hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Ahiret'e İman

Seçenekler Stil
Alt 5. August 2017, 01:32 AM   #1
yolcu42
Uzman Üye

Tesekkür: 25
34 Mesajina 37 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 18
yolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud of
Standart ahirete inandığını zannetmek

Müşrikler ahirete inanıyormuydu?onlara sorsan evet.çünkü(zümer3)inanmasalar allah katında şefaatçi edinirlermiydi.(neml66-67-68)(casiye32)şüphe içindelerdi.ve onlara ve atalarına böyle vaadler yapılmıştı.

Peki şimdi söylermisiniz dünyada hangi insan "ben ahiretten şüphe içindeyim"der?demez.Çünkü bunu demesi ona bişey kazandırmaz.İnanıyorum der.Şüphe içinde olduğunu yalnız Allah bilir.

Bir rivayet var:"Ateistle hz.Ali tartışıyorlar.hz.Ali diyor ki eğer sen haklıysan toprak olur gideriz.ben haklıysam ben cennete giderim"İşte bu bana göre uydurulmuş bir rivayet.bu şüpheli bir iman.

Kehf32 de bağ sahibi diyor ki:eğer rabbime döndürülürsem daha hayırlısını bulurum.Dikkat edin ihtimalle inanıyor.Döndürülünce demiyor.

Ayrıca fussilet50-51-52-53-54 te daha ayrıntılıdır

Dikkat edin,marketlerde falan sadaka kutuları oluyor ya.Üstündeki hadisleri okuyun."Sadaka ömrü uzatır,Zenginleştirir,Sağlık verir,Belayı uzaklaştırır gibi.en fazla "Olmayan kabir azabını hafifletir"Hep dünyalık arzular.Bunu kınamıyorum insan dünyada güzellik ister tabi ki.Fakat ahiretle alakalı çok az yazı vardır.Az bir yardım yapıp onunda karşılığını dünyada istemenin anlamı nedir.

Allah Şura20 de" Kim ahiret hasadını isterse ona artırırız.kim de dünya hasadını isterse ondan veririz.ahirette onun payı yoktur."diyor.

Bakara 200-201-203(bazıları; rabbimiz bize dünyada ver der.onların ahirette payı yoktur.bazlarıda;rabbimiz bize dünyada ve ahirette iyilik ver,der.onlara kazandığından bir pay vardır.)

Şimdi şuna dikkat edin.Bazı ayetler tamamen şirk uyarısı yaparken bazısı iman uyarısı yapar.Yani şirk koştuğun sürece imanın şüphe içinde olacak ve sen inandığını zannedeceksin.

Şimdi sebe21 i okuyun lütfen.
(17/49. 17/98. 23/35. 23/82. 37/53. 37/16. 56/47. 79/10-11)(50/3)şimdi bu ayetlerin öncesine ve sonrasına bakın lütfen.Örneğin "biz yeninden mi dirileceğiz bu çok uzak" diyen birisi,imkansız demiyor uzak diyor.yani biliyor fakat şüphe içinde.kendisi mi bu sözü söyledi yoksa amelleri mi.

Ağzından çıkanla yaptığı ameller farklı mı acaba.Ağzı inandım diyor, amelleri hiç ölmeyecek gibi dünyaya çalışıyor olabilir mi."

"Güzel sözler ona yükselir.Onu da yapılan iyi ameller yükseltir"(fatır10)

Aslında şöyle bir örnek yersiz olmaz sanırım:
Sana deseler ki,senin için deniz kenarında villa yapıyoruz.emekli olunca vereceğiz.bize maddi birşey ödemene gerek yok.inan yeter.inandım tabi ki dersin ve işine gücüne bakarsın.
Fakat deseler ki,Bunun karşılığında fakirleri gözeteceksin.olabildiğince paranı gösteriş için değil yoksullar için harcamaya gayret et.kınanmalardan korkmayacaksın.her işinde adalet çizgisini gözeteceksin .yılda bir ay aç duracaksın.güneş doğmadan kalkıp namaz kılacaksın....gibi.
Artık bunları yaparsın ama otobüs bulamasanda yürüyerek gider bakarsın acaba gerçek mi diye.işte burda aklınla allahı ararsın.
En doğrusunu rabbimiz bilir.

Konu yolcu42 tarafından (7. October 2017 Saat 09:11 AM ) değiştirilmiştir.
yolcu42 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ahirete, inandığını, zannetmek