hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Allah'a İman > Allahın sıfatları

Seçenekler Stil
Alt 23. January 2013, 09:12 PM   #11
gavs
Katılımcı Üye

gavs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 5
15 Mesajina 23 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
gavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud of

bir örnek daha verecek olursak;errahmanu alel arşisteva! ayetine binaen ,allah arrşa oturdu veya çöktü ! dememekmi lazım?ayetin salt manası bu..
Tabi ,akıllar karışıyor,zamandan mekandan munezzeh bir varlık "arş "denen bir makama neden otursun?
Neden bana bir makam tayin edemezsiniz dememiş? bir makam belirtmiş..
Arş ne? oda ayrı bir handikap..
biz diünyalılar bu mantık çatışmalarını çözmeye uğraştık ama çok tatmin edici bir yanıt çıkmadı..
Alt 24. January 2013, 07:27 AM   #12
ates demir
Guest

Allah ın gıyabında ne biliyoruz. Vahyinde belirttikleri dısında hicbirsey. Zaten bilinemez.
Allah bize gaybdır.
Semadan yagan mubarek su arşa düşer.
Kimki arınmak ister, bu suyla yıkansın.
Bu su bildiğimiz su bu arş bildiğimiz arş değil. Kanımca hepsi müteşabih.
Yaşadıgımız zaman bize göre zaman. Oysa belkide sadece bir tek an. An demişken herhangi en küçük bir zaman dilimi düşünün. Hep ondan bir küçüğü olacaktır. Küçülme sonsuza giderken sonuna aslında olmayan bir 1 koyup zamanı gerçek sanmak, duvarın önünde yürüyüp duvarı geçtim demeye benziyor. Zaman da mekan gibi serap. Baki olan O. İşte tam burada ben bilinci biz bilincine itaat etmeli. Buna secde diyorlar.
Canı olan canlı herşey ölür, baki kalan karib; yakın olan, hayy; diri olan, evvel ve ahir olandır.
Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
gavs (24. January 2013)
Alt 24. January 2013, 07:55 AM   #13
seckin
Katılımcı Üye

Tesekkür: 11
12 Mesajina 17 Tesekkür Aldi
seckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud of

Allah hakkında bilmediklerimizi söylemeyelim. O her şeye kadirdir.

Ve dediler ki: Yaşayış, ancak bu dünyadaki yaşayışımızdan ibaret, ölürüz ve diriliriz ve bizi zamandan başka bir şey öldürmez ve bu hususta bir bilgileri yoktur onların, yalnız zanna kapılmışlardır onlar.

İnsanın üzerinden, henüz anılmaya değer bir şey olmadan önce uzun dönemden (dehrden) bir süre geçmemiş miydi?
seckin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
seckin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
gavs (24. January 2013)
Alt 24. January 2013, 08:39 AM   #14
gavs
Katılımcı Üye

gavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud of

Bir misal daha verelim;Allahın sıfatları bir insan olarak bizdede var.Akıl,ilim,görme ,duyma..v.b
Biz bir robot yapsak ve kaderini biz tayin etmiş oluruz...Programı gereği bu robot 10 adım da bir duracak ve eğilerek selam verecek.Robotu bırakıyoruz,aynen dediğimizi yapıyor.Bir yapıyor ,ik yapıyor 10 yapıyor derken ,robot eğilmiyor..kısmen kaderini bildiğimiz robotun ,bizim bilgimiz haricinde davranıyor.Biz bunun nezaman olacağını bilemiyoruz..
Durumu allah ile insan arasındaki ilişkiye uyarlarsak,Allhın halık sıfatı, yani yaratma sıfatıyla insanın yaratma sıfatı kıyas bile götüremez bence..iş zaten burada tıkanıyor..

Allah için böyle mantık kıyaslarıyla çözüm aramak ,bir hükme varmak ,hayra alamet değildir..

Bilim kurguya dönecek olursak,insandan çok daha gelişmiş robotlar yapılabilirmi..?Bırakın insanı hiç bir canlının daha mükemmelini insan yapamaz diyebilirim..Bilimde insan nekadar mukemmele yaklaştıkca o kadar çok doğayı(yani allahın yarattığınıi,yani ayetlerini) taklid eder.
bilgisiayarlar ne kadar mukemmele doğru ulaşırsa,biligisayarların yapı taşı değişmeye başlar ,protein ve yağ ,organik maddelerden oluşan bir yapılanmaya ,yani bildiğimiz beyin'e doğru dönüşmeye başlar..
Sonuç şuki bizim yaptıklarımız 15000 yıllık değişim surecinde, allahın yaptıkları karşısınıda çok ilkel..onun içindirki allahı basmakalııp bir düşüncede bir yere sıkıştırıp şunu yapar ,bunu yapamaz demek bizin haddimize değildir..
Biz ancak gayba inanırız
Alt 24. January 2013, 09:23 AM   #15
ates demir
Guest

İnsan görür ama herşeyi değil
İnsan duyar ama herseyi değil.
Ressam resmiyle bilinir. Bilinen sey aslında resimde olanlardır. Ressamın resme kattığı sey sadece boya değildir. Resmi boya da yapar ama herkes Von Gough olmaz. Fırça darbeleridir Von Gough u Von Gough yapan.
Yani ressam resmiyle bilinmeye çalısılsada aslında bilinemez. Bu bir tasvirdir, tanımlanaya çalışma çabasıdır.
İnsanlar ise birbirine aynadır. Karşıdaki insanda gördüğünüz kusur aslında sizdedir.
Resim ressamın çerçevelenmiş fırçalarının darbesidir. Boya ve fırçadan müteşekkil.
Alt 24. January 2013, 10:30 AM   #16
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart Ademoglunun acizligi

en basitinden uzayi düsünecek olursak, insanoglunun bilimi nereceye ulasmistir uzay hakkinda?? Hic denecek kadar azdir. Yildizlarin sayisini daha bir o kadar asirlar gecse tespit edebilenecegini saniyormusunuz? Daha bir yildiza ulasilamamis durumdayiz ki nerede tüm yildizlari tespit etmek.

Kisaca anlatmak istedigim; Tüm kainati yeryüzüyle günesiyle ayiyla gezegenleriyle yildizlariyla yaradan Rabbimizin kudretini kavramaktan aciz iken, nasil olurda bu sonsuz yaratici olan Allah'in Celle ve Celaluhu neyi nekadar bilip neyi ne kadar bilmedigini tartismak bizleri ancak gülünc duruma düsürür.

Yaradanimiz yarattiklari hakkinda edindigimiz bilgi uzayda bir inci cekirdegini dolduramayacak kadar az olacagina göre, hic bir hususta bilgi sahibi olamayacagimiz Rabbimizin bilgisini tartismak bizleri bir sonuca ulastirmadigi gibi, aklimizi baska konular üzerinde kullanmaktan bizleri aliykoyacaktir. Bir daire icinde dönüp durmak bizleri bir sonuca ulastirmaz.

Ve bizler ne düsünürsek düsünelim hangi sonuclara ulasacak olursak olalim, Rabbimizin sifatlarindan ne eksilme nede bir fazlalasma olur.

Rabbimizi bize kendini tanittigi kadar taniyabiliriz, en önemlisi görmedigimiz halde O'na imanimiz da sonsuz olmalidir.

Ademoglu Rabbini nasil taniyorsa, Rabbi öyledir.

Bir talebenin profesörünü sirf elestiri bakimdan sorulara bogmasi, o talebenin art niyetli oldugunu gösterir.

Bir müslümanin, Allah'in ne kadar neyi nasil bildigini günün konusuna getirmeside herhalde o müslümanin Rabbine ne kadar inandigina baglidir.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
gavs (25. January 2013)
Alt 24. January 2013, 02:56 PM   #17
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

- Allah satranç tahtasını yaratmıştır.
- Biz buna yaşadığımız evren diyoruz...
- Allah satranç oyununun kurallarını yaratmıştır.
- Biz buna Sünetullah diyoruz... Lehfi Mafuz diyoruz... Kader diyoruz...
- Allah satranç oyununu oynayan yaratıklar yaratmıştır.
- Biz buna varlık diyoruz... İnsan diyoruz... Uzaylı diyoruz...

- Biz her yaratılmış bu satranç tahtasında, oyunun kurallarına göre, milyarlarca değişik kombinasyonlarda oyunlar oynarız. Oyun süresince de yaşarız...
- Biz buna Kaza diyoruz...
- Amaç hep aynıdır... Kazanmak...
- Ama kimse ne tahtayı, ne tahtayı yapanı, ne de oyun kurallarını koyanı merak eder ve sorgular???

- Garip!

- Biz de tutuyoruz diyoruz ki Allah bizim oyunumuzu nasıl oynayacağımızı biliyor mu???

- Bu ise daha da Garip!!!

Konu bartsimpson tarafından (27. January 2013 Saat 10:56 AM ) değiştirilmiştir.
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bartsimpson Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
gavs (25. January 2013), HanifTürk (1. March 2015), raven (27. January 2013)
Alt 25. January 2013, 01:13 PM   #18
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

Yanlış kader anlayışı konusuna girmiyorum.İşte kuran bölümünde Ecel ve gayb konusunu okumanızı tavsiye ediyorum.Bu konuda bilginize katkı sağlıyacağını düşünüyorum ..

Allah geleceği bilmezmi..?

Allah'ın ilmi ile kullarının ilmi arasında Allahla kul arasındaki fark gibidir.Cünki biz ilahi bilgiden bahsediyoruz.
Abdulaziz bayındır hoca delil gösterdiği Ali imran 140-142 hadid 25 ayetlerini söyledi
Allah insanların işlerine ait bilgiler ameli fiili gerçeleştikten sonra yani siz ameli yapın o zaman Allah bilsin..Bu Allahın ilmini sınırlama değilmi ..???
insanın ne yapacağı nasıl olacağı hususun gayb olduğu belirten bir ayette şöyle buyuruyor :

Allah, murdar olanı, temiz olandan ayırt edinceye kadar mü'minleri, sizin kendisi üzerinde bulunduğunuz şey üzerinde bırakacak değildir. Allah sizleri gayb üzerine muttali kılacak da değildir. Velâkin Allah, elçilerinden dilediğini seçer. Öyleyse Allah'a ve Elçisi'ne iman edin. Ve eğer iman eder ve takvâlı davranırsanız, işte o zaman sizin için çok büyük bir karşılık vardır.Ali imran 179
kimin temiz kimin murdar olduğu hususuda gaybı bildiğidir Demekki işleyeceği günahlarla kimler murdar önceden biliyor
tevbe süreside de buna çok güzel örnekler var
93-94 -95,ve 96 ayetleri

93. Yol, ancak o zengin oldukları hâlde senden izin isteyen kimselerin aleyhinedir. Bunlar geride kalanlarla birlikte olmaya razı oldular. Allah da onların kalpleri üzerine damga /mühür bastı. Bundan dolayı onlar bilmezler.

94. Kendilerine döndüğünüz zaman size özür beyan edecekler. De ki: "Özür beyan etmeyin. Size kesinlikle inanmayız. Allah bize, sizin haberlerinizden önemli haberler verdi." Bundan sonra da Allah ve elçisi işinizi görecektir. Daha sonra da görünmeyeni ve görüneni bilene [Allah'a] döndürüleceksiniz. Sonra da O, size yapmış olduklarınızı haber verecektir.

95. Kendilerine döndüğünüz zaman, onlardan mesafelenmeniz için, size Allah'a yemin edecekler. Siz de onlardan hemen mesafelenin. Şüphesiz onlar pisliklidir. Kazandıklarının cezası olarak varacakları yer de cehennemdir.

96. Kendilerinden razı olasınız diye size yemin ederler. Artık eğer siz, onlardan razı olursanız da bilin ki Allah şüphesiz o fâsıklar toplumundan razı olmaz.

ayetlerde kimlerin ne söyleyeceklerini nasıl hareket edeceklerini ayrıntılı açıklıyor bu geleceği bilmediğinimi gösterir haşa.

bedevilerin münafıkların ne yapacağını ne diyeceğini önceden bildirmedimi..? çoğu ayette daha düşünmeyeceksmisiniz diyor.
Abdulaziz hocayı yıllardır takip ederim konuyu yanlış düşündü diye eleştirmek,kınamak haddim değil fakat konu çok mühim Allahın kudretine sınırlama olunca acizane düşünmeye araştırmaya fetvaları düşünce olarak kendi aklımın süzgeçimden geçirmeyi , konuyu irdegeleyip irade ile kararım Allah Her şeye kadirdir..

selamlar
sevginur
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sevginur Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
HanifTürk (1. March 2015)
Alt 25. January 2013, 02:18 PM   #19
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Abdulaziz Hoca bir an icin bir kelimeyi yanlis bicimde kullandigindan böyle bir sonuca varmis olabilir, bir kelime kaymasinin sonuclari ne denli etkiledigi görülüyor.

Acaba su anki fikri nedir, onu bilmemiz lazim. Gündemde olan son aciklamalari varmi?

Hata yapmak insanlara mahsustur, olabilir, Abdulaziz Hoca "Allah herseyi bilirmi?" sorusu karsisinda o an elinde olmayarak baska düsünceler icinde oldugundan dolayi tepkiler yaratan sonuca varmistir.

Hatasindan dönmesi Abdulaziz Hocayi kücültmez, bilhassa yanlisini düzeltmesi onun büyüklügünü gösterir.

Bir kac ilim arkadaslariyla beraber oturup meselenin halledilmesi ve tekrar gündeme getirilmesi gerekir.

Bir takim sitelerde, üyeler devamli bu konu üzerinde tartisiyorlar. Vakitler bos yere harcanip gidiyor. Kisitli olan ömrümüzde en önemli birim olan zamani degerlendirmeliyiz.

Umut ederim Abdulaziz Hoca en kisa zaman icinde kesin aciklamalarda bulunur ve kuskuya düsen kardeslerimiz düsüncelerine bir duruluk getirir.

Hocamizin calismalarinda kolayliklar ve basarilar dilerim. Ben gercekten kendisinden ilk defa bir iki ay evveli haberim oldu, sahsen hakkinda bilgim yoktur. Seyrettigim bir iki videosundan tespit ettigim kadariyla agirbasli ve saygideger bir kisiligi oldugu anlasiliyor.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25. January 2013, 02:42 PM   #20
gavs
Katılımcı Üye

Abdul aziz hocamdan çok şey öğrendim.Başarılı bir ilahıyatcı.Böyle ,kufre ,şirke bidat ve tağutlara mertce cihad bayrağını açmış ilahıyatcı az bulunur diyebilirim.Suleymaniye vakfını sitesini takipde ederim.Neden böyle bir kanıya vardığı ,görüşünden dönüp dönmediği kosunda hiç malumatım yok..inşaallah hayırlısı olur.........
HanifTürk (1. March 2015)

Bookmarks

Etiketler
allah, bilemezmi, geleceği