hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EKONOMİ > Yasak olan kazanç yolları

Seçenekler Stil
Alt 7. March 2023, 06:06 PM   #1
Murat KILIÇ
Yeni Üye

Tesekkür: 4
1 Mesaja Tesekkür Edildi
Tecrübe Puanı: 0
Murat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud of
Standart Promosyon

Merhaba,

*Emeklilerin Emekli Maaş taşıma promosyonu alması

* Çalışan emeklilerin hem emekli maaş taşıma promosyonu, hemde işyeri maaş hesabı promosyonu olmak kaydıyla toplamda iki promosyon alınması

* iş yerlerinin maaş hesapları için bankalardan aldıkları promosyon (Bu promosyonu patronlar kendilerine alıyor veya çalışanlara dağıtıyor. Hatta televizyonlarda bu işçinin hakkı olarak savunuluyor.)

Evet bu promosyonlar helal mi yoksa Haram mı?

Saygı ve sevgilerimle..
Murat KILIÇ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12. March 2023, 10:08 PM   #2
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun aleyküm, Değerli Murat Kılıç,

Alıntı:
Murat KILIÇ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba,

*Emeklilerin Emekli Maaş taşıma promosyonu alması

* Çalışan emeklilerin hem emekli maaş taşıma promosyonu, hemde işyeri maaş hesabı promosyonu olmak kaydıyla toplamda iki promosyon alınması

* iş yerlerinin maaş hesapları için bankalardan aldıkları promosyon (Bu promosyonu patronlar kendilerine alıyor veya çalışanlara dağıtıyor. Hatta televizyonlarda bu işçinin hakkı olarak savunuluyor.)

Evet bu promosyonlar helal mi yoksa Haram mı?

Saygı ve sevgilerimle..
Promosyon nedir diye baktığımızda şöyle bir tanımı görürüz:
Özendirme amacıyla verilen şey,
Satışı artırmak için yapılan yenilikler veya sunulan avantajlar
özendirme.
İslamda haram olan Ribadır. Bankaların emekli ve çalışanların maaşlarını kendi şubelerinden alması için verdikleri müşteri çekmek için özendirme durumudur.
Bu durumlar sadece bankalarda değil neredeyse ticari tüm kurumlarda vardır. Şu türden reklam yaptıkları görülmektedir: Şu üründen şu kadar alırsan şu ürün yarı fiyatıdır. Şu üründen şu kadar alırsan şu kadarı bedavadır.

Kusursuzluk sadece Allah’a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah’tır.
Sevgi saygı ve muhabbetle
Allah’a emanet olunuz.
Murat KILIÇ (27. March 2023)
Alt 20. March 2023, 11:12 AM   #3
Murat KILIÇ
Yeni Üye

1 Mesaja Tesekkür Edildi
Murat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud ofMurat KILIÇ has much to be proud of

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamun aleyküm, Değerli Murat Kılıç,

Promosyon nedir diye baktığımızda şöyle bir tanımı görürüz:
Özendirme amacıyla verilen şey,
Satışı artırmak için yapılan yenilikler veya sunulan avantajlar
özendirme.
İslamda haram olan Ribadır. Bankaların emekli ve çalışanların maaşlarını kendi şubelerinden alması için verdikleri müşteri çekmek için özendirme durumudur.
Bu durumlar sadece bankalarda değil neredeyse ticari tüm kurumlarda vardır. Şu türden reklam yaptıkları görülmektedir: Şu üründen şu kadar alırsan şu ürün yarı fiyatıdır. Şu üründen şu kadar alırsan şu kadarı bedavadır.

Kusursuzluk sadece Allah’a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah’tır.
Allah’a emanet olunuz.
Ve Aleyküm Selam, Halil Ay

Necm
39.Gerçek şu ki, insan için çalışıp didindiğinden başka şey yoktur.

Ben bu ayete yorumladığım zaman promosyon bana emek vermeden alınmış gibi geliyor. Tabi bu ayetin bulunduğu ayet gurubu ele alındığında, farklı bir manaya da gelebilir. Bu konuda da aydınlatırsanız sevinirim.
Alt 24. March 2023, 01:39 PM   #4
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Murat Kılıç.

"Gerçek şu ki, insan için çalışıp didindiğinden başka şey yoktur."

Bunu araştırırken "miras" ayetlerini de düşüncelerinin içine alabilir misin?

Saygılarımla
Galp Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (24. March 2023 Saat 01:42 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
bartsimpson (30. April 2023), Murat KILIÇ (27. March 2023)
Alt 24. March 2023, 04:27 PM   #5
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun aleyküm,

Alıntı:
Murat KILIÇ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ve Aleyküm Selam, Halil Ay

Necm
39.Gerçek şu ki, insan için çalışıp didindiğinden başka şey yoktur.

Ben bu ayete yorumladığım zaman promosyon bana emek vermeden alınmış gibi geliyor. Tabi bu ayetin bulunduğu ayet gurubu ele alındığında, farklı bir manaya da gelebilir. Bu konuda da aydınlatırsanız sevinirim.
Değerli Murat KILIÇ

Necm Suresinin 39.ayetin içinde bulunduğu ayet grubuna/necme bakarsak:

31,32Göklerde ne var, yerde ne varsa; yaptıklarıyla kötülük sergileyenleri cezalandırması, iyileştiren-güzelleştiren kimseleri; –bazı küçük sürçmeler dışında– günahın büyüklerinden ve iğrençliklerden çekinip kaçınan kimseleri de “En güzel” ile ödüllendirmesi için Allah'ındır. Hiç kuşkusuz, senin Rabbin bağışlaması geniş olandır. Sizi, hem topraktan oluşturduğu zaman, hem de annelerinizin karnında ceninler hâlinde bulunduğunuz zaman, en iyi bilen O'dur. O hâlde nefislerinizi temize çıkarmayın. Allah'ın koruması altına girmiş kimseyi O daha iyi bilir.
33Peki, o yüz çeviren kişiyi gördün mü/ hiç düşündün mü? 34O, azıcık verdi ve inatla sıkıca tuttu. 35Geçmişin geleceğin bilgisi onun yanında mı da, o da onu görüyor? 36Ya da bilgilenmedi mi Mûsâ'nın sayfalarındakiler ile? 37Ve de, o çok vefalı İbrâhîm'in sayfalarındakiler ile; “38Gerçek şu ki, hiçbir günahkâr bir başka günahkârın günahını çekmez. 39Gerçek şu ki, insan için çalışıp didindiğinden başka şey yoktur. 40Ve onun çalışıp didinmesi yakında görülecektir. 41Sonra karşılığı kendisine hiç eksiksiz verilecektir. 42Hiç kuşkusuz, son varış yalnızca Rabbinedir. 43Hiç kuşkusuz, güldüren de O'dur, ağlatan da… 44Hiç kuşkusuz, öldüren de O'dur, dirilten de… 45,46Hiç kuşkusuz, Allah yaratmayı plâna koyduğu zaman iki çifti; erkeği ve dişiyi bir nutfeden/spermden oluşturan da O'dur. 47Hiç kuşkusuz, öteki yaratılış da sadece O'nun işidir. 48Hiç kuşkusuz, zenginlik veren de O'dur, nimete boğan da… 49Hiç kuşkusuz, Şi’ra’nın/bilginin, bilincin Rabbi de O'dur.”
(23/53, Necm/31-49)

İnananların yaşamları boyunca yaşadıklarının sorumluluk ve sonuçları ile ilgili olduğunu görürüz.

Yaşamımızda tüketilen şeylerin ederleri o toplumun üretim ve tüketimlerine göre değişkenlik gösterir. Üreticiler üretttikleri ürünlerin ederlerini günün koşullarına göre belirleyerek tüketicilere ya doğrudan ya da kişi ya da kurumlar aracılığı ile sunarlar.
Ürünlerin ederlerinden kastım, sattığı ürünle değişeceği ürünün hangi yolla yapılmasının belirlenmesidir. Günümüzde insanlar gereksinmelerini bazı yerleşim yerlerinde ürün değişim yoluına giderek sağladığı gibi yaşanılan ülkenin değerlerini belirlediği (Günümüzde para olarak nitelenen madeni ve kağıt paralar) araçlarla da edinmektedirler.
Tüketim gereçlerini para karşılığı satanlar ellerindeki ürünleri günün koşullarına göre kazançlarını belirleyerek satışa sunarlar. Satışlarını artırabilmek için sattıkları üründe ya doğrudan indirim yaparlar ya da alıcıları tüketime özendirmek vb nedenlerle promosyon düzenlerler. İndirim ya da promosyon nedeni ile 100 liralık ürün 70 liraya alınmışsa 30 liralık eksik ödemeye ne diyeceğiz? Emeksiz kazanç mı diyeceğiz yoksa piyasa koşulları nedeni ile bugün alacağım ürünleri 30 lira az ödeyerek aldık mı diyeceğiz?

Bankalara gelirsek. Günümüzde bankalar belirli koşullarda para toplayıp belirli koşullarla para satarlar. Para toplarken müşterileri kendilerine çekebilmek için farklı ödül, promosyon vb şeyleri yaparlar. Çalışan ve emekli olanlar kazançları olan aylık ücretlerinin hangi bankaya yatırılmasının seçimi için bu hizmeti sunan bankalar arasında kendilerine sağlanacak edinimlere göre seçim yaparlar ve ücretlerinin o bankaya yatırılmasını isterler.
Çalışan ve emekli olan kişilerin hak ettikleri ücretlerinin işverenlerince kendi -yaptıkları promosyona göre- seçimini yaptıkları bankalara yatırılması karşılığında alınacak promosyonların sorun olmayacağını düşünüyorum.

Para toplayıp para satma olayını yapan bankalara yatırılacak paraların alım gücünde reel olarak oluşacak fazlalıkların riba olduğu gerçeğin unutulmaması dileğiyle inşallah infak kurumlarının yaşama geçireleceği günlere ulaşabiliriz.

Kusursuzluk sadece Allaha mahsusdur.
doğrusunu en iyi bilen Allahtır.
Allaha emanet olunuz.
Murat KILIÇ (27. March 2023)
Alt 27. March 2023, 10:31 AM   #6
Murat KILIÇ
Yeni Üye

1 Mesaja Tesekkür Edildi

Sayın galipyetkin ve dost1,

Hiç söylediğiniz açıdan düşünmemiştim ama miras ile banka promosyonunu aynı anlamda birleştiremedim.

Miras aileden kalan, nerden geldiği ve nasıl kazanıldığı bilinen, paylaşımı Allah tarfından yaptırılan para/mal olduğunu düşünüyorum.

Bankadan gelen promosyon, içinde hiçbir ticari bir alışveriş ve emek olmadan kişiye verilen para olduğunu düşünüyorum.

Günümüz ticaretinde yapılan indirimlerin promosyon sayılabileceğinden bile emin değilim. Herkesi genellemiyim ama hakikaten ticaret yapalım derken bir malı 3 katı 5 katı fiyatlara satabiliyolar. Müşteri çekmek için şişdikçe şişmiş karlarından çok rahat %20 ila %70 arası indirimler yapabiliyolar. emin olun yine genellemiyim kimse indirim veya promosyon ne derseniz diyin Kar etmeden, maliyetine veya zararın satış yapmıyor.

Gerçekten bu bankanın verdiği promosyon parasını içim rahat bir şekilde alınmaz veya alınabilir diyeceğim bir fikre sahip olamadım. halen şaibeli geliyor bana.

Umarım Rab'bim doğru olanı neyse onu öğrenmemi/anlamamı nasip eder.
Alt 3. April 2023, 08:58 PM   #7
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Murat Kıiıç,

"Gerçek şu ki, insan için çalışıp edindiğinden başka şey yoktur."

Şu halde miras yolu ile havadan, -(beleşten) edinilip de mamelekte artma sağlayan mallara ne demek gerekir?
Yukarıdaki prensibe göre miras yolu ile intikal eden mallar, ihtiyaçtan fazlayı temsil ettiğinden mameleke katılamaz.
Ne yapmak gereklidir?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Esasen yukarıda da bunu sormak istemiştim.

Konu galipyetkin tarafından (3. April 2023 Saat 09:02 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26. April 2023, 08:47 AM   #8
Murat KILIÇ
Yeni Üye

1 Mesaja Tesekkür Edildi

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Murat Kıiıç,

"Gerçek şu ki, insan için çalışıp edindiğinden başka şey yoktur."

Şu halde miras yolu ile havadan, -(beleşten) edinilip de mamelekte artma sağlayan mallara ne demek gerekir?
Yukarıdaki prensibe göre miras yolu ile intikal eden mallar, ihtiyaçtan fazlayı temsil ettiğinden mameleke katılamaz.
Ne yapmak gereklidir?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Esasen yukarıda da bunu sormak istemiştim.
Aklıma şöyle bir soru geliyor; Allah neden ihtiyacı varmı yokmu demeden, zengin mirascı fakir mirascı ayrımı gözetmeksizin mirası dağıtıyor? Bu konunu birçok sorulması gereken soru çıkıyor. Bence iyiden iyiye irdelenmesi gerekir.

Mirasdan gelen malların herzaman ihtiyaçtan fazla olmasının mümkün olacağını düşünmüyorum ancak olması durumunda aklıma gelen şeyler;

Ticaret yapılarak istihdam yaratılabilir. okul yapılabilir, laboratuvar açılabilir, öğrencilerin eğitiminde kullanılabilir. hazineye, belediyelere veya vakıflara bağışlanabilir. Yani herhangi bir çıkar gütmeden vatana, millete, insanlara, hayvanlara, doğaya, dünyaya faydalı duruma getirilebilir diye düşünüyorum.
Alt 26. April 2023, 09:01 AM   #9
Murat KILIÇ
Yeni Üye

1 Mesaja Tesekkür Edildi

Ayrıca bu hafta emekli oldum ve emekli maaşımı aldım. Banka tarafından herhangi bir promosyon teklifinde bulunulmadı ve bende promosyon verin demedim.

Benimle birlikte emekli olan herkes promosyon istemediğim/almadığım için bana salak muamelesi yapıyor. belki haklılar, belkide değiller bilemiyorum.

Eşimde diyorki; Promosyonu al bizim bir ihtiyaçlı arkadaş var ona verelim. Bu durumda helal olmayan birşeyi alıp başkasına vererek o kişiye helal olma durumu olur mu?

(Promosyonun helal olup olmadığı konusunda tam net bir düşünceye sahip olmadığımı daha önce belirtmiştim.)

Konu Murat KILIÇ tarafından (26. April 2023 Saat 03:01 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 30. April 2023, 03:17 PM   #10
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Peki emekli maaşı helal mi?

Onu almak için emek sarfediyor muyuz?

Bankadan aldığımız emekli maaşı faizler ile ödenmektedir.
Bu durumda maaşımızın ne kadarı haram?
Ne kadarı helal?

İslamda emekli maaşı var mı?

Bookmarks

Etiketler
promosyon