hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Hurafeler

Seçenekler Stil
Alt 23. August 2012, 10:47 PM   #21
Zinedov
Katılımcı Üye

Tesekkür: 46
28 Mesajina 56 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Zinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud of

nacikocak kardeşim bilgi vermeye evrim konusundan mı başlasam kuran konusundan mı başlasam mucizeler konusundan mı başlasam astonomi konusundan mı başlasam bilemedim. En iyisi size tavsiyede bulunmak olabilir: "Kuran meallerine fazla güvenmeyin."

Konu Zinedov tarafından (23. August 2012 Saat 11:11 PM ) değiştirilmiştir.
Zinedov isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24. August 2012, 02:22 AM   #22
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Allahın yeri göğü nasıl yarattığı yada canlıları nasıl türettiği yada ilk canlıyı ne şekilde yarattığı konusunda sadece bilim adamlarının teorilerine sahibiz. Çünkü Allah onları yaratırken bizleri yaratılışına şahit tutmadı, görmedik, bilmiyoruz.

Yüce Allah diledği şekilde yaratır, isterse topraktan bitki gibi çıkarır, dilerse gökten yapmur gibi yağdırır ve bunu nasıl yaparsa yapsın mutlaka bir düzen ve kurallar silsilesi içerisinde sebeplere bağlı olarak yapar. Eğer böyle yapmamış olsaydı doğada pek çok çelişki,pek çok çatlak bulurduk. Doğayı, evreni kusursuz yapan şey onun kanunlar gereği işlemesidir. Keyfiyet yoktur ve mucize diye adlandırdığınız sıçramaları yapmaz.

Bu zannederim ki ahirette de böyle olacak.

Ama neden böyle birşeyi yazma yada evrim konusunda cevap vermek gereği duyduğumu açıklayayım.
Allah yarattığı şeylere bakmamızı onları okumamızı ve ibret almamızı emreder. Allahı onun yaratış biçiminden tanıyabilir onu biraz daha tanıyabiliriz. bu ancak yarattıklarını incelemekle hayatı incelemekle mümkündür. Evrim konusunun doğal ve çatlaksız bir süreç olduğunu bilmek size ne kazandıracaktır? bu anlayışınızdan anlayışa değişir...

--
Allah bizleri ana rahmindeyken hatta daha yaratmadan önce ne olduğumuzu iyi biliyor. Kendimizi temizlemeye gerek yok, hangi barbar kan dökücü primatın gelişmiş aşamasıyız en doğrusunu Allah bilir. Ancak şu da bir gerçektir ki evrimle beraber insan oğlu her ileriki aşamada daha iyi bir türe dönüşüyor. Allah dilerse bizi yok edip yerimize yenilerini getirir derken bunun evrimsel süreçle olacağını düşünüyorum.

Çünkü evrenin kanunları Allah tarafından konulmuş ve kendisi tarafından dahi ihlal edilemeyecek şekilde muhafazaya alınmıştır. O'nun sünnetinde/kanunlarında hiç bir değişme bulamazsın. Bu biraz sert görünür ama en ideal ölçü budur. Evren kanunları kimseye torpil geçmez, türümüzdeki hiç bir canlı diğerinden takvası haricinde üstün değildir. Doğuştan torpilli değildir. Hepimiz aynı kan dökücü zorba primatın akıl, zeka ve kavramsal düşünce kazanmış günaha meyilli ve aceleci formlarıyız.

Bu yaratılış kanunlarından benim çıkardığım sonuç:
Allah kimseye nefret duymaz, yada kimseyi diğerlerinden daha çok sevmez. Bu kayırmacılıktır. İnsanlar amelleri (davranış ve yaşam biçimleri) gereği Allahın sevgisini yada gazabını üzerlerine çekerler. Herkes için sadece kendi yaptığı vardır. Allah herkese karşı nötrdür. Ancak sevgisi gadabından fazla olduğu için güzel ameller (istisnasız herkes için geçerli olmak üzere) daha fazla rahmet çeker. Bu, tıpkı doğa kanunları gibi kesin ve aşılamaz bir kanun, Allahın mutlak sünnetidir. Peygamber dahi olsa yaptığı en ufak günah o gün getirilecek ve hesap görülecektir. Kimse kaçamaz.
Yani okus pokus püffff diye bişiler yaratıp yine pufff diye hayatlar yaratan zihninizdeki tanrıya yada puta değil, Alemleri yaratan Allaha ve onun kurallarına dönmek gerekir. Eğer kanunlarını çiğner ya da günahta ısrarcı olursak bizi Allah dahi kurtarmaz. O gün Allah dahi yardım etmemek üzere ne bir dost ne de yardımcı bulabiliriz. pufff diye cehennemi boylarız. hepsi kendi elimizle yapıp ettiklerimizin sonucudur.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Araştıran (5. April 2013)
Alt 26. August 2012, 11:47 AM   #23
nacikocak
Katılımcı Üye

Tesekkür: 5
17 Mesajina 19 Tesekkür Aldi
nacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud of

Alıntı:
Zinedov Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
nacikocak kardeşim bilgi vermeye evrim konusundan mı başlasam kuran konusundan mı başlasam mucizeler konusundan mı başlasam astonomi konusundan mı başlasam bilemedim. En iyisi size tavsiyede bulunmak olabilir: "Kuran meallerine fazla güvenmeyin."
arkadaşım kuran meallerinde her nekadar ufak tefek kelime farklılıkları olsada anlam aynıdır önemli olan sizin onu ne niyetle okuyup anlamaya çalıştığınız bir ateistle benim okumam arasında çok fark var iyi bir atesitle kötü bir ateistin okuması arasındada çok fark var iyi olan okur iman sahibi olur kötü olan okur matbaa hatasını bahane edip yine iman etmez o yüzden ben daima kuran ve mealine güvenirim eğer aklımın almadığı bir nokta olursa internetten meali ve konuyu araştırırım insan istediği zaman herşeyin doğrusunu anlar
nacikocak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
nacikocak Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (27. August 2012)
Alt 26. August 2012, 12:07 PM   #24
Zinedov
Katılımcı Üye

Zinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud of

Alıntı:
nacikocak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
arkadaşım kuran meallerinde her nekadar ufak tefek kelime farklılıkları olsada anlam aynıdır önemli olan sizin onu ne niyetle okuyup anlamaya çalıştığınız bir ateistle benim okumam arasında çok fark var iyi bir atesitle kötü bir ateistin okuması arasındada çok fark var iyi olan okur iman sahibi olur kötü olan okur matbaa hatasını bahane edip yine iman etmez o yüzden ben daima kuran ve mealine güvenirim eğer aklımın almadığı bir nokta olursa internetten meali ve konuyu araştırırım insan istediği zaman herşeyin doğrusunu anlar
Kötü niyetli olmasalar da parantez içi ifadelerle sizi yönlendirir ve ayete farklı açılardan bakmanızı engellerler. Ruh, nefs gibi kavramların anlamlarını Kurana göre değil halk anlayışına göre çevirirler. Ruh geçen yeri nefs, nefs geçen yeri ruh olarak çevirirler. Siz de yanlış çeviriden dolayı Allah insanların ruhlarını uykuda alıyor sanırsınız. Cennette huri diye bir kavram olmamasına rağmen huri diye bir kavrama olan inançlarına uygun şekilde çevirirler. Allah "halife atayacağım/kılacağım" der, "yaratacağım" diye çevirirler. İlk aklıma gelenler bunlar daha çok var. Meallere güvenmeyin derken bir kaç farklı meale ve kelime meallerine bakıp hepsini birlikte değerlendirin.
Alt 26. August 2012, 12:08 PM   #25
Zinedov
Katılımcı Üye

Ayrıca reddettiğiniz evrim Kuran'da vardır ve Allahın yaratma sanatıdır. Yani sandığınız gibi evrim Allahın -haşa- acizliğinin değil kudretinin ve ALİMLİĞİNİN ispatı olarak gösterilir. Sınırsız kudreti olanın her şeyi kudretiyle anında var etmek yerine yarattığı evrensel yasalara (sünnetullah) uygun olarak sebep sonuç ilişkisi içinde belli hesaplamalara dahil olarak gerçekleştirmesi ve BİR ADET "OL" emriyle trilyonlarca, kattrilyonlarca yani sayılamayacak kadar fazla sebep sonuç ilişkisini birbirine bağlı olarak kurup yönetmesi ve bu şekilde bir düzen meydana getirmesi Rabbimizin ilminin sınırsızlığını gösterir.

Konu Zinedov tarafından (26. August 2012 Saat 12:18 PM ) değiştirilmiştir.
Zinedov isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Zinedov Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (27. August 2012)
Alt 26. August 2012, 07:19 PM   #26
nacikocak
Katılımcı Üye

nacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud of

Alıntı:
Ayrıca reddettiğiniz evrim Kuran'da vardır ve Allahın yaratma sanatıdır. Yani sandığınız gibi evrim Allahın -haşa- acizliğinin değil kudretinin ve ALİMLİĞİNİN ispatı olarak gösterilir. Sınırsız kudreti olanın her şeyi kudretiyle anında var etmek yerine yarattığı evrensel yasalara (sünnetullah) uygun olarak sebep sonuç ilişkisi içinde belli hesaplamalara dahil olarak gerçekleştirmesi ve BİR ADET "OL" emriyle trilyonlarca, kattrilyonlarca yani sayılamayacak kadar fazla sebep sonuç ilişkisini birbirine bağlı olarak kurup yönetmesi ve bu şekilde bir düzen meydana getirmesi Rabbimizin ilminin sınırsızlığını gösterir.
tamamen haksızsın demiyorum geçen mesajımda yazdım zaten mealler arasında farklılıklar var ancak dediğim gibi insan eğer iman ile okur ise anlaması gerekeni anlıyor mesela huriler kuran'da bazı ayetlerde iri gözlü eşler olarak geçmekte yani erkeklere vad'edilen eşlerinden başka (eğer dilerlerse dünya hayatında evli olanlarada vereilecek) eşler cennet için özel olarak yaratılmış eşler verilecek

yine kuran'da allah sevişmekten bahsederken kullarına kötü örnek olmamak için nikah kıymak diye bahseder yine birçok farklı şeyler için ortak kelime ve birçok aynı anlama gelen farklı kelimeler kullanılmış ve bazı ayetlerde eksik kelimeler bırakılmıştır bunların genel sebepleri kuran'ı kerimin kıraat ile okunabilmesi nefes süresi kelimeler arası kolay geçiş ve bazı ayetlerde şifreleme kullanılması gibi konular vardır şüphesizki yer ve gökte olduğu gibi kuran'dada bir kusursuzluk vardır ancak bazı insanlar böceklerin gereksiz olduğunu gibi şeyleri öne sürüp yeryüzüne kusur bulmaya çalıştıkları gibi kuran'ı kerimede bu şekilde kusur bulmaya çalışmaktadırlar

tavsiyeniz olan kelime mealini daha önce çok aradım kitap olarak bulamadım çünkü çoğu alimler haklı olarak açıklaması olmayan kelimelerle takviye yapılmamış kuran'ı kerimin ilk okuyanlarda veya bir kısmını okuyanlarda şüphe uyandıracağı gerekçesi ile uygun görmüyorlar örneğin içkinin yasaklandığı ayete kadar sarhoş iken namaza yaklaşmayın derken meal yapan alimler o ayetin altına daha sonra yasaklandığını yazmakta bu gayet normal ve güzel birşey bu yüzden kelime mealinin yaygın olmayışıda güzel birşey fakat son günlerde bazı ateistlerin ve çakma alimlerin yüzünden okadar şüpheli sorular ve yorumlar çıktıki insan doğruyu yanlışı ayırabilmek için kelime mealini arar oldu bu arada kelime meali internette mevcut bu yazımı okuyanlar takıldıkları yerde başvursunlar fakat aradıkları konu ile ilgili bütün ayetleri okusunlar yoksa yanılgıya düşebilirler bu konuya bir örnek sarhoş iken namaza yaklaşmayın ayetini içkili iken değil içkili insan zaten namaz kılamaz aklınızda başka şeyler var iken yaklaşmayın diye yorumlayanlar var ancak bu ayetin içki yasklanmadan önce inen bir ayet olduğunu ve insanın başka şeyler düşünmeden namaz kılmaya kalksa hiç namaz kılamayacağını hesaplayınca gerçek anlamını çözmek hiçte zor değil

evrim konusunun kuran'da mevcut olduğunu yazmışsınız ben meali birçok kez okumama rağmen rastlamadım açıkçası hatim şeklinde meal okumadım sure sure okudum atladığım noktalar olabilir evrimi açıklayan veya evrimden bahsedilen veya sizin evrim olarak değlendirdiğiniz konu veya konuların geçtiği ayetleri buraya yazarsanız sevinirim
Alt 26. August 2012, 09:07 PM   #27
nacikocak
Katılımcı Üye

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allahın yeri göğü nasıl yarattığı yada canlıları nasıl türettiği yada ilk canlıyı ne şekilde yarattığı konusunda sadece bilim adamlarının teorilerine sahibiz. Çünkü Allah onları yaratırken bizleri yaratılışına şahit tutmadı, görmedik, bilmiyoruz.

Yüce Allah diledği şekilde yaratır, isterse topraktan bitki gibi çıkarır, dilerse gökten yapmur gibi yağdırır ve bunu nasıl yaparsa yapsın mutlaka bir düzen ve kurallar silsilesi içerisinde sebeplere bağlı olarak yapar. Eğer böyle yapmamış olsaydı doğada pek çok çelişki,pek çok çatlak bulurduk. Doğayı, evreni kusursuz yapan şey onun kanunlar gereği işlemesidir. Keyfiyet yoktur ve mucize diye adlandırdığınız sıçramaları yapmaz.

Bu zannederim ki ahirette de böyle olacak.

Ama neden böyle birşeyi yazma yada evrim konusunda cevap vermek gereği duyduğumu açıklayayım.
Allah yarattığı şeylere bakmamızı onları okumamızı ve ibret almamızı emreder. Allahı onun yaratış biçiminden tanıyabilir onu biraz daha tanıyabiliriz. bu ancak yarattıklarını incelemekle hayatı incelemekle mümkündür. Evrim konusunun doğal ve çatlaksız bir süreç olduğunu bilmek size ne kazandıracaktır? bu anlayışınızdan anlayışa değişir...

--
Allah bizleri ana rahmindeyken hatta daha yaratmadan önce ne olduğumuzu iyi biliyor. Kendimizi temizlemeye gerek yok, hangi barbar kan dökücü primatın gelişmiş aşamasıyız en doğrusunu Allah bilir. Ancak şu da bir gerçektir ki evrimle beraber insan oğlu her ileriki aşamada daha iyi bir türe dönüşüyor. Allah dilerse bizi yok edip yerimize yenilerini getirir derken bunun evrimsel süreçle olacağını düşünüyorum.

Çünkü evrenin kanunları Allah tarafından konulmuş ve kendisi tarafından dahi ihlal edilemeyecek şekilde muhafazaya alınmıştır. O'nun sünnetinde/kanunlarında hiç bir değişme bulamazsın. Bu biraz sert görünür ama en ideal ölçü budur. Evren kanunları kimseye torpil geçmez, türümüzdeki hiç bir canlı diğerinden takvası haricinde üstün değildir. Doğuştan torpilli değildir. Hepimiz aynı kan dökücü zorba primatın akıl, zeka ve kavramsal düşünce kazanmış günaha meyilli ve aceleci formlarıyız.

Bu yaratılış kanunlarından benim çıkardığım sonuç:
Allah kimseye nefret duymaz, yada kimseyi diğerlerinden daha çok sevmez. Bu kayırmacılıktır. İnsanlar amelleri (davranış ve yaşam biçimleri) gereği Allahın sevgisini yada gazabını üzerlerine çekerler. Herkes için sadece kendi yaptığı vardır. Allah herkese karşı nötrdür. Ancak sevgisi gadabından fazla olduğu için güzel ameller (istisnasız herkes için geçerli olmak üzere) daha fazla rahmet çeker. Bu, tıpkı doğa kanunları gibi kesin ve aşılamaz bir kanun, Allahın mutlak sünnetidir. Peygamber dahi olsa yaptığı en ufak günah o gün getirilecek ve hesap görülecektir. Kimse kaçamaz.
Yani okus pokus püffff diye bişiler yaratıp yine pufff diye hayatlar yaratan zihninizdeki tanrıya yada puta değil, Alemleri yaratan Allaha ve onun kurallarına dönmek gerekir. Eğer kanunlarını çiğner ya da günahta ısrarcı olursak bizi Allah dahi kurtarmaz. O gün Allah dahi yardım etmemek üzere ne bir dost ne de yardımcı bulabiliriz. pufff diye cehennemi boylarız. hepsi kendi elimizle yapıp ettiklerimizin sonucudur.
hiiic kardeşim biz zaten çoğu şeye şahit değiliz sadece allah'ın bize öğrettiği kadarını biliriz dolayısı ile bilim adamları kabul etsede etmesede çamurdan yaratılışımıza iman ederiz birisi bana sorsa neyden yaratıldın diye bilime hiç bakmadan çamurdan derim nereden biliyorsun şahitmisin derse beni yaratan allah öyle olduğunu söylüyor haşa o yalan söylemez derim diğer konulardada bilgimiz ve şahitliğimiz bukadardır

yazdığın ikinci satıra son cümlen hariç katılıyorum sıçramalar doğru peygamber efendimizin dönemi ilmi yönde bir sıçramadır 20 ve 21. yüzyılda bilim anlamında bir sıçramadır ancak mucize değildir mucize yalnızca peygamberlerin diğer hiçbir insanın yapamadığı ve yapamayacağı şeyleri allah'ın izni ile sürekli yapmalarıdır bunlara örnek hz musa'nın asasının yılana dönmesi elini koynuna soktuğunda parlaması hz isan'nın beşikte konuşması ilaç kullanmadan hastaları anında iyileştirmesi çamurdan yaptığı kuşları canlandırması hz yusuf'un bütün rüyaları tabir etmesi birde allah'ın bir defalığına ibret olsun diye verdiği mucizeler vardır bular bazı kavimler helak edilirken yaşananlar hz musa'nın denizi yarması hz ibrahimin yakılacağı ateşin göl olması ashabı kahf'in 300 küsür yıl uyuması ve benzeri mucizelerdir bazı insanların diğer birçok insanın yapamadığı şeyi yapması ise keramettir kerametleri birçok allah dostu gösterebilir tek kişiye mahsus değildir ve mucize gibi sürekli her istendiğinde yapılamazlar örneğin birçok evliya allahın izni ile gaybı ve kendilerinden çok uzakta gerçekleşen bir olayı bildirmişlerdir yine şahit olmadığım ama iman ettiğim birçok şehit ve evliyanın kerametleri anlatılmakta son olarak gayb çoğu alim ve insanlar tarafından farklı yorumlanmakta gaybı kimsenin bilemeyeceğini söylemektedirler oysa "allah'ın izni ile" gaybı kafirler bile bilmektedir çünkü bazı rüyalar gaybın habercisidir hz yusuf'un tabir ettiği rüyalar gibi rüya gören insan "allah'ın izni ile" gaybı görmüştür fakat çoğu zaman ne olacağını anlayamaz gaybı bilmek görmek mucize veya keramet değildir sadece imana bağlıdır bazen allah'u teala sevdiği kullarına yapmaları gerekeni rüya veya ilham yoluyla haber verir bazende sevmediği kullarına korksunlar diye başlarına gelecek olayı önceden haber verir buna bir örnekte allah'u teala birçok ayetle insanlara gaybı bildirmiştir hatta ayetlerle bildirilen gaybı ben bilmem demek ayeti inkar ve günahtır sadece gaybı biliyorum değil allah'ın bana öğrettiği kadarını biliyorum dememiz gerekir

yine "biz insanı en güzel suretle yaraattık" ayeti insanın suretinin hep aynı olduğunu gösterir (sakatlık ve 6 parmaklı olmak gibi istisnalar hariç) allah'u teala birçok kavmi helak etmiştir yalnız insanlığı topyekün hiçbir zaman helak etmemiştir allah'u teala kavmini helak edeceği bütün peygambelere kendisine iman edenlerle beraber hicreti emretmiş ve bu kuran'ı kerimde birçok ayette geçmektedir yine canlılar genetik özelliklere sahip olduğu için uzuv olarak hep aynı özelliklere sahip olarak üremekte farklı cinslerin çiftleşmesinde ise yine aralarında çok farklılık olan hayvanlarda dahi üreme olmamakta

son satırındada yine bir cümlen hariç katılıyorum oda hesap konusu o çok karışık ve ince bir konu şirk hariç hiçbir günahın hesabı kesin değil allah hepsini affedebilir ve bunu ayetlerle vadetmiş tabi tövbe şartı ile birde kul hakkı var onuda yine birçok alim ve din adamları yanlış yorumşlamakta kul hakkının kesinlikle affedilmeyeceği yönünde fetvalar verilmekte ozaman bir defa kul hakkı yiyen birdaha hiç iyi amel işlemesin nasıl olsa affedilmeyecek yok öyle birşey hüküm allah'ındır ve benim ayet ve hadislerden anladığım kadarı ile şöyledir

şirk hariç onun affı yok eğer bir insanın günahları arasında kul hakkı yok ise nekadar günahı olursa olsun isterse sevaplarının bin katı olsun affedilip cehenneme girmeden cennete girme ihtimali var tövbe çok önemli tövbe etmemek birdaha yaparım korkmuyorum anlamına gelmektedir birdaha yapmak niyeti ilede olsa tövbe etmek allah'tan korktuğunuzu ancak nefsinize dayanamadığınızı gösterir ve affedilmenize yardımcı olur eğer kul hakkı var ancak sevapları onu karşılayacak kadar çok ise sevaplarından hak alacaklı olan kişiye verilecek ve o insanında cehenneme girmeden cennete girme ihtimali var ancak sevapları karşılamıyor ise (çünkü kul hakkı büyük günahlar arasında) o zaman o insan kul hakkı kadar cehennemde yanıp cennete girecektir sonuçta allah'u tealanın vaadidir iman eden herkes cennete girecek ve sonsuza kadar kalacaktır bu ayetlerle sabittir ve allah vaadini yerine getirir eğer kul hakkı yiyen kafir ise ozaman cehennemin daha kötü derecelerinde yanacaktır yani kısaca kul hakkı affedilmeyecek bu doğru ancak alimlerin ve din adamlarının bunu kul hakkı yiyen cennete giremeyecekmiş gibi anlatmaları yanlış

Konu nacikocak tarafından (1. September 2012 Saat 10:15 AM ) değiştirilmiştir.
nacikocak Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (27. August 2012)
Alt 5. April 2013, 06:02 PM   #28
Araştıran
Uzman Üye

Araştıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 83
41 Mesajina 74 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 21
Araştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud of

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Aslında dünya yuvarlak değil, küre...
yuvarlak ile küre arasında fark var. Hem de kutuplardan basık elips olduğunu hesaba katarsak, elipstik bir küre oluyor ki;

demekki dünyaya yuvarlak demek zındıklıktır

ebu antonyondan nakil hadise göre;
Dünya balığın üzerindedir, balıkta yuvarlak gibi olduğuna göre, demekki dünya yuvarlak gibidir.

Sonuç?;
-buraya memleketin son durumuyla ilgili (cari açık, işsizlik v.s.) rakamlar yazdım ama moraliniz bozulmasın sildim.. sonuç çok feci çok...

ama moralleri bozmayalım;

Allaha dua edelim de; işsizliği gidersin, yoksulu doyursun, yetime yedirsin, yolda kalmışa yardım etsin, zekatı versin, salatı ikame etsin ve Kuranı düşüne düşüne okusun. Allahın bize yapmamızı emrettiği şeyleri dönüp tekrar Allaha sen yap demeye alıştırılan bir din eğitimi alan halkların bu kadar ezik halde olması bile şaşırtıcı, daha kötü durumda olmaları beklenirdi, Afganistan gibi...
Şans o ki bize fren yaptıracak bir resul geldi ama görene anlayana
hiiic kardeşim,
bileğine,yüreğine sağlık güzel yazı olmuş.İşte son yazdığın bölümde AMİN kelimesine cuk oturuyor.Amin in iman et anlamına geldiğini öğrendikten sonra yukarda yazdığın duanın sonuna ne güzelde uyuyor değilmi ) Yani insanlar öyle bir sapıklıkta ki Allaha şunu şunu yap diyor arkasındanda iman et diyor.İşteee yine bir cuma günü ve camide hocanın vaazından çıkardığım sonuç:Resulullah Kainatın efendisiymiş?Sonra vaizimiz Asr suresini bir güzel Sevdiriyor,övüyor kalbimizi ısındırıyor Asr suresine buraya kadar normal sonra bi bakıyoruz ki imam yok vaizimiz boş kalırmı imamın yerini dolduruyor tabi Namazda Asr suresini okuyor buda tamam eyvalah Asr suresini okudu burdada sorun yok diyelim.Beni şoka uğratan 2 rekattan sonra camiden çıktım birde ne göreyim Adamın teki kitapları düzmüş 5 liradan kitap satıyor.Konumu ne ASR suresi Yazarmı Kim Vaizimiz.Sonuç ise biraz daha fazlada yürüsem o camiye gitmem,gidemem artık.(Yaşananlar tamamen gerçektir)
Selamunaleyküm...

Konu Araştıran tarafından (5. April 2013 Saat 06:02 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: imla
Araştıran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Araştıran Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (5. April 2013), galipyetkin (5. April 2013)
Alt 5. April 2013, 06:30 PM   #29
Araştıran
Uzman Üye

Araştıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 83
41 Mesajina 74 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 21
Araştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud of

Alıntı:
Kötü niyetli olmasalar da parantez içi ifadelerle sizi yönlendirir ve ayete farklı açılardan bakmanızı engellerler. Ruh, nefs gibi kavramların anlamlarını Kurana göre değil halk anlayışına göre çevirirler. Ruh geçen yeri nefs, nefs geçen yeri ruh olarak çevirirler. Siz de yanlış çeviriden dolayı Allah insanların ruhlarını uykuda alıyor sanırsınız. Cennette huri diye bir kavram olmamasına rağmen huri diye bir kavrama olan inançlarına uygun şekilde çevirirler. Allah "halife atayacağım/kılacağım" der, "yaratacağım" diye çevirirler. İlk aklıma gelenler bunlar daha çok var. Meallere güvenmeyin derken bir kaç farklı meale ve kelime meallerine bakıp hepsini birlikte değerlendirin.
Evet Zinedov kardeşim Benimde Diyaloğa kalkıştığım kadarıyla bunlar var.Özellikle Ahzab 50 den Fevkalade yönlendirme yapılıyor.Bilgisi az olan yada araştırmayı kendine şiar edinmemiş olanı müthiş çelişkilere düşürecek tarzdan.İnsanın bir iki ay önce olan bilgisyle bugüngü bilgisi çok farklı olabiliyor.Dolayısıyla Müslüman Allaha karşı sorumluluk bilincinde olmalı,Farkındalık ve dikkat konusunda teyakkuzda olmalı diye düşünüyorum.Hatta öyleki Kuran dan örneklerle ve mealin açıklamasıyla örnek verdiğin zaman hemen saldırganlık tavrını takınıyorlar.Hadise itibar etme Ana kaynak kuran olmalı dediğin zaman içinden çıkamıyorlar ve Allahı büyük zorbalıkla inkar eden o kimseler sen dinden çıkmışsın,o halde sen kafirsin diye itham ediyorlar.Araştırmadan usanmamak ve Farkında olmak temennisiyle
Selamunaleyküm...
Zinedov (25. April 2013)
Alt 5. April 2013, 08:00 PM   #30
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

Alıntı:
içinden çıkamıyorlar ve Allahı büyük zorbalıkla inkar eden o kimseler sen dinden çıkmışsın,o halde sen kafirsin diye itham ediyorlar.Araştırmadan
usanmamak ve Farkında olmak temennisiyle

selam sayın Araştıran,

ithamla şikayet eder muhterem, itham ederken de elbette vardır ardında bir derdi, bildikleridir kendi doğruları ya da öyle olduğuna inandırmak, hemen ardındadır ne derse "beğendik, onayladık" mührünü basan emre amade gölgeleri, dokunmak için saf gönüllere...
sonra döner sana farklı konuşan isen, ya aklından zorun vardır ya da samimiyetin kayıp, bozguncusundur o na göre, öyledir çünkü dokundurdun muhteremin kibrine, bilirim ben der iken aslında bilemediklerini...

aklına yönelenin aklı da Alemlerin Efendisine yönelir, gerisi teferruat...

saygılar...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
arkadaşlar, bakar, fetvaya, mısınız