hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Hurafeler

Seçenekler Stil
Alt 10. November 2012, 10:54 AM   #1
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough
Standart Her sevgi ibadetmidir?

SELAMUN ALEYKÜM,

Kendilerine bir şey olmayacağına, hepten kendini inandıranlar, bu nedenle standartlara şartlananlar, zalimlikleri bakımından sorgulanacak durumlara düşünce, traji-komik davranışlar sergiyebilmekteler.

Bu gün 10 kasım ya!

Bunu fırsat olarak kullanmak gerekir değilmi? Her zaman bu fırsat ele geçmez değilmi?

İşte, bulundukları makamların kalıcı olduğunu ve kendilerini koruyacağına inanan bazı kimseler, bu makamdalar iken yapay olarak icat ettikleri; irtica hortluyor" aldatmacasıyla, sadece müslümanlığı gereği yaşayan kimseleri, gözlerinin yaşına, askerlik gururu ve onuruna, toplum içinde düşürüleceği yerin haksızlığına bakılmadan attıkları kimselerin, bu mazlumların "ah" larının bedellerini ödüyorlar.

Ordunun imkanları ile elini cebine sokmayan, vatan görevi diye gelen yavrucakları, kendi ve ailelerinin iş ve eğlencelerinin sağlanmasında kullanmaktan çekinmeyen, teröre karşı ölenler için göstermelik taziye ve şehitlik tiratları atmaktan geri kalmayan bazı üstün kimseler, daha sorgulanırken en rezil durumlara düşen zavallılar olmaktadırlar.

Bunlardan iyice zavallı olanları, makamlarını kullanarak sağladıkları beleş lüküs hayattan, salaş yaşama düşüşte standartlarını ayarlayamadıkları için, kendilerini hasta! edebilmekte ve hastane de kalabilmeyi bile onur meselesi yapmayanlardır.

Hani nerede, binleri hizada tutan kişi? Demekki kağıttan aslanlarmış bunlar...

Yukarıdaki yazdıklarımla ilgisini tam kesinlikte sadece rabbimizin bileceği, bizim ise bir insan olarak, hakkında kesin bilgimiz olmayan şeylerin peşine düşmememiz gerektiği bilincinde olarak, hatta; yargılama sonucunda dahi hakkının yeneceği hatalara düşülebileceğini de kabul ederek, suçu kesin bilinene kadar, bize düşenin masum olduğunu kabul etmek gerektiğine olan inancım nedeniyle, aşağıda sadece geçmişte etkin konumda olan birinin ibadetle ilgi kurabildiği sözlerini basından aktarıyorum:

Atam, seni sevmek ibadettir

10 Kasım nedeniyle bir mesaj yayınlanan Ergenekon davası tutuklusu İlker Başbuğ, Atatürk'e 'müsterih ol' diye seslendi...

İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer tarafından geçilen yazılı metinde şöyle denildi:

"Aziz Atam, Ebedi Başkomutanım; Seni sevmek milli ibadettir. Bu ibadet sadece milli bayramlar ve 10 Kasım günleriyle de sınırlandırılamaz. Çünkü, seni doğru ve tam olarak anlayabilme, ihtiyacını duymaktayız! Duyuyoruz! Seni anlamak yeterli midir?Türkiye Cumhuriyeti'nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar şöyle söylemişti: 'Atatürk, seni sevmek milli ibadettir, demiştim. Şimdi, seni anlatmak milli ibadettir, diyorum. Ve gücümün erdiğince onu gençlere anlatmaya çalışıyorum'

Bu konuda karınca kararınca bir şeyler yapmaya çalışarak teselli buluyorum. Ebedi Başkomutanım; 82 yıl önce Afyonkarahisar'da subaylara şöyle demiştin:

'Subaylar fedakar sınıfının en önünde bulunmak mecburiyetindedirler. Çünkü düşmanlarımız herkesten evvel onları öldürürler. Onları aşağılar ve hor görürler. Subayların yaşamak için bir çaresi vardır: Şerefini korumak!'

Bugün görüyoruz ki, dünün eli kanlı teröristleri 'eski terörist', senin Ordularına onur ve şerefiyle hizmet eden Komutanlar ise 'yeni terörist' diye anılmaktadır.

Ancak, müsterih ol. Bizlere yapılan bu haksızlıklar Yüce Türk Milletinin vicdanını kanatmakta. Eminiz ki, Milletimizin sevgisi ile üzerimizde yeni bir güneş doğacaktır.

Rahat uyu, ruhun şad olsun."

Burada, ne ölçüde ajitasyon yaptığını ve başarılı olduğuyla ilgilenmiyorum, yorum yapmayacağım.

Ancak;

1- Milli ibadet diye bir deyimi dinin neresinden bulduğunu,
2- Atatürk'ü sevmenin nasıl milli ibadet olduğunu,
3- Sevmenin yanında şimdi de anlatmanın neden (milli) ibadet olduğunu,

(kendisi haberi olmayabileceğinden, yada imkan bulamayacağından, veya istemeyeceğinden) birisi açıklayabilirmi?

Her durumda, ağlaya, zırlaya yada koşarcasına vefat etmiş birinin başına gidip şikayet etmeler, yada "sen rahat uyu, müsterih ol" diye duyma imkanı kalmamış birine söylenenler, onu ilahlaştırmak, hurafe yaratmak değilmidir?

Halbuki, oradan cevap verme imkanı olsaydı; "zaten müsterihim, sizin aptallıklarınızdan bıktım, kendi işinizi kendiniz görün bundan böyle" diye bir cevap almayacaklarından nasıl emin oluyorlar acaba?

Bunlar, insanı inceleyen bilimlerin, zorda kalanların bu şekilde durumlarını iyileştirme çabaları olarak kabul ettikleri durumlar olmaktadır.

yani, bunlar gerçeklik değil, bencillik dışa vurumlarıdır.

saygılarımla,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ibadetmidir, sevgi