hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > MAKALELER(DİNİ ve SİYASİ) > Siyaset

Seçenekler Stil
Alt 17. April 2015, 09:00 AM   #11
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Dostum bartsimpson.

Güzel arkadaşım. Ne senin ne de benim "mevkii"miz öyle "ulu ulu laflar" etmeye müsait değil. O sana söylenmiş gibi gözükse de sana değil.
Alınmadığını umarım.

Saygı ve sevgilerimle.
Galip Yetkin.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (18. April 2015)
Alt 23. April 2015, 01:22 AM   #12
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

-Nerede bu Türkler?
diye hönkürüyordu yanımızdaki koğuşta bulunan Hırvat askeri. Ta ki çenesinin altına yumruğumu yeyinceye kadar. Buradayım! buradayım lannn diye bağırıyordum.
Hey gidi günler...
Bir gün bu cümleleri benimde kuracağım hiç aklıma gelmezdi.

Vatan toprakları sağa sola peşkeş çekilirken, sınırları köstebek yuvasına dönmüşken, en kritik kurumları yabancılara satılırken, ordusu, istihbaratı, yargısı sindirilmişken her gün varlığına, kimliğine, diline, ceddine, cumhuriyetine küfredilirken neredesin Ey Türk Milleti diye soruyorum kendi kendime.

Ben işin genetik kısmında değilim. Ne Y-dna ne de Haplogrup dağılımları beni ilgilendirmiyor. Evet... arı ırk yada saf ırk yoktur. Tüm toplumlar çeşitli ve karmaşık dna dizilimlerine sahipler. Anadolu gibi binlerce yıldır göçlere maruz kalmış bir bölgede gen değişimlerinin ve etkileşimlerinin olması da gayet doğaldır. Bu gün biliyoruz ki aslında millet dediğimiz kavram dna kombinasyonlarından daha çok ortak dil, ortak tarih ve ortak kültür gibi kavramlarla daha iyi tanımlanabiliyor.
Zamanımızda Türk tarihini Göktürklerden öteye götürmeyen batılı tarihçiler olduğu gibi Proto Türklerle M.Ö 2500 tarihlerine kadar dayandıran tarihçiler de var. Eğer bu gün ütopya gibi görünen Mu Kıtası efsanesinin gerçek olduğu ispatlanırsa kim bilir belki geçmişimizin izleri buzul çağı öncesine kadar dayanabilir.

Evet belki çok eski hatta kadim bir uygarlığız.
Bundan sonra sorulacak soru ise şu; Peki öyle kalacak mıyız? Bu günkü halimizle çok zor görünüyor.Bilmiyorum belki rahata fazla alıştık.Belki de okkalı bir şok yaşamamız gerekiyor yeniden.Ama hali hazırda Türk denen koyun keyfiyetindeki kurtların artık avlanma zamanı gelmiştir diye düşünüyorum.

Benim her okuduğumda tüylerimi diken diken eden bir kaç söz paylaşmak istiyorum. Zaten çoğunuzda aşinadır.

Divânü Lügati't-Türk
Esirgeyen, koruyan Allah'ın adıyla

"Allah'ın, devlet güneşini Türk burçlarından doğurmuş olduğunu ve Türklerin ülkesi üzerinde göklerin bütün dairelerini döndürmüş olduğunu gördüm. Allah onlara Türk adını verdi. Ve yeryüzüne hâkim kıldı. Cihan imparatorları Türk ırkından çıktı. Dünya milletlerinin yuları Türklerin eline verildi. Türkler Allah tarafından bütün kavimlere üstün kılındı. Hak’tan ayrılmayan Türkler, Allah tarafından hak üzerine kuvvetlendirildi. Türkler ile birlikte olan kavimler aziz oldu. Böyle kavimler, Türkler tarafından her arzularına eriştirildi. Türkler, himayelerine aldıkları milletleri, kötülerin şerrinden korudular. Cihan hâkimi olan Türklere herkes muhtaçtır, onlara derdini dinletmek, bu suretle her türlü arzuya nail olabilmek için Türkçe öğrenmek gerekir.

Bilge Kağan
Kaynakların, servet ve zenginliklerin
Ülkemden dışarıya değil,
Dışarıdan ülkeme akmasını sağladım.
Başka milletlerin sarı altınını,
Beyaz gümüşünü, kenarlı ipeğini,
İpekli kumaşını, binek atını,
Aygırını, kara samurunu, mavi sincabını,
Türküme, milletime kazanıverdim.
Milletimi kimsenin boyunduruğuna sokmadım.

M.Kemal ATATÜRK
Milliyetin çok bariz vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz.
dost1 (23. April 2015)
Alt 23. April 2015, 08:43 AM   #13
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

İLBER ORTAYLI.

Prof. Dr. İlber Ortaylı’yla yeni kitabı ‘Türklerin Tarihi’ hakkında konuştu. Ortaylı, "Türk Türk’tür, Türkiyeli diye de bir şey yoktur. Bu kadar açık. Beğenmeyen Türklüğü, başka kimliği varsa söyler! Böyle Türkiyeli – Mürkiyeli diye bir şey olmaz, bunlar özenti. Türk vardır.Türk’tür. Beğenmeyen Türk olmayı, başka bir kimliği varsa söyler.Ama tabii gülünç olmasın, mesela Gürcü’yse Gürcüce bilsin, çok rica edeceğim" dedi.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (23. April 2015)
Alt 28. April 2015, 02:49 PM   #14
ozkanates
Uzman Üye

Tesekkür: 8
56 Mesajina 69 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 20
ozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud of

.
Mustafa Kemal ve sonrası yakın Türkiye tarihi:

Mustafa Kemal ve sonrası yakın Ortadoğu tarihi:

Türkiye'nin yakın tarihini baz alarak kültürün atar damarlarını yakalayan ve kılcal damarlarına kadar resmeden, birbirini tamamlayan önemli iki çalışma.
ozkanates isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30. April 2015, 03:10 PM   #15
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Dostum bartsimpson.

Güzel arkadaşım. Ne senin ne de benim "mevkii"miz öyle "ulu ulu laflar" etmeye müsait değil. O sana söylenmiş gibi gözükse de sana değil.
Alınmadığını umarım.

Saygı ve sevgilerimle.
Galip Yetkin.
Ellerinden saygı ile öperim sevgili Galip Ağabey.
Alt 6. May 2015, 02:55 PM   #16
ozkanates
Uzman Üye

ozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud of

Ahmet Şimşirgil... bir tarih üstadı, bir gönül üstadı.
Alt 7. May 2015, 11:04 AM   #17
ozkanates
Uzman Üye

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Gerek Sayın kuman'ın gerek Sayın Saadettin Sipehsalar'ın yazdıkları benim için üstündür. Fakat ben kitap ve yazarından değil, Sayın Özkanateş'in ilk yazısında bahsettiği, yazarın Türk ve Türklük tanımı üzerinde duruyorum.
Çünkü o yazılanlar bana Atatürk'ün Türk tanımını hatırlatıyor. Çünkü ben Türküm.
Şöyle söylemişti: Türkiye Cumhuriyetini kuran Türk Halkına-Milletine Türk denir.
Bu tanım üzerinden baktığımda Sayın Özkanateş'in ilk yazdıkları benim yönümden epeyi değerli.
İsterseniz bir daha okuyun.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Mustafa Kemal'in "ne mutlu Türküm diyene" deyişi müteşabih bir ifade.

İsteyen, "Türk ırkından olanlar mutlu diğerleri mutsuz" şeklinde alır,

İsteyen, "Türk olmak 'ben Türküm' demektir" şeklinde alır.

"Ne mutlu Türk ırkına" deseydi müteşabih olmayacaktı. Ama demedi çünkü o 100 yıllık içine kapanık, bölücü/çatışmacı bir kültürden değil, 3.000 yıllık Türk kültürünün en parlak örneği Osmanlı'dan geliyordu. Dönemin dünyayı ve ülkeyi kavuran milliyetçilik akımlarına rağmen kapıyı kapatmadı, gelecek için aralık bıraktı.

.

Konu ozkanates tarafından (7. May 2015 Saat 11:44 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 9. May 2015, 08:18 PM   #18
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Ahmet hoca... Osmanli ustune turlu arastirmalar yapmis bir hoca... Tarih prf.
Tanimam etmem ancak degerli biridir buyuk ihtimal ile.

Osmanli.... Tanirim... Bazen sevmisimdir.... Buyuk cogunlukla sevmem...

Saltanat hayrani... Cocuklari ailelerinden koparan...Cariye meraklilari... Cocuk coluk demeden birakin dusmani kendi ailelerini kilictan geciren (Ailelerinden olmayanlara kimbilir neler yapmislardir....) Dini kullanan....

Ben gecmis devletleri sevmem her turlu pislik vardir. Ben gelecekteki devletleri ozluyorum cunku umudum var.

Gecmisimiz tamamen sahtekarlik ve pislik gelecekte belki degisir....

Tum insanlik.....Sadece biz degil.

Konu kuman tarafından (9. May 2015 Saat 08:31 PM ) değiştirilmiştir.
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
kuman Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (10. May 2015)
Alt 11. May 2015, 08:13 AM   #19
ozkanates
Uzman Üye

Alıntı:
kuman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ahmet hoca... Osmanli ustune turlu arastirmalar yapmis bir hoca... Tarih prf.
Tanimam etmem ancak degerli biridir buyuk ihtimal ile.

Osmanli.... Tanirim... Bazen sevmisimdir.... Buyuk cogunlukla sevmem...

Saltanat hayrani... Cocuklari ailelerinden koparan...Cariye meraklilari... Cocuk coluk demeden birakin dusmani kendi ailelerini kilictan geciren (Ailelerinden olmayanlara kimbilir neler yapmislardir....) Dini kullanan....

Ben gecmis devletleri sevmem her turlu pislik vardir. Ben gelecekteki devletleri ozluyorum cunku umudum var.

Gecmisimiz tamamen sahtekarlik ve pislik gelecekte belki degisir....

Tum insanlik.....Sadece biz degil.
İki uygarlık karşılaştığında,
İleride olan geridekinin entelektüelleri için bir çekim merkezi olur.
Ve süreç içinde geridekinin entelektüellerini devşirir.

Eğer ileri olan uygarlık sömürgeci ülkeler ise,
Sömürülen ülkelerin entelektüelleri, sömürgeci ülkelerin algılarını benimser,
Ve kendi öz ülkelerine karşı ölümüne bir küçümseme tutumuna girerler.

Bu ülke tarihin en eski, en derin uygarlıklarından biri.
200 devlet, 11 imparatorluk kurmuş, pek çoğunu da kuracak.
Batı dediğimiz ise topu topu 300 yıldır önderlik ediyor.
Dünyaya kan ve göz yaşı demek olan kısa bir süre bu.

Kardeşlerim biraz daha dikkatli baksalar,
300 yıllık terörün getirdiği dokusal bozulmaları görecekler.
Batı bunu görüyor, pozisyon değiştiriyor.
Kardeşlerim ise 100 yıl geride oyalanıyor.
ozkanates Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (12. May 2015)
Alt 11. May 2015, 08:14 AM   #20
ozkanates
Uzman Üye

Ben Mustafa Kemal'den kendi insanlarını aşağılayan tek cümle duymadım.
Çünkü o bir sömürge ülkenin komutanı olmadı.
O tarihe seslenen, tarih boyunca tarih yazmış bir halkın komutanı oldu.
Aldırmadı; “yoksuldu, eğitimsizdi, şuydu buydu” demedi,
Kim olduğunu bilerek misyonunu yüklendi,
İnandı, güvendi.

Sömürge kültürünün komutanı olmamak,
Anadolu topraklarının komutanı olmak.
Mesele bu.
ozkanates Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (12. May 2015), Escherich (27. May 2015)

Bookmarks

Etiketler
jeanpaul, roux, tarihi, türklerin