hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Mezhepler ve Tarikatlar

Seçenekler Stil
Alt 18. April 2011, 02:35 AM   #51
Anonymous
Uzman Üye

Tesekkür: 627
164 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Anonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud of

Alıntı:
FEDAKARADAM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İmam-ı Azam güya mezhepsizmiş.Küllün yalandır.Allah'tan kork onun hayatını sahih kaynaklardan okumamışsın.Senin ne olduğunu hala anlamış değilim.Büyük bir ihtimalle vehhabisin.Vehhabiler ehli snnet ulemasına iftira ve yalan atarlar.Onlarda ehli sünnet itikadı yoktur.Kendilerinden olmayana kafir derler.
Bu mesajınızla hiiic'in haklı olduğunu, mezhepsiz kelimesini kafir anlamında kullandığınızı tescillemiş oldunuz. Sevgili hiiic kardeşimizin size tepkisi de bu mezhepsiz lafını hakaret niyeti ile kullanmanızdı. Hiiic kardeşimiz ise ebu hanifeye mezhepsiz lafını hakaret olarak söylememişti ama siz mezhepsiz lafını hakaret olarak kullandığınız için onu da hakaret olarak anladınız.

Mezhepsiz olmak benim dinime göre kötü bir şey değil iyi bir şeydir. Ben mezhepsiz olmakla gurur duyuyorum çünkü benim inandığım; atalarımdan olmayıp doğrudan Allahtan vahyedilmiş dinin kitabında bu yazıyor. Yani benim dinimin bir mezhebi yok ben o yüzden mezhepsizim. İsterseniz size benim inandığım dinin vahiy kitabından bir adet gönderebilirim.

Allah yanlış yolda olanımızı doğru yoluna iletsin.

Selamlar.

Konu Anonymous tarafından (18. April 2011 Saat 02:55 AM ) değiştirilmiştir.
Anonymous isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Anonymous Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Derin Düşünce (18. April 2011), Miralay (18. April 2011), yeşil (7. November 2011)
Alt 18. April 2011, 07:11 AM   #52
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
Anonymous Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili hiiic kardeşim;

Koyduğun resimler ve cübbeli hakkındaki bazı söylemlerin bu siteye yakışmıyor bence.

Cübbeliyi İslam hakkında ileri geri konuşmaları, Kurana aykırı söylemleri, insanları yoldan çıkarması vb. nedenlerinden dolayı pek sevmiyorum fakat bu video konusunda "Zan"dan uzak durmaya gayret etmemiz gerektiğini düşünüyorum.
Adam videoya rağmen "yapmadım" diye bas bas bağırırken benim aksini düşünmem "zan" olacağı için öyle bir hata yapmadığını düşünüyorum. Ama hata yapmış olsa bile bu ASLA bizi ilgilendiren bir konu değildir, zinanın tarafları ve Allah arasındaki bir konudur. Cübbeliyi ilmi yönden eleştiririz, belden aşağı vurmak Kuran'a bağlı olanların yöntemi değildir. Senin ona anlattıklarını Fedakaradam kardeşimiz ısrarla anlamayınca veya anlamamazlıktan gelince öfkene hakim olamadığını biliyorum fakat öfke ile onun daha iyi anlamasını da sağlayamayacağın bir gerçek. Sen ne anlatırsan anlat Fedakaradam kendi rızası ile Kurana yönelmediği, sahiplendiği yıllarca ona empoze edilmiş hurafelerinden ödün vermediği müddetçe seni anlamayacaktır. Bir insan ne zaman anlamaya/öğrenmeye/doğruyu bulmaya niyet ederse ancak o zaman Allah ona yardım eder, kalbini İslam'a açar. Doğru yolda olduğuna emin olup büyüklenen insanın kalbi kilitlidir. Ağzına kadar kara taş ile dolu bir kabı beyaz taşlarla doldurmak için önce kabı boşaltmak gerekir ki beyaz taşlara yer açılsın. Bu yüzden boşuna uğraşıyor, hem geriliyor hem de kalp kırıyorsun. Böyle yapmak yerine hidayeti için dua etmek ve seviyesi farklılaşan tartışmayı terketmek daha iyidir. Atalarının dinini terketmek kolay değildir. Unutma ki bir zamanlar biz de aynı durumdaydık. Şimdiki doğruya biraz daha yaklaşmış halimizden dolayı şükretmeli, doğrunun tamamına sahipmişiz gibi düşünmemeli, sözün en güzeli ile tartışmalı ve Rabbimize, bizi doğruya her gün daha fazla yaklaştırması için dua etmeliyiz.
Anonymous kardeşim.Mesenin mahiyetini anlatmaya çalışırken biraz beni iğneledin teşekkür ederim.Fakat sizin yanıldığınız bir nokta var o da şudur.Kesinlikle ben hurefalara hiçbir zaman inanmamışımdır ve buna şiddetle karşıyımdır..

BEN BAĞNAZ DEĞİLİM VE SABİT FİKİRLİ DE DEĞİLİM.BEN, ARAŞTIRAN İNCELEYEN DOĞRU NE İSE ONU KABUL EDENİM.SİZLER İSE KENDİ FİKİRLERİNİZLE KUR'AN'I TEFSİR EDENLERDENSİNİZ.İNANDIRDIĞINIZ FİKRİNİZE İNANANLARDANSINIZ.ASIL SİZ HATA YAPIYORSUNUZ.SANAL ALEM DE HER ŞEYİ YAZABİLİRSİN AMA GERÇEK ANLAMDA İSLAM'I TEBLİĞ ETMEDE BAŞARILI OLAMAZSINIZ.ÇÜNKÜ SİZİ KABUL EDEN YOKTUR.İSLAM'I DAR KALIPLARA SIĞDIRIP YÜZEYSEL ANLAMDA ANLATIYORSUNUZ.İŞİN ASLI DURURKEN ÇEŞİTLİ SAPTIRMALAR VE CIMBIZLAMALARLA SANKİ ÇOK BİLİRMİŞCESİNE GÜYA DEĞİŞİK FİKİRLİ OLAYIM MİLLET BENİM FİKRİMLE İSLAM'I BÖYLE ANLASIN VE BİLSİN DİYE BU İDDİADASINIZ VEYA ÖYLE GÖRÜNÜYORSUNUZ.KUR'AN'IN GERÇEK ANLAMINI VE AYETLERDE Kİ İNCELİĞİ ANCAK "RASİHİN" OLAN MÜSLÜMANLAR ANLAR.SİZLER VE BİZLER "RASİHİN" DEĞİLİZ.SİZ İSE SADECE KENDİ FİKİRLERİNİZİN İÇTİHADINI YAPIP ASIL İSLAM BUDUR DİYE İNSANLARIN KAFALARINDA SORU İŞARETİ BIRAKTIRARAK EMPOZE ETMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ.BİR TEK SEN DEĞİL DİĞER ARKADAŞLARDA ÖYLEDİR.BEN BU SİTEDE YANLIZ BAŞIMA SİZİNLE UĞRAŞIYIRORUM.ÇÜNKÜ SİZLER HAKİKATEN SAPTIRICI FİKİRLERDENSİNİZ.MESELA SİZLER NAMAZ AŞKI VEREMİYORSUNUZ.HAL BÖYLE OLUNCA SİZİN FİKİRLERİNİZİ KABULLENEN NAMAZLARINDAN SOĞUYACAK VEYA TERKEDECEKTİR.İŞTE SİZİN ANLAMDIĞINIZ BİLMEDİĞİNİZ NOKTA BUDUR.AŞK-I İLAHİDEN ANLAMIYORSUNUZ.ONU ANLAMANIZ İÇİN NEFS MERTEBELERİNİ AÇMANIZ GEREKİYOR.SİZDE İSE BU TECRÜBE DE YOK.OLMAYINCA YERİNDE SAYIYORSUNUZ.ŞİMDİ BU SÖZLERİM SİZE SİNEK VIZILTISI GİBİ GELECEKTİR.BEN GERÇEKLERİ ANLATTIM.KUR'ANI KENDİ FİKİRLERİMLE YORUMLAMAYA TEFSİR ETMEYE HAKKIM DA YOKTUR.BUNDAN DA ALLAH'A SIĞINIRIM.İNSAN BİRAZ İLİM ÖĞRENMEYEDURSUN HEMEN KENDİSİNİ BÜYÜK BİR ALİM ZANNEDER.HALBUKİ BÜTÜN İNSANLAR İLME MUHTAÇTIRLAR.İLMİN SONU YOKTUR.İLİM SONSUZA KADAR VARDIR.BU YÜZDEN DAĞLARI AŞSANIZ İLMİN HAKİKATİNE EREMEZSİNİZ.

TEKRAR EDİYORUM, BEN ATALARIM DİNİ OLARAK DEĞİL, İSLAM DİNİ OLARAK DİNİMİ YAŞAMAYA ÇALIŞIYORUM.GELENEKSEL İSLAM ANLAYIŞINDA DA DEĞİLİM. BİLMEDİKLERİMİ MANTIKEN ÇÖZMEYE ÇALIŞIRIM.O DA KUR'AN VE SÜNNET IŞIĞI ALTINDA OLUR.ŞAYET TEREDDÜT EDERSEM VAZGEÇERİM.BİLMİYORSAM EHLİNE SORAR VE ÖĞRENMEYE ÇALIŞIRIM.SİZİN GİBİ KENDİ FİKİRLERİMLE KALMAM.DEĞİŞİK FİKİRLERİ DE ALANİZ EDER DURURUM.UNUTMAYINIZ Kİ ŞÜPHELİ ŞEYLERİ TERKETMEK DİNİ TAMAMLAR İŞTE BENİM İSLAM'A BAKIŞ AÇIŞI ANLAYIŞIM BUDUR VESSELAM..

Konu FEDAKARADAM tarafından (18. April 2011 Saat 07:16 AM ) değiştirilmiştir.
FEDAKARADAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18. April 2011, 11:01 AM   #53
Anonymous
Uzman Üye

Tesekkür: 627
164 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Anonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud of

Selam FEDAKARADAM;

Dikkatinizi biraz çekmek için bilerek dokundurmuştum. Amacım dalga geçmek değildi, bilmenizi isterim.

Üşenmeyip kendinizi ifade ettiğiniz için teşekkür ederim. Öncelikle bir yanlış anlamayı düzeltmek isterim. Bu sitedeki insanlar kendi kafalarına göre hüküm verip insanlara dayatan insanlar değiller. Bu sitedeki insanlar hükmün sahibi Allah olmasına rağmen "kendi kafasına göre hükümler çıkaran malum atalar"ın DAYATTIKLARI Allaha ait olmayan hükümleri reddedip, doğruyu araştıran ve doğruları kendi bulmaya çalışan insanlardır. Başkasının uydurma hükmüne uyacağıma Allahın sözlerinden (Kuran'dan) kendi anladığına uymak yanlış da olsa daha kabul edilebilirdir. Yeter ki doğruyu bulduğumuza emin olup da aramaktan vazgeçmeyelim. Allah başta yanlış da olsa "artık doğruyu buldum" diye düşünerek büyüklenmeyen ve dua etmeye devam eden insana illa ki doğruyu buldurur. Kaldı ki burada Allahın kitabından diğerlerinin anlamadığı şekilde bir şey anlayan hiç kimse bu kendince anladığı bilgiyi insanlara DAYATMAZ. Diğer şekilde düşünenlere kafir demez. Burada herkes buldukları -kendince- doğruları paylaşır ve yanılıp yanılmadığı sonucuna da buradaki tartışmalardan varmaya çalışır. Herkes itirazlarını veya destekleyici fikirlerini Kuran ayetleri ile temellendirir. Ayrıca buradaki hiç kimse birbiri ile birebir aynı fikirlerde insanlar değillerdir. Aynı fikirde olduğumuz tek ortak nokta Kuran'dır. Bu siteye gelme amacımız ise birbirimizle farklı bildiklerimiz konusunda bilgi paylaşımı yapmak, böylelikle yanlış düşündüklerimizin yanlışlığını aramızdaki karşılıklı yazışmalarda geçen ayetlerden öğrenmektir.

Bu siteye giren insanların çoğu sizin gibi "öğretme" amacı ile değil fikirlerini tartışmaya açmak veya sormak yoluyla "doğruyu öğrenmek" için giriyorlar.

Siz her zaman araştırdığınızı söylüyorsunuz ama bu sitedeki amacınızı öğrenmekten ziyade öğretmek olarak görüyorum. Bu sitedeki insanları bir şey bilmez sanıyorsunuz ama inanın bir çoğu sizin varmaya çalıştığınız yollardan geriye dönmüştür. Durum bu olduğu için bu sitedeki insanlar sizin kendi deneyimleriniz ile ilgili yazdıklarınızı asla dikkate almayacaklardır. Boşuna kendinizi tüketiyorsunuz.

Kendini alim zanneden insan öğrenme değil öğretme amacında olur. Bu sitedeki insanlar öğretme amacında olsalardı bu sitede VAKİT KAYBETMEK(!) yerine gider kendileri gibi düşünmeyen mezheplilerin veya ateistlerin sitelerine giderek oralarda yazarak kör tartışmalar yaratarak öğretmeye çalışırlardı.

Siz, ben araştırıyorum, ben öğreniyorum, benim sabit fikirlerim yok diyorsunuz. Yeni bir şeyler öğrenebilmek için bildiklerine körü körüne tutunmamış, bildiklerinin yanlış olabileceğine ihtimal verip, o konularda tartışmayı doğal karşılıyor olmak gerekir. Biz burada Kuran'dan anladıklarımızı bile yanlış anlamış olabileceğimiz ihtimalini düşünerek konuşuruz. Fakat başka birisi gelir dedesinden duyduklarını din diye şiddetle savunur bizler de haliyle şaşkınlık içinde kalıyoruz.

Biz Allah'a sürekli dua ediyoruz bize doğruyu buldursun diye. Bu yüzden bildiğimiz her şey tartışmaya açıktır ve bildiğimiz bir şey kanıtları ile yalanlandığı zaman üzülmez, Allaha doğrusunu öğrettiği için şükrederiz. Bu kalbini İslama açmaktır.

İnsana öğreten Allah'tır. Dua edersek ve kendimizi açarsak Allah doğru bilgiyi karşımıza çıkarır. Eğer sen "benim bildiklerim bana yeter" diyip bildiğin her bildiğini mutlak doğru gibi savunur isen Allah doğruyu nasıl öğretsin? Sen kendini kapatırsan Allah doğruyu milyon kez karşına çıkarsa da farkedemezsin ki?

Eski bir fıkra vardır. Saçma bir fıkra ama ana fikri güzeldir:

Yıkılan uzaktaki barajdan dolayı bir köye tüm köyü su basacağı haberi gelir. Herkes hızla köyü terketmeye başlar. Herkes giderken caminin imamını da çağırırlar. İmam büyük bir imanla der ki "Siz gidin, Allah beni kurtaracaktır". Sonra köyün muhtarı gelir bu arada sular da yaklaşmıştır. Köyün muhtarına da aynı şeyi söyler ve gitmez. Artık su köyün içlerine kadar gelmiş ayak hizasına varmıştır. Kendi oğlu gider aynı şekilde çağırır. İmam yine aynı şeyleri söyler. "Allah beni kurtaracaktır" Sonra sular boy hizasına yükselir. İmam da caminin asma katına çıkar. 6 tane farklı zodyak botlarla değişik ileri gelen insanlar pencereden ikna etmeye çalışırlar. İmam hepsine aynı şeyi söyler. En son sular yükseldikçe minareye çıkar imam. 8 sefer helikopterle almaya gelirler ama imam yine aynı şeyi söyler. su seviyesi iyice yükselir ve boğularak ölür. Öldükten sonra (fıkra bu ya) diğer tarafta Allah'a yakarır. "Allah'ım kalbimi bilirsin. ölümden korkmadığımı da, iyi biliyorsun. Ama beni kurtarsaydın da köylülere yalancı çıkmasam çok iyi olurdu. Ne olurdu beni kurtarsaydın da köylüler görseydi. Ondan sonra canımı alsaydın"
Allah da haber göndermiş. "Seni kurtarmak için bir sürü kişi, 6 kez zodyak bot, 8 kez helikopter gönderdim. Daha ne olsun?"

Bizler bu sitede birbirimizden bir şeyler öğrenebiliyoruz çünkü tek kaynağımız Kuran. Bir şey iddia ederken Kuran'dan doğru ya da yanlış -kendimizce- deliller göstererek iddiamızı sunar ve savunuruz veya sunulan bir fikri yine ayetlerle eleştiririz. O konu hakkında bilgisi olmayanlar ise yapılan ilmi tartışmayı izleyerek öğreniriz, fikir ediniriz. Yani bu forumun amacı bizim Kuran'dan bilmediğimiz bir şeyler öğrenmemiz ve bildiklerimizi tartışmaya açmamızdır.

Kuran'ı kaynak kabul etmeyen bir ateist gruba Kuran'dan ne kadar ayet göstersek boştur çünkü onlar bu kitabı kabul etmezler. Size bir yahudi tevratta falanca yazıyor gel bizden ol dese gitmezsiniz. Kuran haricinde bizim kabul etmediğimiz ve Kuran'a ters düştüğü için uydurma gördüğümüz kaynakları olan insanların bizi ikna etmeye çalışmaları da boş iştir. Biz zamanla çürümez, kopmaz olan tek ipe, Allahın ipine sarıldık ve onu kaynak kabul ediyoruz. Diğer kaynakları ise yardımcı kaynak olarak görüp, Kuran ile çelişmedikleri müddetçe faydalanıyoruz. Ama asla dinin direği veya mutlak doğru olarak görmüyoruz.

Size de tavsiyem bildiğiniz her şeyi tamamen unutup kuranı indiği sırada ve hiç bir şey bilmiyormuş gibi okumayı denemeniz. Farzedin ki ıssız bir adadasınız, geçmişte Müslüman değildiniz, hiç rivayet duymadınız, size din eğitimi veren bir babanız dedeniz komşunuz hocanız da olmadı ve bu sıfır halinizle adada Kuran buldunuz okuyorsunuz. Bu şekilde okuduğunuzda bütün çevirilerde AYNI ŞEKİLDE ÇEVİRİLEN AYETLERİN bile ANLAMLARININ değiştiğini kendiniz göreceksiniz. Bazen Kurandan ayetler verdiğinizi görüyorum ama verdiğiniz ayetler de Kuran ile alakası olmayacak şekilde uydurma rivayetlere göre çevrilmiş olduğundan kimse dikkate almıyor. Bazı ayetler gerçekten uydurma çevirilmiş. Bu çeviriyi yapanlar ayeti eğip büküp rivayete uydurmuşlar. Halbuki ortada rivayet olmasa aynı ayet tamamen farklı anlama geliyor. Bizler kafamızdakilere Kuran'ı uydurmamalıyız. Kuran'a kafamızı uydurmalıyız. Kuran'a temiz olarak yani yeni doğmuş bebek gibi temizlenmiş arınmış bir kafayla yaklaşmalıyız. Kuranın mesajına temiz olanlar dokunabilirler.

Allah hepimizi doğru yoluna iletsin.

Konu Anonymous tarafından (18. April 2011 Saat 11:17 AM ) değiştirilmiştir.
Anonymous isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Anonymous Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
dost1 (18. April 2011), Escherich (23. May 2015), hiiic (18. April 2011), Miralay (18. April 2011), yeşil (7. November 2011)
Alt 18. April 2011, 12:32 PM   #54
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Allah razı olsun Anonymous kardeşim.
Tüm konular adına söylenecek herşeyi söylemişsiniz.

Kur'anı Kerim için Vakıa Suresi 79.ayette; "Ona, ancak tertemiz olanlar dokunabilir." (Diyanet Meali)

buyurulmuştur.

Bu da son iki cümlenizi teyid etmektedir.

Selam,saygı,dua ve muhabbetlerimle. Allah'a emanet olunuz.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Anonymous (20. April 2011), dost1 (18. April 2011), hiiic (18. April 2011), yeşil (28. November 2011)
Alt 7. November 2011, 02:01 AM   #55
yeşil
Uzman Üye

Tesekkür: 791
69 Mesajina 174 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
yeşil has much to be proud ofyeşil has much to be proud ofyeşil has much to be proud ofyeşil has much to be proud ofyeşil has much to be proud ofyeşil has much to be proud ofyeşil has much to be proud ofyeşil has much to be proud of

Anonymous kardeşim ne güzel özetlemişsin durumu.. Rabbim siz ve sizler gibi kör körüne bir şeye bağlanmak, peşinden gitmek ve bu fitneleri/fitnecileri desteklemek yerine düşünen, sorgulayan ve Rabbin kelamını esas alarak batılı haktan ayıran kardeşlerimizden razı olsun..
yeşil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
yeşil Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Anonymous (7. November 2011), dost1 (7. November 2011), hiiic (8. November 2011), Miralay (10. November 2011)
Alt 7. November 2011, 11:40 PM   #56
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
Anonymous Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam FEDAKARADAM;

Dikkatinizi biraz çekmek için bilerek dokundurmuştum. Amacım dalga geçmek değildi, bilmenizi isterim.

Üşenmeyip kendinizi ifade ettiğiniz için teşekkür ederim. Öncelikle bir yanlış anlamayı düzeltmek isterim. Bu sitedeki insanlar kendi kafalarına göre hüküm verip insanlara dayatan insanlar değiller. Bu sitedeki insanlar hükmün sahibi Allah olmasına rağmen "kendi kafasına göre hükümler çıkaran malum atalar"ın DAYATTIKLARI Allaha ait olmayan hükümleri reddedip, doğruyu araştıran ve doğruları kendi bulmaya çalışan insanlardır. Başkasının uydurma hükmüne uyacağıma Allahın sözlerinden (Kuran'dan) kendi anladığına uymak yanlış da olsa daha kabul edilebilirdir. Yeter ki doğruyu bulduğumuza emin olup da aramaktan vazgeçmeyelim. Allah başta yanlış da olsa "artık doğruyu buldum" diye düşünerek büyüklenmeyen ve dua etmeye devam eden insana illa ki doğruyu buldurur. Kaldı ki burada Allahın kitabından diğerlerinin anlamadığı şekilde bir şey anlayan hiç kimse bu kendince anladığı bilgiyi insanlara DAYATMAZ. Diğer şekilde düşünenlere kafir demez. Burada herkes buldukları -kendince- doğruları paylaşır ve yanılıp yanılmadığı sonucuna da buradaki tartışmalardan varmaya çalışır. Herkes itirazlarını veya destekleyici fikirlerini Kuran ayetleri ile temellendirir. Ayrıca buradaki hiç kimse birbiri ile birebir aynı fikirlerde insanlar değillerdir. Aynı fikirde olduğumuz tek ortak nokta Kuran'dır. Bu siteye gelme amacımız ise birbirimizle farklı bildiklerimiz konusunda bilgi paylaşımı yapmak, böylelikle yanlış düşündüklerimizin yanlışlığını aramızdaki karşılıklı yazışmalarda geçen ayetlerden öğrenmektir.

Bu siteye giren insanların çoğu sizin gibi "öğretme" amacı ile değil fikirlerini tartışmaya açmak veya sormak yoluyla "doğruyu öğrenmek" için giriyorlar.

Siz her zaman araştırdığınızı söylüyorsunuz ama bu sitedeki amacınızı öğrenmekten ziyade öğretmek olarak görüyorum. Bu sitedeki insanları bir şey bilmez sanıyorsunuz ama inanın bir çoğu sizin varmaya çalıştığınız yollardan geriye dönmüştür. Durum bu olduğu için bu sitedeki insanlar sizin kendi deneyimleriniz ile ilgili yazdıklarınızı asla dikkate almayacaklardır. Boşuna kendinizi tüketiyorsunuz.

Kendini alim zanneden insan öğrenme değil öğretme amacında olur. Bu sitedeki insanlar öğretme amacında olsalardı bu sitede VAKİT KAYBETMEK(!) yerine gider kendileri gibi düşünmeyen mezheplilerin veya ateistlerin sitelerine giderek oralarda yazarak kör tartışmalar yaratarak öğretmeye çalışırlardı.

Siz, ben araştırıyorum, ben öğreniyorum, benim sabit fikirlerim yok diyorsunuz. Yeni bir şeyler öğrenebilmek için bildiklerine körü körüne tutunmamış, bildiklerinin yanlış olabileceğine ihtimal verip, o konularda tartışmayı doğal karşılıyor olmak gerekir. Biz burada Kuran'dan anladıklarımızı bile yanlış anlamış olabileceğimiz ihtimalini düşünerek konuşuruz. Fakat başka birisi gelir dedesinden duyduklarını din diye şiddetle savunur bizler de haliyle şaşkınlık içinde kalıyoruz.

Biz Allah'a sürekli dua ediyoruz bize doğruyu buldursun diye. Bu yüzden bildiğimiz her şey tartışmaya açıktır ve bildiğimiz bir şey kanıtları ile yalanlandığı zaman üzülmez, Allaha doğrusunu öğrettiği için şükrederiz. Bu kalbini İslama açmaktır.

İnsana öğreten Allah'tır. Dua edersek ve kendimizi açarsak Allah doğru bilgiyi karşımıza çıkarır. Eğer sen "benim bildiklerim bana yeter" diyip bildiğin her bildiğini mutlak doğru gibi savunur isen Allah doğruyu nasıl öğretsin? Sen kendini kapatırsan Allah doğruyu milyon kez karşına çıkarsa da farkedemezsin ki?

Eski bir fıkra vardır. Saçma bir fıkra ama ana fikri güzeldir:

Yıkılan uzaktaki barajdan dolayı bir köye tüm köyü su basacağı haberi gelir. Herkes hızla köyü terketmeye başlar. Herkes giderken caminin imamını da çağırırlar. İmam büyük bir imanla der ki "Siz gidin, Allah beni kurtaracaktır". Sonra köyün muhtarı gelir bu arada sular da yaklaşmıştır. Köyün muhtarına da aynı şeyi söyler ve gitmez. Artık su köyün içlerine kadar gelmiş ayak hizasına varmıştır. Kendi oğlu gider aynı şekilde çağırır. İmam yine aynı şeyleri söyler. "Allah beni kurtaracaktır" Sonra sular boy hizasına yükselir. İmam da caminin asma katına çıkar. 6 tane farklı zodyak botlarla değişik ileri gelen insanlar pencereden ikna etmeye çalışırlar. İmam hepsine aynı şeyi söyler. En son sular yükseldikçe minareye çıkar imam. 8 sefer helikopterle almaya gelirler ama imam yine aynı şeyi söyler. su seviyesi iyice yükselir ve boğularak ölür. Öldükten sonra (fıkra bu ya) diğer tarafta Allah'a yakarır. "Allah'ım kalbimi bilirsin. ölümden korkmadığımı da, iyi biliyorsun. Ama beni kurtarsaydın da köylülere yalancı çıkmasam çok iyi olurdu. Ne olurdu beni kurtarsaydın da köylüler görseydi. Ondan sonra canımı alsaydın"
Allah da haber göndermiş. "Seni kurtarmak için bir sürü kişi, 6 kez zodyak bot, 8 kez helikopter gönderdim. Daha ne olsun?"

Bizler bu sitede birbirimizden bir şeyler öğrenebiliyoruz çünkü tek kaynağımız Kuran. Bir şey iddia ederken Kuran'dan doğru ya da yanlış -kendimizce- deliller göstererek iddiamızı sunar ve savunuruz veya sunulan bir fikri yine ayetlerle eleştiririz. O konu hakkında bilgisi olmayanlar ise yapılan ilmi tartışmayı izleyerek öğreniriz, fikir ediniriz. Yani bu forumun amacı bizim Kuran'dan bilmediğimiz bir şeyler öğrenmemiz ve bildiklerimizi tartışmaya açmamızdır.

Kuran'ı kaynak kabul etmeyen bir ateist gruba Kuran'dan ne kadar ayet göstersek boştur çünkü onlar bu kitabı kabul etmezler. Size bir yahudi tevratta falanca yazıyor gel bizden ol dese gitmezsiniz. Kuran haricinde bizim kabul etmediğimiz ve Kuran'a ters düştüğü için uydurma gördüğümüz kaynakları olan insanların bizi ikna etmeye çalışmaları da boş iştir. Biz zamanla çürümez, kopmaz olan tek ipe, Allahın ipine sarıldık ve onu kaynak kabul ediyoruz. Diğer kaynakları ise yardımcı kaynak olarak görüp, Kuran ile çelişmedikleri müddetçe faydalanıyoruz. Ama asla dinin direği veya mutlak doğru olarak görmüyoruz.

Size de tavsiyem bildiğiniz her şeyi tamamen unutup kuranı indiği sırada ve hiç bir şey bilmiyormuş gibi okumayı denemeniz. Farzedin ki ıssız bir adadasınız, geçmişte Müslüman değildiniz, hiç rivayet duymadınız, size din eğitimi veren bir babanız dedeniz komşunuz hocanız da olmadı ve bu sıfır halinizle adada Kuran buldunuz okuyorsunuz. Bu şekilde okuduğunuzda bütün çevirilerde AYNI ŞEKİLDE ÇEVİRİLEN AYETLERİN bile ANLAMLARININ değiştiğini kendiniz göreceksiniz. Bazen Kurandan ayetler verdiğinizi görüyorum ama verdiğiniz ayetler de Kuran ile alakası olmayacak şekilde uydurma rivayetlere göre çevrilmiş olduğundan kimse dikkate almıyor. Bazı ayetler gerçekten uydurma çevirilmiş. Bu çeviriyi yapanlar ayeti eğip büküp rivayete uydurmuşlar. Halbuki ortada rivayet olmasa aynı ayet tamamen farklı anlama geliyor. Bizler kafamızdakilere Kuran'ı uydurmamalıyız. Kuran'a kafamızı uydurmalıyız. Kuran'a temiz olarak yani yeni doğmuş bebek gibi temizlenmiş arınmış bir kafayla yaklaşmalıyız. Kuranın mesajına temiz olanlar dokunabilirler.

Allah hepimizi doğru yoluna iletsin.
Alıntı:
Selamün aleyküm muhterem kardeşim.Hemen konumuza geçiyoruz.

Fıkıh usulü ilminde te'vîl, lafzı zâhir anlamından çıkarıp bir delile dayanarak ona zâhir olmayan bir mana vermektir Bir lafzı te'vil edebilmek için o lafzın zâhir ve nas olması gerekir Müfesser ve muhkem bir lafızda te'vil olmaz Te'vîl, lafzın olası anlamlarından biri olmalı ve bu konuda şer'î bir delil bulunmalıdır Lafızda bulunmayan bir anlamı o lafza yüklemek te'vîl değildir Tefsîr ve te'vîl, bir ilim dalıdır Bu bilim dalında, Kur'ân yorumlanır, kelime ve cümlelerin anlamları, hüküm ve hikmetleri açıklanır Bu konuda çeşitli bilim dallarından faydalanılır Tefsîr ve te'vîl yapılırken önce Kur'ân'a müracaat edilir Âyetler, âyetlerle tefsîr edilir Sonra peygamberin hadislerine, sonra varsa sahabe sözlerine bakılır Garip kelimeler için sözlüklere bakılır, semantik tahlil yapılır.

Tevil ilmi yüksek bir ilimdir. Herkesin tevile kalkışması, bid’at ve hurafelerin çıkmasına sebep olur. Herkes tevil edebilseydi, Peygamber efendimiz İbni Abbas hazretleri için şöyle dua etmezdi:
Ya Rabbi İbni Abbas’ı fakih kıl ve ona Kur’anın tevil ilmini öğret! (Buhari)

Günümüzdeki yetkisiz kimselerin kendi görüşlerine göre âyetleri ve hadisleri tevil etmeleri, dine aykırıdır. Âyet ve hadisleri inkâr etmiş oluyorlar.

Selef-i salihinin tevil etmedikleri nassları tevile kalkışmak çok tehlikelidir. Tevil ilminden habersiz cahillerin, tevil diye, icmaa aykırı görüş bildirmelerinin küfür olduğu din kitaplarında yazılıdır. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Ümmetime en çok tehlikeli olacak kimse, Kur’an-ı kerimi yersiz tevil edendir.) (Taberani)

Manaları açık ve kati olan âyet-i kerimelere ve hadis-i şeriflere, te'vil yoluyla yanlış mânâ vererek dinden çıkana, yani imanı bozuk olana (Mülhid) denir. (Redd-ül-muhtar)

Eğer Kur'an'da meal apaçık anlatımla bahsederken ondan başka bir anlam çıkaran bid'at sahibi olur.Te'vil Kur'an ve sünnete aykırı ise o kabul edilmez atılır.Bir kimse Kur'an'ı yanlış yorumladığının farkında değil ise en azından bunun yanlış olup olmadığını gerçek bir alime sormalı ki onu aydınlatsın.Yoksa "bu benim düşündüğüm gibidir" deyip de bildiğinde ısrar ediyorsa dalelete düşer, mahfolur.
Alt 8. November 2011, 05:58 AM   #57
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

13 yasındaki bir kız COCUGUNA, bırakın insan haklarını, dine imana sığmayan bir fiiliyet yapıldı. Hemde ileri gelenler tarafından, hemde liste halinde...
Ama ortada ne tevilci var? ne şeriatcı var?

nerde bu şeriatcılar? hani şeriat istiyorlardı, neden zinaya bu kadar sessiz kalıyorlar...
Ama iş laik sistem esaslarına gelince nedense aynı güruh pankartlar açmayı meydanlarda yürümeyi iyi biliyor.

DİN adamlarımız nerede? hani nerede kötülükten men edecek insanlar?

Birşey söyliyeyim mi... Bu olaya şahit olarak (hepimiz) bırakın cenneti, Avrupa birliğine bile giremeyecek (zannedilen AB) bir millet olduğumuzu ispat ettik.

Daha AB ye alınmayan bir millet nasıl Cennete alınsın?

Ayetlerin tevile mevile ihtiyacı yok!!! apaçık ayetler çiğneneniyırken, şu anda sessiz kalan din adamına diyecek tek söz var!...

Sesleri bir tek devlet rejimine ve sisteme çıkar... 2 yüzlü pis yobazlar... Eğer azıcık samimiyetleri varsa şu lafıma kulak kabartsınlar; MAHŞER GÜNÜ O KADAR ŞAŞIRACAKLAR Kİ; karşılarında ne bekledikleri toz-pembe hayatı ne de O zanlarındaki torpilci şeffatcilerini ve kıyakcı tanrılarını bulacaklar... hadi bakalım... din elden gidiyor... dinden vaz geçtim ÇOCUKLARIN NAMUSU elden gidiyor...
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
merdem (9. May 2013)

Bookmarks

Etiketler
100, arasındaki, çelişki, mezhep