hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > HANİF MÜSLÜMANLIK > Kuran Merkezli ve Allah odaklı iman!

Seçenekler Stil
Alt 22. December 2010, 02:19 PM   #1
TEBYİN
Uzman Üye

TEBYİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 141
173 Mesajina 603 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
TEBYİN is on a distinguished road
Standart Tezgahında kur'an satan şeytan!

Önce, TEFSİR kelimesi ile ilgili TEBYİNÜLKUR'AN da geçen tanımı görelim..

Tefsîr sözcüğü, terim olarak "Kur'ân'ı, Yüce Allah'ın muradına delâlet etmesi yönünden beşerî takat oranında açıklamak" demektir.

Hefsîr sözcüğünün kökü *fesr* sözcüğüdür. "Açıklamak, örtülü şeyi açmak" anlamına gelen bu sözcük, ilk defa tıp alanında "doktorun suya bakması" anlamında kullanılmıştır. Nitekim bu kökün başka bir türevi olan *tefsîra* sözcüğü, "hastalığın tespiti için üzerinde araştırma yapılan sidik" demektir. [0-1] Lisânü'l-Arab; Fesr maddesi, cilt 7, sf. 101.

Hekimler getirilen "tefsîra"ya bakarak hastalıkların sebeplerini bulup açıkladıkları için fesr sözcüğü de zamanla yukarıda verilen "açıklamak, örtülü şeyi açmak" anlamında kullanılmaya başlanmıştır. Fesr sözcüğünün tef'il babından mastarı olan tefsîr sözcüğü de bu anlama paralel olarak "iyice araştırmak, çok açıklamak" anlamında kullanılmaktadır.

Bütün bunlar, tefsîr sözcüğünün filolojik olarak şu anlamlara delalet ettiğini göstermektedir: "Anlaşılamamış, kapalı, müşkül, müphem bir sözü, konuyu, ya da meseleyi anlaşılır hâle getirmek." Böyle bir tarif, sözcüğün terim anlamı için verdiğimiz tanımla da uyumludur. Ragıp da el-Müfredât adlı eserinde tefsîr sözcüğünü Lisânü'l-Arab'a uyumlu olarak açıklamıştır. [0-2] El-Müfredât, Fesr maddesi, sf. 380.

Bu bilgilere göre "Kur'ân tefsîri" diye yazılan eserler, müellifleri böyle düşünmeseler de, Kur'ân'ın kapalı, müphem ve örtülü olduğunu peşinen kabul etmiş olmaktadırlar.

Bu nedenle, elinizdeki bu çalışmanın bir Kur'ân tefsiri olmadığını özellikle belirtmek gerekir. Bizim anlayışımıza göre Kur'ân'ın insanlar tarafından tefsirine ihtiyaç yoktur. Çünkü Kur'ân'ın bizzat kendisi yüceler yücesi Rabbimiz tarafından yapılmış en güzel tefsirdir. Nitekim Furkan Sûresinin 33. Âyetinde, Onların sana getirdikleri hiçbir temsil yoktur ki, sana hakkı [doğrusunu] ve en güzel açıklamayı getirmeyelim denilerek Kur'ân'ın en iyi tefsir olduğu, ele aldığı meseleleri en güzel şekilde açıkladığı ve problemleri tamamen çözdüğü bildirilmektedir. Ayrıca Kur'ân'da - âyâtün beyyinâtün, - kitâbün mübîn, - beyyenehü,- mübeyyinât, - tibyân ve - beyân gibi aynı kökten türetilmiş kavramlarla Kur'ân Âyetlerinin apaçık olduğu bildirilmiş, Kur'ân'ın kapalı, müşkül, anlaşılmaz olmadığı yüzlerce kez vurgulanmıştır. Yüce Allah kitabındaki mesajlarının açıkça anlaşılabilmesini sağlamak için her türlü anlatım tekniğini kullanmış, bir anlatım aracı olarak sivrisinek gibi en basit şeyleri bile örnek vermekten çekinmemiştir. Böylece ilâhi mesajlar üniversitedeki akademisyenden dağdaki çobana kadar herkes tarafından anlaşılabilecek bir açıklığa kavuşturulmuştur.

Kur'ân'ın herhangi bir tefsire gerek duyulmayacak kadar açık ve anlaşılır olduğunu gösteren bu gerçekler ortada iken Kur'ân'ı tefsir etme iddiasıyla yola çıkmak, en hafifinden cüretkârlık olarak nitelendirilecek bir yaklaşım olsa gerektir.

Demek ki neymiş, Kur'anın tefsire ihtiyacı yoktur, zaten Tefsir edilmiş bir şekilde indirilmiştir.
Gerçekler bu iken, piyasa da bulunan binlerce tefsiri hangi mantıkla açıklamak gerek?
Bunu da bir kenara bıraktık.
Müfessirlere bir İLAH elbisesi giydirmek ve onlar "olmasaydı bu din bize ulaşmazdı" mantığına saplanmak, bir Kur'an mü'minine yakışacak tavır mıdır?
Eğer Kur'anı anlamak ve hayatımıza yansıtmak için müfessirlere ihtiyacımız vardı ise..
Allah.. Hcr Suresi 9 Hiç kuşkusuz, o zikiri/Kur'an'ı biz indirdik, biz; her hal ve şartta onu muhakkak koruyacak olan da biziz. ayetini laf osun diye mi indirmiştir.
Bu mucize ayet ortada dururken, halen -MÜFESSİRLER, MEZHEP İMAMLARI OLMASA HALİMİZ NİCE OLURDU- mantığını gütmenin manısı nedir?
Yoksa, hiristiyan ve yahudilerin haham ve rahiplerini kutsamaları hastalığına bilmeden izde mi tutulduk?..

Şunu kabullenmek zorundayız.
İlmin yolunu tersine çevirdik ve ALLAH'ın bak dediği yerden değil de, kendini ALİM ilan edenlerin bak dediği yerden baktık asırlarca.
Ve şöyle bir tavır takındık..
-Bu din müfessir ve alimlerin çabasıyla isminden söz ettirmiş ve insanlara ulaşmıştır..

Ben tam tersini söylüyorum..
Müfessir, muhaddis ve binlerce alim bu dinin sırtından semirmiş, isim yapmış ve adam sanılmıştır.
Kur'an resmen bir şöhret basamağı olarak kullanılmış ve Allah'ın APAÇIK beyanına rağmen, kimsenin anlayamayacağı teziyle, anlaşılır hale getirilmek için abuk-sabuk ilim dalları tanzim edilerek, güya Kur'anın sağlaması alınmaya çalışılmıştır..
-Hadisler olmasa Kur'an anlaşılmaz.. noktasından hareket eden bu yerli pavluslar, her adımda işi biraz daha ileri götürerek.. Zamanla, yahudi, hiristiyan, çin, hint ve yunan felsefelerinde ne kadar zırva varsa, hepsini TEFSİR mantığıyla Kur'ana boca ederek, kolayca anlaşılabilecek bir kitabı, bilmem kaç ilim dalını bilmeden öğrenilemeyecek hale getirmişlerdir.

İşin en acı tarafı ise Allah'ın kitabına yamanan saçma felsefelerin zamanla dinleşmesidir.
Allah ayetinde ANCAK ARINMIŞ KULLARIN KUR'ANDAN İSTİFADE EDEBİLECEĞİ ni beyan eder..
Pavlus müfessirler bunu ABDESTSİZ KUR'ANA EL SÜRÜLEMEZ diye kayda bağlayıp, Kur'an yoluna bir mayın döşerler..
-Siz anlayamazsınız, bizim kitaplarımızı baş tacı edin, biz size anlatırız.. diyerek, ikinci..
-Siz kulluktan ne anlarsınız, bize gelin anlatalım.. ile üçüncü..
-Kur'an-ı sakın ANLAMAK ve ANLAMLANMAK için okumayın, gidin ölülere okuyun..ile dördüncü..
-Hatim yapın, muhakkak arabçasıyla okuyun, başka dilde günahtır.. ile beşinci..
Derken..
Bir bakmışsın ki..
Kur'anın her tarafı mayınlarla dolu..
Bir düşünürsün..
Bu mayınları masonlar mı?
Yoksa Katolikler mi döşedi?
Hayır!..
Bize MÜFESSİR-MEZHEP İMAMI-ALİM diye yutturulan yerli masonlar, yerli katolikler işledi aslında bu cinayeti..
En büyük handikapımız..
Kendi aklımızı kullanamamamız ya..
Her daim bundan yakınır dururuz hani..
Ama, bir nehir gibi kıyamete dek akması gereken İLMİN bilmem hangi MÜCEDDİD!! zamanına hapsedilmesi..
Kaskatı bir şekilde ulaşılamayacak bir tarih ve zeminde tutulması..
Eğer AKIL TUTULMASI değilse nedir?
-Efendim, ilk müfessir Razi şu konuda şöyle demiştir, bu mantık bu çağa uymuyorsa bile, böyle kabul edilmeli, yoksa RAZİ TANRISI HEPİMİZİ CISS yapar..
Tamam, Razi en doğrusuna ulaşmışsa, niye başka tefsirler kaleme alınır ki?
Çoğaltalım Raziyi, her eve bir adet yerleştirelim, her ev de bir HUBEL olursa, millet niye yeni bir HUBEL arasın ve edinsin ki?

Her şey bu kadar da basit değil işte..
Tamam, tefsir şart ama..
Okuduğumuz tefsir aynı zamanda TASAVVUFtan da bahsetmeli..
Hemen RUHUL FUKRAN alınmalı ve ikinci HUBEL birincinin sağına iliştirilmeli..
Ben tefsir de bol bol HADİS te görmek istiyorum..
Hemen bir İBNİ KESİR ve birinci Hubelin soluna..
Ben NURCUYUM arkadaş, çiçekten, böcekten, kavaktan ve kabaktan bahsetmeyen tefsire tefsir mi denir?
Hemen RİSALELER hubelini, birincinin ardına asker yazmalı..
Hem RİSALELER Kur'anın libası değil miydi?
Libassız, çırılçıplak üşüsün mü istiyorsunuz?
Zaten Risaleler yazılana dek Kur'an tir tir titreyerek nerdeyse donup mahvolmak üzreydi..
Üstadımız imdada yetişti de, kıyamete dek koruyacak libası elceğiziyle biçimlendirip giydirdi de Kur'anı yok olmaktan kurtardı!!!..

Ve ELLER HİÇ DURMADAN YAZDI, YAZDI..
Bu Allah'tandır denerek millete sunuldu..
Bir tek ALLAH'a kul olması için yaratılan insanlıksa..
Binlerce HUBELE, PAVLUSA, UZZAYA kul edildi..
Ve bir el araya girip, YETER, KULLUK SADECE ALLAHA'dır dediği an..
Ya zındık, ya kafir veya fasık/münafık ilan edildi..

Bütün bunları niye mi yazdık..
Şunun için..

Arkadaşlar kalkıp başına KUR'AN takısı takılı bir sürü gurup ya da oluşum kuruyor.
Ortaya bir konu atılıyor.
KUR'AN ABDESTLİ Mİ OKUNMALI ABDESTSİZ Mİ?
Çıkıp diyorsunuz ki,
-Arkadaşlar, ABDEST ve NAMAZ denen iki terim, müfessirlerce üretilmiş GDOlu iki terimdir.
Kur'an ne ABDESTten bahseder ne NAMAZ dan.
Kur'anda geçen EL-KOL-YÜZ-AYAK yıkamalı ritüel..
Müslümanların SALAT toplantılarına katılırken azami dikkat edecekleri şeylerdir.
Ve Kur'an da geçen her SALAT kelimesini NAMAZ olarak çevirmek Kur'ana ihanettir.
İki kökten türemiş bu kelime..
SLY
ve
SLV
şekliyle yer alır ki..
Birini türkçeye NİYAZ olarak...
Diğerini ise, TAĞUTA-ŞİRKE-KÜFRE karşı dik durmak..
Sosyal Adaleti tesis etmek..
Yardım, infak ve desteği yaygınlaşırmak.. diye çevirebilirsiniz.

Lütfen,
Kur'anın orjin literatüründe bulunmayan kavramları ona boca ederek, tanrılık ve ilahlık taslamayalım..
Şirkten uzak durmanın yegane şartı, ALLAH'ın indirdiği ve bildirdiği ile yetinmektir..

Sen misin bunu diyen..
Hemen bütün mesajlarımız, yorumlarımız silinir..
Ve LAT-UZZA-MENAT hatırına hem Kur'an ve hem onun gerçekleri kurban edilir..

Aklımızı başımıza devşirelim beyler..
Kur'an üstü kutsallar edinerek MÜSLÜMANCILIK oyunu oynamayalım.
Ya Kur'an diyerek yola çıkmayın ki bu durumda bizim de bir itirazımız olmaz..
Kur'an diye yola çıkıyorsanız, her hareketiniz, tavrınız ve yorumunuz KUR'ANca olmalıdır..
Sizler Kur'anı kalkan yaparak müfessir-muhaddis-mezhep imamları ve alimleri koruyarak..
Kur'ana biçtiğiniz rol'ün farkındasınızdır umarım..

Kur'anın şakası olmaz..
Kur'an heva ve hevslere aracı da yapılamaz..
Kur'an güneş gibidir ve ışığını-ısısını yayması için yapay hiçbirşeye ihtiyaç duymaz.

Şunu unutmayın..
Kur'anın size/bize ihtiyacı yoktur.
Sizin/bizim O'na ihtiyacımız vardır.

Ve Kur'anı, birilerini kutsamak için aracı tutmayalım.
Kimsenin varlığı Kur'ana şan şeref sunmaz..
Kur'anın varlığı bizlere şan şereftir.

Umarım artık KUR'ANca bir hayat tarzını benimseyerek..
Şeytanın düştüğü kör döngülere ve tuzaklara yakalanmayız..
TEBYİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
TEBYİN Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 12 Kisi:
aşık74 (23. December 2010), Barış (22. December 2010), dost1 (8. January 2011), gerçek hanif (11. June 2011), hiiic (22. December 2010), merdem (10. January 2013), Miralay (23. December 2010), pramid (25. December 2010), sevginur (23. December 2012), Taner (11. January 2011), yeşil (7. November 2011), ÖmerFurkan (22. December 2010)
Alt 22. December 2010, 04:03 PM   #2
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Allah razı olsun...
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
gerçek hanif (11. June 2011), Miralay (23. December 2010), TEBYİN (24. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 23. December 2010, 10:13 AM   #3
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough

Hepsi iyi güzel,teşekkür ederiz. Çok güzel noktalara parmak basmışsınız.
Peki kitabımız rabbimizin dediği gibi apaçık ve anlaşılır ise bu karışıklıklar neden ?
Ben yıllardır bu işin içinden çıkamadım,çıkamıyorum !

Demişsinizki ; Kur'an da geçen her SALAT kelimesini NAMAZ olarak çevirmek Kur'ana ihanettir.

Peki hangisi namaz diye geçen kelimedir kuran da ?

2 vakit kılanlar !
3 vakit kılanlar !
5 vakit kılanlar !
Namaz yok salaat var diyenler !
Benim gibi namaz'ın varlığından emin olamayıp bırakanlar !
Abdest ve gusül aslında çok farklı diyenler !

Şimdi diyeceksinizki neden bıraktın namazı ? Bende diyeceğim ki ; ya yoksa ?

Din'de olmayan bir şeyi din'e sokmak ne demektir ? Hepimiz biliyoruz

En sonunda kafayı yememek elde değil ! Hiç bir şeyden emin değilim ve olamıyorum !

Başınız ağrıttıysam özür dilerim...

selamlar ve sevgiler kardeşlerim...
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aşık74 Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 8 Kisi:
40tr40 (19. February 2013), Barış (23. December 2010), hiiic (24. December 2010), kuman (13. March 2013), merdem (10. January 2013), Miralay (23. December 2010), TEBYİN (24. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 23. December 2010, 10:31 AM   #4
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selam
Baş ağrıtmak ne demek aşık74 kardeşim; bilakis baştacısın.

Namazla ilgili hususa gelince;

Malumunuz bir takım zihniyetler tarafından müslümanların beynine empoze edilen ibadet uygulamalarından Kur'an neden sorumlu olsun ki. Halbu ki Kur'an'ı düz mantıkla, her türlü önyargı ve önbilgilerden arınarak okursak; her okuyan aynı şeyi anlayacaktır.
Bizi ihtilafa düşüren tek şey; önyargılarımız ve küçüklükten beri bize dikte ettirilen ön bilgiler ve zanlardır.

Ben de Kur'an'da açıklanmadığı için namaz kılmayanlardanım.
Öyle "herkes daha önceden bildiği için Kur'anda namaz tarif edilmemiştir" sözüne katılmıyorum. Zira Kur'an evrenseldir. Sadece Arap yarımadasına hitap etmez; hitabı yeryüzündeki ve her çağdaki tüm insanlaradır. Kur'an'ı dar kalıplara sokmaya çalışanlar ancak ihtilafa düşerler.

Diyeceksiniz ki; "Ya resulun sünnetleri?"...

Haklısınız. Lakin o zamandan bu zamana sünnetler değişime uğramamış mıdır acaba?
Tıpkı hadislerdeki gibi, siyerlere de ne kadar güvenebiliriz.

Saygılarımla
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 7 Kisi:
40tr40 (19. February 2013), aşık74 (23. December 2010), Barış (23. December 2010), Birbeyin@glu (25. December 2010), hiiic (24. December 2010), TEBYİN (24. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 23. December 2010, 03:34 PM   #5
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough

Hay ALLAH razı olsun be abicim/kardeşim...

Benim gibi düşünenlerin olduğunu görünce,duygularım hislerim farklılaşıyor.
Gözlerim doluyor , hıçkıra hıçkıra ağlayasım geliyor .
Yanlız olmadığımı hissediyorum..

36 yaşımda,1 evlat babası , sıradan bir insanım. Esnafım.

20 li yaşlarımdan beri din'e yatkın bir ruh halim var.
Bilmediğimizden ,aklımı çalıştıramadığımdan,yatığım hatalar oldu.
Balıkesirde 3 değişik tarikat'a gittim.
Değişik guruplarda yer aldım.
Hanifler sitesini tanımadan önce de , nur cemaat ine gidiyordum.
Velhasıl kelam ,bu siteyi tanıyana kadar girip çıkmadığım yer kalmadı.

Ama hiç bir zaman , ben doğru yoldayım demedim.Diyemezdimde.

Halada arıyorum,ve diyorumki , bence şu an, din diye yaşadığımız hiçbir şey KUR'AN da yok gibi görünüyor..

Şu an aynı; açık denizde yol alan bir yelkenli gibiyim,kara yı arıyorum. Bilmiyorum,kara yı bulabilecekmiyim ?Bilmiyorum,bilemiyorum,üzülüyorum,seviniyorum, acaba bu mudur diyorum...

Aklımda çok şeyler var ama yazamıyorum...

selam olsun....

Konu aşık74 tarafından (23. December 2010 Saat 03:40 PM ) değiştirilmiştir.
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aşık74 Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 9 Kisi:
40tr40 (19. February 2013), ahmet karapınar (4. January 2011), Barış (23. December 2010), hiiic (24. December 2010), mert25 (19. May 2015), mesud (15. June 2014), Miralay (23. December 2010), TEBYİN (24. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 23. December 2010, 08:34 PM   #6
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selam
Allah senden de razı olsun kardeşim.
ister abi de,istersen kardeşim de farketmez. sonuçta hepimiz İslam kardeşiyiz.

Benden tavsiye Kur'an mealleri okumaya,Kur'anı incelemeye devam et. Daha neler göreceksin neleeer güzel kardeşim. İslam, öyle küçük yaşımızdan beri bize anlatılan gibi olmadığını bizzat Hz.Kur'andan görüp,anlayacaksın

Saygı ve sevgilerimle
Allah'a emanet olunuz
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 9 Kisi:
40tr40 (19. February 2013), ahmet karapınar (4. January 2011), aşık74 (24. December 2010), Barış (23. December 2010), Birbeyin@glu (25. December 2010), hiiic (24. December 2010), mesud (15. June 2014), TEBYİN (24. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 23. December 2010, 08:55 PM   #7
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Barış is on a distinguished road

Selam Aşık Kardeşim,

Hepimizin içine düştüğü bir haldir ki, Kuran okurken, bir şekilde bildiğimiz kavramları orada arıyoruz. Ya da mealde okuduğumuz bir kelimenin anlamını zaten bildiğimizi varsayıyoruz. Okumaya,araştırmaya,anlamaya çalıştıkça gerçekleri görüyoruz. İyiniyetli okumalarımız Allahın izniyle ve yardımıyla güzele gerçeğe ulaştırıyor bizi. Acele etmeden,yılmadan, öğrendiklerimizi mutlaka hayatımızda tatbik ederek gayret etmemiz gerekiyor.

Yalnız değiliz. Bakın, burada birçok arkadaşlarımız var. Herşeyden evvel Rabbimiz velimiz ve yardımcımızdır. Öğretmenimizdir. Yeter ki bizler öğrenme niyetinde olalım.

Selam ve sevgi ile.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 7 Kisi:
40tr40 (19. February 2013), ahmet karapınar (4. January 2011), aşık74 (24. December 2010), hiiic (24. December 2010), Miralay (24. December 2010), TEBYİN (24. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 24. December 2010, 07:25 AM   #8
TEBYİN
Uzman Üye

TEBYİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 141
173 Mesajina 603 Tesekkür Aldi
TEBYİN is on a distinguished road

Kur'anı NUHUN GEMİSİ olarak düşünelim
Boğulmak üzreyken yanıbaşımızda bitivermiş
Yani, ya binerek kurtulacağız ya da ebeden kaybedeceğiz
KARAR ANININI iyi değerlendirelim, iki cihanımızıda berbat etmeyelim
TEBYİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
TEBYİN Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 7 Kisi:
40tr40 (19. February 2013), ahmet karapınar (4. January 2011), aşık74 (24. December 2010), Barış (24. December 2010), hiiic (24. December 2010), Miralay (24. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 24. December 2010, 09:19 AM   #9
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Barış is on a distinguished road

Nuh'un Gemisi gerçekten çok güzel bir benzetme olmuş.

Aslında bir açıdan dünya hayatı her an tufandır, her an ise kıyametimiz gelebilir.

Kuran'ı indirene hamdolsun.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 8 Kisi:
40tr40 (19. February 2013), ahmet karapınar (4. January 2011), aşık74 (24. December 2010), Birbeyin@glu (25. December 2010), hiiic (24. December 2010), Miralay (24. December 2010), TEBYİN (11. January 2011), yeşil (7. November 2011)
Alt 24. December 2010, 03:01 PM   #10
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Bakara 213
İnsanlar bir tek ümmet idi. Sonra Allah, müjdeleyici ve uyarıcı olarak peygamberleri gönderdi. İnsanlar arasında, anlaşmazlığa düştükleri hususlarda hüküm vermeleri için, onlarla beraber hak yolu gösteren kitapları da gönderdi. Ancak kendilerine kitap verilenler, apaçık deliller geldikten sonra, aralarındaki kıskançlıktan ötürü dinde anlaşmazlığa düştüler. Bunun üzerine Allah iman edenlere, üzerinde ihtilafa düştükleri gerçeği izniyle gösterdi. Allah dilediğini doğru yola iletir.

Hadîd 27
Sonra bunların izinden ardarda peygamberlerimizi gönderdik. Meryem oğlu İsa'yı da arkalarından gönderdik, ona İncil'i verdik; ona uyanların kalplerine şefkat ve merhamet vermiştik. Uydurdukları ruhbanlığa gelince, onu biz yazmadık. Fakat kendileri Allah rızasını kazanmak için yaptılar. Ama buna da gereği gibi uymadılar. Biz de onlardan iman edenlere mükafatlarını verdik. İçlerinden çoğu da yoldan çıkmışlardır.

Mâide 47
İncil'e inananlar, Allah'ın onda indirdiği (hükümler) ile hükmetsinler. Kim Allah'ın indirdiği ile hükmetmezse işte onlar fasıklardır.

Duhân 58
Biz onu (Kur'an'ı), öğüt alalar diye senin dilinde indirerek kolayca anlaşılmasını sağladık.

Mâide 101
Ey iman edenler! Açıklanırsa hoşunuza gitmeyecek olan şeyleri sormayın. Eğer Kur'an indirilirken onları sorarsanız size açıklanır. (Açıklanmadığına göre) Allah onları affetmiştir. (Siz sorup da başınıza iş çıkarmayın). Allah çok bağışlayıcıdır, aceleci değildir.

Bakara 242
Allah size işte böylece ayetlerini açıklar ki düşünüp hakikati anlayasınız.

Tıklayıp bir göz atın lütfen

Bu da başka bir güzel çalışma

videolardaki hiç bir veri yaratıcının varlığını red etmez, sadece yaratıcı adına uydurulan hurafelerin, kabe etrafındaki ıslıkçıların amellerini bize öğretir...

Enfâl 35
Onların Beytullah yanındaki duaları da ıslık çalmak ve el çırpmaktan başka bir şey değildir. (Ey kafirler!) İnkar etmekte olduğunuz şeylerden ötürü şimdi azabı tadın!

-------------------------------------------------------------------------

içinizde hiç sıkıntı kalmasın, Namaz diye bir şey yok, tazarrulu niyaz var, oda duadır,
farzı 3 dir;
-gönülden boyun eğmek
-yalvararak çağırmak
-aşırıya gitmeden, gözlerden uzak, onunla aramızdaki özel hali koruyara..

kısaca etrafta gözümüze baka baka ağlayıp kendilerine süs verren bir takım eşşek sıfatlıların uydurmalarına takılmamalıyız.

en doğrusunu Allah bilir, bu fikir kişiden kişiye, tecrübeden tecrübeye değişir. Allah en doğrusunu öğretsin

----------------------------------------------------------------------------------------------------

A’râf 55
Rabbinize yalvara yakara ve gizlice dua edin. Bilesiniz ki O, haddi aşanları sevmez.

A’râf 180
En güzel isimler (el-esmaü'l-hüsna) Allah'ındır. O halde O'na o güzel isimlerle dua edin. Onun isimleri hakkında eğri yola gidenleri bırakın. Onlar yapmakta olduklarının cezasına çarptırılacaklardır.

Konu hiiic tarafından (24. December 2010 Saat 03:05 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
40tr40 (19. February 2013), aşık74 (24. December 2010), Miralay (26. December 2010), yeşil (7. November 2011)

Bookmarks

Etiketler
kuran, satan, tezgahında, şeytan