hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Mezhepler ve Tarikatlar

Seçenekler Stil
Alt 4. June 2014, 03:13 PM   #21
ebumaruf
Katılımcı Üye

Tesekkür: 0
2 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
ebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud of

es-Selamun Aleykum ey ehli iman
Arkadaşım hangi şeyhden bahsediyorsun bilmiyorum. O yüzden sanırım biraz tarafsız yazabileceğimi tahmin edebilirsin kafanı karıştıran sorularla alakalı bildiğim kadarıyla cevap yazmaya çalışayım inşaALLAH. Konu ile alakam şundan dolayıdır benzer bir tarikata mensubum o açıdan sorularının cevabını bildiğimi zannediyorum.

Bir: Gavs hazretlerinden aldigim tövbenin basinda "Ya Rabbi!" diye Rabbime seslendigim halde tövbenin sonunda "Gavs hazretlerini seyhim olarak kabul ediyorum," demek zorunda birakildim.

Hayir! Gavs hazretlerine itaat edecegime dair Rabbime böyle bir söz veremem. Kimseyi seyhim kabul edemem. Cünkü Rabbime benim adima su ya da bu seyh hesap vermeyecek. Ben hesap verecegim; ben özgür ve yetkili olmaliyim. Yetkisiz sorumluluk olmaz.

Bu meseleye misal olarak şunu vereyim Hz. Muhammed s.a.v efendimizin Peygamber olduğunu kabul etmek gibi düşün. Onun peygamber olduğunu kabul etmen demek ALLAH Rasulu s.a in senin adına hesap vermesi manasına gelmediği halde Peygamber olmayan birisi nasıl olurda senin adına hesap verebilir. Şeyh olarak kabul etmen şudur ki. Ya Rabbi ben bu kişinin yani Gavs h.z lerinin senin yolunu iyi anladığına ve insanlara iyi anlattığına inanıyorum. Yani onun iyi bir hoca olduğuna inanıyorum. Senin bana açıkladığın yolda,
bana güzel şeyler öğreteceğine inanıyorum manasındadır. Yani Ya Rabbi niyetim sana yaklaşmaktır. Bunun içinde bu kişinin bana yardımcı olacağına inanıyorum. Onun bana yap dediklerinde benim ve onun fark edemedi yanlışlıklar olabilir. Bu yanlışlardan dolayı beni bağışla demektir.
Nasıl ki sana burda herhangi bir arkadaşın bir şeyler öğretmesi normalse buda o derece normaldir. Ona itaat edeceğine dair o tevbe esnasında ifade geçmez.
Kaldıki onun söylediklerini yapmayacaksan onu şeyh olarak kabul etmeninde manası yoktur. ALLAH c.c a, Rasulune s.a ve sizden olan ulul emre itaat edin diye buyrulan Ayeti kerime neden vardır.,
Burda insanın özgür iradesine tapu konulmuyor ki . Yapıp yapmamakta sen serbestsin. Çok yaparsan çok yol katedersin az yaparsan az yol kat edersin. Tabiki O kişinin ALLAH a yakın olduğuna inanıyorsan. Onun her söylediğininde doğru olacak diye bir şey yok. Netice de peygamber değil bir alim. Alimler de hata edebilir. Sende onun hata ettiğini düşündüğün zaman yapmazsın.

Iki: Gavs hazretleri namaz kildirmaya baslarken bir misvakla cemaate göstere göstere dislerini fircaladi. Oysa orasi Allah'in evi. Orada burun karistirilmaz; dis fircalanmaz.

Yoksa burundan düsen seyler nasil orayi kirletir ve cemaati igrendirirse dislerden düsen seyler de kirletir ve igrendirir. Midesi duyarli olanlari kusmaya bile zorlar.

Gavs hazretlerinin cemaati igrendirecek seyler yapmamasi gerekiyor. Cok ters gelecek, hattâ belki ukalalik bu söyledigim ama bazi durumlarda müridlerin mürsidi irsad etmesi gerekiyor.

Diş fırçalanması özellikle namaz öncesi sünnettir. O sebeblede misvaklarını yanlarında bulundururlar ve namaz öncesi diş fırçalarlar. Onlar ALLAH Rasulunun s.a öyle yaptığına inandıkları için onu yapıyorlar yoksa camiyi kirletmek adına değildir. Kaldıkı diş fırçalamakla cami kirlenmez zira zaten onlar namaz öncesi abdest alıyorlar. Ağızlarını yıkıyorlar. Namaz öncesi misvak kullanmanın maksadı ağız kokusunu önlemek içindir. Yani Rabbimin huzurunda ağzım kokmasın diyedir.

Üc: Tövbeden sonra yerine getirmem gereken sekiz sarttan biri, sefaat isteginde bulunacakmisim. Oysa benim Kuran'dan anladigim, sefaat diye bir kiyak yok. Yargi gününde hic kimse örnegin Muhammed aleyhisselam benim hakkimda taniklik edemiyecek ki bana sefaat kiyagi gecsin. O benim zamanimda yasamiyor; beni görmedi. Ben onun icin gaybim. Ve gaybi yalnizca Allah bilir; nebiler dahil hic kimse bilemez.
Arkadaşım sekiz şartın içinde şefaat konusu yoktur. Sadece orda ismi geçen kişilere Fatiha okumak vardır. Sanırım yanlış anlamışsın. Kaldıki onların ve benimde inancıma göre şefaat vardır ve haktır. Zira
Ta Ha
(109) O gün, Rahmân'ın izin verdiği ve sözünden razı olduğu kimseden başkasının şefaati fayda vermez.
Ayeti Kerimesi Rabbimin izin verdiği bazı insanlar olduğuna delildirki. bunların içindede ALLAH Rasulu s.a olması muhtemeldir.
Tabiki
Bakara
(48) Öyle bir günden sakının ki o gün hiç kimse bir başkası adına bir şey ödeyemez. Hiçbir kimseden herhangi bir şefaat kabul olunmaz, fidye alınmaz.8 Onlara yardım da edilmez.,
yada
Bakara
(254) Ey iman edenler! Hiçbir alış verişin, hiçbir dostluğun ve hiçbir şefaatin olmadığı kıyamet günü gelmeden önce, size rızık olarak verdiklerimizden Allah yolunda harcayın. İnkar edenler ise zalimlerin ta kendileridir.
Bir çok ayet vardır bunlar şefaatin yokluğuna değil. Size yardım edeceğini sandığınız kişilerin Rabbin müsaede etmedikçe hiç bir işe yaramayacağı manasındadır. Yani sen çok değerli birisindir ALLAH katında benim için dua edersin yani şefaat edersin ALLAH c.c kabul eder yada etmez.
Al-i İmran
(159) Allah'ın rahmeti sayesinde sen onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi. Artık sen onları affet. Onlar için Allah'tan bağışlama dile. İş konusunda onlarla müşavere et. Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah'a tevekkül et, (ona dayanıp güven). Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever.
ALLAH c.c kendisi bizzat şefaat etmesini istiyor. Benzer bir çok ayet vardır.
Tabiki şefaat anlayışları biraz farklı olabilir. Uzun bir mesele olduğu için kısa geçeceğim.

Dört: Tarikatin merkezinde tipki Suudi Arabistan'daki gibi kadin erkek ayrimi var. Kadinlar camiya gidemiyor, erkeklerin yürüdügü sokakta yürüyemiyor, erkeklerin yemek yedigi lokantalara giremiyor.

Oysa Kabe'de fiilî sünnetullah olarak kadin erkek bir arada namaz kiliyor. Orada Yüce Allah'in kadin erkek ayrimi yapmamasindaki hikmeti görebilmeliyiz.

Eskiden Kabede bu şekilde bir uygulama yoktu. Bu uygulama Suud rejiminin uygulamasıdır. Önceleri kadınların tavafı için bazı günler vardı erkekler o zamanlar tavaf yapamazdı. Namazı da ayrı ayrı yerde kılarlardı. Bu günkü uygulamanın islamın aslı olduğu iddia edilmiyor tamamen Suud krallığının Hac dönemindeki izdihama çözüm bulamamasından kaynaklanır.
Halbuki eski kaynaklar farklı farklı yerde namaz kıldıklarını beyan ediyor.

Sonuc olarak, itirazlarim var. Ama kalbim sicak o tarikate. Itirazlarimi susturabildigim an sartlari yerine getirip intisap edecegim Allah isterse.

İnşaALLAH yardımım dokunmuştur.
Rabbim senin hakkında ne hayırlı ise onu nasip etsin

selametle
ebumaruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
bir, gittim, merkezine, tarikatin