hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EĞİTİM - ÖĞRETİM > Paranormal Olaylar

Seçenekler Stil
Alt 3. January 2011, 08:09 AM   #11
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
TEBYİN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben de asrın Mehdisi, Mesihiyim, hadibuyrun burdan yakın
Biraz zenginsem para dağıtır ve herkese bunu kabullendirebilirim de..
Herşey iyi hoşta, GERÇEK DİN BİZDEN BÖYLE BİR ŞEY İSTİYOR MU?
Bunu niye düşünmez bu millet.
Senden asrın bilmem ne olmanı bekleyen yok ey sefil can!
Senden, İNSAN olmanı bekleyen bir toplum ve Yaradan var. Becerebiliyorsan İNSAN ol da görelim
TARİKAT VE MEZHEPLERİ İNKAR EDENİN ADAMLIĞINDAN ŞÜPHE EDERİM.YOL; EHLİ SÜNNET VE KUR'AN YOLU OLDUĞUNA GÖRE BUNUN NERESİ EKSİKLİKTİR.

Allah bilir ya, daha namaz bile nasıl kılınır onu izah edemezsiniz.Çünkü onu izah ederken kesinlikle sünnetlerinden ister istemez farkında olmadan izah edeceksiniz.Hani namaz da sünnet yoktu?...

Anlaşılan o ki sünneti inkar eden beynamaz olduğu kesindir...

Sünnetleri terkeden adam değildir.Adam diye geçiniyorsa gafildir...Sadece dilinde Kur'an meali dolaşan yanılmıştır...
Alt 3. January 2011, 08:15 AM   #12
TEBYİN
Uzman Üye

TEBYİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 141
173 Mesajina 603 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
TEBYİN is on a distinguished road

Ben günde en az 100 kez ALEMLERE RAHMET OLARAK GÖNDERİLENE, GÖNDERİLEN emanetini görüyor, okuyor, kalbimi sunuyorum fedakar.
Bir misal vereyim sana,
Çok sevdiğin biri sana bir emanet bırakmış,
Sen emaneti arkana atmışsın, emanet bırakanı rüyanda görmeye ve onunla hasbihal yapmaya çalışıyorsun.
Bu aradada emanete binlerce ihanet ediyorsun
Tam buluşup emanetini ne yaptığını sorduğunda ise, verecek cevap bulamıyorsun
Furkan 30 bu sahneyi ne güzel gözler önüne sermekte, istersen bir gözatıver

www.teblig.net
TEBYİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
TEBYİN Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
dost1 (3. January 2011), Miralay (3. January 2011), yeşil (20. November 2011)
Alt 3. January 2011, 08:18 AM   #13
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selam Tebyin kardeşim

Furkan suresi 30.ayeti her okuduğumda dehşete kapılırım.
"Aman yarabbi! biz resulden şefaat beklerken meğerse bizi rabbimize şikayet edecekmiş" derim her zaman.

Çok manidar ve ibretlik bir ayettir.

Cenabı Allah bizleri Kur'anı dışlayanlardan eylemesin.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
dost1 (3. January 2011), Taner (29. January 2011), TEBYİN (3. January 2011), yeşil (20. November 2011)
Alt 3. January 2011, 08:28 AM   #14
Miralay
Uzman Üye

Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Alıntı:
FEDAKARADAM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah bilir ya, daha namaz bile nasıl kılınır onu izah edemezsiniz.Çünkü onu izah ederken kesinlikle sünnetlerinden ister istemez farkında olmadan izah edeceksiniz.Hani namaz da sünnet yoktu?...

Anlaşılan o ki sünneti inkar eden beynamaz olduğu kesindir...

Sünnetleri terkeden adam değildir.Adam diye geçiniyorsa gafildir...Sadece dilinde Kur'an meali dolaşan yanılmıştır...
Selam fedakaradam kardeşim. Size birşey tavsiye edeceğim. Bugüne kadar öğrendiğiniz ne kadar fıkıh,ilmihal ve namaz hocası kitaplarını kısa bir süreliğine unutun,bir kenara bırakın ve Kur'anı siyak ve sibakını gözeterek bu şekilde okuyun. Zihninizde namaz ve diğer ibadetler nasıl şekillenecek. Rabbimin maksadını,emrini nasıl anlayacaksınız.

Denemenizi tavsiye ederim. Çok şaşıracaksınız. Her ayeti okuduğunuzda "Sübhanallah" diyerek hayretler içerisinde kalacaksınız.

Selametle
Miralay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
yeşil (20. November 2011)
Alt 3. January 2011, 08:46 AM   #15
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
miralay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
lütfen beni yanlış anlamayınız. Mübareği rüyada görünce ne oluyor?

çok üstün bir insan mı oluyorsunuz? çevremde tanıdığım pekçok kimse de böyle iddialarda bulunmuşlardı. Bu onların çok üstün olduğunu mu gösteriyor şimdi?

Ben bunu hiç anlıyamıyorum nedense. Rüyada gördüğünle ameli cenabı allah emrediyor mu?
Bir de bunu anlayabilsem

vesselam
peygamberimizi rüyada görenlerin hali bambaşka olur ve sımsıkı Allah'a sarılır.Eğer onu görüyorum deyip de gafil olarak yaşıyorlarsa bilin ki o yalancıdır ve gafildir.
Alt 3. January 2011, 09:10 AM   #16
TEBYİN
Uzman Üye

TEBYİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 141
173 Mesajina 603 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
TEBYİN is on a distinguished road

Ah Miralay kardeşim ah
Kur'anı okumak ve onunla gönlünü dokumak kimin umurunda ki
Adam rüyaya saplanmış, battıkça hayallere dalıyor ve daldıkça boğuluyor ama farkında değil

www.teblig.net
TEBYİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
TEBYİN Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (3. January 2011), yeşil (20. November 2011)
Alt 3. January 2011, 09:34 AM   #17
FEDAKARADAM
Uzman Üye

Alıntı:
TEBYİN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben günde en az 100 kez ALEMLERE RAHMET OLARAK GÖNDERİLENE, GÖNDERİLEN emanetini görüyor, okuyor, kalbimi sunuyorum fedakar.
Bir misal vereyim sana,
Çok sevdiğin biri sana bir emanet bırakmış,
Sen emaneti arkana atmışsın, emanet bırakanı rüyanda görmeye ve onunla hasbihal yapmaya çalışıyorsun.
Bu aradada emanete binlerce ihanet ediyorsun
Tam buluşup emanetini ne yaptığını sorduğunda ise, verecek cevap bulamıyorsun
Furkan 30 bu sahneyi ne güzel gözler önüne sermekte, istersen bir gözatıver
.Ve elçi dedi ki: "Rabbim gerçekten benim kavmim, bu Kur'an'ı terk edilmiş (bir Kitap) olarak bıraktılar." (FURKAN SURESİ-30)

Bu mübarek ayetl, Resûl-i Ekrem'in Kur'an-ı Kerim'in emir ve yasaklarını gözetmeyen kavminden şikâyetini içine almaktadır. Cenab-ı Hak'kın geçmiş ümmetlerin durumlarına işaretle muhretem Peygamberine teselli vermekte olduğunu bildirmektedir. Ve kâfirlerin Kur'an-ı Kerim hakkındaki şüphelerini, bâtıl düşüncelerini ve onlardan itirazlarının bâtıl oluşunu teşhir ediyor ve öyle itirazcıların ne acı bir vaziyette cehenneme sevkedileceklerini ihtar buyurmaktadır. Şöyle ki: Kavminin Kur'an-ı Kerim hakkındaki bâtıl iddialarını işitip duran (Peygamber de) Hz. Muhammed Aleyhisselâm da (dedi ki: Yarabbü. Şüphe yok, benim kavmim bu Kur'an-ı) nazarı dikkate almadılar, onu tamamı ile (terk ettiler) ona inanmadılar, onu bir gerçek kabul etmediler, onun yüce beyanlarını dinlemek istemediler. Bunun içindir ki: Bir takım alaycı temennilerde bulundular.

Böylece tefsirini verdikten sonra diyeceklerim var..

Şimdi Kur'an da peygamberimize itaat etmek var mıdır yok mudur?.Bu sitede ben hadis filan tanımam diyenlere sorum bu olacaktır.Peygamberimizi Kur'andan dışlayıp da onun sözlerini anlamak istemeyenlere binlerce yazıklar olsun.

Peygambere uymayan hadisleri hiçe sayanlar art niyetlidir.Burada boşuna konuşmasınlar adam gibi müslüman olsunlar.

KALEM SURESİ
4.Ve şüphesiz sen, pek büyük bir ahlak üzerindesin.
5.Artık yakında göreceksin ve onlar da görecekler.
6.Sizden, hanginizin 'fitneye tutulup-çıldırdığını.'
7.Elbette senin Rabbin, kimin Kendi yolundan şaşırıp-saptığını daha iyi bilendir; ve kimin hidayete erdiğini de daha iyi bilendir.
8.Şu halde yalanlayanlara itaat etme.

"Andolsun, sizin için, Allah'ı ve ahiret gününü umanlar ve Allah'ı çokça zikredenler için Allah'ın Resûlü’nde güzel bir örnek vardır." (ahzab suresi-21)

DEMEK Kİ ONU KENDİMİZE ÖRNEK ALMALIYIZ Kİ ALLAHIMIZ BİZDEN RAZI OLSUN.HADİS-İ ŞERİFLERİ İNKAR EDENLERE BU AYET YETERLİDİR. SÜNNETLERİ YAŞAMAYANLAR PEYGAMBERİ SEVMİYOR DEMEKTİR.BUNUN AKSİNİ SÖYLEYENLER YALANCILARIN TA KENDİSİDİRLER.

AYETLERİ KENDİLERİNE GÖRE SEÇİP BURADA AHKAM KESİLMESİNLER.BİZ HİÇBİR AYETİ İNKAR ETMİYORUZ AMA GELİN GÖRÜN Kİ HADİS DÜŞMANLARI BUNLARI GÖRMÜYOR VE BAŞINDAN SAVUYOR.BÖYLE GAFLET VE BÖYLE CAHİLLİĞE PES DOĞRUSU!...

Konu FEDAKARADAM tarafından (3. January 2011 Saat 09:38 AM ) değiştirilmiştir.
FEDAKARADAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 3. January 2011, 09:53 AM   #18
Miralay
Uzman Üye

Selam fedakradam kardeşim.

Peygamberimizle aynı çatı altında yaşamış,seferde ve hazarda hep beraber olmuş, Hz.Aişe (Allah ondan razı olsun) validemizin naklettiği bir rivayet vardır. Doğruluğunu rabbim daha iyi bilir. Lakin örnek olması açısından size sunuyorum evvela.

"Resulun yaşantısını,ahlakını merak edenler Kur'ana baksınlar"

Tabii ki, Muhammed aleyhisselam "urvetulvuska" dır. Yani güzel ahlakıyla bize çok güzel bir örnektir. O mübareğin yaşantısı,sünnetleri Kur'andan ibarettir. Kur'anı okuyan mübareğin hayatını gözünün önünde canlandırır adeta.

Necm suresinde,"O hevasından konuşmaz" diye buyurur yüce Allah. Yani söylemleri vahiyden ibarettir.

Aşağıdaki konuları okumanızı tavsiye ederim.

www.hanifler.com/showthread.php?t=63
http://www.hanifler.com/showthread.php?t=383

Ayrıca Hakka suresinde;

43. (O), alemlerin Rabbi tarafından indirilmiştir.
44. Eğer (Peygamber) bize atfen bazı sözler uydurmuş olsaydı,
45. Elbette onu kıskıvrak yakalardık.
46. Sonra onun can damarını koparırdık (onu yaşatmazdık). (Diyanet meali)

Diye buyurmaktadır rabbulalemin. Konu uzun olduğu için şimdilik bunlar aklıma gelenler.
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
kamer (3. January 2011), TEBYİN (3. January 2011), yeşil (20. November 2011)
Alt 3. January 2011, 02:13 PM   #19
Anonymous
Uzman Üye

Tesekkür: 627
164 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Anonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud of

Alıntı:
FEDAKARADAM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Şeytan,rüyalarda asla peygamber efendimizin suretine maalesef giremiyor.
Allah Allah. Şeytanla yaptığınız özel bir anlaşmanız mı var?
Karşılığında ne verdiniz? Öyle ya, "sen peygamberin kılığına girme, ben de şunu yapacağım" demiş olmalı kim anlaşma yapmış ise. Ayrıca peygamberin kılığını biliyor musun ki onun kılığına girip girmediğini bilesin? Peygamberin foto albümü mü var elinde?

Ben Kuran'a baktım öyle bir anlaşma falan göremedim. Kimmiş bu şeytanla anlaşma yapan?

Mahmut hocaya bir garezim yok. Söylediklerinin çoğuna katılmasam da söylediği doğruları kaçırmamak için herkesi dinlediğim gibi dinlerim. Benim gözümde 100% yanlış alim yoktur. Ama 100% doğru alim de yoktur. Çünkü hepimiz insanız. Alimi alim seçen kimdir? Doğru şeyin alimi midir? Örneğin yüzlerce Hristiyan alim bir araya geliyor papa seçimi yapılıyor. Onlar doğru yoldalar mı? Onlara sorsan doğru yoldalardır.

Kimin doğru yola yakın olduğunu YALNIZCA Allah bilir. O yüzden değil bütün alimler, tüm insanlar bir kişiyi dünyanın alimi, zamanın dahisi vb. seçseler bile bana göre ASLA değildir. Çünkü ben Kuran gibi dosdoğru bir rehberi olan bir insanım, kandırılmam imkansız. Alim dediğiniz adam gelip bana "şunu şunu yapmalısın" dediğinde Kuran'da zıttı varsa uymam o kadar basit. Kendi söylediklerinin "Allahın emri" olduğunu iddia eden varsa Allahın emirlerini içeren yasa kitabı olan Kuran'dan o emri bulup göstermekle mükelleftir. Dolayısıyla ben benim gibi ACİZ insanlara uymam yalnızca Allaha uyarım. Söyleyen alimmiş değilmiş önemi yoktur, söylediği lafa bakarım. Yolda yanıma 6 yaşında çocuk yanaşsa "dinen şu şu gereklidir" diye bilmediğim bir şey söylese onun da gerekçelerini sorarım. 6 yaşında diye "sen nerden bilecen len zırtapoz, ben alimleri dinlerim ancak" dersem onun söylediği doğru ise resmen ayağıma gelen doğruyu kendi ellerimle terslemiş olurum ki bundan Allaha sığınırım.

Değil rüyanızda, beyniniz sulanıp yeterli kıvama geldiğinizde uyanıkken bile istediğiniz her şeyi/her kişiyi/her varlığı görebilirsiniz. Yeter ki isteyin.

Bunun çeşitli yöntemlerini tasavvufçular, metalciler, budistler, hindular, satanistler, spiritüalistler, eroinmanlar falan bulmuşlar onlardan öğrenebilirsiniz.

Allah hepimizi doğru yoluna iletsin.

Konu Anonymous tarafından (3. January 2011 Saat 02:36 PM ) değiştirilmiştir.
Anonymous isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Anonymous Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
dost1 (3. January 2011), Miralay (3. January 2011), yeşil (20. November 2011)
Alt 3. January 2011, 02:43 PM   #20
FEDAKARADAM
Uzman Üye

Alıntı:
Anonymous Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah Allah. Şeytanla yaptığınız özel bir anlaşmanız mı var?
Karşılığında ne verdiniz? Öyle ya, "sen peygamberin kılığına girme, ben de şunu yapacağım" demiş olmalı kim anlaşma yapmış ise. Ayrıca peygamberin kılığını biliyor musun ki onun kılığına girip girmediğini bilesin? Peygamberin foto albümü mü var elinde?

Ben Kuran'a baktım öyle bir anlaşma falan göremedim. Kimmiş bu şeytanla anlaşma yapan?

Mahmut hocaya bir garezim yok. Söylediklerinin çoğuna katılmasam da söylediği doğruları kaçırmamak için herkesi dinlediğim gibi dinlerim. Benim gözümde 100% yanlış alim yoktur. Ama 100% doğru alim de yoktur. Çünkü hepimiz insanız. Alimi alim seçen kimdir? Doğru şeyin alimi midir? Örneğin yüzlerce Hristiyan alim bir araya geliyor papa seçimi yapılıyor. Onlar doğru yoldalar mı? Onlara sorsan doğru yoldalardır.

Kimin doğru yola yakın olduğunu YALNIZCA Allah bilir. O yüzden değil bütün alimler, tüm insanlar bir kişiyi dünyanın alimi, zamanın dahisi vb. seçseler bile bana göre ASLA değildir. Çünkü ben Kuran gibi dosdoğru bir rehberi olan bir insanım, kandırılmam imkansız. Alim dediğiniz adam gelip bana "şunu şunu yapmalısın" dediğinde Kuran'da zıttı varsa uymam o kadar basit. Kendi söylediklerinin "Allahın emri" olduğunu iddia eden varsa Allahın emirlerini içeren yasa kitabı olan Kuran'dan o emri bulup göstermekle mükelleftir. Dolayısıyla ben benim gibi ACİZ insanlara uymam yalnızca Allaha uyarım. Söyleyen alimmiş değilmiş önemi yoktur, söylediği lafa bakarım. Yolda yanıma 6 yaşında çocuk yanaşsa "dinen şu şu gereklidir" diye bilmediğim bir şey söylese onun da gerekçelerini sorarım. 6 yaşında diye "sen nerden bilecen len zırtapoz, ben alimleri dinlerim ancak" dersem onun söylediği doğru ise resmen ayağıma gelen doğruyu kendi ellerimle terslemiş olurum ki bundan Allaha sığınırım.

Değil rüyanızda, beyniniz sulanıp yeterli kıvama geldiğinizde uyanıkken bile istediğiniz her şeyi/her kişiyi/her varlığı görebilirsiniz. Yeter ki isteyin.

Bunun çeşitli yöntemlerini tasavvufçular, metalciler, budistler, hindular, eroinmanlar falan bulmuşlar onlardan öğrenebilirsiniz.

Allah hepimizi doğru yoluna iletsin.
Peygamberimizi Rüyada Görmek

Abdullah Ibn-i Mesud’un (r.a) rivayetine göre Peygamberimiz şöyle buyurmustur:

“Kim beni rüyasında görürse, o kimse uyanık iken beni görür gibidir, rüyası doğrudur. Çünkü şeytan bana benzer bir surete giremez.”

Hadis-i şerifte belirtildiği gibi şeytan Peygamber Efendimizin suretine girememektedir. Hakeza evliyaların, asfiyaların suretine de girememektedir. Ancak söz olarak taklit edebilmektedir. Bu bakımdan rüyadaki sözleri şeriat-ı Garra-yı Muhammedî terazisiyle tartmak lazımdır. Şeytan ses olarak evliyâ-yı i’zâma, yani büyük evliyalara dahi musallat olabilmektedir. Bu hususta

Abdülkadir Geylanî hazretlerinin macerası meshurdur. Şah-ı Geylani, bir dağ başına çekilmiş riyazet yapmakta ve bütün vaktini ibadetle değerlendirmektedir. Bir gün mağaranın önündeyken bir ses duyar. Ses, “Ya Abdülkadir! Sen artık kemâle erdin. İbadet etmene lüzum kalmadı!” demektedir. Bu sesi işiten Abdülkadir Geylânî bir anda bütün Kur’an’ı hafızasından geçirmeye başlar. “Va’büd Rabbeke hatte ye’tiyeke’l yagîn” (Ve gelmesi muhakkak olan ölüm sana erisinceye kadar Rabbine kulluk et./ Hicr sûresi 99. Âyet) âyetine gelince durur ve “Sen şeytansın, defol!” der. İşte bu bakımdan uyanıkken olduğu gibi, rüyada iken de sözleri Islam dininin terazisiyle tartmak lazımdır.

Hadis-i şeriflere bakmaya devam edelim. Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki: “sizden hanginiz en doğru sözlü ise onun rüyası da en doğrudur.”

“Rüyasına yalan katarak anlatan kimseye kıyamet gününde bir arpa danesinin iki ucunu bir araya getirip düğüm yapması teklif edilir. Bir kimse gözleri üzerine yalan söylerse, Cennet kokularını alamaz. İftiranın en büyüğü, adamın kendi gözlerine yaptığı iftiradır ki, ‘Ben gördüm ’ der, halbuki bir şey görmemiştir.”

“Yalandan en büyük yalan rüyasında görmediği şeyi iki gözüyle görmek iddiasıdır.”

İftiranın en büyüğü, bir kimsenin babasından başkasına intisap etmesi veya görmediği rüyayı demesi veya Hazret-i Muhammed’in söylemediği sözü ona isnad etmesidir.”

Hz. Ömer (r.a.), bir gün Hz. Ali (r.a.) ile karşılaşır: “Ey Hasan’ın babası! Adam rüya görür, bir kısmı tasdik olunur, bir kısmı yalanlanır. Buna ne dersin.”

Hz. Ali, bu soruyu bir hadis-i şerif naklederek cevaplandırır: “Evet, Resûlullah Efendimizden duydum, şöyle buyurdu: “Herhangi bir erkek veya kadın uyumaya görsün, mutlaka uykuya dalınca ruhu arşa doğru yükselir. Ruh henüz arşa varmadan uyanırsa bu rüya yalan olur. Arşa ulaştıktan sonra uyanırsa bu rüya sadık rüya olur.”

Hadislerle verilen temel ölçüler

Bu hadis-i şerifler bizlere, rüya ile ilgili temel ölçüler vermektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

. Salih kimselerin gördüğü rüyalar mânalıdır. Mühim mesajlar ihtiva edebilmektedir. Bu bakımdan mühimdir.

. Mü’minlerin görmüş oldugu güzel rüyalar Allah’ın bir lütfudur, ihsanıdır. Bu rüyalar iyi kimselere söylenebilir.

. İnsanı üzen, kötü rüyalar ise şeytandandır. Bu rüyalar hiç kimseye söylenilmemelidir.

Uyanınca, sol tarafa üç kere tükürülmeli ve “E’ûzu billâhi mine’ş-şeytânirraciym” denilmelidir.

. Seher vakti ve gündüzleyin görülen rüyalar sadık rüyalardır. Bu rüyalar dikkate alınabilir.

. Rüyaları, salih ve rüya tabirini bilen kimselere anlatıp yorumlatmalıdır. Fâsık ve işin ehli olmayan kimselere kesinlikle anlatılmamalı ve tâbir ettirilmemelidir. Zira rüyâ onların tâbir ettiği şekilde çıkar ve neticede rüya gören kimse üzülür.

. Rüyada görmediği şeyleri “gördüm” diye anlatmanın vebali ve mesuliyeti çok büyüktür. Bu gibi kimseler âhirette hesap vereceklerdir.

Kaynak: Milli Gazete

Aşağıda ki linkte bir rüya anlatılıyor

Tıkla!

Bookmarks

Etiketler
asrımızın, efendi, hazretleri, mahmud