hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > HANİF MÜSLÜMANLIK > Kuran Merkezli ve Allah odaklı iman!

Seçenekler Stil
Alt 11. February 2013, 04:25 PM   #671
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

“Dediler ki: ‘Şu hayvanların karınlarında olanlar yalnız erkeklerimize aittir, kadınlarımıza ise haram kılınmıştır. Şayet (yavru)ölü doğarsa, o zaman (kadın erkek)hapsi onda ortaktır.’ Allah bu değerlendirmelerinin cezasını verecektir... Allah’ın kendilerine verdiği rızkı Allah’a iftira ederek (kadınlara)haram kılanlar, muhakkak ki ziyana uğramışlardır. Onlar gerçekten sapmışlardır ve doğru yolu bulacak da değillerdir.” (En’am 6/139-140)
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11. February 2013, 05:36 PM   #672
ates demir
Guest

Sayin merdem
Verilen ayet grubunun mealini dogru bulmuyorum.
Ölü var ama ölü doğum yok.
Karın kelimesinin karşılığı batın dır. Butun değil.
Olayın özü kadınların her ikisi de hayattayken bile erkeklerin mallarına ortak olduğudur. Sadece erkek öldüğünde değil. Algım simdilik budur. En doğrusunu Allah bilir.
Sevgilerimle

Konu ates demir tarafından (11. February 2013 Saat 05:41 PM ) değiştirilmiştir.
Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Bilgi (12. February 2013), sevginur (11. February 2013)
Alt 11. February 2013, 06:32 PM   #673
merdem
Uzman Üye

merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

139 – Ve onlar; “Bu hayvanların karınlarındakiler sadece erkeklerimize ait olup kadınlarımıza haramdır. Eğer ölü olursa o zaman onlar onda ortaklardır” dediler. O [Allah], onların nitelemelerini onlara ceza olarak verecektir. Şüphesiz O, Hakîm’dir Alîm’dir.
140 - Bilgisizlik yüzünden beyinsizce çocuklarını öldürenler ve Allah`ın kendilerine verdiği rızkı, Allah`a iftira ederek haram kılanlar kesinlikle zarara uğradılar. Onlar, kesinlikle sapmışlardır ve onlar hidayete ermişler değillerdir.

139. ayette, Araplarca uydurulmuş bir başka yasa dile getirilmektedir. Bu yasaya göre, ana karnından yeni doğmuş hayvanların etleri, hayvan ölü doğmadıkça erkeklere helal, kadınlara haram sayılmaktaydı. Allah’a iftira niteliğindeki bu yasa, aynı zamanda müşrik Arapların kadınlara ikinci sınıf insan muamelesi yaptıklarını da göstermektedir.

Bir cok yerlerde ayni aciklamada bulunulmus, ister ölü olarak ister canli olarak bulunduklari yer karinda degilmidir? Yoksa rahimlerdeki demek lazim?

Hastahanelerde gün ve gün hep dogum icin giden kadinlar hep mi canli bir bebek sahibi oluyorlar? Dünyaya gözleri acmak ve acmamak. Ilki dogmus oluyor ikincisi ne oluyor gözlerini acamaz nefes alamazsa? Disariya ölü olarak atildi mi deniliyor?

Türkcem yeterli gelmiyor herhalde, ben baska terim bilmiyorum.
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Bilgi (12. February 2013), sevginur (11. February 2013)
Alt 11. February 2013, 10:02 PM   #674
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

Sonra da Yahudileşen kimselerden olan zulüm, onların birçok kimseleri Allah yolundan alıkoymaları, yasaklandıkları hâlde faiz almaları ve insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle kendilerine helâl kılınmış temiz şeyleri haram kıldık. Ve onlardan kâfir olanlara can yakıcı bir azap hazırladık. (Nisa/160, 161)
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sevginur Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Bilgi (12. February 2013), merdem (11. February 2013)
Alt 12. February 2013, 05:23 AM   #675
sevginur
Uzman Üye

sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

Nahl 90 :Şüphesiz Allah, adaleti, iyileştirmeyi-güzelleştirmeyi ve yakınlara vermeyi emreder; hayâsızlıktan, kötülükten ve azgınlıktan nehyeder. O, düşünüp öğüt alırsınız diye size öğüt verir.
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Kâfirûn Sûresi
Bilgi (12. February 2013), merdem (12. February 2013)
Alt 12. February 2013, 09:44 AM   #676
merdem
Uzman Üye

Enfal / 29 :

Ey inananlar! Allah'tan sakınırsanız, O size iyiyi kötüden ayırdedecek bir anlayış verir, kötülüklerinizi örter, sizi bağışlar. Allah büyük, bol nimet sahibidir.
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Bilgi (12. February 2013), sevginur (12. February 2013)
Alt 12. February 2013, 03:30 PM   #677
Bilgi
Uzman Üye

Tesekkür: 819
299 Mesajina 561 Tesekkür Aldi
Bilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud of

Ankebût:10-11
İnsanlardan kimi de vardır ki, ‘Allah'a inandık’ der, sonra da Allah uğrunda eziyet olunduğu zaman, insanların verdiği sıkıntıyı Allah'ın azabı gibi tutar. Ve eğer Rabbinden bir yardım gelecek olsa, kesinlikle, ‘Şüphesiz biz sizinle beraber idik’ diyeceklerdir. Hâlbuki Allah, onların göğüslerindekileri en iyi bilen değil midir?
Ve Allah, elbette iman etmiş kişileri bilir/ bildirir, elbette ikiyüzlüleri de bilir/ bildirir.
Bilgi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bilgi Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
merdem (12. February 2013), sevginur (12. February 2013)
Alt 12. February 2013, 06:38 PM   #678
sevginur
Uzman Üye

Ve [inkâr edenler] "Rabbinden bize bir Âyet [mu’cize] getirse ya!" dediler. Onlara ilk sahifelerde olan apaçık deliller gelmedi mi? Ve eğer Biz, onları bundan önce bir azap ile helâk etseydik, muhakkak "Ey Rabbimiz! Bize bir peygamber gönderseydin de, alçak ve rezil olmadan önce Senin Âyetlerine uysaydık" diyeceklerdi.
De ki: "Herkes beklemektedir. Siz de bekleyiniz. Şüphesiz düz yolun sahiplerinin kimler olduğunu ve kimlerin doğru yolu bulduğunu yakında bileceksiniz.

133–135.Taha süresi
Kâfirûn Sûresi
Bilgi (14. February 2013), merdem (12. February 2013)
Alt 12. February 2013, 09:17 PM   #679
merdem
Uzman Üye

Alıntı:
ates demir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin merdem
Verilen ayet grubunun mealini dogru bulmuyorum.
Ölü var ama ölü doğum yok.
Karın kelimesinin karşılığı batın dır. Butun değil.
Olayın özü kadınların her ikisi de hayattayken bile erkeklerin mallarına ortak olduğudur. Sadece erkek öldüğünde değil. Algım simdilik budur. En doğrusunu Allah bilir.
Sevgilerimle
Degerli Ates Kardesim,

Hakki Yikmaz Hocamizdan kisa bir aciklama:

Mekke müşrikleri Allah’ı bilen ve O’na inanan insanlardı. Bu sebeple de, elde ettikleri ürünlerden ve kendilerine yararı dokunan hayvanlardan bir kısmını Allah’ın payı olarak bir kenara ayırma alışkanlıkları vardı. Ne var ki, ürün ve hayvanların bir kısmını da putların temsil ettiği aile veya kabile tanrılarına sunmaktaydılar. Çünkü bu müşrikler, kendi uydurdukları tanrıların, meleklerin, cinnlerin, yıldızların, ölmüş atalarının ruhlarının kendileri için Allah yanında şefaatte bulunduklarına inanıyorlar ve Allah`ın da bu şefaatçilere karşı çok yumuşak ve lütufkâr olduğunu kabul ediyorlardı. Bu sebeple de tüm bu şefaatçilerin kendilerine iyi davranmaları için onların paylarına çok daha büyük önem gösteriyorlardı. Mesela sanki Allah emretmiş gibi, Bahira, Saibe, Vesile adlı hayvanları putlara kurban etmek için ayırıp onları işe koşmazlar, Ham denilen hayvanı da saygıya layık görüp üzerine binmezlerdi. Ayrıca bu hayvanların isimlerinin Allah tarafından bildirildiğine inanırlardı.

139. ayette, Araplarca uydurulmuş bir başka yasa dile getirilmektedir. Bu yasaya göre, ana karnından yeni doğmuş hayvanların etleri, hayvan ölü doğmadıkça erkeklere helal, kadınlara haram sayılmaktaydı. Allah’a iftira niteliğindeki bu yasa, aynı zamanda müşrik Arapların kadınlara ikinci sınıf insan muamelesi yaptıklarını da göstermektedir.

Selam ve dua ile.
Alt 12. February 2013, 11:11 PM   #680
merdem
Uzman Üye

TEKASUR SURESI:

1- Çoğaltma yarışı sizi eğlendirip oyaladı.
2- Kabirleri ziyaret edişinize dek.
3- Hayır… Hayır… Yakında bileceksiniz.
4- Sonra [bir müddet sonra], hayır… Hayır… Yakında bileceksiniz.
5–6- Hayır… Hayır… Eğer ki ılme’l-yakîn [kesin bilgi] ile bilirseniz cahîmi [çılgınca yanan ateşi] mutlaka görürsünüz.
7- Sonra [bir müddet sonra] onu ayne’l-yakin [gözle görmüşçesine gerçek olarak] mutlaka göreceksiniz.
8- Sonra o gün siz nimetten mutlaka sorulacaksınız.
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Bilgi (14. February 2013)

Bookmarks

Etiketler
ant, ayet, bir, hergün, ibret, kolay, öğüt