hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NÜZUL SIRASINA GÖRE NECM NECM KUR'AN'IN TÜRKÇE MEALİ Hakkı YILMAZ > MEKKE DÖNEMİ > VÂKIA SÛRESİ

Seçenekler Stil
Alt 30. January 2013, 02:26 PM   #41
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kur'an'da ''HAVVA'' diye biri veya bir ifade yok.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Adem demek yani "insan" demek mi oluyor ve "ADEM" diye bahsedilen kim oluyor adi yokmu? Esinin adi yokmu? Rabbimiz Adem'e tüm isimleri bildirirken "ADEM" e bir isim vermemismidir?
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30. January 2013, 03:47 PM   #42
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın merdem.

Sizin akıl yürütmekten tefekküre geçmeniz beni mutlu ediyor. O yönde devam edin.

Saygılarımla.
Galıp Yetkin.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30. January 2013, 04:47 PM   #43
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın merdem.

Sizin akıl yürütmekten tefekküre geçmeniz beni mutlu ediyor. O yönde devam edin.

Saygılarımla.
Galıp Yetkin.
Degerli Kardesim,

birincisi sorum size yönelik olmamakla beraber, bana Kur'an'da ''HAVVA'' diye biri veya bir ifade yok. diye gökten düsme bir cümle ile gecistiriyorsunuz. Zahmet edipte bir aciklamada da bulunabilirdiniz. Caniniz sagolsun, demek hamaratli aniniza rastlamamisim. Hem insani lap diye orta yerde birakiyorsunuz bir cümle ile, hemde üstüne üstlük alayli bir ifadeye geciyorsunuz.

Olabilir, herkesin ters bir günü vardir. Ne ben sizi iyi taniyorum, ne de siz beni. Bu yüzden filin porselan magazasinda gezinmesi türünden davranislardan uzak kalma amciyla sizden bir müddet icin olsada uzakta durmami tenkid etmeyin.

Bana arada sirada bulundugunuz tavsiyelerden dolayi tesekkür ederim. Ve kibar bir sekilde ben de size bir tavsiyede bulunayim.

Kur'an'in icini disini iyi bildiginize göre insanlara davranis sekillerinden de bilmis olmaniz gerekir. Her seye ragmen karsinizdaki insana sempati duymaya mecbur degilsiniz ve bunu hareketlerinizle ifade bulunmaya hic mecbur degilsiniz.

Ayni duraktan hareket etmemiz icin bir sebeb te yok ortada, isterseniz bir önce duragi alin isterseniz bir sonraki duragi alin arzunuza birakiyorum.

Saygilarimla
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30. January 2013, 05:25 PM   #44
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Merdem.

''birincisi sorum size yönelik olmamakla beraber, bana Kur'an'da ''HAVVA'' diye biri veya bir ifade yok. diye gökten düsme bir cümle ile gecistiriyorsunuz!!.''

Bu ifade sizin. Ne demek istiyorsunuz?
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30. January 2013, 10:15 PM   #45
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

Allah öyle söylüyor ama benim dedigimi demek istiyor iddialariyla yeni yeni kurânlar yazmanin lüzumu yok. Allah ne diyorsa o.
(H. Akçay)

vaakıa/

32.Bir cok meyveler
34.Ve yükseltilmis dösekler
(35.Öyle bir var ederiz ki ONLARI...)
38.sagin halki icin...
(H. Akçay)

32.Pek çok mevya arasında;
34.Ve yükseltilmiş döşekler üstündedirler.
35.Biz (oradaki) kadınları da yeniden bir güzel inşâ' etmişiz,
36.Onları bâkireler yapmışızdır...
38.Sağın adamları için...
(S. Ateş)

aynı ayetler ama çevirilerin birbirleriyle alakası yok, biri, sağın adamları için yeniden güzel inşâ edilmiş bakire kadınlar diyor, diğeri sağın halkı için ONLAR,
şimdi bunlardan hangisi "Allah ne diyorsa o" ve hangisi "yeni kurânlar yazan"...

hem nedir şu "sağ" ne anlama gelir, Allah ne diyor haydi buyrun tefsirsiz yorumlayın...

.
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30. January 2013, 10:16 PM   #46
Fers
Uzman Üye

Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

Râ'd 23'te
sag-sol ayakkabi anlaminda ezvâc yok ;

baba, ogul, es...
var.

Yani aile:
aralarinda baba-ogul, KARI-KOCA iliskisi olanlar.

Oraya girer cenneti hak edenler ve onlarin erdemli babalari, esleri.

(H. Akçay)

diyelimki buradaki cennetlikler aile bireyleri/baba, oğul, eş...
hem şu annelere ve kız çocuklarına ne oldu, onlardan cennetlik olanlar yok mu, neden zikredilmediler...
Alt 30. January 2013, 10:20 PM   #47
Fers
Uzman Üye

saffat/22
uhşuraalleziine zalemuu ve ezvaacehum ve maa kaanuu ya buduune.../ zulmedenleri, onlara eş/benzer olanları ve taptıkları şeyleri toplayın...

vakıa/7
ve kuntum ezvaacen selaaseten.../ üç sınıf olacaksınız...

taha/131
ve laa temuddenne ayneyke ilaa maa mettaa naa bihii ezvaacen minhum zehretel hayaatid dunyaa li neftinehum fiihi.../
onlardan bir sınıfa/sınıflara, onları fitnelemek için faydalandırdığınız dünya hayatına ait zinetlere gözlerini dikme...

tıpkı bunlarda olduğu gibi...

rad/19
fe men ya lemu ennemaa unzile ileyke min rabbikel hakku.../ rabbinden sana indirilenin hak olduğunu bilen kimse...

bu ayetin konu edindiği muhterem sadece önceki nesillere ait değil indiği dönemi de kapsıyor...

rad/23
ve men salaha
min aabaai him/ atalar/öncekiler...
ve ezvaaci him/eşler/sınıflar/benzerler...
ve zurriyyaati him/zürriyetler/nesiller/kuşaklar/sonrakiler...

ve men salaha min aabaaihim ve ezvaacihim ve zurriyyaatihim.../ kendinden öncekiler, eşler/benzerler/kendi dönemlerindekiler ve sonrakilerden düzgün muhteremler...

eşleri diyor karıları/hanımları demiyor...
ortada ne baba var ne karı/hanım, ne koca ne de evlat...

atalar/kendinden öncekilerden olan muhteremler, kendi eşlerinden/benzerlerinden muhterem olanlar ve gelecek kuşaklar içerisindeki muhteremler yani her dönemin düzgün muhteremleridir ödül sahipleri...
buradaki ezvaac i tanımlayan önceki ifadedeki aabaa/atalar/önceki nesiller ve sonraki ifadedeki zurriyyaat/soy/kuşak/sonraki nesiller...

bu ayetten de benim anladığım budur...

.
Alt 31. January 2013, 01:30 AM   #48
Hasan Akçay
Uzman Üye

155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Esten kasit sadece bir evliligi ya da nikahi/akdi paylasanlar degil ayni zamanda ayni anne ve babaya sahip olan, ayni rahimde buyuyen bir ikiz de digerinin esidir. Allah ne diyorsa O. Buradaki es algisi neyse her yerdeki es algim odur.

Sayin ates demir,

Elbet
haklisiniz.

"Nikah"i vurgulamamin nedeni,
asagidaki sorum
evli olmayanlar acisindan degil
Râ'd 23 ve Ahzâb 50'dekiler gibi

evli = bir birine helal

olan ezvâc acisindan
bir anlam ifade eder:

Allah'in dininde
nikahsiz es mi var?

Konu Hasan Akçay tarafından (31. January 2013 Saat 05:38 AM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31. January 2013, 07:13 AM   #49
Hasan Akçay
Uzman Üye

155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Konumuza dönersek… Önce sunu bi dinleyelim. http://www.youtube.com/watch?v=YNTEp-PRpKw

Sonra söyleyeceklerimizi söyleyelim.
Benim de söyleyeceklerim var.

Cübbeli Ahmet:

Huriler aslinda cinsel bi partner degilmis.
Neymis? Hizmetci, süpürgeciymis.

Allah diyo ki ve zevvecnâ hum bihûrin iyn (Zâriyât 20), Biz onlari hurilerle eslestirdik. Zevvecnâ = tezvic, nikah, evlilik diyo, zevvecnâ. Bu da diyo ki, cinsel partner degil. Cinsel degil demek karinla da cinsel degil o zaman, evlendin ama... Süpürgeyle …mü …türüyorsun kariya?

Ali Riza Demircan:

Uzatmayin.
Bu adam tam bir sarlatan…

Iki türlü cennet hizmetcisi var.

Bunlardan bi tanesi
erkek görünümlü gilman-vildan.

Digeri kadin görünümlü, aslinda cinsiyeti olmayan huriler… Bunlar kadinlara da erkeklere de verilecek olan cok özel hizmetciler: sekreterler, asistanlar konumundadir.

Cinsel partnerler

sadece
bizim dünyadaki eslerimiz,

veya, eslerimiz cennete giremiyecekse,

bâkire veya dullar olarak
cennete giren kadinlardir.

Ve zevvecnâ hum bihûrin iyn ifadesi bu zat gibi nice nice insanlari yanilttti… Kurân-i Kerîm’de zevvece, tezvic fiili evlenme mânâsina kullanilmaz. Mesela Ve izan nufûsu zuvvicet (Tekvîr 7) kiyametle birlikte bedenlerin ruhlarla birlestirilmesi anlamina kullanilir.

….
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31. January 2013, 09:12 AM   #50
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Alıntı:
Hasan Akçay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ve zevvecnâ hum bihûrin iyn ifadesi bu zat gibi nice nice insanlari yanilttti… Kurân-i Kerîm’de zevvece, tezvic fiili evlenme mânâsina kullanilmaz. Mesela Ve izan nufûsu zuvvicet (Tekvîr 7) kiyametle birlikte bedenlerin ruhlarla birlestirilmesi anlamina kullanilir.….
Haydaaaa!
Aklım iyice karıştı şimdi. Ben ne güzel hurin ıyn' ı "su pınarı" ; "tomurcuk göğüslü yaşıt kızları" "üzüm salkımı"olarak kabul edip,şartlanmışken; "zevvecnâ" işi bozdu. Tüm kabullenişlerim yıkıldı bir anda.

Hasan abi, o zaman biz inşaAllah cennete gidersek; hurilerle evleneceğiz anlamına mı geliyor bu?

Ben de acizane etrafımdaki insanlara,"huri,nuri falan yok! Su pınarı o! Ahirette ne erkek, ne de dişi olarak değil; farklı bir biçimde yaratılacağız" deyip duruyordum. Hasan abi yanılgıda mıyım?
Eğer öyleyse o kadar insanı bilmeden yanıltmış oluyorum.
Lütfen yardım et!

Konu Miralay tarafından (31. January 2013 Saat 09:15 AM ) değiştirilmiştir.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
suresi, vakıa