hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kur’an > Kuranın Özellikleri

Seçenekler Stil
Alt 20. October 2010, 08:34 PM   #1
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road
Standart Hatim ve Dindeki Yeri Nedir?

Hatim ve Dindeki Yeri Nedir?

Kur'an; BUGÜN anlaşıldığı anlamda: HATİM İNDİRMEK, HATİM EDİLMEK için indirilmemiştir...

Kur'an ANLAŞILIR DİLDE okunup kişinin HAYATINA MÜMKÜN MERTEBE, GÜCÜ NİSPETİNDE UYGULAMASI için indirilmiştir... Zaten Hatim: Eğer Kur'an için söylenirse; BAŞTAN SONA OKUNUP BİTİRMEK demektir... Aynı şekilde Araplar, herhangi bir Eser için de mesela; HİKAYE, ŞİİR, DENEME, ROMAN vs. gibi eserler için de "HATİM ETTİM, BİTİRDİM" şeklinde bir eseri okuyup bitirdiklerinde ifade ederler... Ama bugün özellikle bizim ülkemizde HATİM ETMEK Kur'an için çok farklı anlamda kullanılmaktadır...

Bir şeye, bir işe başlanıldığında sonlandırmak demektir HATİM'in anlamı...

Örneğin Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) için: HATEM'EN-NEBİ denmiştir Allah tarafından. Yani; NEBİLERİN SONUNCUSU... HATEM son demektir...

Bir KİTABI OKUMAYA başlarsınız, bitirirsiniz... Bitirme eylemine SONLANDIRMAK denilir...

Dolayısıyla İSLAM'da, Kur'an'da: KUR'AN'I HATMEDİP SEVAP KAZANMA DİYE BİR KAVRAM YOKTUR... Kur'an okunduğunda kişinin üzerinde SEVAP KAVRAMI zaten görülür... Kendisine bir fayda temin eder... İYİLEŞİR, GÜZELLEŞİR... MÜTTAKİLERDEN OLUR...

Kur'an'ı okuyup yaşamak vardır...

Bizim için bu konuda PEYGAMBERLER EN İYİ ÖRNEKTİRLER...

Ama bugün ve geçmişte: KUR'AN'I YAŞAMAYI BİR TARAFA BIRAKARAK SADECE OKUMA (HATMETME) EYLEMİNE KADAR İNDİRGEMİŞLERDİR MÜSLÜMANLIĞI...

Böyle bir MÜSLÜMANLIK TARİFİ yoktur...

Allah'ı bu şekilde ALDATMAYI murat etmişlerdir bu şekilde KUR'AN OKUMA EYLEMİNE MANEVİ BİR DEĞER VEREN MÜNAFIK ZİHNİYETLİ İNSANLAR...

İnsanları bu ŞEKİLDE KUR'AN'DAN UZAKLAŞTIRMAYI HEDEFLEMİŞLERDİR... Tabi BU FİKRİN KAYNAĞI DA ŞEYTANDIR... Çünkü o insanların HOCALARI ŞEYTAN OLDUĞU İÇİN NORMALDİR... Ayrıca ÖLÜLER için OKUNANLARIN hiçbirisi de onlara gitmez; DUALARIMIZ MÜSTESNA... Ölüler için yalnızca DUA edebiliriz...

Sorarım bu insanlara: NEDEN AKILLARINI KUR'AN'I YAŞAMAYA değil de HATMETMEYE yorup çalıştırırlar... Çünkü Akılları AKLEDER Kİ; bilmedikleri manada okuyunca KUR'AN KENDİLERİNİ SORGULAMAZ... Anladıkları manada okuduklarında ŞUNU YAP, BUNU YAPMA diye EMİRLER VERİR KUR'AN... Tabi bu da MÜNAFIK KALPLERE AĞIR GELİR...

Çünkü insan KOLAYINA geleni tercih etmektedir... Çünkü insan HEVASINI ilah/tanrı edinmiştir... Hevası; KUR'AN'I YAŞAMAYI değil, KUR'AN'I kendine UYDURMAYI öğütlemektedir...

Bu şekilde düşünen ve yapan insanlar;

Ne Allah'ı aldatamazlar...

Velhasılı diyecek olursak; BÖYLE DÜŞÜNEN İNSANLAR SADECE KENDİLERİNİ ALDATIRLAR...

SADIK TÜRKMEN

(Alıntıdır.)
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
hiiic (21. October 2010), mavera (21. October 2010), Miralay (21. October 2010)

Bookmarks

Etiketler
dindeki, hatim, nedir, yeri