hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEBLİĞ VE İRŞAD(BİLDİRMEK VE UYARMAK) > Tebliğ > Tebliğde yöntem

Seçenekler Stil
Alt 26. July 2012, 11:27 PM   #1
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of
Standart "Amca ben dinimi öğrenmek istiyorum"

Sevgili dostlar.

Hepinizden Allah razı olsun.

İsmim Abdullah, 42 yaşındayım, evliyim ve 12 yaşında bir oğlum var, İstanbul'luyum ve Antalya'da yaşıyorum.

İnsanların burada yazanların 1000/1 için bile din elden gidiyor diye birbirini öldürdüğü bir ortamda, dini konuları cesur ve medeni bir şekilde tartışabildiğiniz ve birbirinizi bilinçlendirdiğiniz için bir insan ve müslüman olarak teşekkürlerimi sunuyorum.

Sitenizi sevgili "İbrahimim Hanif" nickli bir can dost vasıtası ile öğrendim. Sitenizin ve site içinde yazan kişilerin (zaman zaman farklı noktalardan baksalarda) aynı amaca gönülden hizmet ettiklerini ve bu amaca gönülden bağlı olduklarını gördüm.

İki husus hakkında sizleri meşgul edeceğim. Bunların ikisi de konu başlığı ile ilgilidir.

Birinci husus : Benim bir ricam yada hayalim var diyeyim. Uzunca bir zamandır Hanif yaklaşımın ve Hanifiğin araştırması ve takibatını yapıyorum. Hanifler neden illerde topluluk yada grup şeklinde oluşumlara girişmiyorlar. Yüzyüze ve birbirini tanıyarak yapılacak toplantılara girişmiyorlar (Yada benim mi haberim yok). Yani bizim mahallede altın günü için organize olan 72 adet ayrı kadın grubu var. Biz internet ortamında sanal muhabbet ediyoruz. Pes diyorum.

İkinci husus: Sitede konular hakkında görüş bildiren kişilerin yaş ortalamaları sanırım 30 ve üzeri olsa gerek. Çünkü pek çok konuda akademik bilgilerin yanı sıra, tarih, dilbilgisi, gramer, coğrafya, sosyoloji konularına vakıf arkadaşlarda bulunuyor.

Aşağıda yönelteceğim soruya 12-13 yaşında bir çocuğun anlayacağı şekilde cevap verirseniz sevineceğim. Bildiğim kadarı ile dinen reşit olunan yani mesul tutulan yaş buluğ çağıdır.

"Amca ben dinimi öğrenmek ve Allahın emirlerini yerine getirmek istiyorum. Elimde tutuğum kutsal kitap Kuran'ı nasıl okuyup anlamalıyım ki dinimin gereklerini yerine getireyim"

Bu konuda Allah rızası için görüşlerinizi bekliyorum.

Bu konuyu namaz konusunu araştırırken açmayı düşündüm (Daha doğrusu 12 yaşındaki oğlum namaz ile ilgili sorularını sormaya başladığında). Konu ile ilgili bölüm burası olmayabilir, ricam moderatörler uygun görürse konuyu ilgili yere taşıyabilirler.

Saygı ve sevgi ile kalın.
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bartsimpson Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
40tr40 (5. February 2013), berru (2. April 2013), Miralay (31. July 2012)
Alt 27. July 2012, 09:41 AM   #2
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Sevgili Abdullah bey,

ALLAHIN ÖĞRETMESİ

Bakara 239 Eğer korkarsanız yürüyerek yahut binmiş olarak . Güvene kavuştuğunuz zaman, siz bilmezken Allah'ın size öğrettiği şekilde O'nu anın.

Bakara 282 ..............Hiçbir katip Allah'ın kendisine öğrettiği gibi yazmaktan geri durmasın;........

Mâide 4 ....Allah'ın size öğrettiğinden öğretip avcı hale getirdiğiniz hayvanların sizin için yakaladıklarından ...

ŞİMDİ DÜŞÜNELİM

Alim olan Rabbimiz bize;

yazı yazmayı,

avcı hayvan eğitmeyi

ve salatı

nasıl öğretti?

Not: Namazı bizler Son nebiden öğrendik diyenlerin Bakara 239. ayete göre nasıl Allaha iftira attıklarını bu ayet ile görmekteyiz.

Rabbim ilmimizi artırsın.

Konu pramid tarafından (27. July 2012 Saat 09:46 AM ) değiştirilmiştir.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (31. July 2012)
Alt 27. July 2012, 11:09 AM   #3
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın bartsimpson.

Bir de Sitemizdeki Hukuk bölümünün özgürlük kısmındaki ''Din ve Vicdan Özgürlüğü'' diye bir yazı var. Ona da bakarmısınız? Link veriyorum fakat tıklanınca çıkmıyor. Link de şu, Belki yarar sağlar:
(http://www.hanifler.com/showthread.p...1536#post11536)
Evet son denemede başarılı.

Saygılarımla
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (27. July 2012 Saat 11:23 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (31. July 2012)
Alt 28. July 2012, 01:58 PM   #4
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın bartsimpson.

Bir de Sitemizdeki Hukuk bölümünün özgürlük kısmındaki ''Din ve Vicdan Özgürlüğü'' diye bir yazı var. Ona da bakarmısınız? Link veriyorum fakat tıklanınca çıkmıyor. Link de şu, Belki yarar sağlar:
(http://www.hanifler.com/showthread.p...1536#post11536)
Evet son denemede başarılı.

Saygılarımla
Galip Yetkin.
Makale çok güzel de olayı sosyo ekonomik boyuta ve cihada taşıdın hocam, çocuğa ne diyeceğiz? Sen onu söyle!
Bu devletin işi benim değil mi?
Ya da şansına küs keşke Peygamber döneminde yaşasaymışın şimdi işler çok karışık sende kendine bir yol tuttur devam et mi?
Ya da devlet üzerine düşen görevleri yerine getirmediğinden henüz reşit ve sorumlu değilsin. Bak dalgana... mı?

Tehlikeli sulara girdin hocam.
Bence bu yazdıkların toplumsal şuur ile olur ve otorite de bunu destekler.
Şimdilik bu konuda pek bir umut yok gibi görünüyor.
Ben hala kütüphaneden Kuranı alıp "Ben dinimi nasıl öğrenirim?" diye soru soran oğluma vereceğim cevabın peşindeyim.
Şimdilik Türkçe mealini oku bakalım neler anlayacaksın diyerek oyalıyorum. Bitince ne yapacağım yada sorularına ne cevap vereceğim onun derdindeyim.

Ya da bence BUNU HEPİMİZ KENDİMİZE DERT EDİNMELİYİZ Haksızmıyım?
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bartsimpson Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
40tr40 (5. February 2013), Miralay (31. July 2012)
Alt 28. July 2012, 05:20 PM   #5
galipyetkin
Uzman Üye

galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın bartsimpson.

O yazıdan birçok şey çıkardı ama .....

O halde Lukman'ın da oğluna bir tavsiyesi var; oradan bir şeyler anlat. Orijinalinden anlat (mesela salatı anlat). Oradan bir metot çıkartabilirsin.

Oğluna bir şeyler anlatmak istiyorsan ''Adam olma''yı anlat. Çünkü Adama bu memleketin çok ihtiyacı var. Mesela anayasa hükümlerine göre milletvekili seçilip, o anayasayı koruyacağına dair şeref ve namus üzerine yemin edip de üzerine yemin ettiğin o anayasayı değiştirmenin ''adamlık'' olmadığını anlat. Şeref ve namusun dinin bir gereği olduğunu anlat.

Uluhiyette, insanlar arsındaki münasebetlerde ve tabiat ve hayvanlarla ilişkilerde ''kıst'' üzere hareket etmek gerektiğini, Haşr-9'u, Fatiha'daki iki sırat'ı anlat, sıla-ı rahimi, insanlığı anlat. İnsanca düşünmenin ve insanca hareketin dinin bir gereği olduğunu anlat.

Bakara 104'ü, kişilik sahibi olmayı anlat.

Bunlara sahip olmayanların dini de olamayacağını anlat be kardeşim.

Sen ise ''hap-draje'' istiyorsun.

Peygamber bile 23-24 senede öğrendi Kur'an'ı.

Dinin detaylarına belirli bir yaştan, belirli bir bilgi birikiminden sonra girilmesi gerektiğini anlat.

O'nun pedagogu da psikoloğu da sensin.

Saygılarımla.
Galip Yetkin

Konu galipyetkin tarafından (29. July 2012 Saat 01:28 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
bartsimpson (28. July 2012), berru (2. April 2013), dost1 (28. July 2012), Miralay (31. July 2012)
Alt 31. March 2013, 02:30 PM   #6
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Aynı sorun bende de vardı.

Sen ufak bir temel yap mutlaka o üstüne tuğla koyacaktır.
İyi insan olmayı göster ona çocuk ne görürse onu yapmaya başlar. Seni inançlı bilirse zaten sonunda araştıracak.
Oğlunu imanlı birisi yapmaya çalışma olursa o olacaktır zaten. Nuh oğlunu imana getirebildimi ki sen oğlunu imana getireceksin.
Allah ile sordukları sorular ise; 30 yaş üstü adamlar daha yeni anlıyor veya anlamaya başlamış 12 yaşında çocuk ne anlar?
Reşit olmak 12 -13 dedin ben derim ki dinen 30-40 yaş.
Şahsi kanatim yada tecrübem 30 dan önce zor, dünyayı tanımayan anlamayan biri Allahı nasıl anlayacak ?

Konu kuman tarafından (31. March 2013 Saat 02:36 PM ) değiştirilmiştir.
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
kuman Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
berru (2. April 2013)
Alt 31. March 2013, 03:34 PM   #7
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Ne sansli insanlarsiniz degerli kardeslerim. Düsünüyorumda, ben cocuklarima zamaninda elimden geldigince bir seyler ögretmeye calistim. Kasetler, kitaplar, videolar yoluyla dinlerini ögrenmelerinde kolaylik olsun diye ugrastim durdum. Akil yok ki, zamaninda da unutmusum, Kur'an haricinde ne varsa toplamisim o zamanlar, hatanin nereden dogdugunu sonradan anlamis bulundum. Ama her 3 cocugumdan, hayiflanarak ifade ediyorum, din hakkinda ciddi bir soruyla karsilasmadim. Diyelim ki akillari ermeye basladiklarindan bu yana.

En kücügüm "Hayata döndür beni" "Bring me to life" ( bilgisayarinda sonsuza takilmisti bu song ) ile hayata gözlerini yumdu. Kime ve neden seslendigini anlayamadim hala. En yakinim idi ve her konuda anlasiyorduk esasinda. Demek konusmadigimiz konular varmis farkina varamadigimiz.

Büyük oglumun kücük bir kizi var, ara sira yavrusunun dikkatle üzerinde durmasini ve Allah'i hatirlatmasini tavsiye ediyorum. Anladigini hic sanmiyorum.

Kizim en büyükleri ve üzülerek söyliyeyim en ahmaklari, diplomali doktor olmasina ragmen hemde bioloji kolunda. Allah akil fikir versin ne diyeyim. Bana dua etmekten baska yol düsmüyor.

Ne kadar arzu ederdim Allah ve din hususunda genis bir sekilde karsilikli fikir konusmalarinda cocuklarimin su an 12-15 yaslarinda olmalarini. Bu günkü imkanlar sayesinde her sorularina cevap verebilirdim, sayet sormus olsalardi. Gercekten sormalarina lüzum kalmadan da anlatir ve izah ederdim ya, o günler geriye gelseydi.

Ben gecde olsa bir cok seyleri idrak ettigime göre, tek temennim hayatta olan cocuklarimin da ayni yollardan dogruya ulasabilmeleridir.

Dedim ya, ne kadar sanslisiniz Kardeslerim, hic olmazsa yavrulariniz sorularda bulunuyor. Degerlendirin bunu iyice. Imkanlar elde oldugu müddetce, meraklari oldugu müddetce degerlendirin zamani. Sonradan ben gibi hayiflanmanin bir degeri yok.

Her bir kardesime ayri ayri cani gönülden dilerim, anladiklarini aynen gelecek nesillere ulastirmalarini. Rabbim cihadinizi kabul etsin.

Selam ve dua ile.

Konu merdem tarafından (31. March 2013 Saat 03:46 PM ) değiştirilmiştir.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
berru (2. April 2013)
Alt 27. March 2015, 08:22 PM   #8
Rainfall
Yeni Üye

Rainfall - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 0
2 Mesajina 3 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Rainfall has much to be proud ofRainfall has much to be proud ofRainfall has much to be proud ofRainfall has much to be proud ofRainfall has much to be proud ofRainfall has much to be proud ofRainfall has much to be proud ofRainfall has much to be proud of

Elbette islam ogrenilmelidir ama akil kullanmak sartiyla hedefledigin yasam gorusune entegre edeceksin islami tamamen bol bol okuyacaksin.
Seklen degissende fikren degismeyeceksin uyanik olacaksin hocalara karsi.
Rainfall isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Rainfall Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (27. March 2015)
Alt 3. April 2015, 03:38 PM   #9
galipyetkin
Uzman Üye

Sayın Rainfall.

Alıntı:
Seklen degissende fikren degismeyeceksin uyanik olacaksin ..............
Bu deyişinizi biraz açar mısınızP?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (3. April 2015 Saat 08:58 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (3. April 2015)
Alt 8. April 2015, 04:42 PM   #10
Rainfall
Yeni Üye

Rainfall - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 0
2 Mesajina 3 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Rainfall has much to be proud ofRainfall has much to be proud ofRainfall has much to be proud ofRainfall has much to be proud ofRainfall has much to be proud ofRainfall has much to be proud ofRainfall has much to be proud ofRainfall has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Rainfall.

Bu deyişinizi biraz açar mısınızP?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
500 yil bagnaz yasayan kadinlarin carsafla ve peceyle dolastigi bir devlet daha sonra medeniyeti olusturdu hristiyanlar incili okuyamiyorlardi dogru duzgun medeniyet dedigin bilgi birikimi ile olur goruntu daha sonra degisir.
Bugunku cumhuriyet kuruldu fakat arkasinda sig bagnaz bir anlayis vardi.
Eski duzeni yikti yerine modern kaliteli bir toplum olusturdu.
Ahlak kurallari degismedi goruntu degisti din anlasildikca medeniyet olusuyor.
Bir anlik bir durum degil bu.
Zihnin gelisimi degisimiyle ilgili bilgi artisi dini konularda.
Rainfall isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Rainfall Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (4. June 2020), galipyetkin (8. April 2015)

Bookmarks