hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Melekler'e İman > Meleklerin Durumu

Seçenekler Stil
Alt 12. October 2012, 09:55 PM   #121
ates demir
Guest

Ayrica el kesme ile ilgili olarak bknz Yusuf suresinde hukumdarin kabini çalan Yusufun kardesine bir islam nebisi olan Yusufun babasinin seriatinin verdigi cezaya.
Kuran bir butundur ve celiski yoktur.
Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (12. October 2012), Miralay (13. October 2012)
Alt 12. October 2012, 09:56 PM   #122
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

selam

Alıntı:
Şimdi, meleklerin Adem'in gücü olduğunu kabul edersek, o zaman daha insan yaratılmadan, insandan bağımsız ve önce onun güçlerinin yaratıldığını, sonra güçlerine insanın yaratılacağının haberi verildiğini ve güçlerininde; "biz seni hamd ile tespih ederken, bozgunculuk yaratacak insanımı yaratacaksın?" diye serzenişte bulunarak bilgilenmek istediklerini de kabul etmemiz gerekirki bu da aklın mantığın alacağı şey değildir.
bakara 30 daki "ve nahnu nusebbihu bi hamdike" tesbihini bilen melekler ademin meleklerinle alakası yok...

31 dekiler ademe öğretilen isimlerden habersiz olan melekler, 32 deki sadece kendi tesbihlerini bilen meleklerle aynı karakterler ...

34 teki secde edenler ve iblis karakterlerinin hepsi ademe ait...iblisin özelliklerine bakılırsa ademin iblisinin ne olduğu ortada...

iblis; melek, ademe secdede olmayan, cinler safında olan, rabbin buyruğundan sapkın, adem tarafından rab yerine edinilen veli, düşman, kibirlenen/büyüklenen, inkarcı, kendini yücelerden sanan...

secde halinde olan diğer melekler de ademin....

ademe secde eden melekler ve ademe secde etmeyen melek iblis...
buradaki melekler 30, 31 ve 32 dekilerden farklı...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Fers Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (12. October 2012)
Alt 12. October 2012, 09:59 PM   #123
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
ates demir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ademe secde eden meleklerin farkliligi bence bu meleklerin-guclerin-ademe ait olmasindan. Tasvir/yansıtma/imgeleme olarak goruyorum.
Sevgiyle
buna şöyle bir bakış açısı getirebilirmiyiz?

insanoğlu'nun (ademoğlu'mudur ona da emin değilim) kudretinde olan ve yapabilecekleri ile sınırlı olanlar onun melekleri... ki eşyanın isimleri olarak geçiyor, ben burdan somut ve imajiner olguları anlıyorum, (öğretilenler) secde eden, tabi olanlar...

insan maddesel bir varlıktır... ama...

insanoğlu'nun maddesel (eşyalar) dünyasında kudretinde olmayan ve yapamayacakları onun iblisleri ve şeytanı... ki ben buradan soyut ve irrasyonel olguları anlıyorum (öğretilmeyenler) secde etmeyen tabi olmayanlar...

insan akıl ve bilinç boyutu ile de ruhani bir varlıktır.

zaten şeytan ve iblisin insan üzerindeki tahakkümü de maddesel dünyadadır. "Ahirete kadar" der. Madde ötesi boyutta bence şartlar eşit.

bilmem anlatabildim mi?

Konu bartsimpson tarafından (12. October 2012 Saat 10:08 PM ) değiştirilmiştir.
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12. October 2012, 10:01 PM   #124
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamlar,

Yazdıklarınıza katılıyorum. Süleyman'a hizmet edenler iblis değildir.

saygılarımla...
burada su ile alakalı olduğundan dolayı cinler olduğuna dair rivayetler duymuştum
Alt 12. October 2012, 10:03 PM   #125
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
Ayrica el kesme ile ilgili olarak bknz Yusuf suresinde hukumdarin kabini çalan Yusufun kardesine bir islam nebisi olan Yusufun babasinin seriatinin verdigi cezaya.
Kuran bir butundur ve celiski yoktur.
selamlar,

Yusuf suresini hatırlarsak;
1- Yusuf'un kardeşi gerçekte kabı çalmayıp, yusuf peygamberin yanında alıkoymak için bu süsü verdiğini de hatırlamamız gerekir.

2- Yusuf peygamber, ülkede hükümdar değildir ve ülkedeki hırsızlık suçlarını cezalandıran yasalar Yusuf peygamber tarafından (yada babası tarafından) konmamıştır.

Bu nedenlerle, kurandaki hırsızlık cezasını Yusuf kıssasındaki ile karıştırmak bana göre doğru değildir.

saygılarımla...
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12. October 2012, 10:04 PM   #126
bartsimpson
Super Moderator

Alıntı:
Sevgili aorskaya
İbliste isteristemez Allaha secdedeyse (zorunluluk var) nasıl olurda emre karşı gelir?
İblisi de Allah yaratmıstır, seni de beni de. İblis sadece kendine verilen adina VAROLMA ASİMETRİSİ denilen varolmak ve bilmek yolunun negatif kutbu/denizinden acı olanı. Ama sunu biliniz ki kaynağı yine Allah tır, onun gorevi kotu olmak, kotuye sevk etmek, itaat etmemek, sizi kendine itaate cagirmaktir.
Basit anlatimla fitratinizin bir parcasi tipki biri digerine karismayan asimetrik diger parcasi gibi.
Soru şu: SEN KİMSİN? BEN KİMİM? BİZ KİMİZ? NEYİZ?
bu fizikte polarite deniyor sevgili ateş demir "zıt kutupluluk" yani ve evrenin her yerinde vardır...
bartsimpson Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (13. October 2012)
Alt 12. October 2012, 10:09 PM   #127
ates demir
Guest

Yusuf suresini anlayarak okudugunuzu dusunmuyorum. Benim istedigim yaniti vermediginizden degil, Yusuf suresinden algiladiklarinizin ve soylediklerinizin ayetlerde bahsedilenle taban tavana zit olmasindan.
Alt 12. October 2012, 10:14 PM   #128
ates demir
Guest

Yaratım/algı zıtlıklar ilkesiyle mumkundur. İcice gecmis 2 matrixtir. Asimetrik simetri veya ayna hayalidir.
Siyah kadar beyaz
Aydinlik kadar karanlik
Rahman kadar iblis olmak zorunda.
Hepsi BİLMEK icin.
Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (13. October 2012)
Alt 12. October 2012, 10:15 PM   #129
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Sevgili aorskaya
İblis sadece kendine verilen adina VAROLMA ASİMETRİSİ denilen varolmak ve bilmek yolunun negatif kutbu/denizinden acı olanı. Ama sunu biliniz ki kaynağı yine Allah tır, onun gorevi kotu olmak, kotuye sevk etmek, itaat etmemek, sizi kendine itaate cagirmaktir.
Sevgili Ateş kardeşim,

İblis'in görevinin kötü olmak, yada kötüye sevk etmek olduğu şeklindeki görüşünüz, insan yaratılana kadar doğru değildir.

Aksine, insan yaratılmadan önce yaratılmış olan İblis'in meleklerle birlikte üst düzeyde olduğunu, secde etmemesi üzerine, "in ordan aşağı" denmesinden anlamak mümkündür.

İnsan yaratılana kadar İblis'te melekler gibi rabbimize itaat eden bir varlıkken, insanın kendinden daha düşük bir özden yaratılması yüzünden ona secdeyi kabul edememesi yüzünden rezil duruma düşmüştür.

saygılarımla...
aorskaya
Alt 12. October 2012, 10:20 PM   #130
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Yusuf suresini anlayarak okudugunuzu dusunmuyorum. Benim istedigim yaniti vermediginizden degil, Yusuf suresinden algiladiklarinizin ve soylediklerinizin ayetlerde bahsedilenle taban tavana zit olmasindan.
Yusuf suresinde anlatılan hırsızlık olayında söylediklerim yanlışmıdır yani? Size göre;

1- Gerçek bir hırsızlık olayımı vardır?
2- Yusuf'un bakan düzeyinde bir görevli olması doğru değilmidir?
3- Yusuf peygamber zamanında, o ülkede hırsızlık suçları yada diğer konularda islam yasalarımı uygulanıyordu?
4- Yusuf'un kardeşinin hırsızlık yaptığı, Yusuf'un komutası dışındaki kimseler tarafından da bilinmektemiydi?

Ayrıca, mümkünse kısaca bu kısımla ilgili, iddialarınızı biraz daha açabilirmisiniz?

selamlar
aorskaya

Bookmarks

Etiketler
isimlendirilmesi, kavramı, melek