hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Hurafeler

Seçenekler Stil
Alt 25. May 2013, 09:17 PM   #1
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart KÜÇÜK KIZ ÇOCUKLARI İLE EVLENME İSLAM’A NASIL MAL EDİLMİŞ (Talak 4)

KÜÇÜK KIZ ÇOCUKLARI İLE EVLENME İSLAM’A NASIL MAL EDİLMİŞ (Talak 4) TARIK RAMAZAN

Saygı değer okuyucularımız, asırlardır bu Kuran ve onu tebliğ eden Resule iftira ederek; Haham ve Papazların uydurduğu ve elleriyle yazdıkları şeyleri, Allah’ın ayetlerinin yorumu gibi sunduklarını görüyoruz. Bu kitaplar da İslam’ı eser olarak takdim ediliyor. Bu gün de onların devamı durumunda olanlar; onların yazdıkları iftira dolu yazıları da referans göstererek zehirlerini akıtmaya devam etmektedirler. Bu kimseler Allah’ın kitabına değilde, onların yazdıkları kitaplara iman ediyorlar.

Önce masum gözükerek nasıl çalıştıklarını bir görelim

Soru: es selâmu aleykum sevgi kardeş çok önemli bir sorum var. Talak suresinin 4. ayetinde daha hayız görmeye başlamamış eşlerin boşanmasından bahsediyor. Şimdi tefsirlerde bu ayetin küçük kız çocuklarından bahsettiğini söylüyor. Şimdi bu çocuklarla evlenmek caiz mi? caizse bu hükmü yapan niye hiç duymadık? ALLAH Sübhânehû ve Teâlâ ilminizi arttırsın... Selametle

Bakin sapıkların cevap ve delillerine:

Cevap; Aleykümselam sevgili kardeşim; Birinci olarak; şunu belirtmekte fayda vardır ki bizim bir şeyleri duymamış olmamız o duymadıklarımızın dinden olmadığını göstermez. Eğer İbn Teymiyye kadar hadisten anlasak ve desek ki bu hadisi ilk defa duyuyoruz belki o hadisin uydurma olmasından şüphe ederiz. Ancak bizim gibi cahillerin duymaması kıstas değildir.

İkinci olarak; Hayız görmeyen küçük kızlar ile evlilik ile alakalı olarak âlimler birçok izahlarda bulunmuşlardır. İbnu Kudame el Hanbeli Muğni adlı değerli eserinde şunları kaydetmiştir;

Eğer bir adam kızını evlendirirse, denk bir yere koyarsa, kerih olsa da nikâh sabittir. İster büyük bir kız olsun ister küçük bir kız olsun fark etmez. Ancak küçük bakire kıza gelince; Bu nikâhın sabitliğin de ihtilaf yoktur. İbnü’l Münzir dedi ki; İlim ezberlediğimiz herkes icma ettiler ki; Eğer baba küçük bakire kızını ona denk birine nikâhlar ise caizdir. Kerihlik ve imtina etmek ile beraber bu caizdir. Küçük kızın nikâhının caizliğine Allah şu sözü delalet etmektedir;

" Kadınlarınız içinden âdetten kesilmiş olanlarla, âdet görmeyenler hususunda tereddüt ederseniz, onların bekleme süresi üç aydır."(Talak 4)

Hayız olmayanların iddetini 3 ay kıldı. Nikâh, talak ve fesh olmadan iddet dönemi 3 ay kılınmaz. Bu da delalet ediyor ki evlenebilir ve boşanabilir. Bu konuda izne itibar edilmez. Aişe dedi ki; " 6 yaşında iken Nebi sallahu aleyhi ve sellem nikâhlandı ve benimle zifafa 9 yaşında iken girdi." Buhari ve Müslim. Malumdur ki bu halde izne ihtiyaç yoktur. Esrem rivayet etti ki; Kudame İbnu Maz’un İbnu Zubeyrin kızını nifasda iken nikâhladı. Ona denildi ve dedi ki; Eğer ölürsem Zubeyrin kızı bana mirasçı olur. Eğer yaşarsam karım olur. Aynı zamanda Alide kızı Ümmü Külsümü buluğa ermeden küçük yaşta Ömer’e nikâhlamıştır."

Burada bir noktaya dikkat çekmekte fayda vardır sahabeye göre 9 yaşına ulaşan bir kız kadın hükmünde idi. Aişeden rivayet olundu ki o şöyle söyledi; " Eğer bir kız 9 yaşına ulaşırsa o kadındır." Bu söz merfû olarak Nebi sallahu aleyhi ve sellemden de rivayet edilmiştir. Yani hükmü kadın hükmü gibidir.

Bu imam Şafininde görüşüdür ki İmam Şafi 21 yaşında nine olmuş bir kadın gördüğünü söylemektedir ki bu kadın erken evlenmiş çocuğu da erken evlenerek çocuk sahibi olmuştur. Böylece 21 yaşında nene olabilmiştir. Âlimler genel olarak kadının 9 yaşında önce hayız olamayacağını belirtmişlerdir. Allah bununla kimilerine hidayet eder kimilerini de saptırır. Allah dilediğini yapar. O yaptığından sorulmaz kullar yaptıklarından sorumludurlar. Allah hükümlerinde hikmet sahibidir.

http://www.islamdaveti.com/soru-ceva...n-tefsiri.html

Şimdi bu cevaptan sonra aklı başında olanlarla bu konuya bir göz atalım

Saygıdeğer Kuran müminleri burada bir Kuran aşığı olan İmam-ı Şafi de, dikkat edilirse iftiraya uğramıştır. Öldüğü için kendisini savunabilmesi mümkün değildir. Hem Peygamberimizi ve hem de bu şekilde iftiraya uğramış âlimleri savunmak siz mümin kardeşlerimize düşmektedir. Önce İmamı- Şafi den başlayalım. 21 yaşında bir nene 14 yaşında anne olsa kızı 7 yaşında olması gerekir. Bunu bu şekilde yazıya dökmekten hicap duyuyorum

Şimdi hadis kitaplarında masum pozlarda bize nakledilen iftiralara bir göz atalım

4065- Aişe radıyallâhu anhâ'dan:
"Allah Rasulü (sa.), benimle ben 6 yaşımdayken evlendi (nişanlandı). Medine'ye geldik. Haris bin el-Hazrecoğullarında konakladık. Sıtmaya yakalandım. Saçlarım döküldü, (iyileşince) yine uzadı. Ben salıncakta arkadaşlarımla sallanıp oynarken annem Ummu Rûmân bana geldi. Benden ne istediğini bilmeden yanma vardım. Elimden tutup beni evin kapısında durdurdu. Ben soluk soluğa idim. Nerdeyse kalbim duracaktı. Biraz su alıp yüzüme ve başıma sürdüm. Beni eve soktu. Evde bir takım Ensâr hanımları vardı.
«Hayırlı, uğurlu ve bereketli olsun!» dediler.
Annem beni onlara teslim etti. Üstümü başımı düzelttiler. Çok geçmeden Allah Rasulü (sa.)'i orada görünce irkildim. Beni hemen ona teslim ettiler. Ben o zaman 9 yaşındaydım."
(Bu hadisi Buhari (nikâh 38-39, VI, 134; 57-59, VI, 139; 61, VI, 140), Müslim (nikâh no. 69-72, s. 1038-9), Ebû Davud (no. 2121,4933-7), Nesai (nikâh 29/1-3, VI, 82) ve İbn Mâce (no. 1876), Hişam b. Urve an ebîhî an Aişe asl-ı senedi ile tahric ettiler. Rûdâni, Büyük Hadis Külliyatı, Cem’ul-fevaid, İz yayıncılık 2/226-227.)
4066- Urve dedi ki:
"Hatice, Peygamber (sa.), Medine'ye gitmeden 3 yıl önce vefat etti. Ondan sonra 2 veya 2 seneye yakın bir müddet bekledikten sonra Aişe ile 6 yaşındayken evlendi, 9 yaşına bastığında onunla zifafa girdi."
(Bu hadisi Buhari (nikâh 38-39, VI, 134; 57-59, VI, 139; 61, VI, 140), Müslim (nikâh no. 69-72, s. 1038-9), Ebû Davud (no. 2121,4933-7), Nesai (nikâh 29/1-3, VI, 82) ve İbn Mâce (no. 1876), Hişam b. Urve an ebîhî an Aişe asl-ı senedi ile tahric ettiler. Rûdâni, Büyük Hadis Külliyatı, Cem’ul-fevaid, İz Yayıncılık: 2/227)
4067- Diğer rivayet:

"Onunla 9 sene birlikte oldu."
(Bu hadisi Buhari (nikâh 38-39, VI, 134; 57-59, VI, 139; 61, VI, 140), Muslim (nikâh no. 69-72, s. 1038-9), Ebû Davud (no. 2121,4933-7), Nesai (nikâh 29/1-3, VI, 82) ve İbn Mâce (no. 1876), Hişam b. Urve an ebîhî an Aişe asl-ı senedi ile tahric ettiler. Rûdâni, Büyük Hadis Külliyatı, Cem’ul-fevaid, İz Yayıncılık: 2/227)
4068- Diğer rivayet:

"Benimle, 7 yaşımdayken evlendi."
[Buhari, Müslim, Ebû Davud ve Nesai.]
(Bu hadisi Buhari (nikâh 38-39, VI, 134; 57-59, VI, 139; 61, VI, 140), Müslim (nikâh no. 69-72, s. 1038-9), Ebû Davud (no. 2121,4933-7), Nesai (nikâh 29/1-3, VI, 82) ve İbn Mâce (no. 1876), Hişam b. Urve an ebîhî an Aişe asl-ı senedi ile tahric ettiler. Rûdâni, Büyük Hadis Külliyatı, Cem’ul-fevaid, İz Yayıncılık: 2/227)

Şimdi de tefsiri ni yaptıkları ayete dönelim

وَاللَّائِي يَئِسْنَ مِنَ الْمَحِيضِ مِن نِّسَائِكُمْ إِنِ ارْتَبْتُمْ فَعِدَّتُهُنَّ ثَلَاثَةُ أَشْهُرٍ وَاللَّائِي لَمْ يَحِضْنَ وَأُولَاتُ الْأَحْمَالِ أَجَلُهُنَّ أَن يَضَعْنَ حَمْلَهُنَّ وَمَن يَتَّقِ اللَّـهَ يَجْعَل لَّهُ مِنْ أَمْرِهِ يُسْرًا ﴿٤﴾

“Âdetten kesilen kadınlarınızın iddet bekleme sürelerinde kuşkuya düşerseniz, onların iddetleri üç aydır. Hiç âdet görmemiş kadınların süreleri de böyledir. Gebe olan kadınların süreleri ise yüklerini bırakmalarına kadardır. Kim Allah'tan sakınırsa, O ona işinde bir kolaylık nasip eder.” ( Talak 65/4)

Dolayisi ile Kuranı Kerim insanoğluna bir çözüm ve rahmet yolu çiziyor ama bazı seks çılgınları müfessirler bu ayeti kerimeyi hasta psikolojilerine uydurdular ve kız çocuklara tecavüz etmeye delil olarak kullandılar, yani, Allah’ın rahmet ayetini lanete cevirdiler, yani, subyancılığı din adiyle yasal ettiler.

HİÇ ADET GÖRMEMİŞ KADINLARIN SÜRELERİNDEN NE ANLAMAMAMIZ GEREKİR

Bırakalım da bu sorunun cevabını bu çok bilgili din adamları değilde ilim versin

Kadınların bazılarında (Amenorrhea) isimli bir hastalık vardır. Kadının âdeti geç gelir veya kesilir veya hiç gelmez dolayısı ile kuranı kerim bize hasta kadininin boşanma durumunu anlatıyor

http://www.cinardibitibbitahlillabor...r/amenore.html

KAYNAKLAR:

Ulusal Kadın Sağlığı Bilgi Merkezi http://www.womenshealth.gov/
Tıp Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Kütüphanesi http://www.nlm.nih.gov/
KANADA KAYNAKLARI:

Kanada Sağlık http://www.hc-sc.gc.ca/index-eng.php/
Kanada (SOGC) bir Kadın Hastalıkları ve Jinekoloji Derneğihttp://www.sogc.org/index_e.asp/
Referanslar:

Amenore. Epigee Kadın Sağlığı et.
Adresinde bulunabilir:http://www.epigee.org/menstruation/amenorrhea.html. 14 Eylül 2006 erişildi.

Amenore: bilmeniz gerekenler. Aile Hekimleri web American Academy of. Available at: . http://familydoctor.org/885.xml 14 Eylül 2006 erişildi.

Saygıdeğer müminler, şimdide Hz. Ayşe anamızın evlenme yaşına bakalım. Bu evlilik 6 veya 9 yaşında mı olmuş.

ŞİMDİ YILLARCA DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAPMIŞ MÜFESSİR PROF. SÜLEYMAN ATEŞİN ARAŞTIRMASINA BİR GÖZ ATALIM

Hz. Aişe ile ilgili bu iddia için şöyle söylemiştir.

Bu soruya Süleyman Ateş, tereddüt bile etmeden, “…hurafedir…” diye bir başlık atarak yanıt veriyor:

”Hz. Ayşe’nin 9 yaşında evlendiği iddiaları hurafedir. Bu konuyu birkaç kez yazdım. Ayşe, Cübeyr İbn Muti’mle nişanlıydı.

Demek ki evlenecek çağdaydı. Peygamberimizin kendisi Ayşe’ye talip olmadı. Eşi Hatice vefat edince, hizmetini görecek bir hanımla evlenme isteğini halasına açtı.

Halası ona Ebubekir’in kızı Ayşe’yi münasip gördü ve gidip kızı babasından istedi. Babası da kızının nişanlı olduğunu söyledi ancak usulüyle nişanı geri verdi. Demek ki Ayşe evlenecek çağdaydı. Yoksa Peygamber’in haberi olmadan halası ona Ayşe’yi önermezdi.

Kaynaklarda bu 9 yaş hikâyesi geçiyor ama bunların hepsi hurafe ve abartıdır.

Hz. Ayşe, Peygamberimizin kızı Fatma ile yaşıttır. Fatma, Peygamberimiz 35 yaşlarındayken doğmuştur. 5 yıl sonra babasına Peygamberlik verilmiş. 13 yıl Mekke dönemi, 5 daha etti 18. Peygamberimiz Ayşe ile Medine döneminin ikinci yılında evlendi. 18 + 2 = 20 eder. Nerede 9? Düşüncesiz, eleştiri zihniyetinden yoksun kimselerin sözlerine dalıp kanmayın. Bunlar size ziyandan başka bir şey getirmez.” http://www9.vatanim.com.tr/haberdeta...008&Newsid=202...

ŞİMDİDE PROF. YAŞAR NURİ ÖZTÜRK’ÜN BU KONUDA Kİ ARAŞTIRMASINA DÖNELİM

Hz. Ayşe’nin Peygamberimizle nikâhlanması, Peygamberimiz tarafından istenmesinden üç yıl sonradır.

Bu noktada ittifak var.

O halde, Ayşe’nin, Peygamber evine eş olarak girdiği sırada 18-19 yaşlarında olması gerekiyor.

Gerçek budur.

Bunun aksi iddia ise Arap-Emevi kodamanlarıyla İslam düşmanı Batılı oryantalistlerin yalanlarıdır.

Emevi-oryantalist ortak yalanları, hesapları her elverdiğinde Batılı kodamanlarla işbirliğine giren dinci takımının işine yaradığı için, İslam’ın ve dindarların aleyhine olmasına rağmen, yaşatılmaktadır.

Bunda şaşılacak bir yan göremiyoruz.

Dinci taife, bugün İslam’ın ve Müslümanların aleyhine olduğunda kuşku bulunmayan birçok meselede Hıristiyan Batı emperyalizmi ile işbirliği yapmıyor mu? Prof. Yaşar Nuri Öztürk

ŞİMDİ TEKRAR KONUYA BİR BAŞKA AÇIDAN BAKALIM

Hz. Aişe: Peygamberimizin dul olmayan tek eşidir. Peygamberimiz genç yaşta olan Hz. Aişe ’nin ablası Esma hicrette 27 yaşındaydı. Hz. Aişe ablasından 10 yaş küçük olduğuna göre onun da hicrette tam 17-18 yaşında olması gerekir. Ayrıca Hz. Aişe peygamberimizden önce Cübeyr’le nişanlanmış, daha sonra dini nedenlerle ayrılmışlardı. Demek ki evlenecek çağda bir kızdı, nişanlanmış, nişan bozulmuş sonra peygamberimizle evlenmiştir. Bu evlilik hicretin ikinci yılında gerçekleşince bu yaş 20 olmaktadır.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN HANIMLARIYLA OLAN EVLİLİKLERİ

a) Hz. Hatice: Hanımlarından ilki olan Hz. Hatice Kureyş li Huveylid ‘in kızıdır. Hz. Muhammed onunla peygamber olmadan önce, Hatice kırk yaşında iken evlendi. Bu hanımı ölünceye kadar bir başkasıyla evlenmedi. Zira bu hanım, peygamberlik görevinde Hz. Muhammed'e yardım eden, onunla birlikte üstün gayret gösteren, canını ve malını onun yoluna koymuştu. Hicretten üç sene önce vefat etti.

b)Hz. Sevde: Resulullah, Hz. Hatice'nin vefatından günlerce sonra Kureyş li Zem’a’ nın bu kızı ile evlendi. Hz. Sevde Hz. Peygamber'le geceleme hakkını Hz. Aişe’ ye devretmişti.

c)Hz. Aişe: Hz. Ebû Bekir'in kızıdır. Hicretin ikinci senesinde Hz. Peygamber onunla zifafa girdi. Ondan başka bâkire ile evlenmedi. Hanımlarının en fakihi/anlayışlısı ve kendisine en sevimlisi idi. Sahabenin pek çoğunun fetva kaynağı idi. (Ona iftira atıldığında) suçsuzluğu vahiy ile tespit edildi.

d) Hz. Hafsa: Ömer b. Hattâb'ın kızıdır. Ebû Davud, Hz. Peygamber'in onu boşadığını fakat daha sonra ona geri döndüğünü zikretmektedir.[1]

e) Hz. Zeynep: Kays kabilesinin Hilâl b. Âmiroğullarından Huzeyme b. el-Hâris'in kızıdır. Hz. Peygamber’in bu hanımı, evlendikten iki ay sonra vefat etmiştir.

f) Hz. Ümmü Seleme Hint: Kureyş li Mahzûmoğulları'ndan Ebû Ümeyye'nin kızıdır. Ümmü Seleme, Allah Resul’ünün en son ölen hanımıdır.

g) Hz. Zeynep bt. Cahş: Esedoğulları ‘dandır. Bu hanım, halası Ümeyye'nin kızıdır. Şu âyet onun hakkında inmiştir: "Zeyd o kadınla beraberliğini sona erdirdiğinde onu seninle evlendirdik."[2]Bu âyet nedeniyle Hz. Peygamber'in diğer hanımlarına karşı övünerek şöyle derdi: "Sizi aileleriniz evlendirdi. Beni ise yedi kat ötesinden Allah evlendirdi!"[3] Hz. Ömer'in hilâfetinin ilk zamanlarında vefat etti.

h) Hz. Cüveyriye’yi: el-Hâris'in kızıdır. Bu hanım Mutsalikoğulları'ndan esir alınanlar arasında idi. Hz. Peygamber'e gelerek ondan kölelikten azat sözleşmesi (mükâtebe) ile yardım istedi. Hz. Muhammed onun adına kölelikten kurtulma parasını ödedi ve onunla evlendi.

i) Hz. Ümmü Habibe: Kureyş’i Emeviler kolundan Ebû Süfyân'ın kızıdır. Abdullah b. Cahş ile evli iken, birlikte Habeşistan'a hicret etmişlerdi. Abdullah orada Hristiyan oldu, Ümmü Habibe ise Müslüman olarak kaldı. Bunun üzerine Hz. Muhammed, Necaşi’ye bir heyet göndererek Ümmü Habibe’ye talip oldu. Necaşî, Hz. Muhammed'le onu nikâhladı. Necaşî, Hz. Peygamber adına Ümmü Habibe’ye mehir verdi. Bu olay hicretin yedinci senesinde meydana geldi.

j) Safiye: Nadîroğulları’na reisi olan Huyey b. Ahtab'ın kızıdır. Harun b. İmran’ın soyundan gelmektedir. Bu hanım, Hz. Peygamber'e Safi’den bir cariye olarak gelmişti. Allah Resulü onu azat etmiş ve azadını mehri saymıştı. Böylece bu durum ümmet için sünnet/ gelenek oldu. Buna göre, kişi cariyesini azat eder ve azadını onun mehri kabul ederdi.

k) Hz. Meymûne: Hilâloğulları'ndan el-Hâris'in kızıdır. Bu hanım, Hz. Muhammed'in evlendiği en son kadındır. Hz. Peygamber'in bu hanımla evliliği, Mekke'de kaza umresi sırasında ihramdan çıktıktan sonra gerçekleşmiştir.

Peygamberle evlendikleri sırada hanımlarının yaşları şöyle idi
Hz. Hatice 40 yaşında (peygamberle 25 sene boyunca tek eşli yaşamıştır.)
Sevde 53 yaşında, dul
Hz. Ayşe 19-20 yaşında (Hz. Ebubekir’in kızı)
Hafsa bint-i Ömer 22 yaşında (Hz. Ömer’in ‘kızı)
Zeynep bint-i Huzeyme 50 yaşında, dul (evlendikten 2 ay sonra vefat etmiştir)
Umm i seleme 65 yaşında, dul + 4 çocuklu
Zeynep bint-i Cahş 35 yaşında (peygamberin halasının kızıdır)
Habibe bint-i Cahş 55 yaşında, dul (peygamberin halasının kızıdır)
Cuveyriye bint-i haris 20 yaşında
Safiye bint i Huyey 20 yaşında
Hz. Mariye ?
Hz. Meymûne 60 yaşında, dul
not: kronolojiktir.

ŞİMDİ DE KONUYU HZ. MUSA’NIN DUASI BULUNAN BİR AYETLE BİTİRELİM

وَاخْتَارَ مُوسَىٰ قَوْمَهُ سَبْعِينَ رَجُلًا لِّمِيقَاتِنَا فَلَمَّا أَخَذَتْهُمُ الرَّجْفَةُ قَالَ رَبِّ لَوْ شِئْتَ أَهْلَكْتَهُم مِّن قَبْلُ وَإِيَّايَ أَتُهْلِكُنَا بِمَا فَعَلَ السُّفَهَاءُ مِنَّا إِنْ هِيَ إِلَّا فِتْنَتُكَ تُضِلُّ بِهَا مَن تَشَاءُ وَتَهْدِي مَن تَشَاءُ أَنتَ وَلِيُّنَا فَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَا وَأَنتَ خَيْرُ الْغَافِرِينَ ﴿١٥٥﴾ الاعراف

“Musa, bizimle buluşma vakti için toplumundan yetmiş adam seçti. O şiddetli sarsıntı/korkunç titreşim onları yakalayınca Musa şöyle dedi: "Rabbim, dileseydin, onları da beni de daha önce helâk ederdin. İçimizdeki beyinsizlerin yaptıkları yüzünden bizi helâk mı edeceksin? Bu iş senin imtihanından başka bir şey değildir. Onunla dilediğini şaşırtır, dilediğine yol gösterirsin. Sen bizim Velî'mizsin! O halde affet bizi, acı bize! Sen affedenlerin en hayırlısısın!" (Talak 7/155)
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
çocuklari, edılmış, evlenme, kiz, küçük, mal, nasil, talâk, İle, ıslam’a