hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Hac ve Kurban

Seçenekler Stil
Alt 27. October 2011, 12:55 PM   #32
ates demir
Guest

Sayın Yetkin
Öncelikle Maide 95 deki
"Maide 95- Ey iman edenler, haram kıldığınız (dönemlerde) iken av hayvanı öldürmeyin. İçinizden kim kasten onu öldürürse, içinizden adaletli iki kişi hükmederek (bilir kişi raporu)bileği (kabeyn) ölçü alınarak öldürdüğü hayvanın dengi ona cezadır ; yahut bir keffarettir ki, ya o nisbette fakirleri doyurmak, yahut onun dengi oruç tutmaktır. Allah geçmişi affetmiştir. Fakat kim de bu suçu tekrarlarsa, Allah ondan intikamını alır. Allah damia gâliptir, intikam sahibidir."
çeviriye aynen katılıyorum. Yalnız düşündürücü birşeyler söylemek istiyorum:

Şûra 40: Bir kötülüğün cezası ona benzeyen bir kötülüktür.
Nahl 126: Ceza verecekseniz size yapılana benzer bir ceza verin. hükümleri gereğince diyelimki yasakken hayvan öldürdünüz. Cezalarınız neler?
1. bileği ölçü alınarak öldürdüğü hayvanın dengi: Öldürdüğü hayvanın yaşına kilosuna uygun bir hayvanı satın alıp otoriteye vereceksiniz. Kabul
2.ya o nisbette fakirleri doyurmak: Bu satın alacağınız hayvanın parasını hayvanı satın almadan fakire fukaraya vereceksiniz. Sorun yok.
3.yahut onun dengi oruç tutmaktır. Ama bir dakika ben aç ve susuz kalarak otoriteye veya miskine nasıl bir ödeme yapabilirim ki?
Şûra 40: Bir kötülüğün cezası ona benzeyen bir kötülüktür.
Nahl 126: Ceza verecekseniz size yapılana benzer bir ceza verin.
Benim aç ve susuz kalmamın fakiri doyurmakla ilgisi ne?
İlgi şurada
Bakara 184 : Eyyâmen ma’dûdât(ma’dûdâtin), fe men kâne minkum marîdan ev alâ seferin fe iddetun min eyyâmin uhar(uhara) ve alellezîne yutîkûnehu fidyetun taâmu miskîn(miskînin), fe men tatavvaa hayran fe huve hayrun leh(lehu), ve en tesûmû hayrun lekum in kuntum ta’lemûn(ta’lemûne).
Diyanet Vakfı çeviri: Sayılı günlerde olmak üzere (oruç size farz kılındı). Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa (tutamadığı günler kadar) diğer günlerde kaza eder. (İhtiyarlık veya şifa umudu kalmamış hastalık gibi devamlı mazereti olup da) oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere bir fakiri doyuracak fidye gerekir. Bununla beraber kim gönüllü olarak hayır yaparsa, bu kendisi için daha iyidir. Eğer bilirseniz (güçlüğüne rağmen) oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

Yutikunehu yu güç yetiremeyenler olarak çevirmişler. Oysa başında olumsuzluk edatı da yoktur. Aslında tam tersi güç yetirenler demektir. Yani oruçta sizden istenen şeylerden biri belki de en önemlisi gücü yetenin miskine doyumluk fidyesidir.
İşte bu yönüyle oruç ancak Şûra 40: Bir kötülüğün cezası ona benzeyen bir kötülüktür. ve Nahl 126: Ceza verecekseniz size yapılana benzer bir ceza verin. ya uyacak bir ceza yani karşılık olur.

"Hacc görevini yapanların dokunulmazlığının dayanağı nedir." diye sormuştunuz. Kısaca yazmak gerekirse bence hac tartışmak demek sistemi ve dini ve bu amaçla bir yerden bir yere yolculuk, ve yolculuğunuz olduğu yerin özelliği bir konferans, bir toplantı, bir buluşma noktası olmasından. Örneğin ben de iş gereği çeşitli konferanslara katılıyorum. Yılda belli zamanlarda oluyor. Ve işimle ilgili bir tartışma ve yeni verileri ortaya koyma çabası içinde oluyorum. Ancak böyle düşünüldüğünde hac Allah ın sistemini insana ulaştırma gayesi olur. İnsanlar dinleri hakkında bilinçlenir. Bir eğitimden geçerler. Tıpkı bu yazıları okuyanların geçtiği gibi. Kimi kabul eder kimi etmez. Beni ilgilendiren ise bu değildir. Hal böyleyken sistem ve din hakkında fikrini açıklayan biri ateist bile olsa dokunulmazdır. Örn: bir ateist geldi ve sizinle ciddi ciddi münakaşa ediyor. Aslında o da haccediyor ve o da sizin gibi dokunulmaz. Yani fikirlerinden dolayı ona zarar veremezsiniz. Yani düşünceye ceza olmaz. İşte buda kanıtı. Yani bir dokunulmazlık yani bir fikre saygıdır bu. Bu yüzden haccedenler dokunulmaz.

Ve ihram bence asla ve asla hacda giyilen 2 parça donsuz kıyafet değildir.

Sevgiyle

Konu ates demir tarafından (27. October 2011 Saat 01:10 PM ) değiştirilmiştir.

Bookmarks

Etiketler
göre, hacc, kurana, nasıl, olmalıdır