hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EKONOMİ > İnfak > Hayır yolunda harcamak /İnfak

Seçenekler Stil
Alt 19. June 2011, 06:55 AM   #11
nerdogan
Katılımcı Üye

Tesekkür: 112
27 Mesajina 69 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
nerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud of

Bu ayetle ilgili fikriniz nedir öyleyse?Müşrikliğin alıp başını gittiği bu topraklarda yaşayan koyunlaşırılmış güçsüzlerden olmadık mı biz şimdi?

97-98. Kesinlikle meleklerin, kendilerine zulmederlerken vefat ettirdikleri şu kimseler; onlar [melekler], “Ne işte idiniz?” derler. Onlar, “Biz yeryüzünde güçsüzleştirilmiş kimselerdik” derler. Onlar [melekler], “Allah'ın yeryüzü geniş değil miydi, siz orada hicret etseydiniz ya?” derler. Artık, –erkeklerden, kadınlardan ve çocuklardan göçe güç yetiremeyen, yol bulamayan kimseler hariç– işte bunların varacakları yer cehennemdir. Ve o ne kötü gidiş yeridir.

Ve açıklama olarak ise,

Bu âyetlerde de yine olağanüstü koşullarda mü’minlere düşen görevler konu edilmekte; dinini ve inancını koruyamayacağı bir ortamda bulunup da oradan ayrılmayarak kendisini ateşe atan kimseler uyarılmakta ve müşriklerin baskısı altında olanların inançlarını yaşayabilecekleri yerlere gitmeleri gerektiği belirtilmekte, zulme teslim olanlar kınanmaktadır. İslâm'ı yaşayacak yerler olmasına rağmen, müşriklerin arasında kalmaya devam eden; böylece hem onların baskı ve zulmüne katlanmak zorunda kalan hem de inancını tehlikeye atan kimselerin, Biz yeryüzünde güçsüzleştirilmiş kimselerdik diyerek kurtulamayacakları, onlara, Allah'ın yeryüzü geniş değil miydi, siz orada hicret etseydiniz ya denileceği beyân edilmektedir.
nerdogan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19. June 2011, 07:53 AM   #12
nerdogan
Katılımcı Üye

nerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud of

Yani nasılsa tüm bunların suçlusu devlet belediye vs..Öyleyse ben onlara karşı güçsüzün, napayım mecburen araba alıcam ev alıcam tasarruf yapıcam..Yoksa kimse gelecekte bana el uzatmıycak ..Suçlular cehenneme gidince görecek..Napayım bende yaşayıp gideyim ..Demek doğrumu gerçekten..Çoğumuz gerek ailemiz gerekse maddi ve eğitim nedenlerinden büyük şehirlerdeyiz..Ailemizin saadeti için çocuklarımızın eğitimi içi ve geleceği garantilemek için..Ben daha önce ufak bir kasabada yaşadım ve çalışıyordum.Gayet iyi bir gelirim vardı ve fakat kiradaydık..Orada arabaya ihtiyaç yoktu çünkü evden çıkınca 10 dakika yürüyüşle işlerimizi halledebiliyorduk..Çarşı pazar okullar hep yakın bir aradaydı.Araba ancak ticaret yapanlar için şarttı yani..Kiralar düşük ev fiyatları hepten düşüktü..Evlendim İstanbula geldim eşim burada çalışmak zorunda mecbur..Şimdi araba da şart oldu.Ya da ev almak ya da diğer harcamalar..Maalesef..Şimdi burada kimi suçlamalıyım eşimi mi devleti mi kimi?Ya da arabalar çok pahalı ama devlet düşünsün napayım deyip şimdiden paramı kenara yığmaya başlamak ne kadar doğru?

Hiç kimse aile düzenini işini eğitimini yarıda bırakıp da çocukların Türkiye gibi bir ülkede kötü eğitim almasını göze alamaz veya zor koşullarda yaşamasını ya da kazançlarının azalmasını yaşadığı evlerinin daha bakımsız olmasını vs vs..Yani kimse şu anki yaşantısından fedakarlık edip de aracın gereksiz ya da ticaret için gerekeceği-eski bir araçtan bahsediyorum- evin zaten çok ucuz olduğu için kolayca alınabileceği, sağlık hizmetleri eğitim hizmetleri belki vasat belki orta olan ufak bir şehre gitmeyi göze alabilir mi..Her türlü gıda ürününün az nufus nedeniyle ucuz olduğu elektriğe az ihtiyaç olan ufak bir köy veya kasaba?Kazancın vasat olur ama harcaman hepten vasat olur..yetmez mi?Kalanlarla da çevrene faydalı olmaya çalışsan..Şikayet edip napayım devlet sorumlu cehennemde yanarken biz de onları izleyeceğiz demek sizce ne kadar doğru ?
Alt 19. June 2011, 08:34 AM   #13
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

nerdoğan kardeşim. 1. olarak bahsettiğiniz ayetin muhatabı, zulüm edenlerin emri altında çalışanlardır. Ayeti arayıp buraya yazmıyorum, ama konuya bütünsel bakınız. firavunun askerlerinden söz eder. bu gün kaddafiye hizmet edip kendi halkına kurşun sıkan aynı ayetin mutabıdır mesela, melekler vura vura canlarını alacak (acıtarak)

2. olarak.
orada bir cümle gördüm; "çocuklarımızın geleceğini garantilemek" diye
buyrun varsa öyle bir imkanınız yapınız. nice iş adamları nice hazine sahipleri bırakın çocuklarını, kendi geleceklerini garantileyemediler...

3. olarak.
Allahın bizlerin, iyi eğitim almasını, bilgili olmasını, sorgulayıcı ve şüpheci olmasını (bilimsel bakış), zengin olmasını (şükrünü vermek şartıyla), cesur ve her an karşı müdafaya hazır olmamızı (gerekli enstürümanların da hazır olmasını), kısaca fıtratınızda, kafanızdan geçen ideal insan olmanızı emreder..

İlgili sureler; yusuf kıssası, ibrahim kıssası, v.s. bol bol okuyun...

anlaşılmayan konu, nimetin karşılığını (şükrünü vermek) ve aşırıya gitmemek...
şimdi bi konu anlatasım var ama yanlış anlaşılır anlatmıyorum... Allahın verdiği nice nimetler nice hoşnutluklar vardır.. Bunlar günah değildri tersine sevaptır bile! bunları günah sayanlar halkı müslümanları bunalıma sürüklüyor, dinden de hayattan da soutuyorlar.. Allahın verdiği nimeti, ziyneti, zevki kim yasaklayabilir???? sıkıntı sınırı aşmamak ta, haramdan uzakdurmakta... bu hayat çok güzel, hele ölümden sonraki sheyehatlar göreceklerim, yaşayacaklarım beni daha da heycanlandırıyor... tek sıkıntı güneş gibi olan o korkunç yer cehennemden uzakta durmak, bi ondan korkuyorum, yoksa Allah bize karşı çok lütufkar, bütün hoşluk ve güzellkleri önümüze sermiş...

lütfen geleneksel yaklaşımın size dayattığı sıkıntılı uyduruk inancı kafanızdan atın... Allahın vahyi önünüzde, zaten samimi ve boyun eğen bir kalple ona yönelirseniz, fıtratınızda hepsi var, doğruyu yanlıştan ayırabilirsiniz.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (19. June 2011), nerdogan (20. June 2011)
Alt 20. June 2011, 02:44 AM   #14
nerdogan
Katılımcı Üye

Sayın Hiiic, sizlerin açıklamaları o kadar bilgilendirici o kadar doğru yönlendirici ki..Alah razı olsun...Ben o soruyu sorarken sırf konu değişsin veya ben aklımı çalıştırdım bakın görün -umarım anlatabilmişimdir- mantığı ile düşünmedim doğrusu..Sadece sürekli bahsettiğiniz geleneksel ve köklü bazı inançlar halen içimi tırmalamakta.Ben surede anlatılan olayları da okudum esasında..Yani yanlış anlaşılmasın bir yerlerde o cümleyi görüp kes kopyala yapıştır yapmadım.Bizzat Kuranda Nisa okurken karşıma çıktı.Aynen dediğiniz gibi Kitap kendi kendini tefsir etse de bahsettiğiniz uyduruk dünya hayatına ilişkin inançlarım beni bir şekilde farklı düşüncelere tuhaf sorgulamalara itebiliyor.Gereksiz yere uç noktalarda dolaştırıyor.Allah bizlerden ne kendimiz ne de çevremiz için "aşırıya" kaçmamamızı istiyor aslında..Ne kendimizi öldürücez ne de çevremizi..Ben bütünsel olarak okuduğumda anlamam gerekeni anladım ancak bu surede takıldım kendimce manalar yükledim ve sonunda bu tuhaf fikirlerin gerçekten kendi hüsn-ü kuruntum olup olmadığını teyit etmek adına da kafamdakileri iyice açıklayarak sizlere sundum.Şükürler olsun ki cevabımı buldum..İlk okuduğumda anladığım manayı teyit ettiniz..Ancak henüz Kuranı layıkıyla okuyup bitirememiş-Okumakla bitmez elbette- henüz kelimelerin manalarındaki derinliği ve tarihin derinliğini çözememiş bir kul olarak maalesef kafamın karıştığı noktalarda sizin de vaktinizi alıyorum..
nerdogan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
hiiic (20. June 2011), Miralay (20. June 2011)
Alt 20. June 2011, 05:23 AM   #15
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selam nerdoğan kardeşim.

Hiçbir şekilde vaktimizi almıyorsunuz. Bilakis sorularınıza karşılık verilen cevaplarla bizim de aydınlanmamıza vesile oluyorsunuz.

Hepimizin bu foruma girmemizin amacı da bu değil mi? Bilmediklerimizi öğrenmek, yanlış bildiklerimizi düzeltmek.

Malesef ki, geleneksel kültür,önceden öğrendiğimiz önbilgi ve önyargılar; hem dinimizi, hem de Kur'anı yanlış anlamamıza neden oluyor.
Bu önbilgi ve önyargılarımızı bir kenara atarsak,"herkes bilemez,herkes anlayamaz,O'nu sadece alimler anlar" mantığının da çürüdüğünü görüyoruz.

Herkes kendi bildiğinden,anladığından sorumludur. Yeter ki, biz doğruyu,sıratı mustekımi arayalım. Bir vesileyle rabbimiz bize ışığı,doğruyu gösteriyor.Kalbimizdeki,zihnimizdeki pasları arıtarak, olaya daha net bakmamızı sağlıyor.

Sağlıcakla kalınız.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
hiiic (20. June 2011), nerdogan (20. June 2011)
Alt 20. June 2011, 08:18 AM   #16
nerdogan
Katılımcı Üye

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
nerdoğan kardeşim. 1. olarak bahsettiğiniz ayetin muhatabı, zulüm edenlerin emri altında çalışanlardır. Ayeti arayıp buraya yazmıyorum, ama konuya bütünsel bakınız. firavunun askerlerinden söz eder. bu gün kaddafiye hizmet edip kendi halkına kurşun sıkan aynı ayetin mutabıdır mesela, melekler vura vura canlarını alacak (acıtarak)

2. olarak.
orada bir cümle gördüm; "çocuklarımızın geleceğini garantilemek" diye
buyrun varsa öyle bir imkanınız yapınız. nice iş adamları nice hazine sahipleri bırakın çocuklarını, kendi geleceklerini garantileyemediler...

3. olarak.
Allahın bizlerin, iyi eğitim almasını, bilgili olmasını, sorgulayıcı ve şüpheci olmasını (bilimsel bakış), zengin olmasını (şükrünü vermek şartıyla), cesur ve her an karşı müdafaya hazır olmamızı (gerekli enstürümanların da hazır olmasını), kısaca fıtratınızda, kafanızdan geçen ideal insan olmanızı emreder..

İlgili sureler; yusuf kıssası, ibrahim kıssası, v.s. bol bol okuyun...

anlaşılmayan konu, nimetin karşılığını (şükrünü vermek) ve aşırıya gitmemek...
şimdi bi konu anlatasım var ama yanlış anlaşılır anlatmıyorum... Allahın verdiği nice nimetler nice hoşnutluklar vardır.. Bunlar günah değildri tersine sevaptır bile! bunları günah sayanlar halkı müslümanları bunalıma sürüklüyor, dinden de hayattan da soutuyorlar.. Allahın verdiği nimeti, ziyneti, zevki kim yasaklayabilir???? sıkıntı sınırı aşmamak ta, haramdan uzakdurmakta... bu hayat çok güzel, hele ölümden sonraki sheyehatlar göreceklerim, yaşayacaklarım beni daha da heycanlandırıyor... tek sıkıntı güneş gibi olan o korkunç yer cehennemden uzakta durmak, bi ondan korkuyorum, yoksa Allah bize karşı çok lütufkar, bütün hoşluk ve güzellkleri önümüze sermiş...

lütfen geleneksel yaklaşımın size dayattığı sıkıntılı uyduruk inancı kafanızdan atın... Allahın vahyi önünüzde, zaten samimi ve boyun eğen bir kalple ona yönelirseniz, fıtratınızda hepsi var, doğruyu yanlıştan ayırabilirsiniz.
Yanlış anlaşılacağından korktuğunuz konu eğer iyi bir açıklama getirecek ise anlatmanızı isterdim doğrusu..

Geleceği garanti altına almak elbette mümkün değil hele ki saniyelerimiz bile sayılı iken ve ne zaman sona ereceğini yalnızca Rabbimizin bildiği bir hayatı yaşıyorken..Benim kastım tamamen -her insan gibi- yaşayacağımızı farz ederek gelecek için evlatlarımızın geleceği için endişelenmek ve bu nedenle de eğitim, sağlık gibi konularda yeri gelince kenara para koymak yeri gelince de elimizdeki varımızı yoğumuzu bunlar için yatırmak, ya da şehir şartlarındaki geçim sıkıntısı nedeni ile ev almak için didinmek, emekliliği hak etmek için çabalamak..Gelecek kaygısı ile yapılan her ne varsa..Yoksa ne yaparsak yapalım kelime anlamı ile mümkün olamaz haklısınız..

Ayrıca henüz maalesef o bahsettiğiniz bilimsel sorgulama aşamasına geçemedim sanırım..Ancak elimden geldiğince o noktaya gelebilmek için çalışıyorum..Allah aklımızı korusun da bu çaba hiç bitmesin ..

Sanırım birçok tuhaf anlayış bize puta tapan ya da neye taptığını bilmeyen toplumlardan geçiyor..Dünya hayatının acı çekme tüm nimetlere gözü kapama yeri olması anlayışı gibi..Sonuçta hindular, budistler, katolik inançlar ..Hep bunlarla besleniyor..Bizim sözde "din"imize de çok fazla yansıması var..Sanırım insanoğlu herşeyi abartmakta çok başarılı..Allahın bizden istediklerini çarpıtmak için ne gerekirse yapılıyor..
Alt 20. June 2011, 08:21 AM   #17
nerdogan
Katılımcı Üye

Sayın Miralay, anlayışınız için çok teşekkür ederim.
Allah razı olsun sizlerden..
nerdogan Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (22. June 2011)
Alt 20. June 2011, 09:23 AM   #18
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Öncelikle Miralayın sözlerine tamamen katılıyorum.

Size empoze edilen dinin benzerinden bana da (bize de ) empozeedildi.
geleneksel din benim güzel giyinmemi, süslenmemi yasaklar, bana cübbeyi yada kötü giyinmemi emrederdi. takıların bir kısmını haram, giysilerin bir kısmını haram saymışlardı.

AMA
A’râf 31
Ey Adem oğulları! Her secde edişinizde güzel elbiselerinizi giyin; yeyin, için, fakat israf etmeyin; çünkü Allah israf edenleri sevmez.

A’râf 32
De ki: Allah'ın kulları için yarattığı süsü ve temiz rızıkları kim haram kıldı? De ki: Onlar, dünya hayatında, özellikle kıyamet gününde müminlerindir. İşte bilen bir topluluk için ayetleri böyle açıklıyoruz.

Bir kenara para koymayı kim yasaklıyor??
çoluğunuzun çocuğunuzun geleceği için (yalnızca Allah izin verirse), kötü günler yada hesapta olmayan harcamalar için bir kenara birikim yapmamayı kim emrediyor? Bunu emredenler müslümanları borç içinde yaşamasını isteyen yahudilerden başkası değil.
Allah sadece cimri olmamayı emreder, bir kenara birikim yapmak ALLAHIN emridir. Cimri olanlar (o ayetlerin muhatabı) ise siz ve ben gibi sade vatandaşlar değil. Sürekli oturup saydığı o birikimlerinin bulunduğu kasalar sizin benim evimden daha büyük, Ahirette o dolar koçanının közlü halde ağzına sokulacağı görüntüsü gözümden hiç gitmez...

İsrâ 29
Eli sıkı olma; büsbütün eli açık da olma. Sonra kınanır, (kaybettiklerinin) hasretini çeker durursun.

size emredilen infak size verilen kadardır. Allah fazlasını emretmez, Allah zorlaştırmaz da.

Yeryüzünde kazanç için dolaşmak da Allahın emridir.. Bütün bunlar imtahan içindir, hangimizin güzel amel işleyeceğini ortaya çıkarmak için. Yoksa Allahın vereceği zenginlik ne çalışmayla kazanılır ne uğraşla, onun vereceği fakirlikten de insanı çalışmak kurtarmaz. Biz ondan yardım isteyip çalışacağız.

Bütün güzel şeyleri gelenksel yaklaşım yasaklıyor, bize ruhbanlığı emrediyor;

Hadîd 27
Sonra bunların izinden ardarda peygamberlerimizi gönderdik. Meryem oğlu İsa'yı da arkalarından gönderdik, ona İncil'i verdik; ona uyanların kalplerine şefkat ve merhamet vermiştik. Uydurdukları ruhbanlığa gelince, onu biz yazmadık. Fakat kendileri Allah rızasını kazanmak için yaptılar. Ama buna da gereği gibi uymadılar. Biz de onlardan iman edenlere mükafatlarını verdik. İçlerinden çoğu da yoldan çıkmışlardır.

Lütfen... Rabbim bizim dünyada mutlu, ahirette de mutlu olmamızı ister. O bize karşılıksız verendir, nimetlerini o kadar bol verdi ki,,, Mutluluğumuz için, huzumuz için bize eşler verdi. Bize aile verdi. Yalnız bırakmadı...

Rûm 21
Kaynaşmanız için size kendi (cinsi)nizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet peyda etmesi de O'nun (varlığının) delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır.

A’râf 189
Sizi bir tek candan (Âdem'den) yaratan, ondan da yanında huzur bulsun diye eşini (Havva'yı) yaratan O'dur. Eşi ile (birleşince) eşi hafif bir yük yüklendi (hamile kaldı). Onu bir müddet taşıdı. Hamileliği ağırlaşınca, Rableri Allah'a: Andolsun bize kusursuz bir çocuk verirsen muhakkak şükredenlerden olacağız, diye dua ettiler.

ve diyor ki; size verdiklerimi vermediğim kimseler var. Annesiz çocuklar yarattım. Yoksul insanlar yarattım, yolda kalmış çaresizler yarattım. Size verilen nimetleri onlardan esirgemeyin ŞÜKRÜNÜZÜ verin diyor.

ve diyorki,, size verdiğim nimetleri yiyin için tadını çıkarın. Ama israf etmeyin,,, ama AŞIRIYA KAÇMAYIN...

bu ikisine uyacağız; ŞÜKREDECEĞİZ ve AŞIRIYA KAÇMAYACAĞIZ...
bunların dışında bizi bekleyen çok nefis bir hayat ve daha da güzel ahiret var.

Bakara 201
Onlardan bir kısmı da: Ey Rabbimiz! Bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver. Bizi cehennem azabından koru! derler.

Âl-i İmrân 148
Allah da onlara dünya nimetini ve (daha da önemlisi,) ahiret sevabının güzelliğini verdi. Allah, iyi davrananları sever.

Kasas 77
Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu iste; ama dünyadan da nasibini unutma. Allah sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.

şart; ahireti unutmayacağız... ikisini de isteyeceğiz. yoksa sadece dünya isteyene ahirette nasip yok... İşte o cimriler o ateşte yanacak. ahireti unuttukları için. oysaki bizler için her iki tarafında mutluluğu esirgenmiş dğeildir.

Şûrâ 20
Kim ahiret kazancını istiyorsa, onun kazancını arttırırız. Kim de dünya karını istiyorsa ona da dünyadan bir şeyler veririz. Fakat onun ahirette bir nasibi olmaz.

Dünya malını kim hangi hakla yasaklıyor ben anlamadım ki!!!!!
Allahın yarattığını Allahtan başka kim yasaklayabilir !!!!!!!!!!!!!!
Yasak olan, şükretmemezlik (cimrilik, nankörlük, teşekkür bilmezlik, fakirin hakkını gözetmezlik, malın karşılığını vermemezlik v.s.) ve aşırıya kaçmaktır (yasak olan ve pis olanlara da bulaşmak, israf etmek, gösteriş yapmak v.s.).

Sâd 32-33.
Süleyman: Gerçekten ben mal sevgisini, Rabbimi anmak için istedim, dedi. Nihayet güneş battı. (O zaman: ) Onları (atları) tekrar bana getirin, dedi. Bacaklarını ve boyunlarını sıvazlamaya başladı.

Peygamberler bile bizim sevdiklerimizi sevidiler, sevmemeleri bilimsel olarak imkansız, aynı tadı aldılar benzer yemekleri yediler, benzer mallara sevgiler beslediler. Ama ahiret unutmadılar ve verilen nimetlere karşı nankörlük edip insanları kötü hale getirmek için çalışmadılar, fesatlık ve kıskançlık yapmadılar.
Yapanlar ise;

Nahl 112
Allah, (ibret için) bir ülkeyi örnek verdi: Bu ülke güvenli, huzurlu idi; ona rızkı her yerden bol bol gelirdi. Sonra onlar Allah'ın nimetlerine karşı nankörlük ettiler. Allah da onlara, yaptıklarından ötürü açlık ve korku sıkıntısını tattırdı.

Burda Allahın nimetine nankörlük ettiden kasıt; bu memleket halkları başlamış birbirleriyle kavgaya, kıskaçlığa başlamışlar,,, fakirin hakkını gözetmez olmuşlar, bencilleşmişler, seferlerimizin arasını aç demişler, düşmanlık, kin, kan davaları sokmuşlar... Allahta bolluğu bereketi başlarına geçirmiş. Çünkü ayetle sabit, insan kendisini ihtiyaç sahibi hissetmeyince azgınlık eder. Allah bu nedenle insanlara bol bol vermiyor, azmasınlar diye bir dereceyle indiriyor. ve bu azlığı bize aynı zamanda bir imtahan vesilesi kılıyor.

şimdi ayetlere bütün olarak baktığınızda iş nekadar berrak öyle değil mi?
İşte sıkıntınızın sebebi bu... sadece bir kanaldan bakmak.. ve ataların uydurmaları..
Şunun altına imzamı atarım ki, çoğu avrupalı, Allahın emrettiği islamı yaşıyorlar. yani çoğu bizim saçmalıklarımızı yapmadığı halde müslümanca, insan haklarına saygıyla, bilimle, batıldan uzak, sevgi ve saygıyla v.s. yaşıyor.

---------------------------------------------------
Kesin hükmü Allah vahyetmiştir;;;
En’âm 160
Kim (Allah huzuruna) iyilikle gelirse ona getirdiğinin on katı vardır. Kim de kötülükle gelirse o sadece getirdiğinin dengiyle cezalandırılır. Onlar haksızlığa uğratılmazlar.

Konu hiiic tarafından (20. June 2011 Saat 09:29 AM ) değiştirilmiştir.
Miralay (22. June 2011), nerdogan (20. June 2011)
Alt 20. June 2011, 09:46 AM   #19
hiiic
Uzman Üye

Kalem 17
Biz, vaktiyle "bahçe sahipleri" ne bela verdiğimiz gibi, onlara da bela verdik. Hani onlar (bahçe sahipleri), sabah olurken (kimse görmeden) onu (mahsullerini) devşireceklerine yemin etmişlerdi.

işte cimriler bu ayetteler, devamını Kurandan bularak okuyun, bu bahçe sahibi vatan hayinleri ne yapmış başlarına ne gelmiş...

Sınav sorularını çalan HIRSIZLAR aynı bahçe sahipleri gibi değil miydi? üstelik müslüman olduğunu idda eden cemaatin adı karışan bir hırıszlık... sadece kendilerini düşünen bencil, cehennem odunu ehli kitaptan küfre düşmüş hainler...

Yada bakın şu ihalelere fesat karıştıranlara.

Yada bakın şu kimseye ki; oğluna 3 milyon dolarlık gemi alıyor da, sonra onu hangi bahçeden devşirdiği belli değil. Öyle gizli devşirmeye gitmiş ki... Ama yarın hiçbir şefaatın olmadığı Allahın huzrunda hesap verirken, yada o görünen ucu 3 milyon dolar olan servetin geri kalanı cehnnemde derilerine dağlanırken halini hiç düşün medi mi? Onu şeyhi mi kurtaracak yokda evliya sı mı? göreceğiz bakalım bekliyruz. biz uyarımızı tebliğimizi de yaptık.

ahirette
Siz sıradan vatandaşlar, hiç kurandan şöyle bir ayet okudunuz mu?
"o fakirlerleri ahirette yakacağız, o gelecek kaygısı taşıyanı, o infak etmeye aranıp, hayır yapmaya aranıpda elindeki 3-5 kuruşu versem ben ne yerim diye düşüneni yakacağım"diye bir ayete rastladınız mı????

merak etmeyin, ve toplumu, özellikle toplumun önderlerini muhatap Alan ayetler için bir uygulama yolu bulamıyorsanız üzerinize dert almayın. siz size vahyolunan rehbere uyun. Uydurmalardan temizlenin. Realist ve materyalist olun. O hurafecilerin hurafeleri başlarında patlıyacak.

-siz;
Nisâ 31
Eğer yasaklandığınız büyük günahlardan kaçınırsanız, sizin küçük günahlarınızı örteriz ve sizi şerefli bir yere sokarız.

Dünyanın ve ahiretin mutluluğu, huzuru, keyfi sizlerle olsun.
Şükretmeyi unutmayın, sınıra dikkat edin. Sınırı sıkıp da ruhbanlık da uydurmayın.
Miralay (22. June 2011), nerdogan (20. June 2011)
Alt 21. June 2011, 07:30 AM   #20
nerdogan
Katılımcı Üye

Aslında birde şu beni rahatsız ediyor..Her ne kadar bedeni olarak zulüm görmüyorsak da psikolojik olarak ciddi bir zulüm görmüyor muyuz ülkemizde?Düşünüyorum da topla tüfekle kimse saldırmıyor artık birbirine ancak inanılmaz bir beyin yıkama operasyonu mevcut..Öyle ki normal medeni"" bir arkadaş ortamında boş boş konuşan bir grup insanın içinde rahatsız olup da konuları Kurana, Kuran anlayışına Allahın bizden istediklerine bağlamak istesen, muhtemelen ya dinci, gerici, bağnaz olur dışlanırsın, ya da sinir hastası vs ilan edilirsin..Artık Kuran öyle bir tabu haline geldiki tüm yaşantımızı ona göre belirlememiz gerekirken, onu yaşantımızın dışına itmek için inanılmaz bir çaba gösteriliyor sanki..Artık kimseyle bu konuları konuşamaz haldeyiz..Zaten cehalet-dini anlamda- almış başını gitmekte..Sadece normal bir arkadaş grubunda değil hepsi çarşaflı tüm gün Arapça hatim eden bir grupla da oturup konuşamazsın ..Bu kez çok daha ağır sonuçları olacaktır bu konuşmanın ..Yani aslında biz kendi ülkemizde-çoğunluğu müslüman??- müslümanlık ne kadar doğru anlaşılıyor ne kadar doğru yaşanıyor..Şu halde o zulüm gören inananlardan ne kadar farklıyız ki?Gerek klasik ruhbanlık anlayışı ile gerekse "modernlik" adı altında sürdürülegiden toplumsallıktan, sosyal devletçilikten uzak bir kapitalist anlayış ile arada sıkışan gerçek inançlıların hali ne kadar farklı?
nerdogan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (21. July 2011), Miralay (22. June 2011)

Bookmarks

Etiketler
İnfak