hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Hurafeler

Seçenekler Stil
Alt 5. September 2012, 05:53 PM   #21
nacikocak
Katılımcı Üye

Tesekkür: 5
17 Mesajina 19 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
nacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud of

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ruh hakkında az bir bilgi verilmiştir.

Allah bir iş ve oluş için ARACI KULLANMAZ. Vahyedeceğinde ol der ve olur. O şah damarından daha yakındır.

Siz gökte oturan tanrı tasavvurunda olunca, göktanrı yere aracı ile vahy gönderdiği inancındasınız. Normaldir zira türklerin eski inanç kalıntıları devam etmektedir. Araplarda böylebir inanç vardı, muhammed ölünce gerisin geri eski inançlarına döndüler.

Ve Muhammed sadece bir Resûl'dür. Ondan önce de resûller gelip geçmiştir. Şimdi O, öldü veya öldürüldü ise, siz topuklarınız üzerinde geriye mi döneceksiniz? Kim topukları üzerinde geriye dönerse, bundan sonra Allah'a, asla hiçbir şeyle zarar veremez. Ve Allah, şâkirleri (şükredenleri) yakında mükâfatlandıracaktır. ALİİMRAN 144

Ruh hakkındaki atalarınızın inançlarını bu ortama yansıtmanız normaldir.
arkadaşım diyorumki bu ayette De ki: "Cibril'e kim düşman ise gerçekten onu allah'ın izniyle kendinden öncekileri doğrulayıcı ve mü'minler için hidayet ve müjde verici olarak senin kalbine indiren O'dur." (2/97)

allah'u teala haşa yalanmı söylüyor peygamber efendimize senin kalbine indiren O'dur diyor benim demiyor benim iznimle o'dur diyor sen hala aracı yok diyorsun ayetlerin yarısı doğru yarısı yanlışmı yoksa sen sadece yarısınamı inanıyorsun

elbetteki allah neye ol derse olur ancak allah bal'a ol dememiş aracı koymuş arıya bal yapan ol demiş ve yine şu ayette secde suresi 11. ayet Size vekil kılınan ölüm meleği, sizi vefat ettirecek (öldürecek). Sonra Rabbinize döndürüleceksiniz diyerek ölüm içinde melekleri aracı kıldığını emretmiştir allah'ın bu kadar ayetine karşın nasıl allah aracı kullanmaz dersiniz
nacikocak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
nacikocak Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (23. September 2012)
Alt 5. September 2012, 08:34 PM   #22
nacikocak
Katılımcı Üye

nacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud of
Talking

Alıntı:
Miralay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Güzel kardeşim bu iddianızı Kur'anda rabbimiz yalanlıyor. Din ve hayat adına, herşey Kur'anda tam ve eksiksiz var diyor.

Zaten ben de bunu savunuyorum. O dönemde ses ve kamera kaydı mümkün olmadığından dolayı sünnetleri birebir yaşama şansımız malesef yoktur.
Tek istisna, "resulün hayatı Kur'andan ibarettir" ilkesine bağlı kalarak O'nun sünnetlerini Kur'andan öğrenerek yaşayabiliriz.

Kimin takvaca üstün olduğunu ancak yine Kur'andan öğrenebiliriz.

Miracı doğrulayacak, Kur'anda birtek ayet bile yoktur güzel kardeşim.
Miracı savunanların dayanakları İsra 1.ayet ve Necm Suresidir ki;

İsradaki "kul" un kim olduğu Kur'anda belirtilmemiş ve hemen akabindeki ayetlerde Musa aleyhisselamdan behsetmiştir.

Necm suresinde ise, göğe yükselme değil; Allah'ın Cebrail sıfatıyla yeryüzüne tecelli ederek teşrif buyurması anlatılır. Öyle göğe çıkarma eylemi Kur'anda yer almaz.

Saygı ve selamlarımla
daha öncede söyledim kuran'ı kerimin mealini defalarca okudum ancak sırası ile okumadım atlamış olabilirim apaçık olduğunu uyarıcı olduğunu ve benzeri şeyleri okudum ancak herşeyin olduğuna dair bir ayete rastlamadım eğer varsa yazarsanız sevinirim

hadis ve sünnetlerin şüphe bırakmayacak şekilde kayıtlı olmasını bende isterdim bu konuda hemfikiriz

takvaca kimin üstün olduğunu kuran'ı kerimden öğrenemeyiz böyle bir liste sunmaz onu yalnızca allah bilir

arkadaşım diyorsunki miracı doğrulayacak bir ayet yok miracı doğrulayan ayet var ancak allah'u teala sadece isim vermemiş "kulunu" demiş fakat başka bir ayettede sana gösterdiğimiz "o rüya" diyor elbette doğrusunu allah bilir

şimdi yukarıda yazdımya doğrusunu allah bilir birde bunun şöyle bir yönü var bazı şeyleri yalnızca allah bilir bazı şeyleri ise kullarıda bilir çünkü allah bilsinler diye kuran'ı kerimi göndermiş elçiler göndermiş akıl vermiş ve öğretmiştir bilmeyenlere ve akıl vermediklerine sual yoktur

ve yine soruyorum kuran'ı kerimde

namazın rekatları varmı
ne okunacağı varmı
orucu namazı abdesti bozan haller varmı
guslü gerektiren haller varmı

belki camide cemaate katılıp namaz kılarsın neden cemaate katıldığını kuran'dan açıklayamazsın hocanın arkasında durursun neden önde durmadığını açıklayamazsın tekbir getirirsin farzdır onu bile açıklayamazsın çünkü kuran'ı kerimde herşey yoktur ve olanları açıklayıp olmayanları öğretmek için elçi olarak gönderilen peygamber efendimiz görevini en güzel şekilde yaptı diğer peygambelerde yaptı ve allah'u teala bu yüzden onlardan salih kullar diye bahseder

arkadaşım tekrarlıyorum sana tavsiyem allah'u tealanın azhap suresi 21. ayette “Andolsun ki, sizin için ve Allah'a ve ahiret gününe ulaşmayı dileyen ve Allah'ı çok zikredenler için, Allah'ın Resûl'ünde güzel bir örnek vardır” dediği peygamber efendimizin sünnet ve hadislerinin sahteleri var onlara gerek yok demekten vazgeç kuran'ı kerime aykırı bir hadis veya sünnet veya bunlara aykırı bir fetva duyarsan uyma ancak diğerlerine allah rızası için uy eğer uyarsan huzura çıktığında neden uydun derlerse allah rızası için dersin ve allah'ın va'dettiği gibi yaptığın zerre kadar iyiliğin karşılığını alırsın eğer uymazsan şimdiye kadar uymadıklarından bilmediğin için belki sual sorulmaz ama bundan sonra “Andolsun ki, sizin için ve Allah'a ve ahiret gününe ulaşmayı dileyen ve Allah'ı çok zikredenler için, Allah'ın Resûl'ünde güzel bir örnek vardır” ayetimiz sana ulaşmadımı diye sorulabilir o zamanda yine karşılığını alabilirsin

allahım bizi affeder inşallah

Konu nacikocak tarafından (6. September 2012 Saat 08:28 AM ) değiştirilmiştir.
nacikocak Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (23. September 2012)
Alt 6. September 2012, 10:29 AM   #23
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

inzal kelimesi gökten inme anlamında mı?

8 çift hayvan nasıl inzal edildi? Bana bir açıklayın.

Ehli sünnet denen zevatlar, yahudileri geçmiş durumda ...

Allah dini yaşayın, bakarayı kesin diyor ...

Siz tutmuş rekat ve bakaranın ayrıntısı ile uğraşıyorsunuz.

Allah dini kolaylaştırdım diyor siz zorlaştırıyorsunuz.

Naci, ALLAH'a dinin mi öğretiyorsunuz.

Kuran ayetleri;

Ruhul kuddüsdür yani temiz bilgidir.
Ruhul emindir; güvenilir bilgidir,
Cibrildir yani zorlayıcıdır.

Eğer siz Allahın zorlayıcı ayetlerine düşman olursan, bende senin düşmanınım, Zira o cibril nebin kalbine ilga edilmiştir. Allahın ayerleri olan cibrile düşman olmayalım.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (6. September 2012)
Alt 6. September 2012, 10:33 AM   #24
pramid
Uzman Üye

pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Alıntı:
elbetteki allah neye ol derse olur ancak allah bal'a ol dememiş aracı koymuş arıya bal yapan ol demiş ve yine şu ayette secde suresi 11. ayet Size vekil kılınan ölüm meleği, sizi vefat ettirecek (öldürecek). Sonra Rabbinize döndürüleceksiniz diyerek ölüm içinde melekleri aracı kıldığını emretmiştir allah'ın bu kadar ayetine karşın nasıl allah aracı kullanmaz dersiniz
Meleklere imanda sıkıntın var naci bey, Gerçi bütün toplumun sıkıntısı var. Allah boşuna iman meselesi yapmamış.

İncelemini tavsiye ederim: http://vekuran.blogspot.com/2012/01/...k-melekut.html
pramid Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (6. September 2012)
Alt 6. September 2012, 12:24 PM   #25
nacikocak
Katılımcı Üye

Alıntı:
Meleklere imanda sıkıntın var naci bey, Gerçi bütün toplumun sıkıntısı var. Allah boşuna iman meselesi yapmamış.

İncelemini tavsiye ederim: http://vekuran.blogspot.com/2012/01/...k-melekut.html

indirmek kelimesini gökten indirmek diye anlıyor ve allah'ı gökte arıyorsan gerçekten bulamazsın

oysa ben indirmenin meariç suresinde bahsedilen

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla.

1. Bir soran inecek azabı sordu:

2.İnkârcılar için;ki onu savacak yoktur,

3. Yükselme derecelerinin sahibi olan Allah katından.

4. Melekler ve Rûh (Cebrail), oraya, miktarı (dünya senesi ile) ellibin yıl olan bir günde yükselip çıkar.

allah katından inme olduğunu bilirim kuran'ı kerim inmiştir ancak gökten değil allah katından inmiştir ve onu cebrail a.s indirmiştir çünkü allah'u teala peygamberleri insanlara cebrail a.s ıda peygamberlere elçi kılmıştır sen nekadar kelimelerle oynamaya çalışsanda kuran'ı kerim korunmuştur şimdiye kadar değişmedi şimdiden sonrada değişmeyecek

birde allah peygamber efendimizi beğendi kendisini elçi kıldı ona kitap gönderdi'de sizmi beğenemediniz elbette allah sizi beğenmediğiniz peygamberden uzak tutacaktır onun olmadığı bir yere gönderecektir biraz sıcak olabilir ama çekeceksiniz çünkü bunu siz istiyorsunuz allahım ahirette beni peygamber efendimize komşu kılsın

bakıyorum meleklerede karşısınız kudüs temiz arındırılmış bu doğru peki ruh'un anlamı nezaman "bilgi" olarak değişti sizin gücünüz değiştirmeye yetermi sanıyorsunuz onun her harfi korunmuştur

birde allah'ın eyetini değiştirmeye çalışıyorsun kalbine inen cibril demiyor kalbine indiren cibril diyor burdan sen nasıl cibrili ayet olarak anlıyorsun

peygambere karşısınız
meleklere karşısınız
kuran'ı kerimi değiştirmeye saptırmaya çalışıyorsunuz

demekki bizim için 6 olan imanın şartı size 3 olarak kalbinize ilga edildi şimdi indirildi desem göktenmi indi dersiniz tabi size 3 olduğuda kesin değil çünkü daha diğerleri hakkında fikirlerinizi yazmadınız

Konu nacikocak tarafından (6. September 2012 Saat 12:35 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 6. September 2012, 01:06 PM   #26
pramid
Uzman Üye

Alıntı:
oysa ben indirmenin meariç suresinde bahsedilen
Alıntı:
kalbine inen cibril demiyor kalbine indiren cibril diyor
Hem n-z-l indirme değil dediniz hemde indirip duruyorsunuz.

Siz bu yazdıklarınıza göre miraç safsatasına inamıyorsunuz değil mi?
Alt 6. September 2012, 01:35 PM   #27
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Naci Koçak.

Demişsiniz ki:demekki bizim için 6 olan imanın şartı size 3 olarak kalbinize.....

Şu 6 şart nelerdir?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 6. September 2012, 02:56 PM   #28
nacikocak
Katılımcı Üye

Talking

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Naci Koçak.

Demişsiniz ki:demekki bizim için 6 olan imanın şartı size 3 olarak kalbinize.....

Şu 6 şart nelerdir?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
şart aslında birdir allah'a inanmak ve emirlerine uymak ancak allah'ın emirleri yerine getirmek için onların gerektirdiği diğer emirleri vardır örneğin namaz kılmak allah'ın emridir ve namaz kılmak için abdest almakta allah'ın emridir aynı bu şekilde allah'a inanıp emirlerine uymamız içn onun peygamberlerine meleklerine kitaplarına ahiret gününe ve hayır ve şerrin yalnızca allah'tan olduğuna inamamız gerekir

bu anlamda sizde bunların hangilerine inanıyor ve yerine getiriyorsunuz mesela diğer arkadaşınız benden bahsederken ehli sünnet diye bahsetmiş evet ben ehli sünnetim kitap ehliyim islam ehliyim peki siz neyin ehlisiniz allah'ın başka emirleri veya kuran'ı kerimden ve peygamber efendimizden sonra gönderdiği başka kitap başka peygambermi varda bizim haberimizmi yok lütfen başka şeyler yazmak veya konuyu değiştirmek yerine inandığınız şeyleri aşağıdaki sırasıyla yazarsanız sevinirim yanlış anlamayın bu soruları bana siz ehli sünnet diyerek kendinizi ayırdığınız için soruyorum

sizi kim yarattı
dininiz nedir
uyduğunuz bir kitap varmı varsa hangisi
peygamberiniz kimdir
namaz kılarmısınız kılıyorsanız kime uyarsınız
öldükten sonra nereye gidip kime hesap vereceksiniz
Alt 6. September 2012, 03:03 PM   #29
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Naci Koçak.

Bırakın yuvarlak lafları, bırakın üzerime yıkılmayı.

6 adet şarta tâbiyim dediniz. Yazınız.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (6. September 2012 Saat 03:07 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 6. September 2012, 03:15 PM   #30
nacikocak
Katılımcı Üye

Alıntı:
Hem n-z-l indirme değil dediniz hemde indirip duruyorsunuz.

Siz bu yazdıklarınıza göre miraç safsatasına inamıyorsunuz değil mi?

arkadaşım inzal indirme ve gökten değil allah katından indirme ben senin sorunu hatta sorularını hep cevapladım varsa cevapsız bıraktığım yaz cevaplayım

peki inandığını söylediğin allah rızası için sen benim soruma sırası ile cevap verebilirmisin bu ayette De ki: "Cibril'e kim düşman ise gerçekten onu allah'ın izniyle kendinden öncekileri doğrulayıcı ve mü'minler için hidayet ve müjde verici olarak senin kalbine indiren O'dur." (2/97)

1:kuran'ı kerimi peygamber efendimizin kalbine inzal eden indiren cibril olarak geçiyor bu cibril kimdir nedir
2:daha önceki mesajınızda zorlayıcı demişsiniz peki zorlayıcı kimdir şimdi başka anlamını yazma kim olduğunu yaz
3:eğer kimse değil allah kendisinden bahsettiyse bana allahın isimleri arasında cibrili göster
4:madem sizin dediğiniz gibi aracı yok allah'ın küfretmeyin dediği kimdir
5: o'dur dediği kimdir neden benim demiyorda o diyor o demek başkası demek değilmi

Konu nacikocak tarafından (6. September 2012 Saat 03:41 PM ) değiştirilmiştir.

Bookmarks

Etiketler
allah, biliyor, çok, rivayetçiler