hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EĞİTİM - ÖĞRETİM > Edebiyat

Seçenekler Stil
Alt 1. February 2013, 12:07 AM   #1
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart Hadiskalburculari Shakespeare'i Tanimis olsalardi

Shakespaere Hadiskalburcularinin zamaninda yasamis olsaydi, bu gün bu sözlerin tümünü hadislerde bulurduk

Dogrusunu söylemek gerekirse bu sözlerde birer gercek var. Ilk defa Shakespeare'den bir seyler okudum desem ayip olurmu? Hosuma gitti nedense.

William Shakespeare Sözleri

Aslında hiç bir şey iyi veya kötü değildir. Her şey bizim onlar hakkında düşündüğümüze bağlıdır.

Bazı yıkılışlar, daha parlak kalkınışların teşvikcisidir.

Cehalet Tanrı’nın laneti olduğuna göre, bilgi göklere uçabileceğimiz kanatlardır.

Düşüncelerin neyse hayatın da odur. Hayatın gidişini değiştirmek istiyorsan düşüncelerini değiştir.

Erkeklere sevgilerini sık söyleyen kadınlar en az seven kadınlardır.

Felaket, dost sayısını sıfıra indirir.

Geçmiş bir felakete üzülmek, bir yenisini davet etmenin en emin yoludur.

Beğendiğiniz bedenlere, hayalinizdeki ruhları koyup, aşk sanıyorsunuz.

Herkese kulağını, ama çok azına sesini ver.

İnsanlar göründükleri gibi olmalıdır. Eğer değillerse hiç görünmesinler daha iyi.

Kimileri seviyorum der çünkü ezberlemiştir, kimileri diyemez çünkü gerçekten sevmiştir.

Öyle körkütük sadık bir köledir ki sevda, Seni kötü göremez bin kötülük yapsan da.

Yaşam gezinen bir gölgeden ibaret zavallı bir komedyen, bağıra çağıra saatini doldurur sahnede ve bir daha duyulmaz olur sesi; bir ahmağın anlattığı masaldır bu, avazı çıktığınca, hiddetli ve hiçbir anlamı olmayan.

Kendimi her zaman mutlu hissederim. Neden biliyor musunuz? “Çünkü kimseden bir şey ummam. Beklentiler daima yaralar.”

Uzun ömürlü bir ilişkinin sırrı; Sadece aranan kişiyi bulmak değil, Aynı zamanda aranan kişi olmaktır.

Soyulduğu halde gülen adam hırsızdan bir şey çalmış demektir, boş yere üzülen ise kendi kendini soyar.

Benim sevgim böyledir. Varlığım senin hepten: Her suçu üstlenirim, Yeter ki haklı çık sen.

Göründükleri gibi olmalıdır insanlar. Eğer değillerse; hiç görünmesinler daha iyi.

Vazgeçtim dünyamdan. Dünyamdan geçtim ama Seni yalnız komak var. O koyuyor adama.

Unut gitsin adımı, arkamdan da ağlama, göz yaşınla da eğlenir, onu da alıp-satar bu dünya.

Erkekler mi daha akıllıdır kadınlar mı? Elbette ki kadınlar. Çünkü bacağı güzel diye, hiçbir kadın askıntı olmaz bir erkeğe.

Allah size bir yüz vermiş; bir tane de siz eklemeyin.

İyimser kişi, yaranın üstünde artık kabuk görür; kötümser kişi ise kabuğun altında yine yara görür.

Tecrübe ile edindiğin dostları ruhuna çelik halkalarla bağla.

Dünü yada bugünü değil anı yaşamalısınız. Çünkü; Şimdi olacaksa bir şey; yarına kalmaz. yarına kalacaksa eğer; bugün olmaz.

Güven ruh gibidir, terkettiği bedene asla geri dönmez.

İnsanların çoğu kaybetmekten korktuğu için sevmekten korkuyor. Düşünmekten korkuyor, sorumluluk getireceği için. Konuşmaktan korkuyor, eleştirilmekten korktuğu için. Yaşlanmaktan korkuyor, gençliğin kıymetini bilmediği için. Unutulmaktan korkuyor, dünyaya iyi bir şey vermediği için. Ve ölmekten korkuyor, aslında yaşamayı bilmediği için.

Seveceksen ölçülü sev ki sevgin uzun sürsün; çok hızlı giden de çok yavaş giden gibi geç varır hedefe.

İnsan sevmeye başladı mı, yaşamaya da başlar.

Ne kadar da fakirdir sabrı olmayanlar.

Sen mi güzelsin yoksa beklemek mi? Şansın bile yok, tabi ki beklemek. Ama yalnızca seni.

Yiğitliğin iyi tarafı, tedbirdir.

Korkaklar bin kez ölür daha ölmeden, gözü pekler ise bir kez tadarlar ölümü.

Ne zaman sana açılacak olsam, seni yalnız bulamıyorum. Şans bu ya; Seni yalnız bulduğumda, kendimi bulamıyorum.

Sevgilim doğruyu söylediğine yemin ederse, ona inanırım. Yalan söylediğini bildiğim halde.

Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu. Gözü dönmüş talihin sapanına, oklarına için için kapanmak mı daha soylu yoksa bir dertler denizine karşı silaha sarılıp son vermek mi onlara?

Vaz geçtim bu dünyadan tek ölüm paklar beni,
Değmez bu yangın yeri avuc açmaya değmez,
Değilmi ki çiğnenmiş inancın en seçkini,
Değilmi ki yoksullar mutluluktan habersiz,
Değilmi ki ayaklar altında insan onuru,
O kızoğlan kız erdem dağlara kaldırılmış,
Ezilmiş hor görülmüş el emegi göz nuru,
Ödlekler geçmiş başa derken mertlik bozulmuş,
Değilmi ki korkudan dili bağlı sanatın,
Değilmi ki çılgınlık sahip çıkmış düzene,
Doğruya doğru derken eğriye çıkmış adın,
Değilmi ki kötülükler kadı olmuş yemene,
Vaz geçtim bu dünyadan, dünyamdan geçtim ama,
Seni yalnız koymak varya o koyuyor adama..

En iyiyi bulmak için uğraşırken iyiyi kaybediyoruz.

İnsanların aşktan öldükleri yalandır.

Bazıları büyük doğar, bazıları büyüklüğü kazanır, bazılarına da büyüklük yakıştırılır.

En tatlı balın bile fazlasının tadı bıkkınlık verir.

Şimdi olacaksa bir şey yarına kalmaz, Yarına kalacaksa bugün olmaz. Bütün mesele hazır olmakta. Madem hiçbir insan bırakıp gideceği şeyin gerçekten sahibi olmamış; Erken bırakmışsın ne çıkar, ne olacaksa olsun.

Sözlerin uçuyor havaya ama düşüncen yerde. Öz olmayınca söz yükselmiyor göklere.

Kadın bekarken sadece evlenmeyi, evlendikten sonra ise her şeyi ister.

Ah! Bu kadar okudum, bu kadar öykü ya da destan duydum, aşkın yolu asla düz gitmiyor.

Değerli adam için şeref, hayattan çok daha ağır basar.

Arzular ve hınçlar aklın sesini duymazlar.

Şeytan bir günah işleteceği zaman, işe, bu günahı kutsallık zırhına sarmakla başlar.

Kendini boşuna harcamış olur insan, dilediğine ulaşıp da sevinç duymazsa. Yıktığın hayat kendininki olsun daha iyi, yıkmakla kazandığın yapmacık bir mutluluksa.

Kim olduğumuzu biliyoruz ama ne olabileceğimizi bilmiyoruz.

Yarayla alay eder, yaralanmamış olan.

Gerçek, kulübesinde hapsedilen sadık bir köpektir.

Delilik ve cahillik, insanlığın ortak laneti.

Peşine düşülen kadın, bir melek görünür erkeğin gözüne; elde edilmeye görsün, şeytan kesilir.

Suçlu kafa, her zaman kuşkunun uğrak yeridir.

Gözyaşı ile yıkanan yüzden daha temiz bir yüz olamaz.

Kadınlar güller gibidir, bir defa açıldılar mı; yaprakları hemen dökülmeye başlar.

Vücutlarımız bahçemizdir. Niyetlerimiz de bahçıvanımızdır.

Samimi ol, fakat sakın laubali olma!

Acaba bu yarayı hep ağır ağır iyileştiren de nedir?

Bazı acılar ilaç yerine geçer.

Uykumda bir kraldım, ama bir hiçim uyandığımda.

Durma üz kendini üzebildigin kadar, hatalarını düzeltecekse. Düşünme hiç şu anını, düşüncesizlik garantiliyorsa yarını. Ve kork ölümden ölesiye, korkun seni ölümsüzleştirecekse..

İnsanın iyisi talihin kötüsünde belli olur.

Cehennem boş. Tüm şeytanlar buradadır.

Her dost dosdoğru dost olmuyor.

Daha iyi, iyinin düşmanıdır.

Hiçbir miras, doğruluk kadar zengin değildir.

Bu ayrılmamız hem kalış, hem gidiştir ikimiz için.. Sen ne kadar kalsan da geliyorsun benimle, ben ne kadar gitsem de kalıyorum seninle.

Seni öyle seviyorum ki; Eğer o gün beni düşünmek seni üzecekse, O tatlı düşüncende unutulup gideyim daha iyi.

Kendimi her zaman mutlu hissederim.
Neden biliyor musunuz?
Çünkü kimseden bir şey ummam.
Beklentiler daima yaralar.
Hayat kısadır.
Öyleyse hayatınızı sevin.
Mutlu olun ve gülümsemeye devam edin.
Sadece kendiniz için yaşayın ve;
Konuşmadan önce dinleyin,
Yazmadan önce düşünün,
Harcamadan önce kazanın,
Dua etmeden önce bağışlayın,
İncitmeden önce hissedin,
Nefret etmeden önce sevin,
Vazgeçmeden önce çabalayın,
Ölmeden önce yaşayın.
Hayat budur.
Onu hissedin, onu yaşayın ve ondan hoşnut olun.

Aklın bağlamadığı dostluğu, akılsızlık kolayca çözebilir.

İhanete uğramanın acısını yalnız hainler bilir.

Dostum siz şemsiye yapın, hep şemsiye yapın, sadece şemsiye yapın.

Hiçbir şeye sahip değilseniz, hiçbir şey kaybedemezsiniz.

Gürültü için akordu bozmak yeter.

En zoru da; İnsanın kendi kendini teselli etmek zorunda kalmasıdır.

Kimi günahlarıyla yükselir, kimi meziyetleri ile kaybeder.

İyi veya kötü insan diye bir şey yoktur. İnsanlar iyi veya kötü olmayı düşünceleriyle belirlerler. Neyi düşünüyorsak oyuzdur. Kişinin düşüncesi düşünün rengine boyanmıştır.

Haksız bir dava için dövüşmek gerçek bir cesaret sayılmaz.

Beklemek cehennemdir, ama beklerim seni, İyi kötü demeden, suçlamadan keyfini..

Seni tanıyamıyorum artık derken ne kadar da haklıydın. Çünkü, Bende seni sevdikten sonra kendime hiç rastlamadım.

Bir çok defa elimizdeki nimetin kadrini bilmeyiz ama kaybedince sahip olduğumuz zaman takdir edemediğimiz değerini hemen anlarız.

Yeni bir ateş söndürür başkasının yaktığını, yeni bir acıyla hafifler eski bir ağrı.

Konuşmadan önce düşün, hareket etmeden önce ölç.

Nasıl bir at, üzerindeki zengin koşumların farkına varmazsa insan da içinde yaşadığı nimetlerin öyle farkına varmaz.

Ayrılmanın gökteki yıldızlar kadar çeşidi vardır.

İhtiyacı olmayanın dostu vardır.

Kim tutabilir ki ateşi elinde karla kaplı kafkasları düşünerek; ya da açlığını bastırabilir gözlerinin önünde bir şölen canlandırarak; ya da çırılçıplak yuvarlanabilir aralık karında yaz sıcağını düşleyerek..

Hiç kimse duymak istemeyen biri kadar sağır olamaz.

Kadın çok defa hoşlandığı şeye dudak büker.

Yiğitlik intikam kazanmakta değil, tahammül göstermektedir.

Kaçınılmaz felaketler karşısında sızlanmak, gülmek kadar aptalcadır.

Şimdi, acı gibi görünen tüm acılar, o zaman, Seni kaybetmenin yanında çıkacak acı olmaktan.

Buz kadar lekesiz, kar kadar temiz olsan bile iftiradan kurtulamazsın.

Eğer hayat terazimizin zevk kefesiyle denkleşecek bir akıl ve muhakeme kefesi olmasaydı kanımızdaki azgınlık, tabiatımızdaki kötülük bize en olmayacak işler yaptırırdı.

İnsanların yaptıkları fenalıklar arkalarından yaşar, iyilikler çok zaman kemikleriyle beraber gömülür.

Geçmiş bir dost için yakınmak yeni dertler edinmektir.

İnsanı yoran yaşadığı hayat değil, taşıdığı maskelerdir.

Sapkın eski niyetler bile kutsal kitaptan çalınırken, ben en çok şeytanı oynarken aziz gibi görünürüm.

Bir insana yaraşan her şeyi yapmayı göze alırım; ama daha fazlasını göze almak insanlık değildir.

Dilenciler ölürken kuyruklu yıldız görünmez; büyüklerin ölümü tutuşturur gökleri bile.

Konuşmadan önce düşün ki konuştuktan sonra düşünmeyesin.

Yağmuru sevdiğini söylüyorsun ama yağmur yağınca şemsiyeni açıyorsun, güneşi sevdiğini söylüyorsun ama güneş açınca gölgeye kaçıyorsun, rüzgarı sevdiğini söylüyorsun rüzgar çıkınca pencereni örtüyorsun. İşte bundan korkuyorum çünkü beni de sevdiğini söylüyorsun.

Aşk bir deliliktir.

Hayat, gelip geçen bir gölgedir.

Sevecek olan, ilk bakışta sever.

Değişiklikle karşılaşınca değişen aşk, aşk değildir. Aşk gözle değil ruhla görülür.

Özgürlük dışarıdaysa sürgün sizin yanınızdır.

Kendi başına iyi veya kötü birşey yoktur, bunu düşüncelerimiz yapar.

Tazılar kondisyonlari için koşar ama efendileri için avlarlar.

http://www.guzelsozlerin.com/william...e-sozleri.html
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (1. February 2013)

Bookmarks

Etiketler
hadiskalburculari, olsalardi, shakespearei, tanimis