hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > AİLE VE AİLE HAYATI > Evlenme ve evlilik

Seçenekler Stil
Alt 30. April 2014, 10:35 AM   #51
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Yukarıda "ikişer-üçer-dörder" ifadesinin "acele etme" yönünü belirtirken şu kısmı ihmal etmemek gerekmektedir. Herkes olanaklarına göre bu kişilerin sorumluluğunu yüklenmeli. Yani birden fazlasının yükümlülüğünü üzerinize alarak yetimlere iyilik yapayım derken aleyhlerine bir durum yaratılmamalı.

Bakın şimdi size Ahmet Hulusı'den iki ayet vereceğim: Nisa-2 ve Nisa-3. Bu ayetleri bir tek ayetmiş gibi okuyalım.

Nisa-2+3:"Yetimlere mallarını verin; (hakkaniyetinizin) temizliğini (nefsaniyetin) pisliğine değiştirmeyin. Onların mallarını, mallarınıza karıştırarak yemeyin. Muhakkak ki o çok büyük suçtur. Eğer yetimler konusunda haklarını vermede korkunuz yoksa, o zaman sizin için temiz olan kadınlardan ikişer, üçer dörder nikâhlayın. Eğer adaletli davranamayacağınızdan korkarsanız, o zaman bir tane ile veya ellerinizin maliki ile. Zulmetmemeniz için bu en ehveni şerdir."
(Birleştirilmiş ayette geçen "temiz olan kadın" ve "nikah" ifadelerini yukarıda,diğer sayfada açıklamıştık)

Bu verilen birleştirilmiş ayette, ayetin ikinci kısmında geçen "kadınlar" ifadesinin ayet çevirisine yazılmasında diğer çevirilerin etkisinin bulunduğunu ve nikah kelimesinin "cinsel içerikli evlilik" olarak algılanmasından ve de ayetlerdeki ifadelerin "eril"/erkeklere hitap eder bir durum arz etmesinden dolayı olduğunu zannediyorum(ama ayetler kadınlara da hitap ediyor). Böyle düşünmemin nedeni de şu: Prof. Dr. Süleyman Ateş!in l995 basım tarihli Kur'an'ı Kerim Tefsiri. Bu tefsirde "yetim"in tanımı şöyle:

"el-Yetemâ, yetimin çoğuludur. Yetîm, tek kalma anlamındaki yetemden gelir. Babası ölmüş kimseye, babasından ayrı, tek kaldığı için yetîm dendiği gibi kocası ölmüş kadına da yetim denir.Bu, kelimenin dil anlamıdır. Bu anlamda kaç yaşında olursa olsun, (kadın erkek ayrımı olmadan) babası ölmüş İNSANA yetîm denebilir.

Bu tanıma göre karısı ölmüş ve zulümden(fetihten evvel Mekke'den) kaçarak (Medine'ye) islama sığınan çocuklu adama ne ad verirsiniz?

Ayette geçen "nikâhlayın" ifadesi de bana: 'yetimlerle "mehirleri karşılığında/yeteneklerine uygun(veya yetenek kazandıracak)" "karşılıklı yardımlaşma yükümlülüğü getiren" sözleşme yapın/iş verin' anlamındadır. Benzer anlaşmalara bu günkü hukuk dili "iki taraflı sözleşme=iş akdi", yani iki tarafa da yükümlülük yükleyin diyor

Fakat bu sözleşmelerin bir de manevi tarafı var. O da tarafların birbirlerine ve de özellikle ailenin diğer bireylerine karşı, cinsellik hariç karı-koca gibi saygın davranmaları, o kadar yakın ve candan, ailenin birer ferdi olarak karşılıklı vazifelerini yerine getirmeleri.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (22. April 2016 Saat 01:44 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 2. May 2014, 06:12 PM   #52
galipyetkin
Uzman Üye

galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Son olarak Peygamberimize "karı" olarak nitelenen, "cinsel içerikli" evlilik diye sunulan 13 adet "evliliğine" bakalım.

Ayşe adlı eşinin dişindakilerin hepsi "dul" yani "yetim" dir. Ya kocaları ölmüş ya da ayrılmışlardır. Hatice de dul yani yetimdir; fakat çok zengin, bakım ve korunmaya ihtiyacı yoktur. Peygamberle, peygamberlikten önce "karı-koca" hukukuna göre, yani "cinsel içerikli" nikâhlanmışlardır. Peygamberimiz bu evlilik için kervan sahibi Hatice'ye ne kadar vermiştir acaba?

Dolayısı ile bu iki evlilik "karı-koca" ilişkisini içeren "cinsel içerikli" evliliklerdir.

Diğerlerinin hayatını tetkik ettiğiniz zaman bu kişilerin bakım ve gözetime muhtaç dullar ve zulümden kaçan maharetli kişiler olduğu anlaşılır ve hem dinin hem de kurulmakta olan devletin başkanı olan Peygamberin de bu yetimleri "devlet ve din" adına koruma amaçlı bakım ve gözetime aldığı ve maharetlerinden faydalandığı anlaşılmaktadır. Evlatlığı Zeyd'in eşinin de din ve devlet yönünden fayda sağlatacak maharetleri olduğu ve Peygamber'ın de din ve devlet başkanı olarak, din ve devlete faydalı olacak bu maharete ve beceriye gıpta ettiği anlaşılıyor

Bu kişiler arasında "kendisini Peygamber'e hibe eden" kişinin kendisini Peygamber nezdinde "devlete ve dine" adadığı ve bu tür kişilerin dine ve devlet haricinde kişi ve kurumlara kendilerini adayamayacakları/kul-köle olamayacakları da "sana mahsus olmak üzere" ifadesinden anlaşılıyor(nezretmenin mânâsı /vermiş olduğumuz "Adak" linki ve Bakara-104.).

Burada yazılanlar kendi tahlil ve anlayışlarımdır. Kimse bu yazdıklarımın etkisi altında kalmadan kendi düşüncelerini türetmeli ve bu yazıya eleştiriler getirmelidir.

Netice olarak: Bazılarının "efendim olağanüstü zamanlarda" dediği gibi, aykırılıklar ve istisnalar kabul edilemez. İslamın çok eşliliğe, Peygamber'i de alet ederek, izin verdiği safsatası dine ve Peygamber'ine saplanan bir bıçaktır.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (20. April 2016 Saat 09:46 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 4. May 2014, 08:40 AM   #53
galipyetkin
Uzman Üye

Buraya kadar yapılan araştırmalarla Peygamberimizin bir tek "evi"nin olduğu anlaşılmiş ve bu ayetlerin indiği tarihte de bu evi Ayşe ile paylaşmaktadır.

Bu başlık altındaki yazının başında, "1." sahifede, benim de arka çıktığım, site arkadaşımız Sayın Orhan Veli şöyle yazmıştı.

PEYGAMBER EVLERİNİN HAYATIMDA Kİ YERİ

AHZAB 53;
Peygamberin Evlerine izin alınıp girilmesinden ya da girilmemesinden BANA NE? Ortada bir EN NEBİ mi var ki?
O halde nedir BUYUTENNEBİYİ ve hayatımda ki yeri?

Evet; ben de tekrar soruyorum:"Peygamber'in EVLERİ" ifadesi ile bana, sana, gelecek nesillere ne anlatılmak istenmektedir?

Bu gün ne Peygamber var,
ne de burada, orada, şurada evi, ne nikâh altına alınacak eşleri.

Ama ayette BUYUTENNEBİYİ/"Peygamber evleri" ve ayrıca evlenmeyin denilen "Peygamberin eşleri" ifadesi var.

Ne anlamalıyız ve nasıl anlamalıyız?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (28. May 2014 Saat 11:33 AM ) değiştirilmiştir.

Bookmarks

Etiketler
akid, akıl, evcilikmi, evlenmek, evlilikmi, ihanet, islam, medeniyet, nikah, sadakat, sorumluluk, sözleşme, ırk