hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Allah'a İman > Allahın diğer isim ve Sıfatları

Seçenekler Stil
Alt 4. November 2012, 09:47 PM   #31
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

.....

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 09:10 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme, yanlış uslup, özür
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 4. November 2012, 09:53 PM   #32
aRaYaN
Katılımcı Üye

Tesekkür: 30
29 Mesajina 49 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
aRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud of

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
aorkaya senin ne dediğin belli değil ki
seni cevap verecek muhataba almıyorum, kusura bakma..

kendine sorulan soruları geçiştiriyor, daldan dala atlıyorsun
hakkında araştırma yaptım, birkaç islami forumdan sırf şu uslubun yüzünden yasaklanmışsın zaten.

O nedenle kusura bakma, seni şu an için müzakere yapacak olgunlukta değerlendirmiyorum.

arayan... sana gelince

beni anlamamakla suçluyorsun ama sen asıl anlamayan kişsin.

konuda Allahın kötülüklere izin vermesi var. Hitler Allahın izni ile milyonlarca insanı kırmış geçirmiştir.
zaten bu noktadan çıktık... Allah bu dünyayı kötülüklerin yapılması işlenmesi için yarattı. İnsanlara kötülük işlemeleri için istediği ölçüde fırsat verdi ve vermeye de devam ediyor...

artık bu lafımdan ne anlayacaksınız, nasıl evirip çevireceksiniz onu da çok merak ediyorum ama, bu konuyu kaldırabilecek, kavrayabilecek ve tartışabilecek olmadığınızı anlamış bulunmaktayım. Çünkü konuları sürekli çarpıtıyorsunuz ki bu sanırım sizde huy olmuş, Allah kurtarsın...

Dediğin gibi olsaydı, Kur'an da hanginizin daha kötü ameller işleyeceğini görmek için yarattım derdi,oysa hanginizin daha güzel ameller işleyeceğini görmek için yarattım diyor.Sen kötülük yapılabilecek evren yaratmayı,kötülüğün sorumlusu olarak görüyorsun.
İmkan vermek ile kötülük yapmak aynı değil.
Aynı diyorsan,benim senin hoşuna gitmeyen mesajlarımda Allah yüzünden kaynaklanıyor,ona kızman gerekir.
aRaYaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 4. November 2012, 10:05 PM   #33
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
aorkaya senin ne dediğin belli değil ki
seni cevap verecek muhataba almıyorum, kusura bakma..

1- kendine sorulan soruları geçiştiriyor, daldan dala atlıyorsun
2- hakkında araştırma yaptım, birkaç islami forumdan sırf şu uslubun yüzünden yasaklanmışsın zaten.

O nedenle kusura bakma, seni şu an için müzakere yapacak olgunlukta değerlendirmiyorum.
Ne güzel değilmi?

İslami forumlardan atılan birini ne diye muhatap alacaksınki zaten?

Ama, senin islami dediğin forumların, rivayetler dinini savunan, mezhepçi anlayışlara hakim olduğunu ve bu anlayışa ters düşen yazılara tahammül edemediğini de görüp anlayabildinmi bari?

Yada bu kısmın önemi yok değilmi?

Sen, namaz için putperest ibadeti diyeceksin, rabbimizin kendisinin kuranda söylediği ismini bile dikkate almadan, Allah antirezzak (rızık verici olmayan) dır diyeceksin, Herkesin iblisi vardır ve kişiler ölünce İblisleri de ölür diyeceksin ve bunaları iddia ederek ne duruma düştüğünü görmeden, kalkıp aslını bilmediğin üyelik iptallerine sığınacaksın öylemi?

Senin islami site dediğin 3 siteden, islamda küçük kimselerle evlenilemeyeceğini anlatan ve peygamberimizin ayşe annemizle 6 yaşında evlenip, 9 yaşında gerdeğe girdiği hadis iddiasının, şeytan ve dostlarının işi olduğunu kurandan delillendiren yazım yüzünden üyelikten çıkarıldığımı bilemezsin, yada istersen önemsemezsin tabi...

Ayrıca, sayın edip yüksel'in katıldığı bir tartışmaya ara vermesi üzerine, onun yokluğunda yapılan islami saldırılara cevap vermek için üye olup, uzunca yazdığım ateistlerin sitesinden, en son onların müslümanları tuzağa düşürecek organizasyonlarını deşifre ettiğim için de atıldım.

Bunu da aleyhime kullan... Sonra da çık ortaya, tek müzakerecei benim diye ilan et...

Sana, sorulan ve cevapsız bıraktığın soruları yeniden yazsam, bir kaç sayfaya sığmaz.

Sen, artık bu tip baskın çıkma çabalarına son ver de, burada din konuştuğumuzun ciddiyetini kavramaya ve yazanların fikirlerine karşılık vermeye çalış, bunu becer...

Müslüman olarak buna mecbursun, müslümanlara şahsen sataşmakla ise suçlusun...

1- kendine sorulan soruları geçiştiriyor, daldan dala atlıyorsun demişsin:

Karşılıklı olarak cevabını alamadığımız soruları yazmaya varmısın?

2- hakkında araştırma yaptım, birkaç islami forumdan sırf şu uslubun yüzünden yasaklanmışsın zaten.

Buraya, ceza almama sebep yazılarımdan bir kaçını alıntılayıp seni utandırmamı istermisin? Yada, atılmama sebep yazılarımı buraya sen alıntılayıp, beni mahcup edebilirmisin?

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (4. November 2012 Saat 10:20 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 4. November 2012, 10:24 PM   #34
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
aRaYaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Dediğin gibi olsaydı, Kur'an da hanginizin daha kötü ameller işleyeceğini görmek için yarattım derdi,oysa hanginizin daha güzel ameller işleyeceğini görmek için yarattım diyor.Sen kötülük yapılabilecek evren yaratmayı,kötülüğün sorumlusu olarak görüyorsun.
Aynı diyorsan,benim senin hoşuna gitmeyen mesajlarımda Allah yüzünden kaynaklanıyor,ona kızman gerekir.
Hiic kardeşimiz eğer;

şeklindeki anlatımı anlayabilirse, gerçekten ne denli hatalı olduğunu görür ve kendini düzeltmeye çalışır.

Ama, anlamaya çalışmazsa, aynı hatalara, hatta bilerek yaptığından suçlara düşer...

İnşallah, bu özel kısmı anlayabilirsin sevgili "hiiic"

selamlar,
aorskaya
Alt 4. November 2012, 10:43 PM   #35
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

.....

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 09:10 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme, yanlış uslup, özür
Alt 4. November 2012, 10:47 PM   #36
raven
Uzman Üye

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 97
52 Mesajina 104 Tesekkür Aldi
raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

khaos arkadaşımızın programlar ve e-kitap bölümünde paylaşmış olduğu ''İsyan Ahlakı'' isimli kitapta alıntı yaptığı bir kısım var.Konu edinilen felsefe akımı spinoza.sanırım bazı arkadaşlar bu felsefeden etkilenmiş.
Alt 4. November 2012, 10:58 PM   #37
hiiic
Uzman Üye

....

Alt 4. November 2012, 11:12 PM   #38
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Allah Kurandan etkilenmeyi nasip etsin...
ama Bilimi reddeden fasıklarınki gibi değil
Bilimi reddetmekle, bilimin her şeyi bileceğini reddetmek arasındaki farkı anlayamayan kardeşim,

Bilimsel delillere dayanmayan şeylerin olmayacağını söyleyen sana; "yoktan var edilmeyi" bilime açıklatamadığın için yok mu sayabiliyorsun diye sorsam cevabın ne olur?

selamlar,
aorskaya
Alt 4. November 2012, 11:22 PM   #39
raven
Uzman Üye

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 97
52 Mesajina 104 Tesekkür Aldi
raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

Allah kur'an dan etkilenmeyi nasip etsin...
ama
kuranı edebiyat kitabı sananlarınki gibi değil
kuranı matematik kitabı sananlarınki gibi değil
kuranı astronomi kitabı sananlarınki gibi değil
kuranı fen kitabı sananlarınki gibi değil

Kim bilimi reddetmiş?
bir başka başlıkta yazdığım yazı aşağıdaki gibidir
Alıntı:
raven Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah her şeyi bilimsel bir altyapı ilemi yarattı?
Biz bu gün bu bilimin ne kadarına vakıfız?
Bizim bilmediğimiz ne kadar bilim çeşidi var?
Pozitif bilim ruhu nasıl açıklıyor?İnsan oğlu kollagen, kalsiyum hidroksiapatit ,protein ve yağdan mı oluşuyor?
.
.
.
Her şeyin pozitif bilimlerle açıklanması gerekiyorsa Allah denen olgu varolabilir mi?
.
.
.

Allah diye bir yaratıcı varsa sizin pozitif biliminize göre bu yaratıcı nasıl ortaya çıktı? Nasıl yoktan varoldu?

Bu gün itfaiyecilerin kullandığı nomex dediğimiz alüminize elbiseler bu insanları ateşten korumuyor mu?Anne karnındaki cenin bir sıvının içinde plasenta dan nasıl beslenip her türlü ihtiyacını karşılıyor? Kriyobiyoloji denen bir bilim dalı var. yani canlıları bir müddet dondurduktan sonra hayata döndürme bilimi.Çok çeşitli savaş uçakları her türlü konvansiyonel veya nükleer silahı taşıyıp istedikleri yeri bombalama gücüne sahip değiller mi?

İnsanoğluna verdiği küçücük zekayla ve ona bahşettiği bilimle bunları yapmasını sağlayan yüce yaratıcı denizide böldürür,insanları üç yüz yılda uyutur,balığın karnında insanıda yaşatır,öldükten sonra tekrar diriltirde.Bunu nasıl ve hangi bilimle yaptığını belki bu gün bilemiyoruz yada çok azına vakıfız.Ama herşeye gücü yeten sonsuz kudret,irade ve bilim sahibi yaratıcımız belki bu küçük zekamızla bir gün bu bilimlerede aşina olmamızı sağlayacak.
Bir teoriye karşı geliyorsanız karşısında bir şey üretmeniz gerekir.O yoktur bu yoktur diyerek işin içinden çıkamazsınız.İnsanlarla doğru düzgün tartışmak yerine onlara çeşitli sıfatlar takıp bayağı bir dille hitap etmekte neyin nesi(hacı dayı,fasık,vs.vs.) Böyle hitap etme iznini size kim verdi? Kurandan etkilenmeyi dileyen bir insana böyle davranış şekilleri yakışıyor mu?

Aorskaya ismini kullanan arkadaşı tanımam etmem.Yazılarını takip ediyorum kimseye hakaret ettiğini görmedim.Ama onun için kullandığın İslami sitelerden kovulmuşlafı onun yazdıklarının etkisini hiçte hafifletmiyor.hem öyle olsa ne olur olmasa ne olur.Bak gazeteci Bekir Coşkunda kaç gazeteden kovuldu yinede bildiğinden şaşmıyor.doğru bildiği şeyleri söylemeye devam ediyor.

Konu raven tarafından (4. November 2012 Saat 11:24 PM ) değiştirilmiştir.
raven isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 4. November 2012, 11:24 PM   #40
aRaYaN
Katılımcı Üye

Tesekkür: 30
29 Mesajina 49 Tesekkür Aldi
aRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud of

Şöyle bir soruda sorulabilir.
İzafiyet teorisinden önce 1000 günlük 1 gün'ü nasıl yorumlayacaktın ? Eğer kıstas bilimse bu ayet ya inkar edilirdi ya da tevil.Oysa tevile gerek yok,Allah ayetini açıkladı.
Bilim'i gözardı edelim demiyorum.Ama kıstas Bilim olamaz.Bilim çokşeydir,ama herşey değildir.
aRaYaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
allahin, esmâi, hüsnâ, kuranda, İsimleri, yüce