hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NÜZUL SIRASINA GÖRE TEBYîNÜ'L -KUR'AN İŞTE KUR'AN ve VİDEOLARI Hakkı Yılmaz > İniş Sırası ile Sureler > 92.Nisa Suresi

Seçenekler Stil
Alt 14. October 2016, 09:31 AM   #101
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın dost 1.

İslamiyet ÇOK EVLİLİĞE ASLA ONAY VERMEZ dediğiniz an
mealler
söz birliği etmişcesine "nikahlayın" derken;
bu eylem/nikahlamak üçüncü kişiLERe'yi/birden fazlayı da ifade ediyorsa/üçüncü kilşiLERi de kapsıyorsa;
ve eğer
olmadığı halde Peygamber'in onlarca küsur evliliğinden bahsediyorsa;
ayetlerin tercümesi kabul edilen mealler karşısında milleti nasıl ikna edeceksiniz?

Sayın Akçay.
Yetimlik kaç yaşına kadardır?
40 veya 50 yaşında bir KADIN veya ERKEK "yetim" olamaz mı?

Suriye'den kaçıp gelmiş kimsesiz, 50 yaşlarındaki "çıplak" bir adam veya bir kadın size gelse ve:

"-Bana bir babalık yap. Biri var, O da benim gibi kimsesiz çıplağın biri ama samanlık seyran olduktan sonra ne olur ki, onunla beni eversene "

Derse, ne dersiniz?
Ne yaparsınız?

Hem kadın, hem erkeğin yetki verdiği kişiler ne yapar?

Karşılıklı gelirler mi?
Gelirlerse acı kahve mi içerler?

Yoksa gelmezler mi? Yani bu işi "iş olsun" diye mi yaparlar?

Saygılarımla.
Galip Yetkin

Konu galipyetkin tarafından (2. February 2022 Saat 03:55 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14. October 2016, 02:42 PM   #102
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin Akçay.
Yetimlik kaç yasina kadardir?
Bildigim kadariyla,
Kuran
yetimin kaç yasinda olduguna degil
ne kadar olgunlastigina bakiyor.

Zira çocukluktan yetiskinlige geçisin vakti
ülkelere ve kisilere göre degisiyor.
Yas belirlemek o yüzden gerçekçi olmaz.

Nisâ 6:

Yetimleri, onlar cinsel güç edinene kadar, gözetin.
Sonra kendilerini olgun bulduklariniza
mallarini verin, büyüyüverirler diye hizla tüketmeyin...

Bunu ülkemize uygularsak
örnegin kizlarin ilk âdetlerini görüp cinsel güce eristikleri yas 12.7'dir.
Olgunlasmalari için bundan sonra 3 ya da 4 yil daha gerekiyor.

Buna göre
sorunuzun cevabi:

Yetimlik 16 ya da 17'sine kadardir.

Ancak
akli ermeyenler istisnadir
(Nisâ 5):

Akli ermeyenlere mallarini vermeyin
ama doyurup giyindirin onlari
ve kendilerine güzel sözler edin.

*

Suriye'den kaçip gelmis kimsesiz, 50 yaslarindaki "çiplak" bir adam veya bir kadin size gelse ve:
"-Bana bir babalik yap. Biri var, O da benim gibi kimsesiz çiplagin biri
" dese...

"Çiplagin biri"nin Nisâ 3'le ilgisi yok.
Nisâ 3'ün konusu MALLARI olan yetimlerdir,
mallari olan yetimlerin hukukudur.

Siz
korkarim
yetimlere para ve mal verip is buluvermekten söz ederken de
bunu göz ardi ediyorsunuz.

Nisâ suresinin basindaki MAL sahibi olgun yetiskinlerin
is buluvermek bahanesiyle mallarina el koyan bi çikarciya degil
kendisine güvenip yetki verecekleri bi babaya ihtiyaçlari var.

"Kahve mi içerler, is olsun diye mi..."nin
cevabi da budur.

Konu Hasan Akçay tarafından (14. October 2016 Saat 03:21 PM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14. October 2016, 04:31 PM   #103
galipyetkin
Uzman Üye

galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Akçay.

Çok dar bir açıdan bakıp ayeti kısıtlıyorsunuz.
Bakın; besleme bir kızın ki adı üstünde, evde göreceği hizmet karşılığı karnı doyan, üstü örtünen besleme bir kızın ne malı olur ki?
Bir taliplisi çıkarsa üç-beş parça giyecek ile onunla evlendirilir, çıkmazsa hayat boyu o evde hizmetçidir.

Siz malı olan yetimlerden, mirasyedilerden bahsediyorsunuz. Biz de inatla misal olarak "besleme" gibi "cıbıldaklardan" bahsediyoruz. Çünkü malı mülkü olan yetimlerin toprak altından bile akrabası çıkar, o yetimi koruma altına alır diye daha evvelce de yazdık, çizdik. Bütün insanların gözleri bu paralı, mallı, mülklü yetimler üzerinde olduğundan onların işi kolay. Çünkü menfaati kaçırmış olanlar bakımı üstlenmişten hesap sormak, o yetimin bakımını kapmak için alesta beklerler. Bal tutan parmağını yalar.

İşte bizim ısrarla üzerinde durduğumuz bu malsız mülksüz, silik yetimler, her yaştaki garibanlar, ellerinizin altındakiler.

Bize göre 6. ayet mülk sahibi yanında bu yetimleri de kapsıyor ve "çalışmaları karşılığını" hakkaniyetle/haklarını yemeden vererek iş sahibi olmalarını sağlayın" diyor.

Bize göre bu, yetimi tamamen bırakmak değil, gene birlikte yaşayarak gözetim altında tutup işinin geliştirilmesini sağlamak. Çünkü buluğa ve rüşte ermiş bir kişi her iş için yeterli yetkinlikte değildir.

Yani "malı vermek" iş sahibi yapmak, işini kurmasını sağlamaktır. Yoksa evden de, gözetimden de ayırmak değildir.

Gene gelelim şu 40 veya 50 yaşlarındaki kadın veya erkek "cıbıldak" kimsesiz kaçkınlara/yetimlere, yani garibanlara (Daha evvel yetim tanımını Elmalılı'dan vermiştim), yani desteğe muhtaç durumdakilere Peygamber zamanında Mekke'deki zulümden kaçarak Medine'de İslama sığınmak isteselerdi onlara ne yapılırdı? Nasıl davranılırdı? Nasıl davranıldı?

Saygılarımla.
Galip Yetkin

Konu galipyetkin tarafından (30. April 2018 Saat 09:40 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 14. October 2016, 05:19 PM   #104
Hasan Akçay
Uzman Üye

Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin Akçay.
Çok dar bir açidan bakip ayeti kisitliyorsunuz.
Bakin; besleme bir kizin ki adi üstünde, evde görecegi hizmet karsiligi karni doyan, üstü örtünen besleme bir kizi ne mali olur ki?
Lütfen bagislayin ama size katilamiyacagim. Ayette ne deniyorsa benim için geçerli olan o. Ne bir fazla ne bir eksik. "Allah öyle diyor ama benim aklimdan geçeni demek istiyor" keyfîligi benim haddim degil. Bu hususta size karismak ta haddim degil. Ama siz de bana karismayin. "Ayette nikahlayin deniyor ama
is as buluverin denmek isteniyor" gibi iddialarla benim iletlerime müdahale etmeyin, izin vermiyorum.

Halil Ay kardesimizin "dübür"e atifta bulunarak itiraz ettigi de sizin bu yaklasiminiz.

Sizin deyiminizle çiplak BESLEME kizlara gelince,
ayette belirtilmis onlar için ne yapacaginiz.

Kisacasi
Yetimlerin haklarini koruyamamaktan korkuyorsaniz
nikahlayin
size yetki veren (mal sahibi) o kadinlari ikiser ikiser, üçer üçer, dörder dörder
ama adil olamamaktan korkuyorsaniz onlarin yalnizca birini
ya da ellerinizin altindakileri -ev mâ meleket eymânukum...
Alt 14. October 2016, 07:31 PM   #105
galipyetkin
Uzman Üye

Sayın Akçay.

Daralmayın.
Sizi üzmeyiz.

Biz de kendi kendimize akıl yürütmesi yaparız.

Bakalım Nisa 3. ne diyor:

"Şayet YETİMLER hakkında adaleti yerine getiremeyeceğinizden korkarsanız, sizin için temiz/helal olan KADINLARDAN ikişer, üçer, dörder nikahlayın. Eğer adaletli davranamayacağınızdan korkarsanız o zaman bir tane ile yahut ellerinizin altındaki malik olduğunuzla yetinin. Zulüm etmemeniz için en uygun olan budur."

Şimdi de Yetim ne demekmiş ona bakalım:
"el-Yetema, yetimin çoğuludur. Yetim tek kalma anlamındaki "yetem"den gelir. Babası ölmüş kimseye, babasından ayrı, tek kaldığı için yetim dendiği gibi kocası ölmüş kadına da yetim denir. Bu. kelimenin dil anlamıdır. Bu anlamda kaç yaşında olursa olsun, babası ölmüş insana yetim denebilir.. Fakat örfen yetim, babası ölmüş çocuğa verilen addır; erginliğe eren çocuğa yetim denmez. Demek ki örfen babaları ölmüş ERKEK ve KIZ çocuklara çoğul olarak yetame ve etyam dendiği gibi kocasız kalmış kadınlara dahi dil bakımından yetime denir. Çünkü bunların hepsi himaye ve şefkate muhtaçtır. İşsiz güçsüz yetişkin erkekler de bu kısma girer. Bunlara genel olarak muhtaç veya gariban denilir.

Bu mealde yetimlere mallarının geri verilmesi emrediliyor. Ama mallarını geri vermek yerine sizler ne yapıyorsunuz?....
Kadın ve kızlar metazori evlendirilerek malları iç ediliyor.

Peki erkek yetimler ne oluyor?

Boş ver onları.

Bir da hayret derecede kaçınılan ve 3. ayetten ayrı olamayan bir ayet, Nisa-127. ayet var ki nedense 3. ayetten bahsedilirken bu ayetten de hiç bahsedilmez. Çünkü manasını anlayamamışlar ve bu nedenle de doğru dürüst bir tercümesini dahi yapamayıp 3. ayetle irtibatını kuramamışlardır.

Saygılarımla.
Galip Yetkin

Konu galipyetkin tarafından (1. October 2019 Saat 07:09 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 15. October 2016, 07:14 AM   #106
galipyetkin
Uzman Üye

Beyin jimnastiğine devam edelim.

Bir insana dışarıdan bir şey empoze edildiği zaman bu zorlamadır, despotizmdir, faşizmdir. Allah bile kitabına/söylemlerine "öğüt" demiştir ve insanın önüne seçimlikler koyar ve seçmesini ister; hatta hangisinin seçiminin kendisinin lehine olacağını da bildirir: mesela cennet veya cehennem.

Nisa 3. ayetine baktığımızda ise şunu tespit ederiz: "Nikahlayın"
Bunu bir emir kabul ederek metazori bir herifin koynuna sokarız yetim kızcağızları, kadıncağızları . Mallarıyla, mülkleriyle, vücutlarıyla, benlikleriyle heriflere sunarız. Yetimin, kızın, kadının hiç bir hakkı yoktur; illaki evleneceksin.

Evlendirmenin sebebi de ne?
Haklarını verememekten korkmak, dolayısı ile yetimleri başınızdan savmak.

Ya erkek yetimler? Bunlar unutulmuş mudur?.......
Kitap bunları yok mu kabul ediyor da bunlar hakkında tek bir kelime dahi etmiyor?
Bir eksiklik mi var?
Allah eksik bırakmaz
Başka bir şey olmalı

Ama evlilik kişisel bir haktır. ve bu evliliğin mutlu bir evlilik olup olmaması da kişisellik yanında ayrıca toplumsal bir olaydır ve de kişi ile toplumu etkilenecektir de. Bu nedenle despotluktur, metazori yerine getirildiğinden, yetimin tercihi evlilik olmasa bile kendi üzerinde tatbik edildiğinden ona zulümdür.
Ama Allah zulmetmez ve zulüm olacak şeyleri de "lehinizedir;yapın" demez.

Ama kitap "nikahlayın" kelimesini kullanmıştır. Nikahlayın kelimesi kişiler için zulüm kaynağı oluyorsa Allah yanlış yapmayacağına göre o halde bu kelimeye bizim verdiğimiz mânâ yanlıştır.

Fecr:17-20:- Kesinlikle sizin düşündüğünüz gibi değil! Doğrusu siz, YETİMİ, ÜSTÜN-SAYGIN BİR ŞEKİLDE YETİŞTİRMİYORSUNUZ. Yoksulun yiyeceği üzerine birbirinizi özendirmiyorsunuz. Oysa mirası yağmalarcasına öyle bir yiyişle yiyorsunuz ki! Malı öyle bir sevişle seviyorsunuz ki, yığmacasına!
Bakara:177. ayeti (şimdi hatırlayamadığım bir sürü yetimler hakkındaki ayetler de var tabii) lütfen bir daha okuyun.

Saygılarımla.
Galip Yetkin

Konu galipyetkin tarafından (6. February 2021 Saat 01:06 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 15. October 2016, 07:31 AM   #107
Hasan Akçay
Uzman Üye

Korumaniz altinda yetimler var.

Eger sizi su 2 ihtimal korkutuyorsa
ne yapmaniz gerektigini
Nisâ 3'ün basindaki ayetler söylüyor:

1.
Yetimlerin mallarini farkinda olmadan kendi malinizla yemek suretiyle
yetimlerin haklarini koruyamamaktan KORKUYOR iseniz -Ve in HIFTUM ellâ tuksitû fîl yetâmé

Bu durumda şu iki seyi yapacaksiniz:

a.Agziniza her lokma götürdügünüzde titizlenecek, o lokmada yetim mali bulunmadigindan emin olacaksiniz (Nisâ 2).
b.Yetimleriniz büyür büyümez mallarini kendilerine verecek, elinizde muhtemelen bilmeden yiyeceginiz yetim mali tutmayacaksiniz (Nisâ 6).

2.
Kadinlara mallarini verirken
adil olamamaktan KORKUYOR iseniz -fe in HIFTUM ellâ ta'di

Örnegin yetimlerinizin altinlariyla
bugday pahalandiginda kârina satmak üzere
harman sonu ucuz bugday aldiniz
ama kadinlar simdi, kis gelmeden, mallarini istiyorlar
ve siz altinlarin hepsini denklestiremediginiz için eksik vermek suretiyle;
arti, daha çok sevdiginiz kadinlara altinlarinin % 90'nini, ötekilere % 80'nini vermek suretiyle
adaletsizlik yapacaginizdan korkuyorsaniz...

Bu durumda

a.
Kadinlarin yalnizca birine altinlarinin tamamini verip ötekilerden süre isteyeceksiniz (Nisâ 3).

b.
Kabul etmiyorlarsa ya da bir tek kadina dahi altinlarinin hepsini veremiyorsaniz hepsinden süre isteyeceksiniz
ve sevabina ellerinizin altindakileri nikahlayacaksiniz -fenkihû... mâ meleket eymânukum (Nisâ 3).
Onlar mal sahibi degildir, altin sahibi degildir; onlari nikahlarken darlanmazsiniz ama büyük sevap kazanirsiniz.

Bu son öneri Nûr 33'ün de konusudur:

Ellerinizin altindakilerden izin için size bas vuranlara gelince
bir hak olarak yazin onlara -fe kâtibûhum
ve Allah'in size verdigi malindan onlara verin -ve âtûhum min mâlillâh illezî âtâkum.

Konu Hasan Akçay tarafından (16. October 2016 Saat 04:38 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 16. October 2016, 06:31 PM   #108
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Bence Hasan Akçay kendi eş dost Akraba da bulunan ve 16-17 yaşında ki kızları evlendirsin sadece yetimler ile sınırlamasın.

Hatta bir 40 kı yaşlarda biri 17 yaşında ki bir kız ilke evlenmek isterse bu Allah ın emri desin ve ön ayak olsun
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17. October 2016, 01:12 AM   #109
Hasan Akçay
Uzman Üye

Bunun allah in emri olduğunu nerde one sürdüğümü lütfen açıklar misiniz.
Alt 17. October 2016, 01:50 AM   #110
Hasan Akçay
Uzman Üye

Neyse. Kısaca bi daha soyleyeyim. Allah in emri yetimken olgunluğa erenlere mallarını vermenizdir (Nisa 6). Onları Nikahlamaniz ise "ma tabe lekum" şartına bağlıdır. Yani o yetiskinler size yetki verdiler ise...

Ne hasan akcay a söz duser ne her hangi başka birine.

Konu Hasan Akçay tarafından (17. October 2016 Saat 01:53 AM ) değiştirilmiştir.

Bookmarks

Etiketler
nisa, suresi