılmasında sakınca olmadığını anlamaktayım. çünkü "taşlar üzerine" diyor. "taşlarda" demiyor.

Dikili taşların olduğu alan da kesim yaparken "taşlar üzerine" yani taşlara tahsis edilmiş (FISK) oluyor.

Ancak dikili taşlara tahsis edilmeden sadece başka kesim yeri yok diye orayı kesim alanı olarak kullanıyor ve sadece Allah adı anılarak kesiliyor ise FISK'a girmiyor diye düşünüyorum

Ayetlerden kendi anladığım kadarıyla bu şekilde yorumladım. Kaçırdığım veya yanlış yorumladığım şeyler var ise düşünceleriniz paylaşmanızı rica ederim.
Murat KILIÇ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
domuz eti, haram, haram yiyecekler, kan, leş, yiyecekler