hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NÜZUL SIRASINA GÖRE NECM NECM KUR'AN'IN TÜRKÇE MEALİ Hakkı YILMAZ > MEKKE DÖNEMİ > VÂKIA SÛRESİ

Seçenekler Stil
Alt 27. January 2013, 02:32 PM   #21
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Süleyman Ates'in tefsirini alintiladim; cevirisini degil.

Fers'in yaptigi da bir tefsir. Her iki tefsiri de saygiyla karsilarim ama cevirinin tefsirle harmanlanmasini hos göremem; Allah öyle diyor ama benim dedigimi demek istiyor tavrina hayir.

Konu Hasan Akçay tarafından (27. January 2013 Saat 02:35 PM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27. January 2013, 02:33 PM   #22
Fers
Uzman Üye

59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

Allah inananlarin ESLERI diyor ama inananlarla es dönemdekiler demek istiyor? Hayir. Allah ne diyorsa onu demek istiyor. Inananlarin ESLERI diyor; inanlarin esleri demek istiyor.

aralarinda
baba-ogul, KARI-KOCA
iliskisi olanlar.
...(Hasan Akçay)

eşleri diyor karıları demiyor...
ortada ne karı var ne koca nede evlat...

atalar/kendinden öncekilerden olan muhteremler, kendileri gibi aynı dönemdeki muhterem olanlar ve gelecek kuşaklar içerisindeki muhteremler yani her dönemin düzgün muhteremleridir ödül sahipleri...

.
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27. January 2013, 02:51 PM   #23
Fers
Uzman Üye

Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

tefsir şudur, çeviri budur, meal şöyledir, Allah böyle dedi ama şunu demek istedi tavrı takınmayın vs.....

bunlar gereksiz sözler, ben bir iddiada bulunmadım yorumumu yaptım, eğrisini doğrusunu ayetin sahibi bilir...

bana göre, her insanın ayeti okuyup ondan anladığı kendisi için tefsirdir...

ayetle muhatab olduktan sonra beynde tefsire dönüşür bir başkasına aktarırken ifadeyi anlatabilmek/anlaşılır kılmak için ordan sese/yazıya...

hem nedir şu sizin algıladığınız tefsir kavramı belki benim zannettiğimden farklıdır, yanılgıdayımdır...
kapsamı nedir, faydalı mı zararlı mı...

.
Alt 27. January 2013, 03:00 PM   #24
Hasan Akçay
Uzman Üye

Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

esleri diyor karilari demiyor...

Haklisiniz ama ben karilari demedim. Iliskiye gelince esler arasinda elbet KARI-KOCA iliskisi olur. KOCA-KARI diyemezdim cünkü Türkcede öyle denmez, tipki iplik igne denmedigi gibi.

Sizin tavriniz beni rahatsiz ediyor. Daha önce de rahatsiz olmus ve bunu belirtmistim. En iyisi size cevap vermemek.

Konu Hasan Akçay tarafından (27. January 2013 Saat 03:07 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 27. January 2013, 03:14 PM   #25
Fers
Uzman Üye

Sizin tavriniz beni rahatsiz ediyor. Bir daha cevap vermiyecegim.
Sizin tavriniz beni rahatsiz ediyor. Daha önce de rahatsiz olmus ve bunu belirtmistim. En iyisi size cevap vermemek.

açıkçası ne diğer sitede ne burada sizi rahatsız etmek gibi bir niyetim hiç olmadı, belkide fikirlerimin sizinkilerle uyuşmamasıdır sizi rahatsız eden...

herneyse, kısaca hem büyüğümsünüz hem fikirlerini okuyup karşılığında fikrimi paylaştığım biri(gerçi küçüğümde olsanız farketmezdi) saygısızlık bana yakışmaz, gönül sizin dilediğinizi yapın...

mademki birdaha muhatab olamıyacağız kalın sağlıcakla...

.
Alt 27. January 2013, 03:22 PM   #26
Hasan Akçay
Uzman Üye

belkide fikirlerimin sizinkilerle uyuşmamasıdır sizi rahatsız eden...

Hayir, kardesim. Beni rahatsiz eden tavriniz. Bakin, su kisa sürede bana yapmadigim seylerle ilgili iki celiski yamadiniz. Insan yapmadigi seylerde celiskiye düser mi?
Alt 27. January 2013, 09:54 PM   #27
Fers
Uzman Üye

bana yapmadigim seylerle ilgili iki celiski yamadiniz. Insan yapmadigi seylerde celiskiye düser mi?

birşey yamadığım yok, ifadelerimi yanlış algılamış olabilirsiniz ama yanlış yönlendiremessiniz, "yapmadığı şeylerle çelişkiye düşmek" ifadesinin de benle ilişkisi yok, dönüp iletileri yeniden gözden geçirin...

Oraya girer cenneti hak edenler
ve
onlarin erdemli babalari, esleri.

Yaniliyor muyum?

demiştiniz, bende icabet ettim, okudum ve katılmadım,

sonrasında bunu dediniz bende saygı duydum, olan biten bu, nasıl isterseniz öyle olsun...

.
Alt 27. January 2013, 10:03 PM   #28
Fers
Uzman Üye

bu yanlış anlamalar/anlaşılmalar yüzünden yorum yazmaya çekinir oldum, doğrusunu bilen benim iddiasında olmadığımı, ifadelerimin bana ait yorumlardan ibaret olduğunu yeri geldikçe belirttim ama herhalde anlatamadım...

belkide görüş belirtmeden uzak durmakta bir yorumdur...

.
Alt 27. January 2013, 10:35 PM   #29
ates demir
Guest

belkide görüş belirtmeden uzak durmakta bir yorumdur...
Hayır Fers. Katılmıyorum. Sayın Akçay karı/koca anlamındaki eşi seçebilir.
O zaman aynı anneden olan biri kız biri erkek iki kardeşi de evlendirmiş olur.
Israrla bunu söylüyoruz. Bunu söylemekten beri durmak bence uygun değil. Delille konuşmak enuygun yol sanırım.
Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (27. January 2013)
Alt 27. January 2013, 11:04 PM   #30
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
Hasan Akçay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ve ezvaaci him/eslerinden/kendisiyle es dönemdekilerden

Allah inananlarin ESLERI diyor ama inananlarla es dönemdekiler demek istiyor? Hayir. Allah ne diyorsa onu demek istiyor. Inananlarin ESLERI diyor; inanlarin esleri demek istiyor.

Allah onu diyor ama benim dedigimi demek istiyor iddialariyla yeni yeni kurânlar yazilabilir ama hic biri Allah'in indirdigi Kurân olamaz.

Ra'd Suresi'nin 23'üncü ayetinde inancli, iyi insanlarin, kendileri gibi güzel ahlaklı atalari, esleri ve cocuklari ile beraber, durulmaya deger bahcelerde sürekli olarak kalacaklari vurgulanmaktadir.

(S Ates. http://haber.gazetevatan.com/0/65640/4/Haber)
Esi=benzeri=dengi=ayni özelliklere sahib olanlar

olabilirmi?
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
suresi, vakıa