hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Hac ve Kurban

Seçenekler Stil
Alt 19. September 2012, 08:39 AM   #31
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın dost1.

Uyarıcı bir yazıyla katılımınıza teşekkürler.

Ben, sizin
''Umre" “bir kere; kısa süreli ömürlenme” anlamına gelir.
diye anlamlandırmanızı, saygı ile karşılıyorum.

Fakat, gerek ''kâbe'' hakkındaki açıklamalarınıza, gerek Tevbe-122 ile tutarlılık göstermediğini zannettiğim ''hizmetçiler dahil tüm ailenin'' veya çalışanların, zaten mahşer yerine dönmüş Mekke'ye gitmesini, ''beyte evi'temerta'' diye tanımlamalarınıza katılamıyorum.
Bu bölümde, konular kısmında http://www.hanifler.com/showthread.php?t=2657 ''Safa, Merve ve Say'' adlı yazımda Bakara-l58 yönünde görüşlerim var. İsterseniz o kısımda geniş açıklamalarınızı beklerim; belki eksikliklerim vardır; tamamlarım; hepimiz faydalanırız. Biliyorum ki birbirimizi ikna etmeye çalişmadan düşüncelerin açıklanıp da değerlendirmenin arkadaşlara bırakılacağı bir yazışma faydalı olacak.

Şimdi sizden bir ricam olacak. Bu yazıdaki konumuz olan Bakara-196 da geçen ''engellenme'' kelimesinin gerek lügatsal gerekse günlük kulanılışı yönünde bir açıklamanız olabilir mi? Ve yukarıda bir önceki açıklamalarımda ifade ettiğim yönlerden hangisi için kullanılmıştır.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (27. August 2015 Saat 10:35 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Bilgi (20. September 2012), dost1 (19. September 2012)
Alt 19. September 2012, 10:05 PM   #32
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

selam,

Öyle ise:

Hacc doğru şuurlanma,
Umre ise ideal yaşamdır.

Hacc güzel ahlâkın, doğru yaşamın ilmi,
Umre ise hayatın doğru planlanıp sistemleşmesidir.

Bölece ayetin birinci cümlesinin analizi benim yönümden bitmiştir.

ve etimmuul hacce vel umrete lillaahi.../ hac ve umre başlamış durumda olmalı ki tamamlanması istenmiş...
ifadelerinizi yerlerine koyarsak, doğru şuurlanma ve ideal yaşam başlamış ve tamamlanması istenmiş...

fe in uhsirtum fe mesteysera minel hedyi.../ alıkonan, hedy den kolay geleni...

buradaki ifadede geçen baştaki hac ve umreyi tamamlamaktan alıkonmaksa...
ifade "doğru şuurlanma ve ideal yaşamı tamamlamaktan alıkonanlar hedy den kolay geleni" olur...

nedir bu hedy...bilinen küçükbaş ya da büyükbaşların en küçüğü mü...
eğer öyleyse, şuurlanma ve ideal yaşamın tamamlanmamasıyla alakası nedir...
yoksa başka bir anlamı mı var...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. September 2012, 12:19 AM   #33
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun aleykum! Değerli Galipyetkin Kardeşim!

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın dost1.

...
Şimdi sizden bir ricam olacak. Bu yazıdaki konumuz olan Bakara-196 da geçen ''engellenme'' kelimesinin gerek lügatsal gerekse günlük kulanılışı yönünde bir açıklamanız olabilir mi? Ve yukarıda bir önceki açıklamalarımda ifade ettiğim yönlerden hangisi için kullanılmıştır.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
Rabbimiz olan Yüce Allah Bakara 196 da:
"Ve etimmül Hacce vel Umrete Lillah* fein uhsırtüm femesteysera minel hedy* ve la tahliku rüuseküm hatta yeblüğal hedyü mahılleh* femen kane minküm merıydan ev bihi ezen min re'sihi fefidyetün min Sıyamin ev Sadakatin ev Nüsükin, feiza emintüm* femen temettea bil Umreti ilel Hacci femesteysera minel hedy* femen lem yecid feSıyamü selaseti eyyamin fiyl Hacci ve seb'atin iza raca'tüm* tilke aşeratün kamiletün, zâlike li men lem yekün ehlühu hadıril Mescidil Haram* vettekullahe va'lemu ennAllahe şediydül ıkab;"

"Ve hac/programlı ilâhiyat eğitimi ve umre'yi/seminer, sempozyum gibi kısa süreli eğitimleri Allah için tamamlayın. Buna rağmen, eğer siz alıkonursanız/ engellenirseniz, o zaman ilâhiyat eğitimi görenlere kolayınıza gelen şeylerle destek olun! Bununla beraber bu ilâhiyat eğitimi görenlere hediye; vereceğiniz destek, yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. Artık içinizden hasta olana veya başından tıraşa bir rahatsızlığı bulunana oruç veya sadaka yahut da ibâdetten bir fidye/ karşılık! Artık emin olduğunuz zaman da her kim umrede/kısa süreli eğitimde hacca; programlı ilâhiyat eğitimine kadar kazanç sağladıysa, artık hediyeden; eğitime destekten kolayına geleni! Fakat kim bulamazsa artık üç gün hacda; programlı ilâhiyat eğitimi süresi içinde, yedi de döndüğünüzde oruç tutması! Bu, tam ondur. Bu hüküm, ailesi Mescid-i Harâm'da; dokunulmaz ilâhiyat eğitim merkezinde hazır olmayanlar içindir. Allah'ın koruması altına girin ve şüphesiz Allah'ın cezasının çok şiddetli olduğunu bilin."

diyerek buyruğunu bizler duyurmuştur.

Bir önceki yazınızda

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
...
Öyle ise gelelim sonraki kelimeye: ''Engellenirseniz'' kelimesine.

Engellenme Hacc için Mekke'ye gidişin mi engellendiği, ve bu engellerin sebebi dış etkenler mi yoksa kişinin kendisinden kaynaklanan iç güdüleri mi?

Yoksa,

Hacc ziyareti esnasındaki hac görevinin dış etkenlerin engellemesi mi? Ya da kişinin kendisinden kaynaklanan engeller mi?

Lütfen doğru yalnış demeden Arabça bilenler bi cevaplamayı denesiniz! Biraz katkı verseniz!

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
Sorunuzdaki engellenmenin; dış etkenlerden olduğu gibi kişinin kendinden de kaynaklanan nedenlerden olduğunu belirtenler olduğu gibi sadece dış etkenlerden ve sadece kişinin kendisinden kaynaklandığını söyleyenler de vardır.

Sorduğunuz "engellenme" sözcüğünün aslı, menetmek/alakoymak anlamındaki "ha-sad,ra" kök harflerinden türetilmiştir. "İhsâr", hasr kökünden "if'âl" kalıbında bir masdardır.Ayette geçen "uhsırtum" sözcüğü de bu mastardandır.
Ayette engellenmenin/alakonulmanın dış etkenlerden kaynaklandığını düşünüyorum. Gerek kullanılan if'al kalıbı gerekse hastalığın ayrıca belirtilmesi başka türlü anlamama engel olmaktadır.

Not: Bakara 158 ile ilgili de yazacağım inşaAllah.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Alt 20. September 2012, 05:24 PM   #34
galipyetkin
Uzman Üye

galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Eğer engelleme hacc-ı ekber gidiş yolu üzerinde oluyorsa, bu durumda kolayınıza gelen bir kurban.

-Neden?

Engellemenin müsebbibi/yapanı ben değilim ki; bir cereme çekilecekse ceremesini niye ben çekeyim ki! Beni çağıran ve gerekli önlemleri almayanlar çekmeli değil mi? Hem çağırıya uyacağım, uyduğum için de hayvan keseceğim! Bu hal adil mi? -Hadi canım sen de- demez mi müşrik?
Kolayınıza gelen ne demek ki, zor olanı bilelim?

-Kurban denilen şey hayvan ise;
-yerine varıncaya kadar...- ne demek. Hayvan kendi kendine gidecek değil ya! Ben engellendiysem, onu götüren biri olmalı, barış gücünden mi o götüren? Engelleyen neden insanlara ambargo koyar da hayvanlara koymaz? ... Hııı..... Evet.....

-Eğer hedy, kurbanlık hayvan ise hacc-ı ekber ilanında neden bunun da ilanı yapılmamış. Maide-97 ve Bakara-196ya göre kişi başına en az üç veya(bir tane de telef olma ihtimali, ya da yemek için kesilmişse) dört hayvan gerekli. İnsanlar -Yok ya! Bu hacc filan değil, basbayağı para,mal mülk edinmek için bir düzen!- diye düşünmezler mi? Vazgeçmezler mi?

Bu düşünce tarzına göre engelleme dış güçlerce değil, hacc-ı ekber esnasında kişilerin kendilerinden kaynaklanan saiklerle kişinin kendi kendisini engellemesi olmalıdır.

Gelelim hedy-e,
Bir yerde okumuştum, Sayın D.Ali Ercan diyordu ki:içinizdeki hayvanı kurban edin. Bu deyiş bana Furkan-44ü hatırlattı. O ayette, akletmeden eylem yapan, alışkanlıklarına bağlı olarak, düşünmeden yaptığı şeyler dolayısı ile müşrik, insiyakları ile hareket eden -hayvanlar gibi- olarak niteleniyor.

O halde hacc-ı ekbere davet edilen müşriklerin vaz geçecekleri, mecaz olarak hedy, kurban edecekleri hayvan, müşriklerin bu yönleri olmalı diye düşünüyorum. Bu yönlerinden kurtulurlarsa, hediye ederlerse/VAZ GEÇERLERSE normal bir insana, müslümana dönüşebilecekler. Şu halde -hedy- karşılıksız vermedir; bu anlamıyla aynı zamanda Allah'ın insanlara gönderdiği ayetlerdir.

Hani bir yere gideriz de o yerin bizim yaşamımıza ve düşüncemize uymadığını düşünerek, oraya uyum sağlamak için çaba sarfetmeyiz, bazı alışkanlıklarımızdan vaz geçemeyiz de, -ne işim var ya burada!- deriz ya, işte bence kesilmesi-kurban edilmesi gereken bu söylemi söyleten, alışkanlıklarımızı ifade eden, yön veren ve de oraya uyum sağlayabilmek için vaz geçilmesi gereken düşüncelerdir.

O halde hedy mecaz olarak alışkanlık neticesi beyinde ve hayatta da yer edip meleke haline gelmiş islam yaşantısına aykırı hareketler olup müşrik bu alışkanlıklarını, hem aklını kullanarak hem de hacc-ı ekberde hac ve umrede edineceği yeni melekelerle kurban edecek, vaz geçeceklerdir. Benim anlayışım bu.

Nasıl olacaktır?

İşte ayetin kalan kısmı bunu anlatıyor.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (26. July 2021 Saat 12:14 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 20. September 2012, 08:07 PM   #35
Fers
Uzman Üye

Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

selam

Ve hac/programlı ilâhiyat eğitimi ve umre'yi/seminer, sempozyum gibi kısa süreli eğitimleri...(dost1)

diyelimki hac ve umre, kısa süreli seminer, sempozyum, ilahiyat eğitimi...
tamamlayın ifadesinin öncesinde eğitimin/seminerin/sempozyumun başladığına dair ifade...

eğer siz alıkonursanız/ engellenirseniz, o zaman ilâhiyat eğitimi görenlere kolayınıza gelen şeylerle destek olun! Bununla beraber bu ilâhiyat eğitimi görenlere hediye; vereceğiniz destek, yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin...(dost1)

nedir bu baş traşı, bildiğimiz saç kesme mi, hem neden yasak bu traş...
başı traş edince hedye; destek yerine ulaşmıyor mu...baş traşınla desteğin ne alakası var, ...

Artık içinizden hasta olana veya başından tıraşa bir rahatsızlığı bulunana oruç veya sadaka yahut da ibâdetten bir fidye/ karşılık!...(dost1)

hasta olmak, başından rahatsız olmak nasıl bir durum ki, fidye/karşılık olarak oruç/açlık veya sadaka/maddi bedel istenmiş, "hasta olursan, rahatsızlanırsan bedelini ödersin"...

Artık emin olduğunuz zaman da her kim umrede/kısa süreli eğitimde hacca; programlı ilâhiyat eğitimine kadar kazanç sağladıysa, artık hediyeden; eğitime destekten kolayına geleni!...(dost1)

bu nasıl bir ifade,
emin olmak neyin nesi "kesin kanaat mı/ güven mi"...
umre; seminer, sempozyum ise buradaki kazanç manevi veya bilgiye dayalı olmalı , öyleyse "hediyeden; eğitime destekten kolayına geleni" nedir...

ilk ifadede hacc ve umre aynı anda zikredilmiş, ...
sonrasında eğitime katılmaları engellenenlerden öğrenim görenler için destek istenmiş öyleyse her ikisi için istenmiştir...
şimdide umreye katılanlardan yani öncesinde katılıp nasiplenenlerden/desteklenilenlerden "emin olmaları" şartıyla aynı destek "programlı ilâhiyat eğitimine" katılanlar için isteniyor...

Fakat kim bulamazsa artık üç gün hacda; programlı ilâhiyat eğitimi süresi içinde, yedi de döndüğünüzde oruç tutması! Bu, tam ondur...(dost1)

buradaki ifadeye, "Fakat kim bulamazsa" ya göre "hediyeden; eğitime destekten kolayına geleni" ifadesinin içeriği maddi, ve bulunamadığı takdirde karşılığı "on" oruç/açlık...

Bu hüküm, ailesi Mescid-i Harâm'da; dokunulmaz ilâhiyat eğitim merkezinde hazır olmayanlar içindir...(dost1)

"ailesi ilâhiyat eğitim merkezinde hazır olanlar" bunlara açlık yok, hazır olmayanlar düşünsün...

nedir bu...
Alt 20. September 2012, 08:54 PM   #36
ates demir
Guest

Kanımca daha fazla bir araştırma ve ögrenmeye ihtiyaç duydugum ayetlerin başında geliyor hacc ile ilgili ayetler. Daha çok savm edeceğiz anlaşılan
Hacc için bilgi gerekir. Ancak bilen hacceder.
Bilmeyen haccdenleri dinler, izler. Belki kafasına yatar.
Gelen kisiler fakir zengin orta halli olabilir.
Baska sartlardan ama parasizliktan degil gelemeyecek biri gelmek icin sadece ucak parası engeli olanın engelini kaldırabilir. Hacc icin yer kirası, otel masrafı, yeme içme, ucak veya otobus parası. Hedy den anladigim budur.
Basi traş etmek??? Bence Yolladiginiz paranin dekontunu elinizde tutmaktir.
Buna gucu yetmeyen otursun ak iplikle kara ipligi ayirma calismasi yapsin ve miskine doyumluk fidye versin veya sadaka.
Simdilik anladiklarim bunlar.
En dogrusunu Allah bilir.
Sevgiyle
Alt 20. September 2012, 11:21 PM   #37
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun aleykum! Değerli Fers Kardeşim!

Bakara Suresinin 196-203 ayetlerinde haccın, kıble rüknünden sonraki unsurları açıklanmaktadır ki, bu haccın ikinci aşamasıdır.

Ayetlerden anlaşılacağı üzere hacc ve umre görevi sadece Mescid-i haramda yapılıp bitirilmemektedir. Bu ibadetin bir de ordugâh safhası söz konusudur. Rabbimizin “Ve Hacc ve umreyi Allah için tamamlayın” ifadesi, ikinci aşamanın da yapılmasını emretmektedir.
Özetle Bakara197-203. ayetlerden oluşan paragrafta haccın zamanı ve ikinci aşamasının uygulanması; geniş alanlarda eğitim öğretim gurupları oluşturulması, sonradan da belirlenmiş günlerde el Meşari’l Haram’da Allah’ın zikrinin gerçekleştirilmesi söz konusu edilmektedir.

Haccın yapılabilmesi için haccın başladığının duyurulmuş olması gerekir.

Rabbimiz Hacc;26-29 da: "Ve hani Biz, bir zamanlar, “Sakın bana hiçbir şeyi ortak koşma; dolaşanlar, orada kıyam edenler (zulme baş kaldıranlar), rükû edenler, secde edenler için evimi tertemiz et, kendilerine ait bir takım menfaatlere tanık olmaları ve Allah’ın kendilerine rızk olarak verdiği hayvanlar üzerinde belli günlerde O’nun adını anmaları için insanlar arasında haccı duyur. Yürüyerek veya incelmiş (yorgun düşmüş) binekler üstünde her derin vadiyi aşarak SANA GELSİNLER! Sonra kirlerini giderip temizlensinler. Adaklarını yerine getirsinler. Eski evde/ özgür evde (Ka’be’de) dolaşsınlar.” diye, o evin (Ka’be’nin) yerini, İbrahim için hazırlamıştık. -Siz de onlardan yiyin ve zorluk çeken fakiri doyurun-"

diye buyurmaktadır.

Rabbimiz yine Bakara 197. Ayette “Hacc, bilinen aylardır” buyurarak; haccın ne zaman, hangi aylarda yapılması lazım geldiğinin belirlenmesini ve bunun İslam alemine duyurulmasını, Müslümanların da bilinen ve bildirilen bu aylarda, tertip tertip askere gider gibi hacca gitmesini istemektedir.
Ayette kullanılan “eşhür” sözcüğü çoğul olduğundan haccdaki bir dönem (tertip; eğitim süreci), en az üç ay olmalıdır. Ayetteki “eşhürün malumat” ifadesi nekre bir ifadedir. İslam öncesi kabul tasvip görseydi bu ifade nekre gelmeyip marife gelirdi. Bu demektir ki, Müslümanlar bir “Hacc organize komitesi veya Hacc emiri” oluşturacaklar, bu kurum Hacc dönemlerini belirleyerek ilan edip herkese bildirecek, herkes de ilan edilen dönemlerde gidip Komite’ye veya Emir’e teslim olacaktır. Hacc, 26-29’da altını çizip büyük harfle yazdığımız “SANA GELSİNLER!” ifadesi dikkatlerden kaçmamalıdır. Orada kesinlikle başıboş, plansız, programsız dolanılmayacak, komite tarafından belirlenen, planlanan eğitim ve öğretim programı uygulanacaktır.

Bakara 196. ayetin ikinci kısmında (ayetin ilk ve son cümleleri arasında) detaylı olarak verilen;
Buna rağmen, eğer alıkonursanız, o zaman hediyeden kolayınıza gelen şey! Bununla beraber bu hediye, yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. Artık içinizden hasta olana veya başından ona (tıraşa) bir rahatsızlığı bulunana oruç veya sadaka yahut da ibadetten bir fidye! Artık emin olduğunuz zaman da her kim umrede hacca kadar kazanç sağladıysa, artık hediyeden kolayına geleni! Fakat kim bulamazsa artık üç gün hacda, yedi de döndüğünüzde oruç tutması! Bu, tam ondur. Bu (hüküm), ailesi Mescid-i Haram’da hazır olmayanlar içindir.”

ifadeleri ile, haccın ikinci aşamasını gerçekleştiremeyecek olanların ne yapması gerektiği açıklanmıştır. Bu ifadelere göre onlar, yani haccın ikinci aşamasına katılmayanlardan ailesi Mescid-i haram’da bulunmayanlar, yani taşradan gelenler; kendileri oraya gidemeseler de, haccın ikinci kısmına Hedy yollamak ve traş olmamak /sivilleşmemek durumundadırlar. Hedy yollamak zorunda olan bir diğer kesim de, haccın ilk aşaması sırasında Mekke’de iken kazanç sağlamış olanlardır.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Alt 21. September 2012, 08:46 PM   #38
Fers
Uzman Üye

hacc/mağlup etmek, delil ve isbatla münakaşada yenmek, müzakere etmek, delillerle isbat etmek, ilerlemek, iddia etmek, itibar olunan kaynak, delil...

bakara/189
mevaakiitu lin naasi vel haccı.../ insanlar ve hacc için kararlaştırılan zaman...

bakara/197
fe laa refese ve laa fusuuka ve laa cidaale fiil haccı.../ hacda, destursuz konuşma, yalan, sözlü atışma yok...

Tevbe/3
ve ezanun minallaahi ve resuulihii ilen naasi yevmel haccıl ekberi.../ Allah ve habercisinden insanlar için bildiri, büyük hac günü...

Hac/27
ve ezzin fiin naasi bil hacci.../ insanlar içinde hac ile bildiri...

olan biten bu...
Alt 21. September 2012, 10:27 PM   #39
galipyetkin
Uzman Üye

Sayın Fers.

Hem uzaktan yatılı misafirim olduğu için, hem de bilgisayarım ufaklıklarca işgâl altında, bu yüzden yazamıyorum. Yarın teferruatlı yazmaya çalışacağım. Söylediğiniz gibi ''olan biten bu'' değil. Olay bir mühendislik işi; ''toplum mühendisliği''; bir müşrikten bir müslüman yapma becerisi. Adam gelir de ''ne derdim var ki'' deyip vazgeçebilir. Mesele, sana gelmiş olan adamı kaçırmadan ikna ve değişimi sağlama becerisi ve yöntemi. Şimdilik bu kadar.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (27. September 2012 Saat 05:38 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 22. September 2012, 07:53 PM   #40
galipyetkin
Uzman Üye

Saçın tıraş edilmesi.

Hac 68-83 ayetlerine göre bir konu hakkında deliller ortaya koyarak karşılıklı ve sıra ile konuşularak veya sorulara ''çünkü....'' ile başlayan gerekçeli cevaplar verilerek ikna etme yöntemidir. Bu ikna ediş o an için değil, ikna edilenin ''ömrü'' boyunca istikrarla sürecek bir devamlı süreç gösterecektir. Çünkü dayanılan delil Kur'an'dan, Kur'an değişmeyeceğinden, delil de değişmeyecektir.

Hac ziyareti için rızasıyla gelen müşrik, müslümanlığa açık olacağından her bir delile dayanılarak ikna edilmesiyle biraz daha müşriklikten kurtulacak, islama biraz daha yaklaşacaktır. Böylece müşrikin müslümanlığa yükselmesi aşama aşama tamamlanmış olacaktır.

Eğer müşrik bir yere kadar ikna edilip de o yerden sonra ilerleme kaydedilemiyorsa, ''tamam bu kadar/benden bu kadar'' deyip hüccetleşmeye son verilmemelidir. İş yarım kalır, rızası ile müslümanlığa gelen müşrik de müşriklikte kalır. Hacca kendi rızasıyla gelen müşriki ikna etmek için değişik yöntemleri kullanmak gereklidir. İşte işi bırakmamak, yeni yöntemlerle devam etmek, bu ayette ''saçı tıraş etmemek'' deyimi ile ifade edilir. Yani ''iş buraya kadar/benden bu kadar'' deyip, ''saçı tıraş etmek'' işi yarım bırakmaktır.

Genel anlamda ''saçı traş etmek'' üstlenilen bir görevi tamamlama anlamına , saçı tıraş etme fırsatı bulmak demektir. Esas iş bitmemişse, tâli işe geçip de saçın tıraşı yaptırılmaz, yoksa işi savsaklamak olur. Yani üstlenilen görev layıkı ile yerine getirilmelidir.

Şimdi karşımıza şöyle bir soru çıkmaktadır. Saç tıraşına müşrik mi karar verecektir?

Hayır! Hac karşılıklı hüccetleşme olduğuna göre müslümanlığın ne olduğunu bilmeyen müşrik, müslümanlığına kendi karar veremez; saçın kesilme kararı kendisinde olamaz.

Müşrik tıraş olamayacağına göre, traşı kim olacaktır?

Devam edeceğim. Siz lütfen cevaplayın.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (27. August 2015 Saat 10:37 AM ) değiştirilmiştir.

Bookmarks

Etiketler
cikarmayin, tahlikû, zirhinizi