hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Allah'a İman > Allahın diğer isim ve Sıfatları

Seçenekler Stil
Alt 6. November 2012, 06:43 PM   #81
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
"Umarım seni öbür tarafta burnunda halkayla yanıma getirirler."
Hahaha lafa bak...

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 08:45 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme, yanlış uslup
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 6. November 2012, 06:48 PM   #82
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
raven.. bu kadar karakterine uygun laf söyleyerek, beni kendi seviyene çekebileceğini mi zannediyorsun?

Kusura bakma dostum, size selam olsun, bizden size zarar gelmez.

sizin ıslahınız bizlere zor, sizi Allah ıslah etsin...

senin bunca lafına karşılık, rabbimin ayeti bana yol gösterir. Boş lafına uyacak değilim...

Âl-i İmrân 119
İşte siz öyle kimselersiniz ki, onlar sizi sevmedikleri halde siz onları seversiniz. Siz, bütün kitaplara inanırsınız; onlar ise, sizinle karşılaştıklarında "İnandık" derler; kendi başlarına kaldıklarında da, size olan kinlerinden dolayı parmaklarının uçlarını ısırırlar. De ki: Kininizden (kahrolup) ölün! Şüphesiz Allah kalplerin içindekini hakkıyla bilmektedir.

ey raven ve çetesi
Kininizden (kahrolup) ölün! Şüphesiz Allah kalplerin içindekini hakkıyla bilmektedir.
Hiiic yeter artık. İnsan gibi sana hatalı olduğun anlatılıyor. İnsanlar rahatsız olduklarını söylüyorlar.

Sen ise hem terbiye sınırlarını aşan laflarla yazarlara saldırıyorsun, hem de utanmadan bundan rahatsızlıklarını dile getirenleri, sanki onlar söylemiş gibi bir de şikayet edebiliyorsun.

Sen, müslüman isen gerçekten burada yada başka yerde insanların dini paylaşımlarını engellemekten dolayı rahatsızlık duymalısın.

Ancak, sen bu yazında bile bunun tersini gösteriyorsun.

Sen utanmazlıkta o kadar tavan yapıyorsunki, sabrın sınırlarını taşırıyorsun ve kişileri ister istemez yanlış sözler sarfetmek zorunda bırakıyorsun.

Terbiye nedir bilmeden, hak, hukuk gözetmeden, çeteleşmekle itham ederek, adeta kavga ettiğin kimselerin yanına görüşlerini beğenmediklerini de dahil ederek, münafıkları anlatan ayetle münafık yaftası vuruyorsun.

Bu ayetin münafıkları kastettiğini ve müslümanlara kullanılmayacağını bilemediğin yani cahilliğin yüzünden yapıyorsan affın olabilir ama bilerek yapıyorsan, rabbimize de gerçekten iman ediyorsan bilki suçun çık ağır, hesabın çok çetin olur.

Bu yüzden rezil duruma düşebilirsin.

Yazdığın ayeti anla, nerelerde kimleri kastettiğini kavra sonra da müslümanları bunlarla itham edemeyeceğini gör.

Hala göremezsen senin algılamanın önüne geçen bir şeylerin etkisinde olduğunu düşünerek sana ondan kurtulmanı önereceğim.

Özetle, eğer samimi bir müslümansan, hem bilgilerini sunabil, başkaları faydalansın, hem de bilgilerini sunanlara bak, belki sana lazım olanları görebilirsin, onları al, kurtuluşuna yardım olarak kullan.

Sizler kahrınızdan ölmeyin, kendinizin hatalı olabileceğini düşünün, hatanızı görmeye ve düzeltmeye çalışın...

Çünkü siz buradaki bazılarını ve kendinizi bile kandırsanız, her şeyi bilen, gören rabbimizin bunlara şahit olduğunu ve hesabını soracağını biliniz.

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (6. November 2012 Saat 06:51 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 6. November 2012, 06:53 PM   #83
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
Bu ayetin münafıkları kastettiğini ve müslümanlara kullanılmayacağını bilemediğin yani cahilliğin yüzünden yapıyorsan affın olabilir ama bilerek yapıyorsan, rabbimize de gerçekten iman ediyorsan bilki suçun çık ağır, hesabın çok çetin olur.
haşa haşa ben kimseye münafık demedim..

aksine dünden beri raven ve sen bana sürekli olarak; münafık, hayasız, ahlaksız, terbiyesiz, utanmaz, edebsiz v.s. bir sürü laf söylediniz. üstelik size insanca cevap vermeye devam ediyorum.. (Kimin ne olduğunu Allah daha iyi bilir, siz sözlerinizle asıl kendinizi anlattığınızın farkına varacağınız gün adam olacağınız gündür, işaret parmağınız "rezil, edepsiz, hayasız, ahlaksız v.s." derken beni işaret ediyor olabilir... Ama geri kalan 4 parmağınız sizi gösteriyor. Gün gelir de bu dediğimi anlarsanız.)

ama en önemlisi yapıp ettiklerinizi Allah daha iyi görüyor...

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 08:44 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme, yanlış uslup
Alt 6. November 2012, 07:15 PM   #84
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
haşa haşa ben kimseye münafık demedim..

aksine dünden beri bana; münafık, hayasız, ahlaksız, terbiyesiz, utanmaz, edebsiz v.s. bir sürü laf söylediniz. üstelik size insanca cevap vermeye devam ediyorum.. (Kimin ne olduğunu Allah daha iyi bilir, siz sözlerinizle asıl kendinizi anlattığınızın farkına varacağınız gün adam olacağınız gündür, işaret parmağınız "rezil, edepsiz, hayasız, ahlaksız v.s." derken beni işaret ediyor olabilir... Ama geri kalan 4 parmağınız sizi gösteriyor. Gün gelir de bu dediğimi anlarsanız, Adam olmuşsunuz demektir.)

ama siz artık bazı şeyleri aşmışsınız, bir sınır vardır insanda, sizde orası çatlamış...
forumu herkes okuyor, kendi kurduğunuz tuzaklar ve rezilliğinizle kalacaksınız bu forumda... nasıl kelime oyunları yaptığınızı, yeri gelince sürü halinde nasıl saldırıya geçtiğinizi, nasıl insan taklidi yaptığınızı v.s.herkes görüyor...

ama en önemlisi yapıp ettiklerinizi Allah daha iyi görüyor...

sizden onurlu erdemli bir hareket beklemiyorum sakın yanlış anlamayın, siz sizden beklenen uslubunuza ve sahip olduğunuz ahlaka, terbiyeye, kişiliğe devam edeceksiniz, taaaa ki kabilere yuvarlanana kadar...
"Yazık sana" diyor ve bu şahsi sataşma konusunu kapatmayı istiyorum. Herşeyi kendin başlatıp, sonrada masum olduğuna nasıl inanabiliyor, başkalarınıda inandırmak için nasıl ajitasyon yapmaya çalışıyorsun yahu?

Sen ne nasihat dinleyen, ne de kendini hatalı olabileceği konusunda sorgukayan bir insan olmadıkça, seninle kavgadan başka bir arada bulunulamaz.

Şimdi istediğin kadar, saçmalamaya devam edebilirsin. Seninle ilgili değişmez kanaatine sahip olmamı sağladın, sevinebilirsin...

Senin, namaz için putperest ibadeti demene rağmen, bunun kuranda olmadığını, insanların islama soktuklarını söyleyebilmene rağmen bilgin olmadığından bunları söylediğini, bu kadar sürede bunu öğrenememen, yahutta bunu gizlemene rağmen belki şimdi hata olduğunu görebilir, öğrenebilirsin diye sabrettim.

Şimdi, senin namazla ilgili putperest ibadeti olduğunu ileri sürdüğün yazıyı, kuranda namaz başlıklı yazıma asayım, herkes hanif form üyesi olarak bunu görsün ve doğru yada yanlış bulanlar cevaplarını yazsınlar... Yada sen bu konuda hatalı olduğunu görüyorsan, kısaca bunu belirt, yazılarımdan dahi sileyim, bu ayıp kapatılsın...

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (6. November 2012 Saat 07:17 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 6. November 2012, 07:22 PM   #85
hiiic
Uzman Üye

.....

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 08:42 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme, yanlış uslup
Alt 6. November 2012, 08:02 PM   #86
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

ZÂRİYÂT 11
O kimseler ki onlar cehalet içinde gâfil kimselerdir

KASAS 55
Boş lakırdıyı duyduklarında, ondan yüz çevirir şöyle derler: "Bizim amellerimiz bize, sizin amelleriniz size. Selam olsun hepinize. Biz cahilleri önemsemeyiz

NİSÂ 112
Kim bir hata yahut günah işler de sonra onunla bir suçsuzu itham ederse hiç kuşkusuz, büyük bir iftira ve açık bir günah yüklenmiş olur.

AHZÂB 58
Mümin erkeklere ve mümin kadınlara yapmadıkları bir şeyden dolayı eziyet edenler de bir iftira ve açık bir günah yüklenmişlerdir.

ÂLİ İMRÂN 17
Kullar ki sabredenlerdir, özü-sözü doğru olanlardır, ilahî huzurda duranlardır, nimet ve imkânlardan başkalarını yararlandıranlardır; seherlerde, bağışlanmak için yakaranlardır

ÂLİ İMRÂN 66
İşte siz böyle insanlarsınız! Hakkında biraz bilginiz olan şeyde çekişmeye girdiniz. Peki, hakkında hiçbir bilginiz olmayan şeyde neden tartışmaya giriyorsunuz? Allah bilir ama siz bilmezsiniz

NAHL 126
Eğer ceza ile karşılık verecekseniz, ancak size yapılan kötülüğün türü ve miktarı ile karşılık verin. Eğer sabrederseniz, elbette ki bu, sabredenler için daha hayırlıdır

BAKARA 59
Ne var ki zulme sapanlar, bir sözü kendilerine söylenmiş olandan başkasıyla değiştirdiler. Bunun üzerine biz, bu zalimler üstüne, ürettikleri kötülüklere karşılık olarak gökten bir pislik indirdik

BAKARA 205
Yanından ayrıldığında/işbaşına geçtiğinde yeryüzünde fesat çıkarmak, ekini ve nesli yok etmek için işe koyulur. Oysaki Allah, fesadı sevmez.

A'RÂF 86
Her yol üstünde oturup da tehdit savurarak Allah yolundan O'na inananları çevirmeyin. Yolun çarpığını isteyip durmayın. Hatırlayın ki, siz az idiniz, O sizi çoğalttı. Bir bakın, nasılmış bozguncuların sonu

ŞUARÂ 152
Onlar yeryüzünde bozgun çıkarırlar, barış için çalışmazlar

Nahl 119
Sonra doğrusu Rabbin, bilmeyerek kötülük işleyip ardından tevbe eden ve ıslah olanlardan yanadır. Rabbin bundan sonra da bağışlar ve merhamet eder.
aorskaya (7. November 2012), dost1 (6. November 2012), hiiic (6. November 2012), merdem (6. January 2013), raven (7. November 2012)
Alt 7. November 2012, 12:32 AM   #87
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
aradınız taradınız, benim eksik, ve yanınıza dost ortak çekebileceğiniz hatalı olduğumu zannettiğiniz bir yazı bula bula bunu mu buldunuz

ama basit oyunlar bunlar aorskaya ve yandaşı...
bu tür basit ayak oyunları bizim seviyemizdeki insanlar için sadece gülünç bazı fitnelerdir. Bize hiçbir etkisi olmaz...

öyleyse aç kulaklarını da iyi dinle... belki hidayete erersin (keza sana söylesende bir söylemesende, üzerine varsanda bir varmasanda, anca dilini çıkarmış soluyorsun)

evet, üzerine basa basa söylüyorum,

Allah hiçbir zaman kendisinin övülmesi için araya bir taş (ister kabe olsun ister başka birşey) koymadı koymaz!!! hiç bir deliliniz de yoktur...

Allah hiçbir zaman sizin yatıp kalkarak ibadet ve iyilik sandığınız, sonunda da yüzünüzü sağa sola dönerek selam verdiğiniz şeyi iyilikden yazmayacak. İyilik ve iyi amel namına yaptığınız herşey bir gün yok olacak. Bu namazınız ve diğer keşmekeş amelleriniz, inançlarınızıdır...

kendin gibileri toplayıp beni haksız çıkarmaya çalışıyorsun ama... her işin sonunda kendi tuzağınıza siz düşeceksiniz. Çünkü sizde zerre samimiyet ben görmedim. Allah hakkınızda daha doğrusunu bilir... Allah kötülerin kurduğu tuzakları başına geçirsin ki çabucak geçirdi hamdolsun...
Sen namaza putperest ibadeti derken, senin mealini kullandığın kimselerin kuranda namazı anlatmalarını nasıl kabul edebiliyorsun?

Sen takiyyeden başka şey yapmıyorsun. Sen hem saldırıp, sonra hem desana saldırmışlar rolünü iyi oynuyorsun?

Sen bunlarla bir şeyler kazandığını sanmaya ve böyle yapmaya devam et...

Namaz yok, melek yok, İblis yok, korunmaya gerekte yok! Ama, rabbimiz "kuran okumaya kovulmuş şeytandan bana sığınarak başlayın" diye niçin demiş olabilirki diye bunu görürsen biraz sorarsın, amaaan canım, iblis yokki zaten, neyinden sığınacağım ben işimi kendim görürüm, İblis hele bir karşıma çıksın gibi şövalyelikler yaparak yaşaaaar gidersin...

Sonra senin yaşamın olur masal, sen çıkarsın kerevetine...

selamlar,
aorskaya
Alt 7. November 2012, 06:54 AM   #88
hiiic
Uzman Üye

Alıntı:
Sen namaza putperest ibadeti derken, senin mealini kullandığın kimselerin kuranda namazı anlatmalarını nasıl kabul edebiliyorsun?
ilk defa mantıklı bir soru sordun, tebrik ederim.
Sen zannımca da şu fedakaradam vardı, ya osun ya da siz babadan oğula nesilsiniz
Bak bu hale gelmen bile umut verici de neyse...

Hemen soruna cevap vereyim...

Alıntı:
fıtratımla anlıyorum
bir sözün, mesalin, ayetin, hak olup olmadığını bana fıtratım söylüyor. Sana da söylüyor, kafirlere de söylüyor ama bile bile gerçeği gizliyorlar, inat ediyorlar. Ancak inatçılar gerçeği göremezler.
Alt 7. November 2012, 12:55 PM   #89
raven
Uzman Üye

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 97
52 Mesajina 104 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

Alıntı:
khaos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ZÂRİYÂT 11
O kimseler ki onlar cehalet içinde gâfil kimselerdir

KASAS 55
Boş lakırdıyı duyduklarında, ondan yüz çevirir şöyle derler: "Bizim amellerimiz bize, sizin amelleriniz size. Selam olsun hepinize. Biz cahilleri önemsemeyiz

NİSÂ 112
Kim bir hata yahut günah işler de sonra onunla bir suçsuzu itham ederse hiç kuşkusuz, büyük bir iftira ve açık bir günah yüklenmiş olur.

AHZÂB 58
Mümin erkeklere ve mümin kadınlara yapmadıkları bir şeyden dolayı eziyet edenler de bir iftira ve açık bir günah yüklenmişlerdir.

ÂLİ İMRÂN 17
Kullar ki sabredenlerdir, özü-sözü doğru olanlardır, ilahî huzurda duranlardır, nimet ve imkânlardan başkalarını yararlandıranlardır; seherlerde, bağışlanmak için yakaranlardır

ÂLİ İMRÂN 66
İşte siz böyle insanlarsınız! Hakkında biraz bilginiz olan şeyde çekişmeye girdiniz. Peki, hakkında hiçbir bilginiz olmayan şeyde neden tartışmaya giriyorsunuz? Allah bilir ama siz bilmezsiniz

NAHL 126
Eğer ceza ile karşılık verecekseniz, ancak size yapılan kötülüğün türü ve miktarı ile karşılık verin. Eğer sabrederseniz, elbette ki bu, sabredenler için daha hayırlıdır

BAKARA 59
Ne var ki zulme sapanlar, bir sözü kendilerine söylenmiş olandan başkasıyla değiştirdiler. Bunun üzerine biz, bu zalimler üstüne, ürettikleri kötülüklere karşılık olarak gökten bir pislik indirdik

BAKARA 205
Yanından ayrıldığında/işbaşına geçtiğinde yeryüzünde fesat çıkarmak, ekini ve nesli yok etmek için işe koyulur. Oysaki Allah, fesadı sevmez.

A'RÂF 86
Her yol üstünde oturup da tehdit savurarak Allah yolundan O'na inananları çevirmeyin. Yolun çarpığını isteyip durmayın. Hatırlayın ki, siz az idiniz, O sizi çoğalttı. Bir bakın, nasılmış bozguncuların sonu

ŞUARÂ 152
Onlar yeryüzünde bozgun çıkarırlar, barış için çalışmazlar

Nahl 119
Sonra doğrusu Rabbin, bilmeyerek kötülük işleyip ardından tevbe eden ve ıslah olanlardan yanadır. Rabbin bundan sonra da bağışlar ve merhamet eder.
khaos,
teşekkürler
Alt 7. November 2012, 06:32 PM   #90
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
ilk defa mantıklı bir soru sordun, tebrik ederim.
Sen zannımca da şu fedakaradam vardı, ya osun ya da siz babadan oğula nesilsiniz
Bak bu hale gelmen bile umut verici de neyse...

Hemen soruna cevap vereyim...
1- Bak terbiyesiz, şimdi beni de bırakıp babamı yada başka haberi bilmeyen olmayan kimseleri sözlerine dahil etme. 3. şahısları ne karıştırıyorsun? Utanma denen bir şey varsa bundan böyle yapma.

2- Ben, bütün yazıştığım ortamlarda "aorskaya" olarak soyadımla yazıyorum. Başka kardeşlerimi tenzih ederim, ama sen "hiiic" diye burada yazarken, başka yerde de başka takma isimlerle yazıp, istediğine saldırabileceğini düşünüyor olmalısınki beni de kendin gibi kabul ediyor olmalısın.

Ayrıca sen ya gerçekten anlama özürlü olmalısın, ya müslüman değilsin, yada eleştirdiğin gelenekçi cahil müslümanları bile aratan, yalan, hile, iftiraya başvurup, müslüman kalabileceğini sanan birisin...

Ben sana ne yazmışım sen ne cevap vermişsin bir kere daha göstereyimde, hatanı gör ve hatalıyım diyebilirsen, yukarıdaki saydıklarımın dışına çıkabilmeyi becer.

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı
Bak, yuraıdaki yazımda ben sana diyorumki, sen madem kuranda namaz yoktur, o putperest inancıdır diyorsun, o halde bazı konularla ilgili olarak, bazı kimselerin hem görüşlerini hem de meallerini yazılarında kabul edip delil olarak kullanırken, aynı kimseler kurandan namazın olduğunu da kabul edip anlatıyorlar.

Sen, bu kimselerin namazla ilgili anlatımlarını nasıl kabul edebiliyorsun, (NASIL ANLIYORSUN DEĞİL) yani, sana göre namaz islami değilse, bu kimseler de namazı islamdan kabul ediyorsa, bunları sen nasıl doğru kabul edebiliyorsun diye soruyorum...

Sen ise bunları nasıl kabul ettiğini açıklamak yerine, anlatılanları nasıl nerenle anladığını anlatmışsın... Sana, anlaman değil, kabul edebilmen, yani içine sindirebilmen, içine sindirmeden yazılarını alıyorsan, takiyye yapmış olacağından bahsetmişim.

Alıntı:
fıtratımla anlıyorum
bir sözün, mesalin, ayetin, hak olup olmadığını bana fıtratım söylüyor. Sana da söylüyor, kafirlere de söylüyor ama bile bile gerçeği gizliyorlar, inat ediyorlar. Ancak inatçılar gerçeği göremezler.
Ayrıca, fıtratla anlamak nasıl oluyor, onuda anlatta herkes öğrensin... Çünkü, anlama çeşidi icat etmişsin. Bunun bilimsel kanıtı varsa daha iyi olur...

Selamlar,
aorskaya

Bookmarks

Etiketler
allahin, esmâi, hüsnâ, kuranda, İsimleri, yüce