hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Allah'a İman > Allahın diğer isim ve Sıfatları

Seçenekler Stil
Alt 4. November 2012, 11:31 PM   #41
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı
Sen, namaz için putperest ibadeti diyeceksin, rabbimizin kendisinin kuranda söylediği ismini bile dikkate almadan, Allah antirezzak (rızık verici olmayan) dır diyeceksin, Herkesin iblisi vardır ve kişiler ölünce İblisleri de ölür diyeceksin ve bunaları iddia ederek ne duruma düştüğünü görmeden, kalkıp aslını bilmediğin üyelik iptallerine sığınacaksın öylemi?
Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
hacı dayı, sen bu benim söylediklerimin hatalı olduğunu hala düşünüyorsan, kusura bakma,,, bizim dinimiz farklı. Senin dinin sana benimki bana. sen kendi dininle amel et ben benimkiyle.
Kusur olduğunu kabul etmişsen ben baksam ne olur, bakmasam ne olur. Ama, bu kusurunu gidermezsen, rabbimizin hesabı çetindir, onu da bil.

Sen, gerçekten namaza, putperest ibadeti diyebiliyorsan, rabbimize "rezzak değildir de diyebiliyorsan" (diğer dediklerini tekrar yazmaya gerek yok) ve hala da bütün anlatılanlara rağmen bunu savunup, senin dinin sana, benimki bana diyebiliyorsan buna yapabileceğim bir şey kalmıyor.

Benim dinim bana ama inşallah en kısa zamanda hatanı görmeni de dilerim.

Alıntı:
ben sadece bir dua ediyorum sana;
Gün gelir "antirezzağın" muhatabı olursan, o zaman beni ancak anlarsın...
bak bakalım insanlar sana rızık vermeye çalışırken o boğazı tıkayan seni rızıktan kesen kim olacak...
o gün belki anlarsın rızık kesen kimmiş...
Sen hala, bollukla da, darlıkla da imtihan edildiğimizi anlamaya çalışmadan, rızkın azaltılmasını, rızık vermemek olarak nitelemeye devam ediyorsun.

Bu rızık vermemek değilki... Sadece sabır göstererek, hala rabbimizin kendinden yardım istenip istenmediğini imtihan etmesidir.

Demekki, sen bu şekilde zora sokulsan, hemen rızkı kesti diye rabbimizden şikayetçimi olacaksın?

Alıntı:
ayrıca, senin namazın da, kurbanın da, haccın da putperest geleneği, hiçbirisinin kurandan temeli yok.
sün sana getir rekatla ilgili ayet dedim getiremedin konuyu değiştirdin.
ki getiremezsin... getiremeyeceksin de,,, benim asıl merak ettiğim, mahşerde Allahın önünde ona nasıl açıklamalar getireceğin, o gün gelene kadar oyalanalım, ben bekliyorum...
Benim, haccımı nereden biliyorsun, namazımı nereden biliyorsun da bunları söyleyebiliyorsun?

Rekatla ilgili ayet getiremedim öylemi?

Sen, kurandan sünnet namazla ilgili ayet bile isteyecek kadar bilgili olmadığını sana ikaz ettikten sonra, kuranda sadece namaz olduğunu, kuranda sünnet namaz diye namaz olmayacağını (peygambere isnad edilen namaza sünnet dendiğini) söyledikten sonra ise; nisa 101 ve 102. ayetlerden bahseden yazımı buraya tekrar asayımmı?

Sen, okumuyormusun, unutuyormusun, yada bizim hatırlamayacağımızı sanıp laf olsun diye iddiadamı bulunuyorsun?
Bak sonra, namazla ilgili bir kaç yazım daha olacak. O zaman namazımın nasıl olduğunu da göreceksin.

Ama, yazdıklarından, sen de abdestin de, namazında olmadığını görüyoruz.

Kardeşim henüz nefes alıyorken, yazılanların hepsini yok say ve "kovulmuş şeytandan rabbimize sığınırım" duanı ederek kuranı anlaya çalış lütfen...

Gerçekten çok şeyin sandığın gibi olmadığını göreceğini düşünüyorum.

Yanlış yapmaktan daha zor olanı yanlıştan dönebilmek olsa da sen zoru becer ve lütfen kuranı bu şekilde anlamaya çalış...

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 4. November 2012, 11:50 PM   #42
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

selam

Alıntı:
Alıntı:
açlıktan ölenler akla geliyor da. bu isim tek başıan doğru değil. Allah rezzak olduğu gibi aynı zamanda antirezzak.
bu ifadeyi yüzeysel yorumlayıp "vay seni gidi" mantığıyla görmek yerine,

yağmuru indiren ve ölü bir beldeyi canlandırdığı söyleyen rab değil midir, öyle ise yağmuru indirmeyen de o dur...
yok değil ise yağmuru indirmeyen insanoğlu mudur, engellesin insanoğlu ozaman...
yağmur ormanlarının tümünü yok etsin(her devirde her kültürde ağaçları katlettiler ama yinede yettiremediler), tohumların aşılanmasını engellesin, tüm denizler ve su kaynaklarının üzerini örtsün/kökünü kurutsun ki buharlaşma olmasın...
sıcak hava soğuk hava akımlarını durdursun ki yağmur yüklü bulutlar ne yükselsin ne alçalsın ne de hareket etsin rahmeti indiremesin...

bunları gerçekleştirebilse bile yağmurun kökünü kesmiş olan o değildir, o sadece ol emriyle var edilen kanunların işlemesine yol açandır, gerçek emr sahibi Alemlerin Efendisidir...

Alıntı:
Bir de kafama takılıyor...
Allaha isim, sıfat mı biçilirmiş. haşa bu Allahı sınırlandırmak olur. Allah şöyledir demek de laftan öte değil. Allah merhametli diyoruz sürekli, peki ya gazap ettiği zaman?
peki ya depremlerde çoluk çocuk demeden bağrışan insanları helak ederken? Allah merhametlidir ama bazı durumlarda da çok merhametsizdir.
insan, düşünendir bazı şeylerin kafasına takılması doğal...
cevabına ulaşamadıklarını kendince yorumlaması doğal, mesela depremlerde cibiliyetsizler kadar 0-12 yaş arası minikler ve benzerleri de var, hayvanlar da...

depremleri/doğal afetleri veya çöldeki susuzluğu, kurak bölgelerin susuzluğunu ve sonuclarını vs. sisteme yerleştiren Alemlerin Efendisi değil midir...
yok değil ise insanoğlu yönetsin fay hatlarını, hava akımlarını, dünyanın yörüngesinde dönüşünü, güneşle açılarını...
sistem ol emriyle düzenlenmiş, herşey yerli yerini almış, tasarım/kanunlar ve getirileri o emrin içindeydi ilk andan itibaren...

diğer yandan, "karşıdan karşıya geçerken sağa sola bakmassan kamyonun tekerleğinle samimiyeti kurarsın"...
kurak bölgede yaşıyorsun, "yeryüzü geniş değilmiydi" göç edebiliyorsan edersin yapamam diyorsan susuzluk ve açlıkla kaynaşırsın avrupalının parfümden vazgeçilmesini beklemek boş muhabbet...

yoksa bunlar bir kenara, "iyiliği/rahmeti veren benim kötülük sizden" mantığı rab için doğru mudur...
yorumumu yaptığım ifadesinden sayın hiic in anlatmak istediğini sizin gibi algılamadım ve kendi yorumumu yaptım...

Alıntı:
Sevgili fers, bu ifade nasıl yorumlanabilirde, yüzeysel yorumlamak yerine diyebiliyorsun?
Kaldıki, yazıların yüzeysel yorumlanması söz konusu bile olmadığı gibi tam aksine yazılar her yönüyle ele alınarak, taşıdığı tehlikeye ciddi olarak dikkat çekilmiştir.

Kuranda, namaz olmadığını, namazın putperest ibadeti olduğunu kabul edince, "kurandan bana namazı ve namazın sünnetlerini göster" diyebiliyor.
Şimdi, bunları tam olarak anladıysan, olayın ciddiyetinin sen de farkına var ve bu kardeşimizi sen de kardeşi olarak uyar.
sayın aorskaya,
ifademi/yorumumu anladığınızı zannetmiyorum, benim yorumumdan uzak ifadelere takılmışsınız...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 5. November 2012, 12:02 AM   #43
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
selam

yorumumu yaptığım ifadesinden sayın hiic in anlatmak istediğini sizin gibi algılamadım ve kendi yorumumu yaptım...

sayın aorskaya,
ifademi/yorumumu anladığınızı zannetmiyorum, benim yorumumdan uzak ifadelere takılmışsınız...
Peki kardeşim,

Belki de dediğiniz gibi yoğunluktan dolayı, yazılarınızı ben yanlış yorumlamış olabilirim. Sonra imkan bulursam yeniden incelerim.

selamlarımla,
aorskaya
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (5. November 2012)
Alt 5. November 2012, 05:58 AM   #44
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

....

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 09:03 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme, yanlış uslup
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 5. November 2012, 12:04 PM   #45
raven
Uzman Üye

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 97
52 Mesajina 104 Tesekkür Aldi
raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

Alıntı:
adam çıkmış Kurana edebiyat kitabı muamelesi yapamam diyor

Laf olsun torba dolsun...

bizim ne söylediğimizi kendisi anladığı halde;
bilinçli savurulmuş hezeyanlar,
havaya ateş açmalar,
içi boş sloganlar...

..

senin Kurana imanın ile hristiyanın incile imanı arasında fark yok kargacık.. sen bu kafayal ha lafontene inanmışsın ha Kuran ayetlerine... hakikatini göremeyecek kadar kör olduktan sonra, akılın (kalbin) dünyadaki gerçeklere (ayetlere) kör olduktan sonra akşama kadar (övünmek, bir üstünlük gösterisi yapmak için) "ben şöyle müslümanım, ben edebiyattan anlamam, matemetikten bilmem, Allah demişse matematik yanlıştır" diye çığır gez.

içi boş havaya atışlardan başka bir şey değil... Hakikat namına 3 kuruş etmez..
kargacık? derken
olayı kişiselleştirme dedikçe aynı teraneyi üflemeye devam ediyorsun.Bana isim lakap takmana izin vermiyorum.lütfen terbiyeni takın.
Sen okuduğunuda anlamıyorsun arkadaşım.Kim bilimi reddediyor.Matematiği edebiyatı yada görsel sanatları.Ya yazılanı okumuyorsun yada mental bir sorunun var.
Bu seviyede tartışmayı reddediyorum.
Alt 5. November 2012, 12:30 PM   #46
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

.....

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 09:02 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 5. November 2012, 12:58 PM   #47
raven
Uzman Üye

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 97
52 Mesajina 104 Tesekkür Aldi
raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

Ben neredeyim sen neredesin nelerle uğraşıyorsun gerçekten yazık sana

tamam hiiiç sen kazandın düş yakamdan

Senin söylediğini kabul ediyorum süt siyahtır.
Alt 5. November 2012, 01:05 PM   #48
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
resmine, nickine bakarak yorum yaptım. raven de kuzgun demek...

önce nickin ile profil fotonun ne anlama geldiğini öğren. sonra fotona yorum yapıldığında teraneye düdük çalmak yerine fikirleri konuştur.

raven (kuzgun, ama kargayla karıştırmışsın)... hadi cik i ben ekledim... bir "cik" var diye bu kadar düdük çalınır mı? ravencik

hani gerçek ismini kullansan cik cık eklenmez ama, çeşitli hayvan figürleri kullanıp, nicksel imaj yaratmaya çalışırken böyle yorumlara açık olmak gerek.
"aorskaya" ismiyle yazan bana damı aynı mantıkla, "ors", aors" "ors-kaya kafalı" vb.
nitelemeleri yapıyordun?

Burada, islamdan yazanlara böyle karşılamalarda bulunan bir müslüman kardeşime, durumunu nasıl açıklayabilirm, birileri yardımcı olsun lütfen...

selamlar,
aorskaya
Alt 5. November 2012, 01:10 PM   #49
hiiic
Uzman Üye

.....

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 09:02 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme, yanlış uslup
Alt 5. November 2012, 01:16 PM   #50
hiiic
Uzman Üye

.....

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 09:01 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme, yanlış uslup

Bookmarks

Etiketler
allahin, esmâi, hüsnâ, kuranda, İsimleri, yüce