hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > BİLİM VE TEKNOLOJİ > İbret almak ve düşünmek > Allahın yaratmasındaki ibretler

Seçenekler Stil
Alt 5. October 2008, 02:05 AM   #1
Toslunba
Uzman Üye

Toslunba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 90
69 Mesajina 159 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Toslunba is on a distinguished road
Standart Geçtiğimiz ay yaptığım amatör bir gözlem

Değerli arkadaşlar, ben çiçekleri çok severim.Çeşit çeşit çiçek doludur evim ve her gün sıkılmadan onları yaprak yaprak incelerim. Bu rutin incelemelerimin birinde şu malum uzun saksılara diktiğim sarmaşıklarda bir ayet gördüm ve hayran kalarak sizinle paylaşmak istedim. Bir ziraatçi nasıl düşünür bilmem ama benim gözlemim şuydu ; Yaklaşık 30 cm uzunluğunda bir saksı ve saksının tam ortasına (15cm sağ ve 15 cm sol) denk gelen balkon gemirleri.Bulundukları yer sabahtan akşama güneş alıyor.Bitkiler normalde güneşe doğru uzar bunu hepimiz biliriz. Fakat bu sarmaşıklara dikkat ettiğimde çok enteresan bir ayet gördüm. Sarmaşıkların tutunabileceği tek yer balkon demirleriydi ve saksının hem sağ hemde sol bölümdeki farklı kökten sarmaşıklar balkon demirine doğru uzamaya başladı. Düşünsenize bu nasıl olabilir.Bu bitki balkon demirinin orada olduğunu nasıl bilebildi? Hadi bir kaç kök tesadüfen demiri buldu, ya diğer tüm kökler? Birisinin bulduğu sarılacak yerin bilgisi diğer köklere nasıl gitti? Aynı ışık şartlarındaki bitkilerden neden biri sağa diğeri sola uzadı?Tesadüfe bakınki demirlerin olduğu yere doğru.Bu dalların güneşe doğru uzaması gerekmezmiydi?Beyin yada sinir sistemi olmayan bir bitki demirin yerini nasıl algılayabildi?Neresiyle algıladı?

Konu Barış tarafından (9. May 2010 Saat 08:25 PM ) değiştirilmiştir.
Toslunba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 9. May 2010, 04:53 AM   #2
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

özellikle fasulye, ayşe kadın fasulye diyip geçeriz ama o ne ayşe kadın ki ne...

1 metre ötesine kazık dik gidip onu buluyorda sarıla sarıla büyüyor (tevek salıyor). hele ip hiç görmesin ona nasıl uzanıyorda nasıl tevek salıyor. bide dikkat ettim, hep sağdan sola sarıyor. özellikle inceledim gidiş yönü hep aynı, ona bakarken snaarsınki hareket etmiyor.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
amatör, bir, geçtiğimiz, gözlem, yaptığım