hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > AİLE VE AİLE HAYATI > Evlenme ve evlilik > Nikah

Seçenekler Stil
Alt 24. December 2012, 02:11 PM   #1
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough
Standart Müslümanlar, müslüman olmayanlarla evlenebilirmi?

Selamun aleyküm,

Sevgili kardeşlerim,

Bir zamanlar müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu ülkemizde (güya) en büyük dini kurumun yani Diyanet kurumunun başkanlığını yapmış bir alim! imizin (Süleyman Ateş), bir soruya verdiği cevabı aşağıya aynen alıntılıyorum.

-------------------

SORU:
Amerika’da bir üniversitede hocalık yapıyorum. İki yıldır Amerikalı bir Hıristiyan’la nişanlıyım. Bu yaz evlenmeyi düşünüyoruz. Bu kişi son derece anlayışlı, dini inancı olan ama tam anlamıyla Hıristiyanlığa inanmayan biri. Benimle birlikte Ramazan ayında oruç tutar, kurban kestirir, zekât verir. Onunla Müslümanlık inancına göre dini nikâh yapmam mümkün mü? Yoksa bu kişinin önce Müslüman olması mı gerekiyor? (Sevtap Karaoğlu)

CEVAP:
Bu kişi sizinle beraber oruç tutuyor, kurban kesiyorsa eylemiyle Müslüman’dır.

Sizin dininize saygılı ise Hz. Muhammed’in de peygamber olduğunu ve İslâm’ı Hak din kabul ediyorsa o insan resmen Müslüman olmasa da gerçekte Müslüman sayılır.

İslâm’a saygılı olan Hristiyan bir erkekle evlenmenizde bence bir sakınca yoktur. Ama İslâm bilginlerinin büyük çoğunluğu, Müslüman bir kızın Hristiyan veya Yahudi bir erkekle evlenmesini caiz görmezler.

Fakat bu görüş dinin ruhundan kaynaklanmaz.

Çünkü Kur’ân, Maide Suresi’nin 5’inci ayetinde kitap sahiplerinin kadınlarıyla evlenmenin helal olduğunu belirtir ama Müslüman kadınların, kitap ehli erkeklerle evlenip evlenemeyecekleri hususunda bir hüküm belirtmez. Fakat sözgeliminden anlaşılıyor ki, Kur’ân böyle bir yasak getirmemiştir. Benim kanaatime göre evleneceğiniz kişi, gerçekte İslâm’a saygılı ise onunla evlenebilirsiniz.

Kaynak:http://haber.gazetevatan.com/hristiy...372817/4/Haber
-------------------------------------

1- Bu kişi sizinle beraber oruç tutuyor, kurban kesiyorsa eylemiyle Müslüman’dır.

Gerçektende oruç tutup, kurban kesince müslüman olunabiliyormuymuş! O zaman, cennet için asgari şartlar bunlar olup, sadece cennete girmeyi isteyenler için başka şey yapmaya gerek yok demekki!

2- [İslâm’a saygılı olan Hristiyan bir erkekle evlenmenizde bence bir sakınca yoktur.

Şirke bulaşan fakat islama da saygılı olan birisi ile evlenilirmiş! harika yahu... İslamda evliliğin önemini, ailenin ve fertlerinin nasıl olması gerektiğini kavrayamayan talihsiz bir söz olmuş.

Kuranda, şirke düşen kimselerle müslümanların evlenemeyeceği kayıtsız şartsız (yani istisnasız) kabul edilmişken, şirk bulaşmış bir din olan hristiyanlığa inanan biri islama saygı gösteriyor diye evlenilebilir kılan bir alim nasıl olabilir acaba?

İyi niyetli olsa dahi bana göre akıl tutulması yaşayan birisi olabilir ancak...

3-Çünkü Kur’ân, Maide Suresi’nin 5’inci ayetinde kitap sahiplerinin kadınlarıyla evlenmenin helal olduğunu belirtir ama Müslüman kadınların, kitap ehli erkeklerle evlenip evlenemeyecekleri hususunda bir hüküm belirtmez.

Büyük bir alimin kuran ayetlerini yorumlayışına bakarmısınız lütfen!

Yahu, bir cümlede; "ehli-kitap kadınlarla evlenilebilir" denmesinden, evlenilecek ehli kitapların sadece kadınlarla sınırlandırıldığı anlaşılmazmı? Kuran akıllıları muhatap alarak, aklını kullanmalarını bunun için istemezmi? Kullanın aklınızı ve bir cümledeki sınırlamadan, sınırdışını tespit edin değilmi?

4- [Birde zamanımızda ehli-kitap kalmışmıdır ben tahmin etmiyorum ama, alimlerimiz! başta olmak üzere, müslümanlar, ehli kitap ile yahudi ve hristiyanlığı birbirine karıştırıyorlar.

Halbuki, Yahudi ve hritiyanlar ehli kitap değillerdirki!

İşte bu gibi alim, ulema açıklamaları, fetvaları yüzünden şirke düşen kimselerle müslümanlar evlendiriliyor ve islamda çok önem verilen aile formu bozuluyor, kuran nesli yerine kozmopolit bir nesil oluşuyor.

selamlarımla,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (24. December 2012 Saat 02:30 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
evlenebilirmi, müslüman, müslümanlar, olmayanlarla