hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kur’an > Kuran'a iman ve Kuran'ı inkar

Seçenekler Stil
Alt 16. October 2008, 05:00 PM   #1
islamci
Katılımcı Üye

Tesekkür: 5
8 Mesajina 17 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
islamci is on a distinguished road
Standart vesile yapmak

Biz onlara tapmıyoruz sadece onlar bizim Allah(c.c.) a ulaşmamıza vesile oluyor.

Bu sözler zamanında peygamber zamanında söylenmiş putperestler tarafından söyleniyordu. Onlara purlara tapmayın Allah(c.c.) a ortak koşmayın yoksa kınananlardan olursunuz denildiğinde yüz çevirdiler. Vesile olmak vesileyi tanrı yada ilah edinmek değil vesileyi vesile saymak önemli. Bakın ayette belirttiği gibi;

Gece, gündüz, güneş ve ay Allah'ın varlığının delillerindendir. Güneşe ve aya secde etmeyin. Eğer gerçekten Allah'a kulluk ediyorsanız, onları yaratan Allah'a secde edin.(fussilet 37)

Yani vesileleri ortak koşma vesilesi yapmamak gerekiyo. İbrahimin dinininde olduğu gibi vesileleri Allah(c.c.) a şükretme malzemesi yapmak gerekiyor. Geceye, gündüze, aya ve güneşe secde etmeyin onu yaratana secde edin diyor. Yani Allah(c.c.) a yaklaşmak için vesile arayanlar Allah(c.c.) ı es geçip sırf vesile ile uğraşırsa ve artık Allah(c.c.) a değilde vesileye bağlıysa artık şeytanın şirk tuzağına düşmüş olur.

Peygamberi ilah gibi görüp onun hiçbir günahının yok olduğunu düşünmek ve yalnızca ondan yardım istemek Allah(c.c.) ı es geçmektir. Allah(c.c.) tan yardımı istemeyip peygamberden şefaat beklersek sonumuzun hüsran olacağını bilmeliyiz. Çünkü Allah(c.c.) ın izni olmadığı müddetçe kimse konuşamaz. Peygamberde Allah(c.c.) ın üzerine bir söz katamaz. Veyahut hadislerde dediği gibi Allah(c.c.) dan iyide bilemez. Ve Allah(c.c.) ın emirlerinin üzerine bir emir getiremez. Bakın kuranda onun hiçbir emirden şaşamadığını görürüz. Ayetler nasıl gelmişse öyle iletti. Deki : kelimesini bile söyledi yani. Noktasından virgülüne kadar her şeyi birebir aktardı. Aktarmasaydı sonunun nasıl olacağınıda söylüyor kuran.bakın ne diyor.

O, bir şâirin sözü değildir. Ne de az inanıyorsunuz!(hakka 41)

Bir kâhinin sözü de değildir. Ne de az düşünüyorsunuz!(hakka 42)

O, âlemlerin Rabbi tarafından indirilmedir.(hakka 43)

Eğer (Peygamber) bize isnat ederek bazı sözler uydurmuş olsaydı mutlaka onu kudretimizle yakalardık.(hakka 44,45)

Sonra da onun şah damarını mutlaka keserdik.(hakka 46)

Hiçbiriniz de bu cezayı engelleyip ondan savamazdı.(hakka 47)

Bakın ayetlerle bile ispatlı peygamberin Allah(c.c.) ın sözünden çıkmadığı görülüyor.

Peygamberi bir insan olmaktan çıkaranlara ve onu örnek almanın imkansız olduğuna inananlara bakın ayet ne diyor:

De ki: "Ben de ancak sizin gibi bir insanım. Fakat bana ilâhınızın yalnızca bir tek ilâh olduğu vahyediliyor. Artık O'na yönelin ve O'ndan bağışlanma dileyin. Allah'a ortak koşanların vay haline!" (fussilet 6)

Demekki tek bir ilah olan Allah(c.c.) a kulluk edeceğiz. Ve ondan başka rab aramayacağız. Allah(c.c.) a ortak koşmayacağız. Ve yalnızca ondan yardım isteyeceğiz. Ayetlerde dediği üzere:

(Allahım!) yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz. (Fatiha 5)

Öyleyse yalnız beni anın ki ben de sizi anayım. Bana şükredin, sakın nankörlük etmeyin. (bakara 152)

De ki: "Ey kitap ehli! Bizimle sizin aranızda ortak bir söze gelin: yalnız Allah'a ibadet edelim. Ona hiçbir şeyi ortak koşmayalım. Allah'ı bırakıp da kimimiz kimimizi ilah edinmesin." Eğer onlar yine yüz çevirirlerse, deyin ki: "Şahit olun, biz müslümanlarız." (ali İmran 64)

Hayır! yalnız Allah yardımcınızdır. O, yardımcıların en hayırlısıdır. (ali İmran 150)

Hayır! (Bu durumda) yalnız ona dua edersiniz, o da dilerse (kurtulmak için) dua ettiğiniz sıkıntıyı giderir ve siz o an Allah'a ortak koştuklarınızı unutursunuz." (enam 41)

Yalnızca ona dua edip yalnızca ona yalvarıp ve yalnızca ondan yardım dilemeyi başabiliyor muyuz? Kitap bunu emrettiği halde ona ortaklar mı ediniyoruz yoksa ?
islamci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
islamci Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
hiiic (19. June 2010), message (20. June 2010), Miralay (21. June 2010), TUĞÇE DENİZ AKIN (4. October 2009)
Alt 10. February 2010, 06:09 AM   #2
Ali Rıza Borazan
Uzman Üye

Ali Rıza Borazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 59
244 Mesajina 485 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
Ali Rıza Borazan will become famous soon enoughAli Rıza Borazan will become famous soon enough

Vesile şeyhe alime liderlere tapmak onu allah ile kendisi arasında aracı kılmak değil vesile aramak insanı allah yaklaştıracak Allahın emirlerinden yerine ihlas ile getirmekle olur. bir yoksulu doyurmak. yolda kalmışı isteyip dileneni memnun etmek anaya babaya güzel davranmak vs. vesile budur benim bildiğim.esenlikler diliyorum islamcı kardeş.
Ali Rıza Borazan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ali Rıza Borazan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
Barış (10. February 2010), dost1 (19. June 2010), hiiic (19. June 2010), message (30. June 2010), Miralay (10. May 2010)
Alt 19. June 2010, 07:37 AM   #3
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Allaha ulasacak vesile diyor, yani amel diyor amel... iyi salih amel...
kötü amel Allaha ulasır ama rahmetine ulasmaz. iyi ameller Allahtan af beklemeye daha münasiptirler. Yoksa Allah bizi dilerse affetmez, bu risk herzaman için var ve rahmetten emin olana kadarda bu korku olacak... onun için vesileler, affa ve merhamete vesileler bulmak gerekir. hataları kusurları bağıslamak gerekir (tabi sınırı gözetmek kaydıyla, yani Allahın yaptığı gibi bilmeden islenen ve bir daha yapılmayacağı söylenen hataları, bilerek islenenler zaten telafi edilmeden af yok o kul hakkı değilse bile hayvan hakkı bitki hakkı, hatta devlet malına zarara kadar gider... onu telafi edeceksin,,, ama bilmemis çocuk o zaman affeden affa vesile bulmus olur), nerde kalmıstık ki...

Yoksa vesile arayınız derken, ismi vesile olan bayanları arayın yada seyh arayın değildir. rabıta vesile felan değildir, rabıta kuranda bile yokken nasıl olurda vesile arayınızı kurandan rabıtaya bağlarlar... Zaten bunu uyduranların hiçbir ameline kuranda delil yoktur. HAKİKATEN seytanların hilesi pek zayıftır. Allah ise doğruyu ve gerçeği sunmustur.(ayeti bilen paylassın lütfen)
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Barış (19. June 2010), dost1 (19. June 2010), Miralay (21. June 2010)
Alt 19. June 2010, 03:59 PM   #4
myro
Katılımcı Üye

Tesekkür: 1
14 Mesajina 15 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
myro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud of
Standart Doğru Vesileler

Ayeti kerime ile emredildiğine göre vesile aramak boynumuzun borcudur. Bu ayetten Allah'a yaklaşmak için çeşitli yollar denenmesi gerekliliğini anlıyorum. Salih amel işlemek bunun en başta gelen yolu gibi görünüyor. Allah'ı çokça anmak, tevekkül etmek, sabır (aktif sabır), cömertlik, tevazu gibi güzel huylar edinip Allah'a yaklaşmaya çalışmak. Namaz, zekat, oruç, hac gibi ibadetleri vesile ederek Allah'a yaklaşmaya çalışmak. Allah'ın güzel isimlerini vesile ederek Allah'a yaklaşmaya çalışmak. Tüm bunlar doğru vesilelerdir.

Allah teala Bakar suresi 148. ayeti kerimede "Herkesin yöneldiği bir kıblesi vardır. (Ey müminler!) Siz hayır işlerinde yarışın. Nerede olursanız olun sonunda Allah hepinizi bir araya getirir. Şüphesiz Allah her şeye kadirdir." buyuruyor. Bu şekliyle vesile bulmada yarışmamız gerekliliği de ortaya çıkıyor.

Böyle bir dinin mensupları nasıl olur da geri kalır anlamak gerçekten zor. Allah başta ben olmak üzere hepimizi ıslah etsin.
myro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
myro Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (21. June 2010)

Bookmarks

Etiketler
vesile, yapmak