hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > HANİF MÜSLÜMANLIK > Kuran Merkezli ve Allah odaklı iman!

Seçenekler Stil
Alt 26. December 2010, 01:10 PM   #21
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
Şuna adım gibi eminim
Eğer 200 bin liralık devasa minareleriniz varsa
Ve hemen gölgesindeki gecekonduda hem de bir kıbrıs gazisi açlıktan ölmüşse (olay burada vuku buldu)
Böyle bir camide Elçi asla namaz kılmamıştır/kılmayıda emretmemiştir.
Bize, son nebinin taştan putları yıkmak için geldiği öğretilmişti değil mi?
Peki, habire trilyonlar yutan bu taş yapıların putlardan farkı ne?
Taş yapılar görkemlendikçe insanların küçülmesinin manası ne?
Çok doğru,,, taşlar, heykeller, putlr ve binalar bunlar her devirde merkezi otoritenin kontrolünde onu temsilen yapılmış şeylerdir, Firavunun piramitlerine bakınız, mayanın binalarına, ad kavminin dağlara oyduğu evlere, bizim minarelerimize ve hemen akebindeki putlaşma yolunda emin adımlarla ilerleyen heykelciklerimize bakınız. Hepsi bir otoritenin sembolü olup aslında kendisine uymayanı kendisine boyun eğmeyeni cezalandıracak bir sistemi ifade eder. Aman canııııım onlara sorsan sadece ıslah ediyorlar ya hani...

Bakara 11
Onlara: Yeryüzünde fesat çıkarmayın, denildiği zaman, "Biz ancak ıslah edicileriz" derler.

bütün bu otoriteleşmeleri gerek sureti haktan gereksede sureti batıdan gözükenleri itip fıtratımızla ve Allahın indirdiğiyle yaşamamız gerekli. Minareler ve putlar ve dikili koca binalar ve kocaman saraylar, bunlar fitnedir, Peygamber sarayda yaşamaz, yanı başına minarede dikmez heykelde dikmezdi. Ama toplumunu sarayda gibi yaşatırdı.
Aşırıların diktiği taşları kendi hegomanyasını göstermek kabul ettirmek içindir, o mısıra heykel dikenden farksızdır, sonuçtada zaten toprak olacaktır çünkü bu dünya hayatı sadece oyun eğlenceden ibarettir.

Şu’arâ 151
"O aşırıların emrine uymayın."

En’âm 153
Şüphesiz bu, benim dosdoğru yolumdur. Buna uyun. (Başka) yollara uymayın. Zira o yollar sizi Allah'ın yolundan ayırır. İşte sakınmanız için Allah size bunları emretti.

İşte birilerinin kendileri için biriktirdikleri o malları, hak gözetmeden kendi himayelerine alıp yığdığı o malı kendisine yürek acısı olacağı vakit. o vakit anlayacakki onu ne putu kurtaracak nede diktiği taşı.

Ra’d 18
İşte Rablerinin emrine uyanlar için en güzel (mükafat) vardır. Ona uymayanlara gelince, eğer yeryüzünde olanların tümü ile bunun yanında bir misli daha kendilerinin olsa, (kurtulmak için) onu mutlaka feda ederler. İşte onlar var ya, hesabın en kötüsü onlaradır. Varacakları yer de cehennemdir. O ne kötü yataktır!

üstelik hegomanyasını öyle bir koruyorki,,, Kuzey korede yöneticinin meydandaki heykeline boyun eğip selam vermeyene ölüm emri varmış.

--------------------
şu 70 yıllık dünyada her asır yaşayan insana yetecek kaynak mevcut iken, birileri başkabirilerinin haklarını yiyor, birileri açken birileri kasalarını koyacak depolar arıyor... düşünün bu ölümlü hayatta böyle yapıyorlar, birde ebedi olan cennete girmiş olsak orada ne yaparlardı,,, cenneti parsellere bölerle, bayraklar, binalar diker, putlar yaparlar ve bütün cennetin hükümdarı olmak için bizleri savaştırırlardı..

Allah her şeyi en doğrusuyla bilir, iradeli bedenlere sonsuz lutufdan önce onları imtahana tutmak gerekirdi ki, mükafatı yada cezayı kendileri hak etsinler, ebedi hayatta iyinin başına da musibet olmasınlar...

Konu hiiic tarafından (26. December 2010 Saat 01:27 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 6 Kisi:
aşık74 (26. December 2010), Barış (28. December 2010), dost1 (26. December 2010), Miralay (27. December 2010), TEBYİN (27. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 26. December 2010, 08:05 PM   #22
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough

Çoook teşekkür ederim hiiç kardeşim Çok mantıklı ve aydınlatıcı yorumlarda bulunmuşsunuz.
Fakat ; abdest adlı başlıkda,namaz hususunda , ağır bir ifade kullanmışsınız !

' O temizlenme ayeti namaz adındaki putperest ibadeti için değil ' demişsiniz !

Bu lafa karşılık,bu forumdaki kardeşlerimizin , bu yazılanları gördükleri halde,namaz hususunda neden yorum yapmamalarını merak ediyorum .

Lütfen ,nolursunuz beni yanlış anlamayın !Bu yazdıklarımı kesinlikle kinaye liğine yazmıyorum. Asıl amacım,hiiç kardeşin ve benim,namaz hususunda fikirlerimizi çürütebilecek birilerinin bir şeyler yazmasıdır.
Yazalım ,okuyalım,fikirlerimizi paylaşalımki,en doğru yolu bulalım !

selamlar...
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aşık74 Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
Barış (28. December 2010), hiiic (26. December 2010), Miralay (27. December 2010), TEBYİN (27. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 26. December 2010, 08:46 PM   #23
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Estağfirullah,
hiçbir zaman doğruyu bildiğimi idda etmiyorum zaten de fazla bir bilgimde yok, ama hayat felsefem olarak yanlış bir fikrim olduğunu görürsem hemen yan çizerim, çok dönek bişeyimdir ama doğru bildiğimide sonuna kadar savunurum (sonu denen şey yanlış olduğunu anldadığım andır),, yani bu gün savunduğum fikirlerde bir açıklık yada çelişki bulursam anında topuklarım üzerine gerisin geri dönerim. sonrada ben sizin görmediğinizi görüyorum diyip aradan kaçarım

Buna isteyen dönek desin isteyen samimiyetsiz desin, sonuçta fikrimi elle tutulur ölçekde çürütene göremediğimi gösterdiği için minnettar olurum, yanlış bildiklerimi düzeltenlerede ihtiyacım var.

Çünkü ben fikirlerimin kölesi değilim, onların sahibiyim. İstediğim an istediğimi bırakır yerine tam zıttını dahi alabilirim. Yanlış bilmiş olabilirim. Düşünememiş yada gözden kaçırmışda olabilirim, Çok fazla hatam oldu bunların hepsini kabul ediyorum ama hatamı anladığım zaman hiçbir hatamda ısrarcı olmadım...

Bu noktada eğer aksi idda olursa ve bunda mantıklı bir açıklama olursa, adaletli bir vicdan süsgecinden sonra şu an aksini söylediğim her şeyi kabul ederim. Önemli olan adaletli ve akıllı bir vicdan süzgeci.

Çünkü kitap tahrif edildi, dine fitne karıştı ve bu fitneler arasında doğruyu bulmak ter gerektiriyor. her an saçma ve sapık bir fikre bulaşmış olma ihtimalim, hatta şu an bile saçmalıyor olma ihtimalim var. Bu nedenle vahyi iyice düşünüp anlamadan çevreye kulak vermemek gerekiyor.

Bu söylediklerimden de vazgeçebilirim.
-------------------------------------------------------------------------------

abdest ayeti önemli bir ayet ama bence aşağıdaki ayette en az onun kadar önemli; LÜTFEN ÇOK YAVAŞ VE DİKKATLİ OKUYALIM

A’râf 169
Onların ardından da (ayetleri tahrif karşılığında) şu değersiz dünya malını alıp, nasıl olsa bağışlanacağız, diyerek Kitab'a varis olan birtakım kötü kimseler geldi. Onlara, ona benzer bir menfaat daha gelse onu da alırlar. Peki, Kitap'ta Allah hakkında gerçekten başka bir şey söylemeyeceklerine dair onlardan söz alınmamış mıydı ve onlar Kitap'takini okumamışlar mıydı? Âhiret yurdu sakınanlar için daha hayırlıdır. Hala aklınız ermiyor mu?

Tevbe 9
Allah'ın ayetlerine karşılık az bir değeri (dünya malını ve nefsani istekleri) satın aldılar da (insanları) O'nun yolundan alıkoydular. Gerçekten onların yapmakta oldukları şeyler ne kötüdür!

Bakara 174
Allah'ın indirdiği kitaptan bir şeyi gizleyip onu az bir paha ile değişenler yok mu, işte onların yeyip de karınlarına doldurdukları, ateşten başka bir şey değildir. Kıyamet günü Allah ne kendileriyle konuşur ve ne de onları temize çıkarır. Orada onlar için can yakıcı bir azap vardır.

Acaba bu kitaplar tahrif edenler hakkında hiç düşündük mü? neden kitaplar tahrif ediliyor... Bu gün insanların kabeye (puthaneye) dönüp eski pagan geleneklerini devam ettirmelerindeki manayı kim Kuranın neresinden hangi açık delile dayanarak yapıyor? yada birileri müteşabih yada bazı (strateji gibi) soyut anlamlı ayetleri tahrif mi ediyor...
---------------------------------------

herkezin sorunun cevabını vereceğini düşünüyorum ama belki soru işareti olan olur diye ipucu vermek istiyorum....

-Dünyada yardıma muhtaç binler varken acaba puthaneyi ziyarete gidip iyi bişi yaptık sananların harcamaları kimlerin midesine gidiyor?
-OOO yine mi cami,, bağış topluyorlar bakın yeni cami yapılacakmış, bu zamana kadar olanlar yetmedi,
-hımmm demek din müdürüsünüz, namaz kıldırma memurları devlete en büyük hizmeti var, sosyal güvenlik ve sanayileşip kalkınma bu din memurlarının, namaz müdürlerinin sayesinde oluyor..
-ummm yine yardım toplanıyor, makbuzsuz paralar nerelere gidiyor, bakın bakın lüle taşlı gümüşten namaz tespihi satılıyor.
-adamın biri oturmuş helaller haramlar diye 2 ciltlik kitap yazmış, biriside kuranı bırakmış resimli namaz hocası (türkiyede en çok satan kitap) bakın ilmihal var, aaa 4 ciltlik bilmem ne şehri, burdada bakın altın kaplama kuran var v.s.

liste uzar. din tahrif olunur, bir grup insan karşı çıktığı için öldürülür asılır, suriyede bir müslüman gider camide canlı bomba patlatır. Bu dünya biter, bizi ancak Allahın hesabı paklar.

Konu hiiic tarafından (26. December 2010 Saat 08:55 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
dost1 (11. January 2011), mesud (15. June 2014), Miralay (27. December 2010), TEBYİN (27. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 26. December 2010, 11:03 PM   #24
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli aşık 74 Kardeşim!

Alıntı:
aşık74 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Çoook teşekkür ederim hiiç kardeşim Çok mantıklı ve aydınlatıcı yorumlarda bulunmuşsunuz.
Fakat ; abdest adlı başlıkda,namaz hususunda , ağır bir ifade kullanmışsınız !

' O temizlenme ayeti namaz adındaki putperest ibadeti için değil ' demişsiniz !

Bu lafa karşılık,bu forumdaki kardeşlerimizin , bu yazılanları gördükleri halde,namaz hususunda neden yorum yapmamalarını merak ediyorum .

Lütfen ,nolursunuz beni yanlış anlamayın !Bu yazdıklarımı kesinlikle kinaye liğine yazmıyorum. Asıl amacım,hiiç kardeşin ve benim,namaz hususunda fikirlerimizi çürütebilecek birilerinin bir şeyler yazmasıdır.
Yazalım ,okuyalım,fikirlerimizi paylaşalımki,en doğru yolu bulalım !

selamlar...
Bu sitede "namaz" ile ilgili o kadar çok şey yazıldı ki aynı şeyleri tekrarlamamak için yazmıyorum.

Herzaman şunu söyledik. Kurandaki salat "namaz" değildir. Ancak Kur'an'da "namaz" vardır. "Namaz" Farsçadır. Türkçesi Aziz Olan Allah'ın karşısında haşyet ile zillet halinde yakarma demektir.

Salat asgari üç vakittir. Allah'ın Resulu /Devlet Başkanı salat için çağırdığında inananların bu çağrıya uymaları Allah'ın emridir.( Ahzab56'ya bakınız.)

Allah'ın Resulu tüm salatları Allah'a yakarışın /namazın arkasından başlatmıştır.

Yazınızda sözettiğiniz Nisa 43 ve Maide 6 daki şartlar salat içindir. Allah'ın Resulu Devlet Başkanı olarak insanları Ezan/çağrı ile salata çağırmış ve salat için gelenlerle yapılacak hertürlü destek işinin kendi adına olmayıp Allah adına yapılacağını belirtmek için toplu olarak Allah'a yakarmış,( Fatiha'nın anlamına bakınız) yakarışının arkasından yüzünü gelenlere dönerek salatı başlatmıştır.

Bireysel olarak "namaz"ın "salat dışında" haşyet halinde zillet üzere zillet olma şartı dışında belli bir vakti sayısı önşartı yoktur. Dileyen dilediği zaman dilediği kadar Rabbi olan Allah'ın huzurunda Allah'a yakarışını sürdürür. Bu yakarışını/namazını Allah'ın belirttiği huşu,hudu,ziilet vb şartlar dışında şartlara bağlayanlar... Rabbim hidayet nasip eylesin.
Allah'a kul olduğunu ileri sürüp de Allah'a haşyet içerisinde zillet üzerine zillet halinde yakarmayan/namazı olmayan kul, Allah'a Kul olma iddiasında bulunamaz.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Barış (28. December 2010), hiiic (27. December 2010), Miralay (27. December 2010), Taner (11. January 2011), TEBYİN (27. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 27. December 2010, 08:38 AM   #25
TEBYİN
Uzman Üye

TEBYİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 141
173 Mesajina 603 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
TEBYİN is on a distinguished road

Ben şunu kabullenemiyorum
Cami de veya kabe de tahtına oturmuş bir kral tanrı
Günde onu 5 kez ziyaret eden insanlar ve ziyaretlere karşılık veren bir yaratan
Bu halimizle sanki yaratana MESAİ ROLÜ biçiyoruz gibi.
Oysa Yaratana bir rol biçmek, O'na bir makam, mevki tahsis etmek şirk diye öğretildi yıllarca
Gel gör ki, evde ibadete bir karşılık veren Yaratan, makamında!!! 27 veriyor.
Ama, o makamı kendisi mi tahsis etti yoksa insanlar mı?
İşte bam orusu bu olmalı
TEBYİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
TEBYİN Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 6 Kisi:
aşık74 (27. December 2010), Barış (28. December 2010), dost1 (11. January 2011), hiiic (27. December 2010), Miralay (27. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 27. December 2010, 02:30 PM   #26
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough

Hiiiç kardeşim , dost1 abi nin söyledikleri konusunda düşüncelerinizi merak ediyorum..

selamlar...
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27. December 2010, 04:35 PM   #27
hiiic
Uzman Üye

Her kelimesine katılıyorum... (katılıyorum derken, bişey biliyorum da o bildiğimle uyuştu manasında değil,,, zaten bildiğimide onlardan öğrendim ama , etraflıca araştırdım, eleştirdim, derin derin düşündüm, Allahtan yardım da istedim de sonra kabul ettim, kalbim tastik etti, aklım yattı manasında)

Nûr 46
Andolsun biz (bilmediklerinizi size) açık seçik bildiren ayetler indirdik. Allah, dilediğini doğru yola iletir.

Konu hiiic tarafından (27. December 2010 Saat 04:41 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Barış (28. December 2010), Miralay (28. December 2010), TEBYİN (28. December 2010)
Alt 27. December 2010, 10:59 PM   #28
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Tebyin Kardeşim!

Alıntı:
TEBYİN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben şunu kabullenemiyorum
Cami de veya kabe de tahtına oturmuş bir kral tanrı
Günde onu 5 kez ziyaret eden insanlar ve ziyaretlere karşılık veren bir yaratan
Bu halimizle sanki yaratana MESAİ ROLÜ biçiyoruz gibi.
Oysa Yaratana bir rol biçmek, O'na bir makam, mevki tahsis etmek şirk diye öğretildi yıllarca
Gel gör ki, evde ibadete bir karşılık veren Yaratan, makamında!!! 27 veriyor.
Ama, o makamı kendisi mi tahsis etti yoksa insanlar mı?
İşte bam orusu bu olmalı
Sizin kabullenemediğiniz olayı kabullenebilmek olası değil ancak sözkonusu ayrıma neden olduğu belirtilen hadisleri aşağıda gösterdim ki tüm okuyucular da görebilsin.

İslâm’a göre üç mescid yücedir. Bunlara özel ziyaret yapmak helâldir: Mescid-i Haram, Mescid-i Aksa ve Mescid-i Nebevî (Müslim, Hacc 74, hadis no: 1338, c. 2, s. 975; Buhârî, Salâtu Mescid-i Mekke 1, 6, 2/76,77, Savm 67, 2/56; Ebû Dâvud, Menâsik hadis no: 2033, 2/216; Tirmizî, Salât 243, hadis no: 326, 2/148).

Mescid-i Haram, yeryüzündeki mescidlerin en faziletlisidir. Burada kılınan bir namazın, başka mescidlerde kılınan yüz bin namazdan daha efdal olduğu rivâyet edilmiştir. “Mescidimde kılınan bir namaz, Mescid-i Haram hâriç, başka mescidlerde kılınan bin namazdan efdaldir. Mescid-i Haram’da kılınan bir namaz da diğer mescidlerde kılınan yüz bin namazdan efdaldir.” (İbn Mâce, hadis no: 1406). Fazilet bakımından Mescid-i Haram’dan sonra, Mescid-i Nebevî ve ondan sonra da Mescid-i Aksâ gelir.

Alemlerin Rabbi olan Yüce Allah, faziletin sadece takvada olduğunu bildirmiştir.Kulları arasında kullukta adaletsizlik yaratacak böyle bir durumdan Allah'ı tenzih ederim.

Allah'ın, alemlere rahmet olarak gönderdiğini belirtiği Resulunun da böyle bir ayırıma girerek binalara fazilet biçmesinin sözkonusu olmadığını düşünüyorum.

Kusursuzluk sadece Allaha'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Barış (28. December 2010), hiiic (28. December 2010), Miralay (28. December 2010), TEBYİN (28. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 28. December 2010, 08:09 AM   #29
TEBYİN
Uzman Üye

TEBYİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 141
173 Mesajina 603 Tesekkür Aldi
TEBYİN is on a distinguished road

Hac Suresi 27 İnsanlar içinde Haccı ilan et ki, gerek yaya olarak gerekse derin vadilerden gelerek, yorgunluktan incelmiş binitler üzerinde sana ulaşsınlar.

Ayet çok açık aslında, Ey Nebi, insanları çağır, SANA GELSİNLER (kabeye değil, elçi nerdeyse oraya) ve Tebliğ vazifeni yerine getir.

Şimdi yapılan Hacca bakın, resmen turistik.
Belli ki Kabe toplanılacak bir merkez (üniversite, konferans salonu, hüccetlenilecek alan) olarak kullanılıyor
Oysa şimdi insanoğlu Kabeye tapınmak iin akın ediyor.
Tamam, eğer hüccetleşmek için kabe kullanılacaksa bir değer taşır ama bir put haline getirilirse LAT UZZA dan farkı kalmaz
TEBYİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
TEBYİN Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Barış (28. December 2010), hiiic (28. December 2010), Miralay (28. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 28. December 2010, 07:47 PM   #30
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Barış is on a distinguished road

Alıntı:
Tebyin Nickli Üyeden Alıntı
Şuna adım gibi eminim
Eğer 200 bin liralık devasa minareleriniz varsa
Ve hemen gölgesindeki gecekonduda hem de bir kıbrıs gazisi açlıktan ölmüşse (olay burada vuku buldu)
Böyle bir camide Elçi asla namaz kılmamıştır/kılmayıda emretmemiştir.
Bize, son nebinin taştan putları yıkmak için geldiği öğretilmişti değil mi?
Peki, habire trilyonlar yutan bu taş yapıların putlardan farkı ne?
Taş yapılar görkemlendikçe insanların küçülmesinin manası ne?
O kadar güzel ifade etmişsin ki Tebyin, Allah razı olsun.

Sevgili Aşık,

Kurandaki salat kavramına odaklanıp, ayetler eşliğinde kafandaki soruları yanıtladığında, geriye şu soru kalır.(Bende kalmıştı en azından.)

Salat bu ise, namaz nedir, şartı kaydı vs.nedir,yeri nedir?

Aslında namaz kelimesini kullanarak yaptığımız sorgulama dahi en baştan bir eksiklik veya hata taşır içinde. Salatı kavradıktan sonra, salatlara namaz diyemeyeceğimize göre, namazı bu haliyle Kuranda zaten bulamayacağımız açıktır. Birşeyi Kuranda aramak yerine, Kuranı odağa alıp, oradan açılmak gerekir.

Peki bu halde ne çıkıyor karşımıza?
Dua/yakarış...
Gelenekteki namazın Kuranda karşılığı yok.İlmihallerde yazan, sayfalarca şekil şartları belirtilen, Allahın huzuruna girilip çıkılan namazdan bahsediyorum.Terimsel anlamı ile namaz deyince tüm bu külliyattan bahsediyoruz çünkü.

Kurana bakınca ise karşımıza dua/yakarış ile ilgili ayetler çıkıyor. Kulun Rabbine yakarışı,halini arz edişi, kendisiyle Rabbi arasındaki hususi haller yani. Bunun ise Kurandan da bildiğimiz gibi zamanı, katı şartları vs.yoktur. Zaten zorunlu dua zamanı ve hali/şekli olabilir mi? Mantığımızın reddettiği, aklımızın almadığı bu husus zaten dinde de yeri olmayan bir husus. Aklın yolu ve dinin yolu ayrı değil.

Bana ''namaz'' kılıyor musun dersen eğer, ne yanıt vereceğimi bilemem. Sen namaz derken ne kastediyorsun bilmeden vereceğim yanıt eksik/yanlış olabilir.

Ben Rabbime yakarırım, dua ederim. Doğal olarak kendi dilimde, kendi kelimelerimle, resullerin Kurandaki seslenişlerini örnek alarak ama kuru bir ezber halinde değil,içimden geldiği gibi Rabbimle konuşurum,dertleşirim,ağlaşırım, yere de kapanırım,oturur da söyleşirim. Buna namaz deniyorsa, namaz kılıyorum, ama ben yakarmak ifadesini kullanmayı tercih ederim ve bunu da kimsenin yanında/evinde yapmıyorum, evimde ve genelde geceleri,sessizce köşeye çekilip yakarırım. Bu da bir kul için doğal olan, yerine getirmek için kimseye birşey sormasının gerekmediği bir haldir zaten. Dinimiz kadar doğal...

Selam ve sevgi ile.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
aşık74 (31. December 2010), dost1 (28. December 2010), hiiic (28. December 2010), Miralay (29. December 2010), yeşil (7. November 2011)

Bookmarks

Etiketler
kuran, satan, tezgahında, şeytan