hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EĞİTİM - ÖĞRETİM > Paranormal Olaylar

Seçenekler Stil
Alt 3. January 2011, 02:45 PM   #21
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Peygamber (SALLALLAHU ALEYHİ VESSELLEM) Efendimiz'i görmek çok mühimdir. Resûl-i Ekrem bir hadislerinde, "Beni rüyasında gören hakkıyla görmüş demektir." buyurur. Bazıları bu hadisi, "Efendimiz (aleyhissalatü vesselam)'i burada gören orada da görür; görür ve şefaatinden istifade eder. Havz-ı Kevseri'nin başına gider, orada onun eliyle kevser içer." şeklinde yorumlamışlardır. Bazıları da hadisi, "Efendimiz'i rüyada gören, aynıyla görmüş demektir." şeklinde anlamışlardır. Zira hadisin sonunda, "Şeytan benim suretime giremez." buyurulmaktadır. Bununla beraber ulema tarafından meselenin daha farklı yorumları da yapılmıştır. Yorumlardan biri şöyledir: Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem), herkese değişik şekilde görünür. Hatta Efendimiz'i birkaç defa rüyasında gören bir kimse O'nu farklı ruh haletleri itibarıyla her defasında farklı suretlerle görmüş de olabilir. Mesela bir defasında tıraşlı bir çehre olarak, bir defasında büyük gözlü, mukavves burunlu, açık alınlı, siyah saçlı ve başka bir defasında da ise saçlarında beyazlık olarak görmüş olabilir. Bundan dolayı, "Efendimiz'i her gören onu görmemiştir" diyenler de olmuştur. İmam Rabbani gibi bazı mudakkik ve muhakkikler, "Efendimiz'i doğru görebilmek için evvela O'nu Ravza-i Tâhire'de, sâniyen şemailine uygun olarak görmek gerekir." demişlerdir. Vâkıa, Efendimiz'in belli bir sûreti ve şemâili vardır. Allah Resûlü, orta boyludur. İri kemiklidir. Parmakları kalındır. Adeta bir pehlivan tipindedir. Göbekli değildir. Göğsüyle karnı aynı hizadadır. Alnı gayet geniştir. Burnunda tatlı bir kavis vardır. Yüz hatlarıyla fevkalade sevimlidir. Dişleri inci gibidir ve hiç dökülmemiştir. Dudakları lâl ü güher gibi bir parlaklık içindedir, vs... İşte İmam Rabbani, Allah Resûlü'nün bu şekilde şemailine uygun olarak görülmesi gerektiğini ifade etmiştir. Ancak âlimlerin büyük ekseriyeti, bir kimsenin Efendimiz diyerek rüyasında gördüğü kişinin Allah Resûlü olduğunu söyleye gelmişlerdir. Zira bizzat Efendimiz, "Şeytan benim suretime giremez." buyurmuştur.

Allah Resûlü'nün rüyalarda farklı suretlerde görülmesi meselesine gelince, herkes O'nu rüyasında biraz mir'ât-ı ruhuna (ruh aynası) göre, biraz da altında kaldığı hadiselerin tesirine göre görür. Kiminin mir'at-ı kalbi dev aynası gibidir, o ona göre görür. Kimisininki mukavves bir ayna gibidir o da ona göre müşahede eder. Bunları bir ölçüde mir'at-ı ruh belirler. Kimisinin kalbi dupdurudur, berraktır, orası apaçık bir visal koyudur, o, böyle dupduru bir keyfiyetle görür. Kimisi de bir kısım his ve pas içindedir, böyleleri için de bu tür hisler, görmeyi bulandırır.

Burada istidradi olarak insanların kafasına takılan bir mevzuya da açıklık getirmekte fayda var. Efendimiz'i rüyada gören değil, saadet asrında hakikaten gören kişi sahabi olur. En makbul sahabi tarifini yapan İbn Hacer, sahabiyi şu ifadelerle tanımlamıştır: Sahabi, Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem)'i gören, kurb-u huzura müşerref olan, sohbet-i nebeviden az dahi olsa istifade eden kimsedir.

Dahası bir kimse, değil rüyada, temessül etmiş olarak bile Efendimiz'i görse sahabi olmaz. Mesela Hafız Suyuti, Allah Resûlü'yle yetmişin üstünde temessülen görüştüğünü ifade etmektedir. Suyuti, bir ruh degajmanıyla (ruhun bedenden imtisaliyle) doğrudan doğruya Efendimiz'le buluşma temin ettiğini ve açıktan açığa konuştuğunu dile getirmektedir ki, bu bir rüya değildir. Bu, ruh âlemine ait bir şey de değildir. Belki hakikat-i Ahmediye ile Suyuti'nin hakikati yüz yüze gelmiştir. Buna rağmen Hafız Suyuti sahabi değildir. Pek çok kimse Suyuti gibi temessülen Efendimiz'i görmüştür.

Bunlardan biri de Hallac-ı Mansur'dur. Hallac, bu müşahedesini şöyle anlatır: Kürsüde "Benim şefaatim, ümmetimden günah-ı kebair işleyenleredir." hadisini okurken aklımdan şöyle bir şey geçti: "Ya Resûlallah, niye himmetini dûn tutuyorsun? Küfür işleyenlere de şefaat ederim demiyorsun da sadece günah-ı kebair işleyene şefaat ederim diyorsun?" O esnada Resûl-i Ekrem karşımda temessül etti. Başımdan sarığımı açtı, boynuma doladı ve şöyle buyurdu: "Zannediyor musun ki söylediğimi ben kendimden söylüyorum?"

Hâsılı, Efendimiz'i rüyasında veya temessülen gören bir kimse sahabi olmaz. Sahabi olabilmek için on dört asır ötede yaşamak gerekir. Ancak sahabinin arkasında olunabilir ki, o da bu asırda dîn-i mübîn-i İslam'a hizmetle mümkündür.

Allah (celle celêlühü) bizim mazhariyetlerimizin şükrünü edaya, selef-i sâlihîne karşı da saygı ve vefaya muvaffak kılsın.

ÖZETLE

1- Efendimiz (sas)'i rüyada görmek, muhakkak bir hayır ve bereketin ifadesidir. Resûl-i Ekrem bir hadislerinde, "Beni rüyasında gören hakkıyla görmüş demektir." buyurur.

2- "Efendimiz (aleyhissalatü vesselam)'i burada gören orada da görür; görür ve şefaatinden istifade eder. Havz-ı Kevseri'nin başına gider, orada onun eliyle kevser içer."

3- Efendimiz'i rüyada gören değil, saadet asrında hakikaten gören kişi sahabi olur. İbn Hacer'e göre sahabi, Efendimiz'i gören, sohbet-i nebeviden az dahi olsa istifade eden kimsedir.
Alt 3. January 2011, 02:48 PM   #22
Anonymous
Uzman Üye

Tesekkür: 627
164 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Anonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud of

Anladım. Birileri hadis uydurmuş ki birilerini yüceltmenin önü açılsın.

Peygamberin değil hayalini gerçek halini kanlı canlı karşısında gören Ebu Cehil mübarek olmadı da sen mi mübarek olacaksın be adam demezler mi adama?

Birileri uydurmuş siz de yemişsiniz. Ben inanamıyorum diye kusuruma bakmayın.
Anonymous isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Anonymous Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
hiiic (3. January 2011), Miralay (17. February 2011), yeşil (20. November 2011)
Alt 3. January 2011, 02:54 PM   #23
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
Anonymous Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Anladım. Birileri hadis uydurmuş ki birilerini yüceltmenin önü açılsın.

Peygamberin değil hayalini gerçek halini kanlı canlı karşısında gören Ebu Cehil mübarek olmadı da sen mi mübarek olacaksın be adam demezler mi adama?

Birileri uydurmuş siz de yemişsiniz. Ben inanamıyorum diye kusuruma bakmayın.

Hidayet Allah'dan olduğunu her halde unuttunuz galiba.Ebu Cehil'in kalpi perdeli olduğu için bu dünyadan kafir olarak gitmiştir..

Peygamberimİzi rüyada görmek muradına ermek değildir.O bir Allah tarafından gelen bir lütuftur.Haydi siz de deneyin rüyada görün bakalım nasıl görebilecekseniz?...
Alt 3. January 2011, 02:58 PM   #24
Anonymous
Uzman Üye

Anonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud of

Alıntı:
FEDAKARADAM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Haydi siz de deneyin rüyada görün bakalım nasıl görebilecekseniz?...
Ben rüyada görmek istemem. Sonra kendimi bi halt sanarım da havalanıp yoldan çıkarım diye korkuyorum. Allah peygamberi rüyada görmeyi amaç edinmekten korusun.

Allah diğer hayatımızda bizzat görmeyi, tanışmayı nasip etsin.
Anonymous Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 6 Kisi:
aşık74 (18. February 2011), Birbeyin@glu (3. January 2011), hiiic (3. January 2011), Miralay (3. January 2011), TEBYİN (3. January 2011), yeşil (20. November 2011)
Alt 3. January 2011, 06:52 PM   #25
Anonymous
Uzman Üye

Arkadaşlar rüya tabirinden anlayan var mı?

Birisi bir gün rüyasında firavunun sarayında helak edilen firavuna hizmet ettiğini görse. Firavun rüyada o kadar da kötü birisi olarak gözükmese gözüne bunun yorumu nedir?

Allah'ın lanetlediği firavunu rüyasında gördüğü için o kişi de Allah'ın lanetine uğramış sayılır mı?

Rüyadaki firavun kesin firavundur çünkü melekler lanetlenmiş firavunun kılığına girecek değiller herhalde.
Anonymous Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Birbeyin@glu (3. January 2011), Miralay (4. January 2011), yeşil (20. November 2011)
Alt 3. January 2011, 10:02 PM   #26
Anonymous
Uzman Üye

Bu arada rüya dediğiniz nedir ki. Bizzat gördüğünü iddia edenler var.

Yanlış hatırlamıyorsam İmam Rabbani meşhur Mektubat kitabında peygamber efendimizi bizzat gördüğünü söylüyor. Hep merak etmişimdir acaba zaman yolculuğu falan mı diye Koskoca alim gördüm diyorsa görmüştür herhalde

2012limitsiz.com adresinde de melek gören insanlar var bir sürü mesaj yayınlıyorlar meleklerden. Bunlar Müslüman değiller ama olsun. Yaa, görün daha ne mübarek insanlar var dünyada.
Anonymous Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (4. January 2011), yeşil (20. November 2011)
Alt 17. February 2011, 11:52 AM   #27
Derin Düşünce
Uzman Üye

Derin Düşünce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 413
79 Mesajina 268 Tesekkür Aldi
Derin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud of

Benim, kimin alim olup olmadıgıyla bir derdim, alıp veremedigim yok mesela... Benim derdim Alimlerini ilah yapanlarla. İslam icin mucadele veren, dini Allah has kılmak icin gayret eden tum arastırmacılardan, alimlerden Allah razı olur insaallah.

Dileyen diledigine tapınsın. Dileyen seydasına, seyhine, dileyen bu makamı kimden, nasıl ve nereden aldıgını bilemedigim kutuplara, dileyen buhariye, dileyen maturidiye... Alim dediklerimizin her biri doneminin geregi ilimleri icra etmisler hizmetlerini bitirip gocup gitmisler. Hesapları Allahadır artık. Niyetlerini ve kalplerini bilmem. Sorun onlarda degil sorun bizde. Onları neredeyse ilahlastıran bizlerde. Papazını, rahibini, ruhbanını, hahamlarını, imamlarını, alimlerini, seyhlerini, ilahlastıranlarda. Sozumuz yok, alıp veremedigimiz yok bizim alimlerle. İslamı 7. yuzyil entegrizmine hapseden, peygamber giydigi icin, sarık cubbe salvar giydigini idda ederken, aynı elbiseyi mekkeli musriklerinde giydigini dusunemeyen sekilci islam anlayısında.

Hazirci dindar anlayisini terkedin artık... Artik her seyin bittigini, ellerinizin altinda hazir paket bir program bulundugunu, artik baska hicbir seye ihtiyaciniz kalmadigini dusunmeyi bırakın. Allahin hukmunu ve sinirlarini pazarlayanlarin, somurgenlerin, post davasinda olanlarin foyasini gorun ne olur. Ve anlayın, sonra anlatın. Erkegin hangi renk elbisegiyemeyecegine dair fıkhi hukumler verenlerin, birde bunların kolaylık ve rahmet oldugunu soyleyenlerin, Allah adina; resulun bile soylemedigi, kuranla celişik binlerce yalan yanlıs hadislere itibar ederek hukumler cıkarıp, helalleri haram edenlerin kulu kolesi olmayın.

Birileri asrın muceddidi olsa ne olur olmasa ne olur. O muhterimi ben boyle gormez isem dinden mi cıkarım, yoldan mı sapmıs olurum. Birilerine muccedditlik, allemelik, kutupluk veren bu otorite nerededir. Bunu kim tespit eder. Neden birileri surekli en yuce olmak zorundadır. Saygınlık, guvenilir ve el emin olmak yetmez mi? Mistik imandan kurtulun, uykusunda birbirleri ile gorusen seyhler, obur dunyadan haber getirenler, keramet ustune kerametler gosterenler... Allahım aklımı muhafaza et. Ustunlukte ve yucelik yarısında, resulle bile yarısan insanlar. Keramette mucizede, Resulu gectiklerinin farkına varıp, altta kalan resulu Allaha esitleyerek (haşa) adaleti saglayanlar... Öte yandan, belkide niyetleri has oldugu halde muritleri tarafından yuceltilip adına hikayeler uydurulanlar. Musluman gibi yasayıp oldukten sonra cemaati tarafından ucurulanlar, adına masallar yazılanlar...

Evrenin, tarihin, esyanın ve insanın sırlarını çözmeyi bütün bütüne reddedip kendini gülsuyu ve hacıyagı kokularıyla kaplı bir sis bulutunun rahatlıklarına kapıp koyvermek.. Bilimi, sanatı, esyayı, tarihi, felsefeyi, insanın aklını boşlayıp sepet gibi yaşayıp ölmek... Gökyuzunun bilmem hangi katında bilmem kaç bin tane melegin tesbih duasını mırıldanarak, aptesanede poposunu yıkarken, bilmem hangi parmagını hangi bogumuna kadar kullanacagını bile önceden saptayan, şekilci bir din anlayışının, demir kasnaklarına boynunu uzatıp kendini esir eden, adını teslimeyet zannedip ötesine karışmayanlar.. Dogrusu bu mu, yoksa Allah ve resulun istedigi bu degil mi. İlk bunlara mı Laaaa.. diyerek girdi Resul bu yola? sonuçta hepsi aynı hesaba mı geliyor. Varın gerisini siz dusunun.

Selam ve dua ile..

Rabbim VEHİM karanlığından bizi çıkart ve nurunla anlayış ikram et!.. Rabbim ilmimizi, anlayışımızı, imanımızı ve sıdk üzere yakinimizi çoğalt! Rabbim bize kitabı ve hikmeti ve bilmediklerimizi ögret. Rabbimiz dünyanın gerçek güzelliklerini, ahıretin gercek güzelliklerini ver, ateşin azabından bizi koru. Rabbim gerçeğe erdirdikten sonra kalplerimizi o gerçekten saptırma; bize indinden rahmet bağışla; kesinlikle sen sonsuz bağışlarda bulunansın. - Elhamdulillah
Rabbim! ilmimizi, anlayışımızı, imanımızi ve sıdk üzere yakinimizi çoğalt! Rabbim! gerçeğe erdirdikten sonra kalplerimizi o gerçekten saptırma; bize indinden rahmet bağışla; kesinlikle sen sonsuz bağışlarda bulunansın. Rabbim! Dünyada ve ahirette sen bizim velimizsin. Bizim canımızi müslüman olarak al ve bizi iyilere kat. Rabbim! Ayrılığa düştükleri şeyler konusunda kulların arasında en iyi sen hükmedersin. Rabbimiz bizi, suan üzerinde bulundugumuzdan daha doğru olana ulaştır.

Konu Derin Düşünce tarafından (17. February 2011 Saat 12:17 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: Bazı kelime hatalarımı duzelttim.
Derin Düşünce isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Derin Düşünce Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 8 Kisi:
Anonymous (17. February 2011), aşık74 (17. February 2011), dost1 (17. February 2011), hiiic (18. February 2011), Miralay (17. February 2011), snobyx (17. February 2011), TEBYİN (17. February 2011), yeşil (20. November 2011)
Alt 17. February 2011, 01:20 PM   #28
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Allah razı olsun Derin Düşünce kardeşim.

Yazını okurken gözlerim yaşardı ve tefekküre daldım. Bu yazıyı müslümanım diyen herkesin okuması ve hidayetlerine vesile olması dileklerimle.

Tekrar Allah razı olsun. Rabbim ilmini çoğaltsın.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Anonymous (30. November 2011), Derin Düşünce (18. February 2011), hiiic (18. February 2011), yeşil (20. November 2011)
Alt 20. November 2011, 12:45 PM   #29
yeşil
Uzman Üye

Tesekkür: 791
69 Mesajina 174 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
yeşil has much to be proud ofyeşil has much to be proud ofyeşil has much to be proud ofyeşil has much to be proud ofyeşil has much to be proud ofyeşil has much to be proud ofyeşil has much to be proud ofyeşil has much to be proud of

44. İçinde hidâyet ve nûr bulunan Tevrât'ı, şüphesiz Biz indirdik. Müslümanlaşmış kişiler olan peygamberler onunla Yahûdilere hükmederler, rabbânîler [kendilerini Allah'a adamış kişiler] ve ahbar [âlimler] da, Allah'ın kitabından kendilerinden korumaları istenilen ve kendilerinin de üzerine tanıklık ettikleri şeylerle hükmederler. İnsanlara saygı duyup ürpermeyin Bana saygı duyup ürperin. Benim âyetlerimi de az bir paraya satmayın. Ve kim Allah'ın indirdiğiyle hükmetmezse, işte onlar kâfirlerin ta kendileridir.

İsmi geçen zat çevrelerince alim kabul edilmiş olabilir ama ne alimi? Gerçek alim midir Allah katında? Peki yukardaki ayete ne kadar riayet etmiştir? Daha doğrusu yukardaki ayette bahsedilen alim çerçevesinde olabilmiş midir? Her alim diye görünen gerçek alim midir? İlmi muazzam olabilir ama Allah huzurunda ne kadar geçerlidir bu ilim?

Ayrıca rüya konusuna geçerken.. Tek soru sorucam.. Gerçek hayatta Peygamberimizi 1 defa olsun göreniniz var mı? Daha önce ne zaman gördünüz de O zatın Peygamber olduğuna kanaat getirdiniz? Doğuştan kör rüyasında mavi gökyüzünü görse inanacaksınız yani savunduğunuz bu misalle eşdeğer.. Cehaletten ne zaman kopacağız Allah aşkına??
yeşil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
yeşil Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Anonymous (30. November 2011), Miralay (22. November 2011), pramid (20. November 2011)
Alt 20. November 2011, 02:51 PM   #30
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

said nursi yedek, mahmut asil, erbakan kaleci.... takım tamam...

benim müceddit ne olacak... en iyisi bir yarışma düzenleyelim...

yaşayan kurandır müceddit. zira yaşayan Allah göndermiştir.

siz eskilerin masalı derseniz kurana, onu yenileyecek kişiler de ihdas edersiniz. Bunların din anlayışı kıt ve bir o kadar şeytani...
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Anonymous (30. November 2011), Miralay (22. November 2011), yeşil (21. November 2011)

Bookmarks

Etiketler
asrımızın, efendi, hazretleri, mahmud