hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Mezhepler ve Tarikatlar

Seçenekler Stil
Alt 13. June 2011, 08:34 AM   #81
Derin Düşünce
Uzman Üye

Derin Düşünce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 413
79 Mesajina 268 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Derin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud of

Aklım almıyor, bir yerde bir eksik var! Bu adam bunca cileyi neden cekmis olsun? Neden ayetleri egip bükmüs, hayatını zindanlarda cürütmüs olsun? Evet sacmalık gibi gorunen cok sey var. Bu kişinin dusunce dunyasını anlamamıs olabiliriz belkide. Yada bu sacmalıklar sonradan mı sokuldu? Neyin pesinde idi bu adam? Bir yerlerde birseyler yanlıs. Eren kardesimin kitabını henuz okumadım, temmuz ayının sonunda ancak okuyabilirim. Tek bildigim asla tatmin olamadıgım... Ne said Nursi beni tatmin etti nede ona karsıt sunulan iddialar. Suan elimizde tuttugumuz Kulliyat tehlikeli yanlıslar barındırıyor. Bu muhterem ise bir cok sıkıntıya gark olmus gorunuyor Allah icin. Tarihte mi carpıtma var, kitaplardamı? Ve neden?
Rabbim! ilmimizi, anlayışımızı, imanımızi ve sıdk üzere yakinimizi çoğalt! Rabbim! gerçeğe erdirdikten sonra kalplerimizi o gerçekten saptırma; bize indinden rahmet bağışla; kesinlikle sen sonsuz bağışlarda bulunansın. Rabbim! Dünyada ve ahirette sen bizim velimizsin. Bizim canımızi müslüman olarak al ve bizi iyilere kat. Rabbim! Ayrılığa düştükleri şeyler konusunda kulların arasında en iyi sen hükmedersin. Rabbimiz bizi, suan üzerinde bulundugumuzdan daha doğru olana ulaştır.

Konu Derin Düşünce tarafından (13. June 2011 Saat 08:40 AM ) değiştirilmiştir.
Derin Düşünce isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13. June 2011, 04:20 PM   #82
Anonymous
Uzman Üye

Tesekkür: 627
164 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Anonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud of

Alıntı:
Derin Düşünce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Aklım almıyor, bir yerde bir eksik var! Bu adam bunca cileyi neden cekmis olsun? Neden ayetleri egip bükmüs, hayatını zindanlarda cürütmüs olsun? Evet sacmalık gibi gorunen cok sey var. Bu kişinin dusunce dunyasını anlamamıs olabiliriz belkide. Yada bu sacmalıklar sonradan mı sokuldu? Neyin pesinde idi bu adam? Bir yerlerde birseyler yanlıs. Eren kardesimin kitabını henuz okumadım, temmuz ayının sonunda ancak okuyabilirim. Tek bildigim asla tatmin olamadıgım... Ne said Nursi beni tatmin etti nede ona karsıt sunulan iddialar. Suan elimizde tuttugumuz Kulliyat tehlikeli yanlıslar barındırıyor. Bu muhterem ise bir cok sıkıntıya gark olmus gorunuyor Allah icin. Tarihte mi carpıtma var, kitaplardamı? Ve neden?
Mermi çıktığı noktadan bir milimetrenin 10 da biri kadar sapmaya uğrarsa merminin ulaştığı yerde metrelerce kilometrelerce sapma meydana gelebilir.

Yanlışın ilmini yapmak da buna benziyor biraz. Yanlış bir yola saptıysanız ne kadar ilerlerseniz doğru yoldan o kadar uzaklaşıyorsunuz. Öyle ki cahil kalmak yanlış bir ilim üzerine olmaktan iyidir. Çünkü yanlışa sapan ve ilmini yapan birisinin EMEK VEREREK gittiği yoldan dönmesi ve geri dönüp doğrusuna girmesi henüz başlangıçta olan cahilin doğru yola girmesinden daha zordur.

Bir Hristiyan din adamını düşünün. Ne çilelerle ne büyük kararlarla okuyor, öğreniyor ve yükseliyorlar. 30 sene okumuş büyük bir Hristiyan alime 10 yaşındaki bir Müslüman çocuk REHBER kitaptan (Kuran) bakarak "yanlış yapıyorsun papaz efendi" diyebiliyorsa yanlışın ilmini yapmış başka insanlara da denebilir. Yani elinizde rehber varken büyük sapmaları ilim yapmadan da tespit edebilirsiniz. Bu eleştirilere bu gözle de bakmak gerek.

Ben şahsen adı geçen kişinin kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum fakat İblis tarafından kandırıldığını ve bu işte kullanıldığını düşünüyorum. Çünkü o da karakterini zayıf bulduklarına vahyeder diye biliyorum. Ben şahsen gaybden sesler duysam vahiy aldığımı düşünmek yerine şizofren olduğumu düşünür doktora giderim. Seçim bizim elimizde.

Benim bu konuda özel olarak araştırmalarım ve bazı deneyimlerim oldu. Sonuca göre bu işin doğrudan islamla da ilgisi yok. Başka inanışlarda da bu vahiy alma/kutsal kitap yazma mevzusu var. Hepsindeki ortak nokta; vahiy aldığını iddia eden kişinin vicdanen itiraz etmeden kabul edebileceği inanışın giysisi altında benzer zehirli fikirler yayılmaya çalışılmıştır. Fikirlerin benzer olması kaynağının aynı olduğunu düşündürmektedir. Örneğin 2012limitsiz.com sitesini gördünüz mü? Veya Hristiyan aziz(!)lerinin veya Hindu din büyükleri(!)nin veya İslam büyük(!)lerinin (celaleddin rumi, said nursi, a.geylani, rabbani, arabi vb) veya satanistlerin veya uzaylı tarikatlarının veya yeni çağcıların vahiyle yazdıklarını iddia ettikleri kitaplara denk geldiniz mi? Hepsi görünüşte farklı olmasına rağmen içerikte çaktırmadan yerleştirdiği fikirler çok benzerdir. Bir çoğunda sevgi kardeşlik hoşgörü ve bunun gibi insanların vicdanına doğrudan etki eden söylemlerinin arasına ustaca yerleştirilmiş zehirli fikirlerdir. Hazmı kolay olsun diye bir çoğunun içinde yanlıştan çok doğru vardır. Bir bardak zehiri kimseye içiremezsiniz fakat bir kazan kompostoya iki damla zehir atarsanız kimse tadında bir gariplik olduğunu farkedemez ve bir sürü insanı zehirleyebilirsiniz.

Selamlar.

Konu Anonymous tarafından (13. June 2011 Saat 04:24 PM ) değiştirilmiştir.
Anonymous isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Anonymous Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 6 Kisi:
Araştıran (22. April 2013), Derin Düşünce (13. June 2011), dost1 (14. June 2011), Escherich (16. May 2015), hiiic (13. June 2011), merdem (15. February 2013)
Alt 13. June 2011, 05:58 PM   #83
Derin Düşünce
Uzman Üye

Derin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud of

Mesela bir cemaat daha biliyorum. okuyageldikleri kitabın yazarı olan, kaddesAllahusırruh diye takısı olan zatı muhtereme bir gun "melek heyeti" gelmis ve YAZ demişler. Oda ben yazma bilmem demiş. Heyet tekrar YAZ demiş. O yazma bilmedigini soylemesine ragmen melekler sana bunu Allah yazdıracak demiş. Ve suan okuyageldikleri eser ortaya cıkmıs. Yazma bilmeyenden boyle bir eser cıkarmı? Hadi bu da yanlıs deyin ? Bu iste bir mucezelik yokmu. O kitap; kuranın İmamı Rabbaninin 1000 yıl onceki acıklamaları ısıgında, kuranın yorumu ve ilahi yardımla yazılmıs ozel bir kitap hukmundedir. Ne diyorsunuz? Buda mı Yalan?
Rabbim! ilmimizi, anlayışımızı, imanımızi ve sıdk üzere yakinimizi çoğalt! Rabbim! gerçeğe erdirdikten sonra kalplerimizi o gerçekten saptırma; bize indinden rahmet bağışla; kesinlikle sen sonsuz bağışlarda bulunansın. Rabbim! Dünyada ve ahirette sen bizim velimizsin. Bizim canımızi müslüman olarak al ve bizi iyilere kat. Rabbim! Ayrılığa düştükleri şeyler konusunda kulların arasında en iyi sen hükmedersin. Rabbimiz bizi, suan üzerinde bulundugumuzdan daha doğru olana ulaştır.
Alt 13. June 2011, 06:28 PM   #84
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

ne yazıyor kitapta?
okumak, irdelemek, üzerine düşünmek ve araştırıp soruşturmak lazım.

windows 8 kullanma talimatından daha yararlı bilgiler var mı, kıyaslamak lazım...

Neyse, o kitabı bilmemde, benim KİTABIMDA bir yazı var, bir öğüt, paylaşmak isterim...

Bakara 79
Elleriyle (bir) Kitap yazıp sonra onu az bir bedel karşılığında satmak için "Bu Allah katındandır" diyenlere yazıklar olsun! Elleriyle yazdıklarından ötürü vay haline onların! Ve kazandıklarından ötürü vay haline onların!
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Anonymous (13. June 2011), Derin Düşünce (13. June 2011), dost1 (14. June 2011)
Alt 13. June 2011, 06:33 PM   #85
Derin Düşünce
Uzman Üye

Ne yani, simdi siz meleklerin yada bir melegin ilham edemeyecegini mi iddia ediyorsunuz? Bu buyuk adamlar bana melek heyeti gelmis diyorsa bize inanmak dusmez mi? Sorgulamak imanımızı zayıflatmaz mı? Yani Allah istese yazma bilmeyen birine yazdıramaz mı? Bunca cemaat lideri, buyuk allemelerin ve dahi bazı dallamaların, ölmüs merhumların yalan soyledigini mi iddia ediyorsunuz. Seytanlarına mı uymuslar? Allah tarafından vahyedilmek ile ilham edilmek aynı seyler mi?
Alt 13. June 2011, 06:38 PM   #86
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

işte bu, kitaptan sanasınız diye ağız eğip bükmektir
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Anonymous (14. June 2011), Derin Düşünce (15. June 2011), dost1 (14. June 2011)
Alt 13. June 2011, 06:56 PM   #87
hiiic
Uzman Üye

En’âm 93
Allah'a karşı yalan uydurandan yahut kendisine hiçbir şey vahyedilmemişken "Bana da vahyolundu" diyenden ve "Ben de Allah'ın indirdiği ayetlerin benzerini indireceğim" diyenden daha zalim kim vardır! O zalimler, ölümün (boğucu) dalgaları içinde, melekler de pençelerini uzatmış, onlara: "Haydi canlarınızı kurtarın! Allah'a karşı gerçek olmayanı söylemenizden ve O'nun ayetlerine karşı kibirlilik taslamış olmanızdan ötürü, bugün alçaklık azabı ile cezalandırılacaksınız!" derken onların halini bir görsen!

İşin gerçeği bu din ne yazıkki aşağıdaki ayetin muhatapları tarafından bu güne taşındı, eğer öyle olmasaydı zaten ortada sadece Kuran olurdu ve bütün cemaatler, tarikatler ve mezhepler birleşmiş olurdu.

İsrâ 73
Müşrikler, sana vahyettiğimizden başka bir şeyi yalan yere bize isnat etmen için seni, nerdeyse, sana vahyettiğimizden saptıracaklar ve ancak o takdirde seni candan dost kabul edeceklerdi.

Peygambere yaptıramadılar, ama bazı eklentilerle islama yaptılar ve böylece islamı candan dost edindiler... Çünkü artık işlerine gelen bir islam vardı.

Ancak bu münafıkların gösterişte müslüman ama içlerinde budist putperest halleri, Allahın doğru yola ileteceği samimi kul için bir değer taşımaz...

Çünkü o kullar şu gerçeği çok iyi bilir;
Kehf 27
Rabbinin Kitabı'ndan sana vahyedileni oku. Onun kelimelerini değiştirebilecek yoktur. O'ndan başka bir sığınak da bulamazsın.

zaten bu tip münafıklar Kuranla konuşmazlar (işlerine gelen yerler hariç, işlerine gelmeyeni zaten biz anlayamayız, onu ulema anlar sadece... Osmanlıyı çökerten cahil ulema)
Onlar felsefe ve kelime oyunları yapmaya kalkarlar.

Hac 8
İnsanlardan bazısı, bir bilgisi, bir rehberi ve (vahye dayanan) aydınlatıcı bir kitaba dayanmaksızın, Allah hakkında tartışır.

Vahy sadece peygambere gelmedi,,, bizede geldi ve şu anda orjinali arapça, manası ve özü her dile aynı anlamda çevrilebilir apaçık yeterli şekilde açıklanmış bir kitap olarak gözlerimizin önünde duruyor. Doğruya götüren bir kitap olarak.

Sebe’ 50
De ki: Eğer (haktan) saparsam, kendi aleyhime sapmış olurum. Eğer doğru yolu bulursam, bu da Rabbimin bana vahyettiği (Kur'an) sayesindedir. Şüphesiz O, işitendir, yakındır.

Şûrâ 51
Allah bir insanla ancak vahiy yoluyla veya perde arkasından konuşur, yahut bir elçi gönderip izniyle ona dilediğini vahyeder. O yücedir, hakimdir.

Ama Allah dilemezse ne ola ki;

Şu’arâ 212
Şüphesiz onlar, vahyi işitmekten uzak tutulmuşlardır.

Hadis diye ortaya attıklar fitneleri ise aslında boş kuruntudan öte değildir. Peygamberi peygamber yapan ona gelen vahiydir. O vahyin çizgisinin dışınada çıkmadı.

Ahkâf 9
De ki: Ben peygamberlerin ilki değilim. Bana ve size ne yapılacağını da bilmem. Ben sadece bana vahyedilene uyarım. Ben sadece apaçık bir uyarıcıyım.
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 6 Kisi:
ahmet karapınar (14. June 2011), Anonymous (13. June 2011), Derin Düşünce (14. June 2011), dost1 (14. June 2011), merdem (15. February 2013), Miralay (14. June 2011)
Alt 13. June 2011, 07:49 PM   #88
Anonymous
Uzman Üye

Anonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud of

Alıntı:
Derin Düşünce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah tarafından vahyedilmek ile ilham edilmek aynı seyler mi?
Vahiy ve ilham konularında bir kavram kargaşası olduğunu düşünüyorum. Zamanında çözmek için kafa yormuştum, şimdi kendimce doğru sonuca ulaştığımı düşünüyorum. Fakat tabi en doğrusunu Allah bilir.

Vahiy aldığını iddia eden kişiler kendi sınıflandırmaları neticesinde 2 ye ayrılıyorlar.
1) Vahiy aldığını iddia edenler.
2) Vahyi peygamberlik olarak görüp peygamberlik iddiasında bulunmaktan ya edeple ya da korkudan çekindikleri için kitaplarını ilhamla yazdıklarını belirtenler

Bir anlayışa göre Allah yalnızca peygamberlere vahyeder, peygamber olmayanlara da ilham edermiş. Fakat Allah'ın peygamber olmayan bazı kişilere (ör: Musa'nın annesi) hatta bal arısına bile "vahyettiği" yazıyor Kuran'da. Dediğim anlayıştakiler bu kısımları ilham diye çevirseler de vahiy yazıyor asıl metinde.

Kuran'da vahiy geçen her yer doğrudan vahiy anlamına mı geliyor elçi yoluyla bilgilendirilme anlamında da yorumlanabilir mi orasını ben bilemem, gerçekten kimin vahiy aldığını yalnız Allah bilir.

Şimdi 1 numaradaki insanlar da bu bahsettiğim ayetleri kullanarak vahiy alabileceklerini savunuyorlar. Onlar yalnızca vahiy aldıklarını, Kuran'da peygamber olmayanların da vahiy alabildiğine delil bulduklarını, dolayısıyla peygamberlik ilanında bulunmadıklarını ve son nebi ayetine ters düşmediklerini iddia ediyorlar.

2 numaradaki insanlar da zaten "vahiy değil ilham aldık zaten arı da musanın annesi de ilham aldı" diyorlar.

SONUÇ:
İki taraf da peygamberliğin farkını vahiy almak diye yorumlamış. Fakat bence peygamberlerin diğer insanlardan farkı vahiy almaları değil, TEBLİĞ İLE EMROLUNMALARI. Yani fark vahyin tebliği GÖREVİdir, yani aldıkları vahiyler Musa'nın annesindeki gibi kişisel vahiy değil, bir toplumu ilgilendiren/bilgilendiren vahiyler.

Dolayısıyla Kuran'da son nebi ayeti dururken; birisinin vahiy aldığını düşünsem bile bu kendini ifşa eden, kitaplar yazıp sohbetler düzenleyip tebliğ yapan, kendine geldiğini iddia ettiğini yayan, paylaşan, KISACASI peygamberliğe soyunan birisi değildir.

Ben yalnızca konu üzerine düşünmek istedim ve mantıksal açıdan olaya yaklaştım. Çok daha kolay ve isabetli bir yöntem uygulayıp bunların vahiy olarak geldiğini iddia ettikleri şeyleri Kuran ile karşılaştırırsanız Kuran ile çelişkiler içerdiklerini yani batıl olduklarını görebilirsiniz. Vahyin bir kısmı doğru bir kısmı yanlış olmaz, vahye batıl da karışmaz.

Şanı yücedir o kudretin ki, hakla bâtılı ayıran o Furkan'ı, bütün âlemler için bir uyarıcı olsun diye kuluna indirdi.
(Furkan 1)

Konu Anonymous tarafından (13. June 2011 Saat 07:55 PM ) değiştirilmiştir.
Anonymous Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
ahmet karapınar (14. June 2011), Derin Düşünce (14. June 2011), dost1 (14. June 2011)
Alt 14. June 2011, 05:51 AM   #89
Derin Düşünce
Uzman Üye

Peki, tarikat kolları olusturmak, ve peygamberle soy baglantısı kurarak seyyit olmamanın hukmu nedir. Biliyorsunuz tarikat seyhleri, bu ulvi kitapların muellifleri yada postun sahipleri genelde seyittir. Peygamberin soyundan yada azıcık ayar ile Eba bekrin soyundan oldukları soylerler. Bunlardamı yalan. Hadi dogru diyelim. Bu insanların soyundan olmak onları 1-0 onde baslatırmı, onde olan bu kişiler takip edilirse hidayete vesile olurlarmı? Peygamber soyundan oldukları icin bize cennetin yolunu gostermeyecekler mi? Ahiret gunu bize destek olmayacaklar mı?

Büyük veliler! anıldıgında 220 volt yemis gibi ask ile! Allah diyen ve titreyen insanların durumu nedir. Sartlanmamı yoksa gercek mi. Zikir ehli bu insanlar zikir cemberlerinde kendilerinden muhabbetle! geciyorlar, bunlarda mı sapık. Sizin dediginize gore bu insanların halkadaki permormansına degil de gercek yasamdaki, bizzat hayatın icindeki performansına bakmamız gerekiyor. O zaman bu topluluklar neden gereksiz seylerin pesinden gidiyorlar. Buda mı gol degil.
Derin Düşünce Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Anonymous (14. June 2011), hiiic (14. June 2011), Miralay (14. June 2011)
Alt 14. June 2011, 09:46 PM   #90
Anonymous
Uzman Üye

Sevgili Derin Dusunce;
Bahsettiğiniz akrabalığın kutsallığı meselesi de insanlar tarafından uydurulmuş. Peygamber soyundan olmak insana kutsallık kazandırmayacağı gibi bilgi açısından bir şey de kazandırmaz. Her insanın bir sınavı vardır ve kendini geliştirip bir şeyler yapmak zorundadırlar. Tıpkı peygamberler gibi peygamber soyu da dünya sınavından muaf tutulmadı. Peygamber soyundan olup tufanda boğulan Nuh'un oğlunu veya putperest birinin oğlu olup tek olan Allah'ı bulan İbrahim peygamberi unutmamamız gerek.

Kendinden geçme hali ile ilgili söyleyeceğim bir kaç şey de var. Bu trans meselesi aslında o kadar garip bir durum değildir. Bir çok dinde hatta paganizmde ve satanizmde de bu BATIL trans ritüelleri vardır. Semavi dinlere de sızmıştır. Bazı RİTMİK NEFES TEKNİKLERİ ve ritmik sallanmalar, özel danslar, dönmek, özel tütsüler ile transa geçme sağlanabiliyor.

Fakat bunlar adı üstünde KENDİNDEN GEÇME'dir. Bence bu kendinden geçme meselesi de genellikle alkol, içki veya şarap olarak çevrilen AKIL ÖRTÜCÜLERİN haram edildiği MUHKEM ayet kapsamındadırlar yani HARAMdırlar.

Selamlar

Konu Anonymous tarafından (14. June 2011 Saat 11:10 PM ) değiştirilmiştir.
Anonymous Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Derin Düşünce (15. June 2011), hiiic (15. June 2011)

Bookmarks

Etiketler
cemaati, nur