hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kur’an > Kuranla ilgili kavramlar

Seçenekler Stil
Alt 19. June 2010, 09:54 PM   #11
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Fikret Hekim Kardeşim!

Alıntı:
Fikret Hekim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Degerli Dost1 kardesim, yazimi tam manasiyla incelemediginiz kannatindeyim. Konuyu ben ayetlerle delillendirdikten sonra ilaveten konuyla ilgili hadisleri Kur' an' a arzederek degerlendirdim ve tahlilini yaptim. Yani konuyu hadislerle delillendirmedim, Kur' an isiginda hadisleri ele aldim ve nasil anlasilmasi gerektigini, hadislere nasil yaklasilmasi gerektigini ortaya koymaya calistim.
Bunun yaninda ben cennetin ve cehennemin ebedi olmadigini soylemedim, ayrica oraya dikkat cekisinizide anlayamadim, yalniz sizin Cennetlikler ve Cehennemlikler tasavvurunda bir yanlislik oldugunu saniyorum.
Cennet ve cehenneme dikkat çekişimin nedeni cennet ve cehennemin ebedi olduğunu belirtmek içindi. Rabbimiz Vakıa Suresinde üç gruptan sözediyor. Buradaki İki grup cennete bir grup cehenneme gidiyor.

Cennet ve cehennemin ebedi olmadığını söylemediğinizi belirtiyorsunuz. O zaman "cennet ve cehennemin ebedi olduğunu söylemiş olursunuz."

İlk astığınız yazınızdaki

Alıntı:

Biz diyoruz ki: Kur'an'in Sefaat konusundaki yaklasimi kesinlikle geleneksel islam anlayisinda ki sefaat anlayisiyla ortusmemektedir.

2 Kur'anin bildirdigi sefaat edecekler cehennemliklere kurtaricilik mahiyetinde bir sefaatte bulunmayacaklar, sadece onlarin cehennemden cikmasina eslik edecek, eslik etma anlaminda sefaatte bulunacaklardir. Sefaat edecek kisiler, gunahkar mu’minlere, cehennemden cikacaklara cennete giderken eslik edeceklerdir.

3 Kur'an’a gore sefaat edilecekler mahserde degil cehennemdedirler, yani mahserde sefaat diye birsey soz konusu degildir, herkes yerini bulduktan sonra, Cennetlikler cennete, cehennemlikler de cehenneme gittikten sonra gerceklesir.
Ve sonuç bölümünde:

Alıntı:

…Kur’anda ki sefaat anlayisi birilerini kurtarmak degil, cennetteki birinin, cehennedeki birinin Allah’in bagislamasii neticesinde, Cennete sevkedilirken, bir cennetlik tarafindan yanina almasindan, onunla birlikte cennete goturulmesinden ibarettir. …
belirtiğiniz bu görüşlere göre cehennemdeki insanlar bulundukları yerden çıkacaklar. Cenabı Allah da çıkmıyacaklarını söylüyor.

Bununla ilgili olan bir çalışmaya buradan bakılabilir

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Miralay (21. June 2010)
Alt 1. July 2010, 01:00 AM   #12
Fikret Hekim
Yeni Üye

Tesekkür: 0
6 Mesajina 10 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Fikret Hekim has much to be proud ofFikret Hekim has much to be proud ofFikret Hekim has much to be proud ofFikret Hekim has much to be proud ofFikret Hekim has much to be proud ofFikret Hekim has much to be proud ofFikret Hekim has much to be proud ofFikret Hekim has much to be proud of
Lightbulb es- Selamu Aleykum

Selamun Aleykum,

Degerli kardesim Dost1, foruma fazla vakit ayiramadigimdan devamli konuyu takip edemiyorum, onun icin gec yanit verdigim icin kusuruma bakmayin. Kisa ve oz olarak ifade etmeye calisiyim, yonlendirdiginiz Hakki Beyin yazisini inceledim, ama ondan once yazimda ifade etmeme ragmen, Cennet ve Cehennemin ebediligi konusu pek anlasilmamis tarafinizindan. Diyorum ki: Cennette Cehennemde ebedidir, bunun boyle oldugunu zaten Kur' an soyluyor. Bizim aksini soylememiz mumkun degil, ama ayrildigimiz nokta surasi, cehennemde ebedi kalacak olanlar var ki bunlar mu' minlerin disinda ki herkes, mu' min olarak cehenneme girecek olan buyuk gunah sahipleride var ki o sekilde girenler, orada ebedi kalmayacaklar ilgili ayetlerle onu yazimizda izah ettik-

Gelelim Hakkin Beyin yazisina, sayin Hakki Yilmaz' in yazisinda degindigi cehenneme girdikten sonra ebediyyen kalacagi ve birdaha cikmayacagi ile ilgili ayetler kafirlerle alakalidir, ayetlerin siyak ve sibagina iyi bakiniz. Ayetler arasindaki baglantilari kurmadan parcalari birlestirmeden bir butun hakkinda konusmak yanlis olur. Onun icin bir baskalarinin ilgili konuya verdigi yanlis anlam ve anlayis bizi yanlisa suruklemesin, ayetleri baglamindan ve beraberliginden kopuk olarak ele almak, son derece yanlis olur.

Onun icin kendisini vahiyle insaa etme gayreti icinde olan siz degerli kardeslerimizden istirhamimiz, Kur' an' i bir butun olarak ele alarak, ilgili ayetlerin, siyak ve sibagina bakip arasindaki iliskiler agini kurarak ayetleri ele almanizdir. Meryem suresinde "havle cehenneme" cehennemin cevresinde toplananlar buyuk gunahlarida islemis mu' minler ile birlikte kafirlerdir, zira diger mu' minler cehennemin hisirtisini bile duymadan cennete gideceklerdir, ve ikinci olarak, "Cehennemin cevresine" ifadesi, cehennemin disini gostermez. Cehennem icinde cehennemler vardir, kat kattir, tabaka tabakadir, kapi kapi ayrilmistir, kisiler asirilik derecesine gore oraya atilirlar, burada Cehennemin etrafindakiler yine cehennemdedir azap gormektedirler. Tesbihte bulunursak derecesine gore atesin atrafinda kizaranlardir, birde bunlarin atesin ta icine atilacaklar vardir. Burada Cehennem kavraminin ne anlama geldigine ve bu baglamda azap kavramina da ayrica bakiniz ve lutfen dikkat ettiniz Ayrica Saliyya (meryem 70)ve varidu ha(meryem 71) kavramlari da konuyu daha da iyi izah edecektir. Bazilari gibi Allah' a imanim var benim kalbim de temiz deyip ibadetten yoksun, buyuk gunah batakligi icinde yuzenler kolaylikla isin icinden siyrilamayacaktir. Cennet kimsenin tekelinde degildir, bizim degilki isteyeni koyalim isteyeni cikartalim. Herseyin sahibi, herseyin kuralini olcusunu kendi belirlemistir. vaktimin elverdigince kisa bir sekilde arzetmeye calistim, ins. muradimiz hasil olmustur. Selam ve dua ile

Nisâ 145
Şüphe yok ki münafıklar cehennemin en alt katındadırlar. Artık onlara asla bir yardımcı bulamazsın.

Hicr 44
Cehennemin yedi kapısı vardır. Onlardan her kapı için birer gurup ayrılmıştır.

Nahl 29
"O halde, içinde ebedi kalacağınız cehennemin kapılarından girin! Kibirlenenlerin yeri ne kötüdür!"

Konu Fikret Hekim tarafından (3. July 2010 Saat 09:25 PM ) değiştirilmiştir.
Fikret Hekim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Fikret Hekim Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (1. July 2010)

Bookmarks

Etiketler
allah, etmesin, muhtaç, sefaate